S Pierrem-Andrém Senizerguesem o znovuoživení éS

Vydáno: 13.02.2014

Znovuzrození éS footwear je v posledních dnech hodně rozebírané téma, které je ale stále zahaleno spoustou tajemství. A protože vám chceme odpovědět na všechny otázky kolem kauzy éS, přinášíme vám ve spolupráci s Kingpin magazínem exkluzivní rozhovor se samotným zakladetelm éS Pierrem-Andrém Senizeruesem. Je to vaše!


Tady ho máme. Zakladatele a znovuzakladatele éS Pierra-Andrého

éS footwear vzniklo v roce 1995 a rychle se stalo uznávanou a jednou z největších značek bot na trhu. Není divu, když v teamu měli legendy jako Sal Barbier, Tom Penny, Eric Koston a Chad Muska, se kterými je malá pravděpodobnost, že něco uděláte špatně. Boty musely skvěle sedět se stylem team jezdců a podle toho to taky vypadalo. Jejich první kolekce byla plná inovací, které to všechno jen dokazovaly. Tak například model Accel byl první na světě, který měl boční vycpávku na olliečka, model Aura byla první skate bota se vzdušným systémem a model SLB byla první kotníková bota s neoprénovou vložkou uvnitř jako ponožka. Tyhle inovace pomohly éS se dostat dopředu před všechny značky a vývoje. Se značkou se rozrůstal i její team a boty éS obouvaly Koston, Burnquist, Saari a Silas Baxter Neal v době, kdy vyhráli titul Thrasher Skater of the year. Burnquist udělal svůj první looping v botech éS a taky looping s otevřenou střechou. Počet dalších jmen které měly v teamu za celých 16 je opravdu pecka: Ronnie Creager, Rick McCrank, Rodrigo Tx, Paul Rodriguez, PJ Ladd, Antwuan Dixon a spousta dalších. Jako firma se éS zapsala i v dalších věcech, než jen co se bot a teamu týče. První éS Game of s.k.a.t.e. se odehrál během historicky prvního Thrasher King of the road v roce 2003. Začalo to jako sranda na cestách a brzy se z toho stal celosvětový trend. Menikmati je pořád jedno z nejlepších videí a éS byla první firma, která vyráběla boty a natočila skate video. Se vší touhle historií a slávou, co se stalo, že museli zmizet? Co má ještě éS v zásobě do budoucna? A co boty? Zeptali jsme se na tohle všechno nejpovolanějšího člověka a to Pierra-Andrého, zakladatele éS a člověka, který ho přivedl zpátky.


 


Proč myslíš, že zrovna teď je správný čas přinést éS zpátky?


Nejprve bych měl jít asi trochu zpátky a vysvětlit, co se vlastně stalo v roce 2012. Cítil jsem, že potřebuju jít na jakýsi „tvořivý odpočinek“. Všiml jsem si, že se na trhu objevilo mnoho firem a taky se hodně měnil sám skateboarding. Je to podobné tomu, co jsem udělal v 90. letech, když jsem přinesl Etnies, v roce 95 éS a pak Emerica roku 96. V té době jsem cítil, že je potřeba více skejtových značek bot, chápeš? Šéfovali tomu skejtři, kteří dávali směr skate botám a skateboardingu. Fungovalo to dobře, ale v roce 2008 po celosvětové krizi se ve skateboardingu stalo hodně věcí, na které bylo potřeba se zaměřit. Takže jsme stáhli éS na tvořivý odpočinek a to jak pro boty, tak i pro skateboarding. Asi bych měl upřesnit, co „tvořivý odpočinek“ znamená, he he. Neznamená to, že by se nic nedělo, je to hodně aktivní. Je zde hodně přemýšlení a je to místo, kde chceme být nezávislými a kde lidi, co navrhují boty dělají co chtějí a snažíme se přijít na to, jak bude vypadat budoucnost. Značka je pořád v „tvořivém odpočinku“ a děje se hodně věcí. Ale když jsme v roce 2012 odešli z trhu, tak jsme si vůbec neuvědomili, jak jedinečná ta značka byla. Dělali jsme tuhle značku 18 let, ale vždycky jsme jen navrhovali boty, skejtovali, byli zaneprázdnění a nikdy jsme neudělali krok zpátky a nepodívali se, co všechno jsme dokázali. Takže když jsme odešli, tak teprve potom jsme si všimli, kolik lidí tuhle značku chce a opravdu chce nějaké boty. Tehdy jsme se rozhodli, že bychom měli spočítat dizajny na kterých jsme pracovali a vytvořit tak třeba nějakou limitovanou edici bot právě těch, na kterých jsme pracovali. Poprvé se to stalo v Japonsku loni v listopadu, kdy se nás tam lidi ptali, kde zažebrat, aby dostali nějaké éS boty. Tak jsme jim dali pár párů originálních Accel modelů, protože přesně po těhle botách se ptali a k našemu překvapení se éS stalo číslem jedna v kórových skateshopech a v pár dalších obchodech.


