Pražskej Démon potřetí na Gutovce

Vydáno: 28.09.2012

V pořadí už třetí závod s názvem Pražskej Démon se jel v sobotu 22. září v areálu Gutovky v pražských Strašnicích. Závod pořádala Česká asociace skateboardingu a k hlavním partnerům patřili Ambassadors a Magistrát hl.m. Praha. Do skateparku si našlo cestu spousta diváků stejně jako jezdců a jak už tomu v poslední době bývá pravidlem, úroveň skateboardingu se zase o něco zvedla. Titul za nejlepší skatery dne a nějakou tu zlatku do kapsy si nakonec odnesli pánové Pek, Volek, Tomšovský a Habanec. Kdo za co, to se dozvíte v následujícím článku.
Přidáno video!


Předpověď na předposlední zářijovou sobotu nebyla zpočátku kdovíjak růžová, ale po ranní spršce se nakonec matka příroda rozhodla, že Pražskýho Démona nechá hladce proběhnout a nebránila mu v tom byť ani jednou jedinou dešťovou kapkou.


 


Démon toho měl v roce 2012 na programu zase o něco víc než v roce předešlém. Best trick, závod ve streetu a bowlu nakonec doplnilo ještě oficiální Mistrovství ČR ve vertikální rampě, která vyrostla na místě zadního/menšího strašnického skateparku. Ale vezměme to popořádku.


 


Tomáš Stejskal switch frontside tailslide. / foto: Vašek Žalud

 


Jako první přišla na řadu kvalifikace streetu, do které přihlásilo cca 25 jezdců. Každý z nich měl k dispozici tříminutový jam, ve kterém jel společně se dvěma dalšími skatery. Z kvaldy se mělo do semifinále podívat 10 jezdců, které doplnila šestice předem pozvaných nebo jinak kvalifikovaných jezdců. V první kvalifikační části zazářil hlavně Pepa Tipanic, kterej je závod od závodu lepší a triky má až nechutně na jistotu. Jen tak dál! V super světle se předvedl taky Lukáš Daněk, kterej svůj kvalifikační jam určitě nejel ve stylu těch lehčích triků s jistotou postupu, ale celkem solidně do toho šlapal s triky jako backside tailslide přes funbox nebo backside nosebone až na zem přes ten menší. Z kvalifikace dál postupovalo taky pár nových tváří, mezi kterými určitě vyčníval hlavně Michal Rašek. Ten je ve Strašnicích lokálem a bylo vidět, že mu závod na rodné půdě víc než svědčí. Jeho frontside tailslide rovně a dolů na funboxu určitě zvedl ze židle nejednoho diváka. Good stuff!


 


Lukáš Daněk backside lipslide. / foto: Vašek Žalud

 


Semifinále přišlo na řadu cca půl hoďku po první části dne a bylo zajimavé hlavně systémem, kterým se jelo. Nejednalo se už o klasické jamy jako v kvalifikaci, ale organizátoři si pro jezdce a diváky přichystali menší překvápko v podobě head-to-head jízd. Nakonec jedenáct jezdců z kvaldy doplněných o 5 předem kvalifikovaných skejtrů (Pek, Habanec, Stejskal, Hajn a Eliášek) bylo spravedlivě a náhodně rozlosováno do dvojic, přičemž každá tahle dvojice měla před sebou sedm zón se sedmi různými překážkami. Na každou z těhle překážek měli kluci tři pokusy, během kterých měli předvést co nejlepší a nejtěžší trik, ale zároveň se snažit o to, aby co nejméně kazili. Tenhle systém je pro rozhodčí a diváky určitě hodně přehledný a snadno rozlouskne otázku, kdo že to z riderů zajel ve výsledku líp. Nutno ale uznat, že u některých dvojic, jako třeba u dua Hronek vs. Stejskal, se rozhodčí určitě pořádně zapotili. Hronkův nollie hardflip ze sedmi na první byl totiž určitě jedním z nejlepších a nejvíce diváky oceněných triků dne. Big up! Osmička postupujících ze semi nakonec vypadala takhle – Tipanic, Habanec, Stejskal, Pek, Daněk, Vrba, Páv, Weimann. Tohle osmero si ale na svůj time to shine muselo ještě chvíli počkat, protože na pořadí dne byl závod ve vertikální rampě a bowlu.


 


Lukáš Cína kickflip. / foto: Vašek Žalud

 


Do půlhodinového jamu Mistrovství ČR ve vertce se přihlásilo sedm riderů, mezi kterými zcela jasně dominoval Honza Tomšovský aka Pavouk z Hradce Králové. Ten je svým vertikálním skateboardingem o několik levelů vejš než zbytek riderů, a tak bylo jeho první místo spíš už jen takovou formalitkou. Super jezdil ale i Michal Musil, který sázel hlavně na kopingu a zahanbit se nenechal ani Jakub Halfar aka Panker. Kluci se nakonec umístili ve výše zmíněném pořadí.


Závod v bowlu měl nakonec jen čtyři účastníky – Kubu Drešera, Kubu Halfara, Matyáše Volka a Honzu Tomšovského. Kluci měli k dispozici patnáct minut jam skateboardingu, kdy se mnohdy stávalo, že se jich v betonové vaně proháněl hned plný počet najednou. To bylo pro diváky určitě atraktivnější, než se dívat jen na jednoho surfujícího skatera, a tak tyhle motanice sem tam ocenili bujarým potleskem. Největší fanouškovskou základnu měl bezesporu Matyáš Volek, který závod v bowlu nakonec taky vyhrál, následovaný Honzou Tomšovským a Jakubem Drešerem. Congrats a díky za super skateboarding!


