John Österlind: Skateboarding je v určitým smyslu meditace
Vydáno: 22.10.2012Během našich cest do Švédska jsme se v Malmö seznámili s Johnem Österlindem. Po pár prvních grindech na spotě, kterej si on a jeho parta JÄS unit zrekonstruovali, a prvním mejdanu bylo jasný, že jsme na stejný vlně. John je vynikající skejtr a úžasnej člověk nabitej neskutečným množstvím pozitivní energie. Máte špatnou náladu? Tenhle kluk s knírkem a všudypřítomným úsměvem vám ji určitě spraví. A mimo jiný se třeba dočtete, co má skateboarding společnýho s jógou.
Co to je JÄS Unit?
To vzniklo ještě, když jsme byli děcka a začínali na skejtu, nějakých šestnáct let zpátky. Nejdřív jsme si říkali Worms Crew, protože většinu našeho volného času jsme trávili s videohrou Worms. A pak, jak jsme byli starší, se to zvrhlo v JÄS. Jäs znamená něco jako zabít a je to taky spojené s pečením chleba. Proces kynutí je Jässa. Slangově přenesenej význam můžeš použít taky, když seš zhulenej. JÄS Unit jsme my, parta kámošů z Malmö a Olaf, který s námi jezdí dost často, ale původem je ze Stockholmu.
Před rokem vám vyšlo v pořadí již třetí JÄS Unit video, souběžně s tím jsi musel točit part pro svýho sponzora Kaleidoscope skateboards. Jak jsi to zvládal?
Na partu pro JÄS jsem pracoval strašně dlouho, do toho najednou přišlo video Kaleidoscope. Já ale chtěl co nejlepší pro naši bandu, proto toho v Kaleidoscope nemám tolik. Když jsem s tím přišel za majitelem, byl úplně v pohodě a nevadilo mu to. Navíc stejně sponzoruje tolik lidí z JÄS Unit jako mě, Michaela, Axela, Sloma, Olafa nebo Johanesse.
Se skejtem hodně cestuješ, jedna z tvých cest vedla do Malagy, kde jsi trávil čas s naším skejtrem Alešem Bublou. Jaká historka se ti s ním vybaví?
Úplně poprvé jsme se potkali na centrálním spotu v Malaze, na náměstí. Od tý doby jsme spolu chodili pořád točit a fotit. Já se v Malaze jenom válel, před tím jsem ve Švédsku pracoval jako zahradník, ale v zimě tu nemáš co dělat. Měl jsem peníze, tak jsem odjel do Malagy a bydlel u lidí, který jsem znal už z dřív. Historka s Alešem? Pití červenýho na pláži, byla s ním vždycky taková sranda.
Je těžký sehnat ve Švédsku práci?
Už jsem dělal tolik prací, který stály za hovno. Pracoval jsem třeba rok v továrně. Nezaměstnanost je tu tak vysoká, že jsem před mým odjezdem Kanady, kde jsem strávil přes půl roku, hledal skoro rok práci. Musel jsem odjet ze Švédska pryč, v Kanadě jsem si práci sehnal mnohem jednodušeji.
Dozvuky ekonomický krize jsou na trhu práce znát po celý Evropě. Jaký byly skejtový začátky v Malmö?
To mi bylo tak deset. Začínali jsme s kámošem Axelem a mým bráchou. Nejdřív jsme jen tak po ulicích hráli hokej na bruslích, jednou jsme viděli další lidi na skejtu, můj soused měl taky skejt a tak jsme to vyzkoušeli. A zůstali u toho. Nebylo kde jezdit. Žádný skateparky, žádný indoor skateparky, prostě nic. Ten velkej betonovej, kde se jezdí Bowl Masters, byl postavenej šest let zpátky. Koukali jsme na nějaký skejtový videa na vhs a přemýšleli, jak udělat ollie. Před námi byly jen tak dvě generace. Jedněm je teď kolem pětatřiceti, to je Pontus a lidi kolem Defect magazínu, a pak další, co jim je teď kolem devětadvaceti.
Vyrůstal jsi teda na ulici?
Jo, jenom street skateboarding. Ulice, chodníky, raily.
Taky jste si časem postavili pár DIY spotů.
Postavili jsme jich docela dost, ale většinou víc streetový. Já se před pár týdny vrátil z Kanady a najednou jsem před barákem viděl kámoše ze Sweet a stál tam se všema ze Sk8 Mafia, jeli tu Sweet-Mafia tour po Evropě. Tak jsem je vzal na spot, který postavila JÄS Unit, zatímco jsem já zahradničil v Kanadě. Pár beden, pole jam a rezavej bank známej z Pontusových filmů.
Kdy jsi poprvý vyrazil se skejtem do zahraničí?
První? Hmm… Víš, že to byla právě Praha? Bylo nám šestnáct, pořád strašná sranda, hodně jsme skejtovali a pili. Asi osm děcek se sbalilo a vyrazilo autobusem do Česka. Pamatuju si, že to bylo super levný, jeli jsme osm hodin a v Praze jsme koukali na striptérky ve výlohách, haha.
To si dovedu představit, jak to bylo pro vás levný. Opakoval jsem si to pokaždý, když jsem si šel v Malmö koupit kafe. Skejtová scéna v Malmö je hodně soudržná a rozvinutá. Říkal jsi taky, že můžete skateboarding i studovat na střední.