Jeden ze tří modelů, model Accent v červené barvě, k dostání i v černé.

 


 


Fakt jo?


Jo, okamžitě, řekli jsme si, wow, Japonci jsou fakt věrní, že? Je to hodně věrný národ a japonští skateři jsou hodně věrní éS. Fakt tu značku milovali. Bylo to super a mezitím se stalo to, že jsme začali dostávat hodně zpráv z Ameriky a Evropy a lidé taky chtěli nějaké boty, tak jsme si říkali, že bychom měli nějaké vydat. Po navrhnutí pár bot jsme se rozhodli je vydat 14. února, protože milujeme skateboarding, což možná zní trochu lacině, ale tak to opravdu cítíme. Skejtujeme dlouho a éS bylo vždycky o lásce ke skateboardingu. Takže vydáváme tři styly, ze kterých jsme opravdu nadšeni, každý model bude jen ve dvou barvách a půjdou pouze do stovky obchodů po celém světě. Každá barva bude mít dostupných pouze 8 párů pro každý obchod.


 


Takže hodně limitované.


Extrémně limitované, he he. Je to protože milujeme éS tak moc a chceme tu značku dělat tak, jak to lidé chtějí. Ale neznamená to oficiální znovu zahájení značky. Je to spíš o tom, že chceme ukázat trhu nějakou lásku.


 


A kdy bude oficiální znovu zahájení?


Pořád jsme v „tvořivém odpočinku“, takže v tuhle dobu nemáme žádné oficiální plány. Chtěli jsme spíš z našeho „tvořivého odpočinku“ vidět, co lidé chtějí, zhodnotit trh a tak nějak zjistit, co se teď se skateboardingem děje. A proto v Evropě vydáváme tyto tři modely do pouhých třiceti obchodů, z čehož je devět v Anglii a chceme podporovat obchody, které jsou opravdu zapojeny do skate komunity a kteří milují skateboarding a jeho dizajn. V digitálních médiích se toho teď děje víc než dost, je digitální doba, ale i tak myslím, že je důležité řešit věci z očí do očí. A tak jsou obchody, se kterými spolupracujeme, spojeny se svou komunitou a přímo tak ovlivňují jejich kulturu, narozdíl od ekonomické situace, kdy všechny velké značky vstupují na trh.


Model Accelite v černé barvě, k dostání i v červené.

 


 


Co si myslíš o všech těch velkých značkách, které vstupují na trh?


Můj názor je, že jsem vždycky více fandil menším značkám, protože ty vyznačují to, odkud pocházíme a tak jsme velmi opatrní s tím, kam míříme a kde si můžeš značku koupit. Nejsem si úplně jistý, že značky, které přichází z jiných sportů, se opravdu zajímají o skejtry jako takové. Je důležité, aby skate značka přišla od skejtrů samotných. Aby týpci, kteří jsou na vrcholu značky, se hodili do těch bot a skejtovali v nich. Tohle by mohla být taková poznávací značka pro firmy, které se o skate tolik nezajímají, protože to trh hodně zraňuje. Hodně shopů, které tyto značky prodávají, nejsou oddaní, a proto pracujeme jenom s obchody, které rozpoznáme a kterým věříme. Oni si dělají své věci a my zase své. My opravdu věříme ve skateboarding jako kulturu, ne jako sport. Je to o tom tím žít a dýchat to, chápeš? Co vytváříme, jak žijeme.