 


Jakub Páv ollie. / foto: Vašek Žalud

 


Na finále streetu Pražského Démona 2012 se už přišlo podívat celkem dost diváků, a tak bylo jasné, že atmosféra bude o poznání živější než v kvalifikačních kolech. Osm riderů bylo rozděleno do čtyř dvojic, přičemž každý z nich měl k dispozici jednu 45ti sekundovou jízdu a následně ještě tříminutový jam. Hned první dvojka Habanec vs. Daněk nabídla skvělou podívanou a bylo vidět, že skateboarding těhle dvou pánů už je trochu někde jinde. Možná by se nic nestalo, kdyby byl jam třeba o minutku delší, protože zrovna v momentě, kdy na railu začaly padat ty těžší triky, vypršel čas a bylo třeba se posunout k další dvojici. Next time! Pokud je ale třeba někoho z finalistů vyzdvihnout, pak je to určitě Pepa Tipanic. Super styl, pop, triky na jistotu. Jen toho úsměvu a optimismu by mohlo být víc! Pepa nakonec skončil na čtvrtým fleku, ale i tak je na určitě na místě gratulace k parádnímu skateboardingu.


 


Třetí místo ve výsledkové listině závodu ve streetu patřilo nakonec Tomášovi Stejskalovi, druhej flek opanoval Maxim Habanec a z příčky nejvyšší se tentokrát radoval Martin Pek. Good job guys!


 


Honzo Tomšovský v poletu. / foto: Vašek Žalud

 


Třetí místo ve výsledkové listině závodu ve streetu patřilo nakonec Tomášovi Stejskalovi, druhej flek opanoval Maxim Habanec a z příčky nejvyšší se tentokrát radoval Martin Pek. Good job guys!


Od konce Pražskýho Démona 2012 nás dělil už jen Best trick. Na jeho začátku se Maxim Habanec rozhodnul, že vrátí kickflip z plošiny, kde sedí rozhodčí, až na zem. To se mu i přes zlomenej skejt nakonec po několika pokusech podařilo a rozhodčí se jednomyslně shodli, že právě tohle byl ten nejlepší trik dne. Best trick tímhle vráceným monster flipem ale neskončil a hlavní judge Martin Karas, kterému sekundovali pánové Brož a Šimek, u sedmiček mával osmi stovkama v cashi, které čekaly na kluky, kteří ze sedmiček vrátili nějaký ohodnocení hodný trik. Mezi skejtry, kteří si za svoje vrácené pokusy odnesli nějakou tu zlatku se nakonec zapsal třeba Pepa Tipanic se switch frontside bigspin heelflipem, Kuba Páv s backside bigspinem a nollie backside flipem, Marek Knytl s nollie heelflipem nebo Tomáš Svoboda s fakie olliečkem do switch backside boardslidu na railu. Celkem solidní triky, nemyslíte?


 


No, a to byl vlastně konec. Díky všem, kteří se PD 2012 jakkoliv podíleli, díky taky divákům, kteří se na tenhle vypohodičkovaný závod přišli podívat a v neposlední řadě díky hlavně skejtrům, kteří se postarali o super podívanou. Na shledanou v příštím roce!


 


Organizátor akce ČAS děkuje hlavním partnerům Ambassadors a magistrátu hl.m. Praha a dále partnerům Monster, Gutovka, Theeve, Bones, Jessup, Lando, Kamo a Boardstar.cz.


 


 


 


Pražskej Démon 2012 street:
1. Martin Pek (Vans, I love porno, Streetmarket.cz, Ambassadors, Jessup)
2. Maxim Habanec (Quiksilver, DC, Red Bull, Streetmarket.cz, Bones, Theeve Trucks, Ambassadors, Jessup)
3. Tomáš Stejskal (DC, Ambassadors, Mex925.cz, Type S, Mystic shop, Jessup)
4. Pepa Tipanic (Streetmarket.cz, SM skateboards, Nike SB, ČEZ)
5. Tomáš Weimann (Globe, Quintin, Ambassadors, Jessup)
6. Jakub Páv (Restarts skateboards)
7. David Vrba
8. Lukáš Daněk  (Quiksilver, Adidas,Prague Filters,Crail,Bohemia Bagel, Ambassadors, Jessup)


 


Street winners. / foto: Vašek Žalud

 


Pražskej Démon 2012 MČR vert:
1. Honza Tomšovský (Ambassadors, Circa, Funstorm, Theeve, Bones, Boardstar.cz, Jessup, Pro-Tec)
2. Michal Musil (Sorráč skateboards)
3. Jakub Halfar (Sorráč skateboards, DC) 


 


Vert winners. / foto: Vašek Žalud

 


Pražskej Démon 2012 bowl:
1. Matyáš Volek (Santa Cruz, Fallen, Carve, OJ wheels, Snowbitch.cz, Prague Filters )
2. Honza Tomšovský (Ambassadors, Circa, Funstorm, Theeve, Bones, Boardstar.cz, Jessup, Pro-Tec)
3. Jakub Drešer 


 


Bowl winners. / foto: Vašek Žalud

 


Pražskej Démon 2012 best trick:
Kickflip over the rail (u schodů k terase nad zázemím) Maxim Habanec


 


Pražskej Démon 2012 best tricks (side cash):
Pepa Tipanic frontside bigspin heelflip 
Jakub Páv backside bigspin 
Marek Knytl nollie heelflip 
Tomáš Svoboda fakie ollie boardslide (rail seven) 
Jakub Páv nollie backside flip 


 


Maxim Habanec a kickflip over the rail (best trick). / foto: Vašek Žalud
Pepa Tipanic switch heelflip. / foto: Vašek Žalud
Martin Pek nollie crooked grind. / foto: Vašek Žalud