Kuba Šindelář: Priority se změnily

Vydáno: 16.10.2012

Kuba Šindelář, jeden z nejtechničtějších jezdců našich končin, se rozloučil se sponzory. Jak to tak bejvá, každej stárneme a časem se priority mění. Šindy si našel práci, která ho dle jeho slov naplňuje a chce se jí věnovat na plnej úvazek. A dvě věci naplno dělat nejdou.



Šindy dává sponzoringu sbohem, skateboardingu ale v žádným případě. Foto: Kubo Krížo

 


Co tě vedlo k rozhodnutí zanechat sponzorovanýho skateboardingu a jezdit si sám pro sebe?


Tak hlavně to, že skateboarding už pro mě není tou prioritou číslo jedna jako dřív, a tudíž jsem se tento rok ani nikde neobjevoval.  No a jezdec, který nedělá reklamu sponzorům, je přece nemá mít! Asi jsem moc slušnej na to, abych byl vedenej jako sponzorovanej a přitom dělal hovno, hehe.


 


Takovým přístupem bys mohl jít mnohým příkladem. Něco mi říká, že v tom nebude jenom slušnost ke sponzorům, ale asi taky výnosnější job. Můžeš čtenářům ve zkratce říct, čím se živíš?


Tak je pravda, že prioritu u mě teď má práce a přítelkyně. Sponzoring byl pro mě důležitej hlavně v začátcích, kdy jsem neměl prachy na vybavení a cestování. Díky sponzorům jsem se posouval dál a dál. A teď když makám, tak už na tom nejsem závislej, protože ty věci si v pohodě koupím a hlavně mi vlastně i déle vydrží, hehe. Co se práce týče, tak už delší dobu funguju ve financích. V celku paradox, protože kdyby mi to někdo řekl před rokem a půl, tak ho pošlu hrozně. Práce má vícero podob, hlavně mě baví předávat zkušenosti a dovednosti, ale v podstatě podnikám s informacemi. Vyhovuje mi to a mám díky tomu takovou malou vizi a projekt, i co se skejtu týče.


 


Práce s informacema, finance, to zní hodně temně. Peníze teda zvítězily nad skateboardingem?


To ne, já skejtuju dál a myslím, že ještě s větší chutí. Na druhou stranu jsem zjistil, že ten vlak, ve kterým mě bude skateboarding živit, mi ujel. Takže se teď víc soustředím na job, abych si užíval život a zrealizoval ten projekt.


 


O jakej projekt se jedná?


V Čechách je jediná vetší hala a to v Ústí. Můj projekt směřuje k vybudování haly v Praze, je to totiž masakr, že to Praha jako hlavní město nic podobnýho nemá. V tom by se mohla taky vybudovat nová tradice závodů. V létě Mystic a v zimě nějakej větší závod v hale. Dřív byl třeba Quiksilver cup v Olmíku, ale i to skončilo. Takže moje vize je skate hala v Praze s překážkama, co si navrhnou přímo skejtáci.


 


Těšíš se na skateboarding bez závazků?


Tak já si ho užíval takhle něco přes půl roku, páč jsem si od sponzorů už nic nebral.  A jak už jsem říkal, baví mě to teď mnohem víc, a to i lehčí triky.


 


Kde momentálně skejtuješ nejvíc a jak to zvládáš s prací?


Tak nejčastěji v hale v Ústí nad Orlicí. Jedu tam, kdy chci, páč jsem sám sobě pánem. Ale práce mě baví, takže jí věnuju většinu času. Skejtuju tak jednou do týdne, ale o to víc se na to těším.


 


Šindy a switch hardflip do frontside crookedu v Berlíně. Seq: Kubo Krížo

 


Crooked na railu uprostřed lesů.

 


Poslední dobou zažívá českej skejtovej byznys menší krizi. Hovoří se o tom, že je v ČR moc sponzorovaných jezdců. Jakej na to máš názor ty?


Tak v poměru k zahraničí určitě, ale je to na každé firmě, ať si podporuje, koho chce. Ale musí myslet na to, že to vždycky bude dělat její jméno. Podle mě, kdyby bylo míň lidí podporováno, tím myslím těch, co na to serou, a do toho větší podpora zahraničních značek, tak by se to tu změnilo k lepšímu.


 


Jaký povinnosti v sobě nese sponzoring? Řekl bych, že si to hodně lidí idealizuje.


O tom, co obnáší sponzoring, bylo řečeno a napsáno hodně. Podle mě je potřeba skejtovat na plný koule, být vidět v časopisech a webech ve formě jak fotek, tak i videí. Objíždět závody, kde se určitě nemusí pokaždé vyhrát, ale zase tam něco natočit a nafotit. V dnešní době je i super se domluvit se sponzorem a dávat na jeho web novinky. Lidi to uvidí a kliknou na to. Prostě být vidět a dělat reklamu, aby lidi věděli, že ta firma u nás funguje.


 


Na skejtu začíná jezdit míň a míň lidí, možná je to i homoběžkovým fenoménem. Děckám se nechce skejtovat, protože je to těžký a na koloběžce se naučí každej fracek. Co si myslíš, že by mohlo být impulsem pro znovunastartování zápalu pro skejt u mladších generací?


To máš stejnej názor jako já. Jsou liný se učit na skejtu, tak volí buď kolo nebo koloběžku. A aby začalo jezdit víc lidi, tak je potřeba dělat závody a nejrůznější akce, kde to budou mít prcci možnost vidět a vyzkoušet si to. Třeba i ty školy skateboardingu mají svůj smysl, aby se člověk naučil základy, ale pak to je už na něm.


 


Do jistý míry vystupuješ ze skejt scény. Teď upřímně, co tě na ní sralo/sere?


Tak mě na ní nesere nic. Já s nikým nikdy problémy neměl. Vystupuju z ní proto, protože je mi blbý být sponzorovanej a přitom nic nedělat. Skejtovat budu dál. Spíš mě dostává nový trend, dobře to nazvali Tráva (Hank) s Gajdou. Jsou skejťáci a týpci, co maj skejt, hehe.


 


Budeš na skejtu napořád? Jak vidíš svoji skejtovou budoucnost?


Tak skejtovat budu, dokud zdraví dovolí. Je to pro mě chvíle, kdy od všeho vypnu a nesoustředím se na nic jinýho. Do budoucna si myslím, že budu třeba skejtovat i víc, páč už nebude potřeba se tolik soustředit na práci. Ale to se uvidí…


 


A jak vidíš skejtovou budoucnost v ČR?


Hele, nejsem jasnovidec, ale podle mě se postupem času vytratí zahraniční značky a budou tu jen český, což je průser číslo jedna. Hlavně desky. Ale úroveň jde rok od roku výš a výš, takže si myslím, že bude i víc našich jezdců vidět v zahraničí.


 



 


Šindy 360 flip nosewheelie 36 pop ven na Stalinu. Seq: Kubo Krížo