 


Dobře. Plánuješ dát dohromady nějaký team? éS mělo v teamu největší jména ve skateboardingu a teď je tu dokonce online petice, která se snaží dostat Ronnieho Creagera zpátky k éS!


Momentálně neplánuje vzít nikoho do teamu a to proto, že se pořád dostáváme z našeho „tvořivého odpočinku“. Je to teď víc o tom podporovat skate komunitu a přinést něco zajímavého skateshopům, kteří něco pro naši komunitu dělají, prostě více s nimi spolupracovat.


 


Více než „sportovci“?


Přesně, protože skejťáci by si měli uvědomit, co se ve skateboardingu děje.


 


Byl ten „tvořivý odpočinek“ způsoben finančními problémy, nebo něčím co mělo co do činění s teamem v té době?


Něco z toho bylo kvůli trhu celkově, ale většina byla o pohledu skateboardingu do budoucnosti a o přemýšlení, jak bychom to mohli v budoucnu dělat lépe co se dizajnu týče. éS bylo vždycky hodně vynalézavé ve svém přístupu a teď je skateboarding tak fascinující, je tolik dobrých skejtrů, dobrých spotů a opravdu to žije mnoha způsoby. Když šlo éS na „tvořivý odpočinek“, tak jsme hodně přemýšleli o tom, jak můžeme skateboarding posunout dopředu. Takže momentálně nemáme žádný team a je to více o komunitě a o směru, jakým se skateboarding ubírá.


Poslední třetí model a s názvem Accelerate v červené barvě, k dostání i v černé.

 


 


Můžeme se trochu vrátit do dob kdy éS začalo? Vypadá to, že to vyrostlo hodně rychle. Myslíš, že to je kvůli technologii bot? Nebo kvůli teamu? Nebo od každého něco?


Jen jsem se díval na to, co lidi potřebují. Cítil jsem, že je zde hodně skaterů, kteří chtějí boty s více citem, tak jsem navrhnul Accel. Chtěl jsem navrhnout botu, která vypadá dobře jak na skejtu, tak i mimo něj, takže je můžeš nosit kdykoliv a kdekoliv a nevypadáš šíleně.


 


A to je něco, čeho se chceš držet?


Přesně tak, v tu samou dobu, než jsem začal hledat inspiraci z módy okolo, tak jsem hodně skejtoval a sledoval módy a styly. A dizajnování bot pro éS souviselo vždycky se stylem. Takže i když se podíváš na logo, tak vidíš, že jsme chtěli něco, co vytváří určitý obrys a tvar. Není to jen rovné logo, je to zatočené. Protože když skejtujem, tak taky nejsme pořád rovní, ale pořád se hýbeme a to taky přináší hodně stylu. To je jedna z těch kouzelných věcí kolem skateboardingu – Je to elegantní a hodně stylové.


 


Jsou v budoucnosti po botech na řadě taky oblečení a doplňky?


Právě teď se zaměřujeme pouze na boty a uvidíme, co se stane. Vlastně to tak mám rád, je to stejné, jako když skejtuješ, taky nemáš pravidla. Máš jen ten pocit svobody a vyjádření, pocit nezávislosti a nikdo ti neříká, co máš dělat a to je přesně to stádium ve kterém právě jsme. Takže to budeme dělat tak, jak to budeme cítit, ale samozřejmě se taky hodně snažíme naslouchat lidem.


 


Takže když lidi budou boty milovat a řeknou „Chceme, abyste měli nový team a abyste natočili nové Menikmati“, tak to uděláte?


Hehe, uvidíme, možná jo, kdo ví? Potřebujeme se zaměřit na naše záležitosti, chápeš? A dělat to, co nás baví.


 


A nakonec klasika, full video Menikmati od éS:



 


Text: Arthur Derrien