Nejzásadnější okamžiky roku 2021 očima redakce

I když se tomu skoro nedá ani věřit, za pár hodin končí rok 2021, a je pomalu čas se trochu zamyslet, co nám tenhle rok přinesl. Na skejt scéně se toho tradičně událo víc než dost, a proto jsme se rozhodli si připomenout ty nejzásadnější momenty roku. Odpovědi na otázku „Co je podle Tebe nejlepší/nejzásadnější okamžik letošního roku?“ od lidí z naší skate scény jsme vám přinesli už včera. Nad touhle otázkou jsme se ale zamysleli i my v redakci, a právě naše nejoblíbenější a nejzásadnější momenty vám představíme na následujících řádcích.

Redakce Skaterock.cz

 

Jan Lankaš (Lang) – @šéfredaktor

Ten nejzásadnější moment roku 2021 a vybrat jen jeden, tak budu opakovat po ostatních, že ten jeden je hodně těžký vybrat. Z těch pracovních patří dotažení do konce a že se vůbec uskutečnilo letošní MČR, což byl opět záhul, nervy a nakonec úleva. Stejně jako premiéra série ČSP Junior, pro mne osobně menší zázrak. Bohužel klasický ČSP jsme nakonec z důvodu Covidu zrušili a připravuje se ČSP 2022. Premiéra Bunny hop od Chocolate u nás, v Bulharsku a Srbsku, opět menší zázrak že to šlo uskutečnit. A samotná LOH, což ale není jen tento rok, ale už takový průběžný moment od roku 2016 a který bude dále pokračovat. Současně s letošní olympiádou došlo na obměnu cesty české repre, kde mladý jdou dopředu a Wemimu a partě přeju hlavně zdraví do dalších let. A zdraví přeji celé partě, se kterou dělám MČR, nebo klubům co pořádají ČSP Junior. Prostě všem co se se mnou podílejí na popostrkování akcí, závodů a projektů dopředu. Je jich opravdu hodně, kolikrát neviditelná práce, ale nesmírně cenná.

Ohledně skejtové scény, s tou jsou spojeny výše psané záležitosti, ale určitě bych rád zmínil i part Jirky Hronka, snad to nej co u nás vyšlo. Dalším je práce Petra Humpla a party kolem videa Social Distancing, v záplavě IG videí se full video cení. A neskutečná jízda Riša Turyho. LOH nevyšla, ale to co pak předvedl na Tampě, k tomu není co dodat a velký respekt! V Rišovi je velká inspirace a jít jeho cestou je těžká práce a nejsem si jistý, že vůbec tušíme jaká dřina za tím je. Je mi jasné že se uskutečnilo spoustu další zásadních momentů u nás i ve světě, a každý to vidí trochu jinak. Tisíc skejtrů a tisíc pohledů na skateboarding. Co je pro jednoho top, pro druhého může být odpad. Do roku 2022 přeju všem aby se pokusili respektovat i druhého pohled na věc. Myslím, že rozdělování pohledů na věc si užíváme dnes a denně až příliš a ani si pak neuvědomíme, že pro nás třeba ten odpad, je neskutečná dřina toho druhého. Méně hejtu, víc respektu a tuny zdraví všem do roku 2022. A více času stráveného na skejtu.

Report z MČR 21 / Foto: Jirka Novosád

 

Marek Fric (@mutecrap)

Začátek roku moc nenasvědčoval tomu, že bude dobře. Covid, naražený levý žebra, naražený pravý žebra, takže jsem se na prkno dostal pořádně až na jaře. Super tuzemskou akcí začalo léto, to když se konal skejtovej tábor u Arnošta, Yehla´s Camp. Skvělá stmelovací akce, kam se sjede spousta skejtrů na hromadu a společně tráví víkend v příjemným táborovým prostředí. Nocleh v chatičkách, paní kuchařky v jídelně, pinčesová herna a bazének, jakej se nevidí. Tam moje štěstí pokračovalo, nechal jsem se ukecat na noční fotbálek a zhruba po třech minutách jsem si natrh vazy v koleni. Naštěstí šly věci dobře a v půlce srpna jsem se mohl začít vozit. První půlrok stál víceméně za houby, ale pak se to tak nějak zhouplo a druhá část nebyla vůbec špatná.

Mezitím se odehrál už čtrnáctej ročník našich závodů Refresh contest, kdy se k nám rok co rok sjíždí skejtři z blízkýho i dalekýho okolí a to i přesto, že park není už dávno zrovna v nejlepší kondici. Za to jim patří největší díky! 

Mystic sk8 cup, srdeční záležitost, kterou jsem nevynechal od roku 1999 a která pořád ještě tahá do Prahy stovky skejtrů z celýho světa. I když nikdy nic už nebude, jak bejvalo, tak na Mysticu si každej vždycky nějak zablbne. Letos se mi třeba díky lehký drzosti a náhodě podařilo stát na pódiu s Dog eat Dog a zazpívat si s nima No Fronts!

Nemenší radostí je pak stavba novýho betoňáku v Litoměřicích na ikonickým místě pod mostem. V příštím roce by se mělo začít stavět i na Mělníku,v Roudnici nad Labem a konečně i v Český Lípě. Tak snad i ve Štětí se podaří vylejt trošku betonu.