Většina lidí po světě zná Švédsko díky Pontuosvi a DIY skateboardingu, ale je tu tolik lidí, kteří se o skejtovou scénu u nás zasluhují stejnou, možná i větší, měrou. John Magnusson se zasloužili o betonový park a o to, že je skateboarding pro širokou veřejnost mnohem víc přijatelný. V Malmö máme gymnázium, kde můžeš o polední přestávce jít dělat tailslidy. Když ve Švédsku existuje golfová střední, proč ne skejtová? Má to na starosti Martin Ottosson a John Dahlquist, další člověk známý z Pontusových filmů. Jedná se o něco jako gymnázium, kde studuješ skateboarding a média, z tebe se může stát profesionální skejtr a z kámoše třeba fotograf nebo kameraman. Neudělují se známky za to, jestli uděláš 360 flip, ale za to, jakej progres zvládáš a jak skateboarding vnímáš. Všechen respekt za DIY přístup od Pontuse, ale je to jen jedna z mnoha věcí.
A co na to, že se skateboarding vyučuje na střední, říká hardcore komunita kolem Pontuse?
I těm se to líbí. V Malmö je scéna přátelská, nikdo nikoho nehejtuje. Lidi kolem Pontuse jsou více či méně uzavřený do sebe, ale zas na druhou stranu nemají problém s nikým ostatním.
Jseš známej tím, že studuješ jógu, takže otázka je nasnadě. Jóga a skateboarding?
Jóga a skateboarding může mít hodně společenýho. Všechno začalo po mým prvním výletu do Malagy, hodně jsem točil, měl jsem šílený bolesti zad a nemohl se toho zbavit. Zkusil jsem jógu na Youtube, fungovalo to a já na tom postupně začínal být závislej. Docházel jsem na hodiny jógy a v Kanadě si udělal lektorskej kurz. Je to hodně podobný skateboardingu, všechno je o rovnováze a o soustředění. Nesmíš myslet na nic jinýho. Stejně jako u skejtu, když chceš udělat trik a začneš myslet třeba na to, co budeš mít k večeři, spadneš a neuspěješ. U jógy musíš taky mít mysl zaměřenou jenom na jednu věc. Je to začátek cesty k meditaci. Skateboarding je v určitým smyslu taky meditací.
Skateboarding ti vyléčí mysl, zatímco tělo dostává zabrat. A jóga ti pak pomůže zahojit tělo?
Rychleji se uzdravuješ, tvůj krevní oběh běží rychleji a víš, jak být víc klidný. Nikdo nám ve skejtu taky nic neříká, nemáme učitele. Nevíme, jak posilovat. Ze začátku skejtuješ pro zábavu, ale pak zestárneš a bolí tě celý tělo.
Teď jsem se do studia jógy ponořil a začínám zjišťovat, jak toho vlastně vím málo. Jóga stojí hodně úsilí. A meditace je jako nejtěžší trik ve skateboardingu. Všichni si myslí, že meditace jen o tom sedět a na nic nemyslet. U meditace se ale musíš soustředit na dýchání a potlačování myšlenek. Když zavřeš oči, naskočí ti v mysli strašně moc myšlenek. „Ááá, chci si koupit nový boty,“ ne, nechceš. Jakmile se naučíš ovládat vlastní myšlenky, postupuješ v meditaci dál. Dostáváš se hlouběji do svýho nitra.
Teď pracuješ ve školce, jóga ti musí pomáhat líp zvládat svý nervy. Já bych to nedal.
Zklidnění srdce je zklidnění dechu. Díky józe se naučíš dýchat pomalu. Nebudeš pak tak vystresovaný a paranoidní. A pak to použiješ kdykoliv a kdekoliv. Například před tím, než jdeš na rail nebo máš dělat těžkej trik.
Dá se to využít i v dnešní rychlý době, kdy se ti vnucuje spoustu věcí, který nepotřebuješ. Reklama číhá na každým rohu a díky rychlosti médií je informací tolik, že seš najednou přehlcenej.
Ano, jsem bombardovaný informacema. Jóga může být způsob, jak se zbavit stresu nebo jak se uklidnit před nějakým velkým krokem v tvým životě. Jóga cvičení nebylo vyvinuto kvůli tomu, aby léčily tělo, ale k tomu aby tělo bylo připravený na dlouhou meditaci. Začíná to cvikama, stejně jako u skejtu. A pak se do toho dostáváš dál a dál. Podíváš-li se do počítače, je ti jasný, že tu seš jenom ty a ten hardware, ale podíváš-li se na hvězdy, zamyslíš se: „Hmm, možná je tu opravdu něco víc.“ Jak na skejtu jezdíš dýl a dýl, taky se začneš zajímat o historii a další rozměry skateboardingu jako je umění a hudba.
Skateboarding nabízí spoustu cest, kudy se dát, a stejně tak mnoho rozměrů. Co pro tebe osobně skejt znamená?
Skateboarding mě vzal na všechny místa, kde jsem kdy byl. Do Český republiky, Kanady, Španělska nebo Skotska. Skejt mi toho taky hodně vzal a díky němu mám posraný zápěstí, to asi ten nechtěný powerslide ve vertce. Ale jóga to vyléčí. Všechny zajímavý lidi, co jsem kdy poznal, jsem potkal díky skejtu: „Přijeď ke mně, je to tam hustý, musíš poznat mý rodný město!“ Tak jo a pak zas ty přijedeš k němu. Kdybychom neskejtovali, tak bychom tu spolu neseděli. Takže, skateboarding pro mě znamená přátelství.
Jäs-unit - John - Diego! from Christian Andersen on Vimeo.