Ve Slavičíně se odjel už 9. ročník Slawex skate contestu!

Vydáno: 21.07.2023

Ve Slavičíně se dne 15.7. 2023 konal již devátý ročník „Slawex skate contestu“, na který přijeli skaters z širokého okolí, ale dojeli i kluci z Prahy nebo třeba Třince! Každým rokem potrápí tamní partičku pořadatelů ne příliš pozitivní předpověď počasí, ale letos mohli zůstat klidní. Celý týden nebyla nouze o slunečné počasí a sobota byla ve znamení naprosto azurové oblohy. Tak se pojďme podívat, jak to vlastně celé dopadlo!

Devátý ročník Slawex skate contestu

Fotograf: Martin Holý (DJ Duplicate)
Video: Creative Works (Ondřej Havlík)
Text: Erik Argaláš

Po desáté hodině ranní už bylo ze strany pořadatelů všechno přichystáno a netrpělivě čekali na první riders a návštěvníky. Pivečko dostalo tu správnou teplotu, na gril začaly dosedat první flákoty masa a ti největší gurmáni navštívili hned z rána stánek s Havanou. Kolem půl jedenácté se už pomalu začal plnit skatepark a na startovní listině se objevila první jména riderů. 

Mladší kategorie - street:

Celý tento valašský skejtový svátek odstartovala mladší kategorie, do které se přihlásili pouze 4 jezdci. Kvůli nízkému počtu závodníků v této kategorii se jelo rovnou finále, ve kterém to nejvíc zabil Viktor Janeczko z Třince, na druhém místě skončil David Pešata z Havířova a třetí flek bral nakonec Šimon Hornych ze Zlína. O těchto mladých ještě v budoucnu určitě uslyšíme!

David Pešata a jeho var

Starší kategorie - street:

Další disciplínou byl závod ve streetu starší kategorie, do které se přihlásilo 25 jezdců. Bohužel, Filip Bosák si uštědřil před jízdou solidní kotník, a tak musel být ze závodu odhlášen. Z kvalifikace postoupila polovina skejtrů (tedy 12 závodníků) do semifinále a začalo pořádně přihořívat.

Do finále porota pustila 7 závodníků a jako osmý si vysloužil divokou kartu Ondřej Havran. O pořádné vraždy nebylo nouze a i přes zranění kolene jsme mohli vidět od Michale Ježe například flip fs boardslide ze šikmého railu, fs bigspin boardslide od jeho staršího bráchy Aleše, crooked to bs lipslide od Roberta Juřenčáka, fs do huga od Petra Kopky a svou všestrannou jízdou potěšil diváky také Tomáš Nálevka a Michal Daniš.

Z této finálové osmičky se nejvíce zadařilo Alešovi Ježovi, hned za ním mu dýchal na paty Petr Kopka, na třetím fleku byl Robert Juřenčák, čtvrtý Tomáš Nálevka a pátý Michal Daniš.

Michal Jež v backside tailslidu

Minirampa:

Po finále streetu následoval miniramp contest. Kvalifikace se zúčastnilo 16 závodníků, kteří odjeli svou minutovou jízdu a 7 riderů postoupilo rovnou do finále, kde si střihli 2 minuty. Bohužel se do finále nedostal Ondřej Pecl, který si ale vysloužil největší divácký aplaus za caveman ze zábradlí do minirampy bez bot! Ze všech finalistů porotu nejvíce uchvátil Ondřej Havran z Valmezu, za ním mladá krev Ondřej Kovalčík z Jablůnky a na třetím místě se umístil Karel Říha z Brna, kterého můžete potkávat v tamním klubu na dráze.

Karel Říha

Besttrick + Deathrace:

Jako by toho nebylo málo v tomto horkém dni, tak se kluci poprali ještě v besttricku, který se jel formou cash for tricks. Nejprve pyramida, kde padl například forward flip, nollie bs flip 270 a hodně překvapil Tom Žeravčík se svým novým trikem front foot impossible. Po pyramidě se jely ještě 3 překážky. Hubba, rail a radius.

Klasickou třešničkou na dortu byl deathrace, kde obhájil loňské prvenství slavičínský Filip Číž.

Deathrace

Následovalo už jenom vyhlášení a přesun na A-PUB Slavičín, kde se odehrála opět vydařená afterparty, na které zahráli své sety DJ Mirror a DJ Duplicate!

Výsledky:

Mladší kategorie:

 1. Viktor Janeczko (Třinec)
 2. David Pešata (Havířov)
 3. Šimon Hornych (Zlín)
Top 3 - mladší kategorie

Minirampa:

 1. Ondřej Havran (Valašské Meziříčí)
 2. Ondřej Kovalčík (Jablůnka)
 3. Karel Říha (Brno)
Top 3 - minirampa

Starší kategorie:

 1. Aleš Jež (Uherské Hradiště)
 2. Petr Kopka (Kyjov)
 3. Robert Juřenčák (Slavičín)
 4. Tomáš Nálevka (Uherské Hradiště)
 5. Michal Daniš (Praha)
Top 3 - starší kategorie

Deathrace:

 1. Filip Číž (Slavičín)

Sponzoři: MEATFLY, PICNIC SKATESHOP, JART, SK8MAFIA, SOCKET HARDWARE, HAVANA, SKATEROCK.CZ, UNART, MĚSTO SLAVIČÍN, NALLU FOOTWEAR, PRINTOVNA, GALVANIKA S.R.O., AUTOLAKOVNA PUKÝŠ, TVD A.S.

Video: (Creative Works - Ondřej Havlík)Petr Kopka
Erik Argaláš
Tomáš Nálevka