Ze světa skateboardingu mě letos hodně bavil John Dilo, jak v partu "561", tak i ve Venture videu "Stage Fright", Almost videu "Rosarito" a v listopadu pak všecko zabil v Almost partu "Red Tiger". To je pro mě další člověk, kterej si po Marku Suciu zaslouží titul SOTY, tak snad bude mít příští rok opět tolik sil, jako letos.

Nebudu teď první, ani poslední, kterej bude velebit Rišovu jízdu v Tampě. Tyhle závody miluju a pravidelně je sleduju. Sedím doma na gauči, ať už s někým nebo sám a pískám, tleskám, kříčím, jako bych byl přímo na místě. No a tuhle Tampu, tu jsem profandil od začátku až do konce a všechno to skvěle gradovalo. Rišo, ještě jednou gratuluju a díky za skvělej zážitek. 

Užívejte skateboarding ve zdraví a pohodě, dělejte věci s čistým úmyslem a tak, jak nejlíp dovedete. Jo a... mějte rádi, to je základ.

Honza Malý - Refresh Contest ve Štětí 21 / Foto: Sosy Sokol

 

David Novotný (@dixnov)

Rok 2021 se bohužel ještě pořád hodně vezl na vlně covidu a na nějaký větší tour pořád nedošlo. Pro mě osobně bylo nejzásadnější, že jsem se zase po dlouhé pauze a operaci kolene mohl konečně vrátit na skejt. Naopak pro celou skate scénu může být jedním ze zásadních momentů hodně diskutovaná olympiáda v Tokiu – a to jak pro zastánce, tak i pro odpůrce. Ta se sice odjela, premiéra je za námi, ale že by se zatím něco extra změnilo se asi říct nedá. Týden se o skejtování více mluvilo v médiích, ale street videa pořád vychází, party jsou na spotech i v parcích, DIY spoty rostou a všichni hejtři můžou být asi v klidu, protože se toho pro ně pravděpodobně moc nezměnilo. 

Mě osobně za letošní rok asi nejvíc potěšil další nový part Romana Lišivky pro Club de sport Métronome, který vyšel i s rozhovorem přímo na Quartersnacks.com (po domluvě jsme vám přinesli i jeho překlad) a následně opět obletěl svět –  Makak se zase řešil v The Nine Club Experience, objevil se na The Berrics i Thrasheru. Jako další musím zmínit i neskutečný part Jirky Hronka, který byl totální úlet a většinu triků člověk nepochopí ani po deseti přehráních. Posledním partem z té šílené záplavy obsahu, který mně udělal největší radost, je potom comeback part "What the P-Rod" Paula Rodrigueze. Ten se totiž vrátil po zranění kolena a poslal do světa jasný vzkaz, že je pořád tady a má furt progress. Za tenhle rok toho vyšla opravdu spousta, obrovskou radost mi udělalo i nové Chocolate video "Bunny Hop", ale tohle jsou pro mě asi ty nejzásadnější věci, co se mi vybaví jako první.

Pokud se ještě vrátím k naší československé scéně, nejde nezmínit brutální úspěchy na závodech Riša Turyho. Ten celý rok vozil domů medaile z evropských i světových závodů a korunu tomu dal v listopadu na Tampě. Odvézt si totiž stříbro z dlouhodobě nejprestižnějších a nejuznávanějších amatérských závodů na světě, to je jiný kafe! Obrovská gratulace Rišovi a doufejme, že ho brzy uvidíme i v některých zahraničních týmech!

Všem ostatním přeji do dalšího roku hlavně spoustu zdraví a ať se vám všem plní to, po čem  toužíte!

Roman Lišivka a jeho switch heel z "Noir" partu / Foto: Kubo Krížo

 

Daniel Dujsík (@danieldujsik)

Jak je tomu každý rok, tak i tentokrát jsme se dočkali řady skvělých videoprojektů i zásadních momentů. Vybrat si z nich pouze jeden je skoro nadlidský úkol, protože stačí chvíle a člověku se vybaví další a další.

Když se mě někdo zeptá na part, který mi nejvíc utkvěl v paměti, bez váhání řeknu part Joey O’Briena. Jde o počin mého fav kameramana Chris Mulherna ze série “[untitled]”. Má vše, co bych od něj čekal a na druhou stranu mě mega překvapil. Neokoukaný, všestranný a kreativní skateboarding doplněný parádními záběry a hudbou v pozadí. V první části hraje má nejoblíbenější kapela The Brian Jonestown Massacre, na kterou navazuje gradující atmosférický song. Ten tomu všemu dodává šmrnc. Joey se mimochodem stal profíkem u Alien Workshop a dává tak smysl, proč má tohle video nádech legendárního Mind Field.

Co se týče momentů a událostí jako takových? Rozhodně vítězství Marka Suciu v ocenění Skater of the Year 2021. Když vyšlo přelomové “Verso”, tak to bohužel nevyšlo. Tentokrát naštěstí jo a potvrdil, kdo je tady pánem. Teď už si to snad všichni zapíšou za uši, haha!

Part Joey O’Briena