S Martinem Hroudou o možný budoucnosti skateparků u nás

Vydáno: 18.04.2017

Martina Hroudu, Frantu Königa a Kryštofa Ziku byste ale sakra měli znát. A Lucku Hlavsovou? Jakbysmet. Tahle parta se dala dohromady pod hlavičkou Unicorn/Unicron a chtěli bychom vám představit jejich pohled na stavbu skateparků. V rozhovoru s Martinem Hroudou padly zajímavé věci a návrhy skateparků, které jsme spíš zvyklí vídat na fotkách, nebo někdo i osobně na západ od našich hranic. Klikejte a dozvíte se víc.



Unicorn/Unicron studio.

 


Martin Hrouda. A pak Franta König, Kryštof Zika. Plus Lucka Hlavsová. To je sestava! Řekni k ní něco!


S Frantou a Kryštofem jsme dlouholetí přátelé a s Lucií se znám ze Stalina a ze školy. Dali jsme se dohromady, protože nám vadí současná situace skateparků v Česku a rozhodli jsme se, že spojíme naše profese + skateboarding a zkusíme s tím něco udělat.


 


O skateparcích se budeme ještě dlouze bavit, ale pojďme si odškrtnout vaši skate historii. