Refresh Contest 2021

Vydáno: 28.07.2021

Tak jako každej rok už čtrnáct let v kuse, tak i letos si ve Štětí nedali pokoj a pustili se do dalšího ročníku Refresh Contestu. Už podruhý se bohužel muselo hejbat s datumem, protože vládní opatření neumožňovaly v tradičním termínu jeho konání. Nu což, začátek prázdnin, léto v plným proudu, tak směle do toho!

 

Text: Frantík Bramborovej

Foto: Sosy Sokol

 

Laser flip má Honzy Malý v nohách

 

Píše se rok 2121, 10. červenec. Na Refresh skate contest netradiční datum a do města na Labi se slétají stovky hoverboardů na 114. ročník REFRESHe....

 

A nebo taky hovno!!!

Sakra lidi! Kde jste byli? Refresh je jednou z mála kultovních akcí, který si držej svůj standard a vytrvale se nám snaží servírovat slušnou porci skateboardingu a zábavy s ním spojený. Po všech vládních příkazech a zákazech a dnech špatnýho počasí jsem čekal mraky lidí bažících po setkání s kámošema, ježdění a muzice už od ranních hodin a ono bylo po obědě skoro prázdno. 

 

Pohled do mraveniště ještě před vypuknutím bitvy

 

#bigshockbeast opět na místě činu

 

Jasně, štětský struhadlo k válení se po zemi kdovíjak neláká, ale kluci si dali na přípravě záležet. Překážky v novým kabátě, pivko teklo pěkně vychlazený, hoši z Carabaru šplouchali drinky a Belmondovy hambáče a klobásky voněly všem čoklům od Liťáku až po Mělník. Počasí mohlo bejt lepší už jen v případě, že by se lehce ochladilo a trochu sprchlo. A jako bonus se chystalo podium pro PRAGO UNION live band a večerní nářez kapely Sorry holka.

 

Každoroční vítěz kategorie AM, Olcek Harbich, si to letos odjel za mladý naposledy - switch boardslide

 

Kolem poledne už nebylo na co čekat, DJ Kuba posunul šavle na mixu trochu výš, playlist změnil z „chillu“ na „ride“ a pouhých pět jezdců kategorie do 16 let spustilo kolotoč triků na nově natřených překážkách. Každej rider měl v kvalifikaci dvě jízdy (45 vteřin) a počítala se ta lepší. Po nich přišly na řadu holky, tři holky... tenhle počet taky nevěstí velkej nárůst v týhle kategorii do budoucna. Přesto do toho šly naplno a zasloužej velkej respekt. Dál měla následovat kategorie Old Gangsters, do který se přihlásili jen dva OGs a tak nebyla ani spuštěna. Jeden si to teda zajel v hlavní kategorii a druhej šel na pivo.

 

Best Trick si odnesl Pepa Rybář za flip crooked... nenech se ale zmást, tohle je fs crooked v jízdě ;)

 

Typická Javorovina, název odhadnutej na fs ollie 360 body varial...

 

Do kategorie PRO nad 16 let se nakonec přihlásilo 24 jezdců, což je slušný, ale ve Štětí jsme zvyklí na vyšší počty ve všech kategoriích. V kvalifikace měl každej z nich, stejně jako v kategorii AM, dvě jízdy (45 vteřin), kde se počítala ta lepší. Po jejich kvaldě přišel na řadu koncert PU. Kato ani tentokrát nezklamal, párkrát vtipně zaimprovizoval a do svých rýmů vsunul „Štětí“ a „skejtování“, aniž to výrazně změnilo smysl skladby.

 

Matěj Paděra má rádiusy hodně naježděný

 

Prago Union v kompletním složení, co víc si přát? Snad jenom trošku stínu...

 

Mezitím místní skatepark a okolí přece jen ožilo davem lidí, před stánkama menší fronty, hloučky klábosících lidí ve stínu stromů a neúnavnej fotograf Sosy Sokol, kterej fotil všechny a všechno. Atmosféra byla konečně taková, na jakou jsme ve Štětí zvyklí. Pořadatel a spíkr Mára Fric s kolegou Albertem Štěpánkem se znovu chopili majků a porota ve složení Karel Raichl, Kart Man a Petr Třeška zasedla za soudní stolec a na řadu přišlo finále kategorie PRO, kam sevměstnalo osm jezdců a v žáru pekelným se porvali o nejvyšší příčky.

 

Sajmon a jeho signature nollie bs bigspin heelflip

 

Ve finále měl každý jednu jízdu (45 vteřin + last trick) a následně se jely pětiminutový organizovaný jamy v heatech po čtyřech jezdcích. Hned po skončení finále přišel na řadu dvacetiminutový Best Trick na funboxu. K dispozici byl ještě side cash, kterej se rozdával mezi ridery za vrácený triky, který jim většinou diktovali spíkři. Porota nakonec vybrala jako nejlepší trick kickflip crooked na hubbě od Pepy Rybáře.

 

3, 2, 1, start - Death Race pod patronátem rallye teamu My Rallygion

 

Ještě než stačili skejtři zdrhnout z parku, tak se vyhrotil Death Race. Hromadnej start, jasně daná dráha a jen jeden vítěz, o kterým nakonec muselo rozhodnout video, který přiřklo jasný vítězství Sajmonovi. Ještě před vyhlašováním a předáváním cen se šlo na, ve Štětí oblíbenej, Hippie Jump, kterej před X léty vykopali ze zapomění. Zhruba dvacítka na startu a před nima 50 cm. Do stovky se každý kolo zvedá laťka o deset a každej má jenom jeden pokus. Po stovce už se zvedá jen po pěti a každej má pokusy dva. Nakonec se mezi sebou battlila poslední dvojka Ervín Musil a Martin Švec, kterej nakonec jedinej překonal laťku ve výšce 135 cm.

 

Martin Švec nevyhrál na Refreshi Hippie Jump poprvý

 

Cen bylo letos ve Štětí tolik, že je skoro nebylo komu dávat, takže se udílely třeba za největší crash apod. Musím říct, že i přes nižší počet návštěvníků kvalita akce neutrpěla a kdo se zúčastnil, ten se bavil. A já chci věřit, že v roce 2121, na onom 114. ročníku REFRESH contestu ve Štětí, bez všech omezení a v tradičním jarním termínu se na hoverboardech sletí několik stovek lidí a já se budu v pekle spokojeně usmívat, že lokálky nevymřely a s Katem si broukat jeho „všechno bude oukej“.

 

Největší props patří všem partnerům, který nás nenechali ve štychu a i v týhle nelehký době nám věnovali nejen svůj, čas, ale i produkty a finanční prostředky. Moc si toho vážíme a děkujeme!!!

 

KULTURNÍ STŘEDISKO MĚSTA ŠTĚTÍ

AMBASSADORS

BIG SHOCK! ENERGY

DC SHOES

SOCKET 

ROBO TATTOO

MY RALLYGION

MAXI NUTA

IMPURE

LEVNEPREPRAVKY.CZ

CIPAJS

CARABAR

PASTRY SHOP KOCOUREK

MONDI ŠTĚTÍ

ČEZ

SOZOL SERVIS

SUICIDE ANGELS

 

SKATEROCK.CZ

BOARDMAG.CZ

 

 

!!!

- KOMPLETNÍ FOTOGALERII SE STOVKAMA FOTEK OD SOKOLÍKA NAJDEŠ TADY

!!!

 

Fotky libovolně označuj, sdílej a nezapomeň na:

@refreshcontest

#refreshcontest

 

 

 

- VÝSLEDKY REFRESH CONTEST 14 -

 

Ladies

 

1. Ema Bláhová

2. Petra Tošovská

3. Míša Hanzlíková

 

(zleva: Míša Hanzlíková, Petra Tošovská a Ema Bláhová)

 

AM (15-)

 

1. Olcek Harbich

2. Max Souba

3. Martin Vild

4. Šimon Pechr

5. Karel Chabeau

 

(zleva: Karel Chabeau, Šimon Pechr, Martin Vild, Max Souba a Olcek Harbich)

 

Best Crash

 

Lukáš Dymák - koleno out and in

 

 

Death Race 

 

Honza "Sajmon" Šimon

 

 

Hippie Jump

 

Martin Švec - 135 cm

 

 

Best Trick

 

Pepa Rybář - kickflip crooked

 

 

PRO (15+)

 

1. Honza Malý

2. Hugo Kuba

3. Lukáš Dymák

 

Vítězové kategorie PRO (zleva: 3. Lukáš Dymák, 1. Honza Malý, 2. Hugo Kuba)

 

Pecková trofej, kterou pro Refresh vyrobil Cipajs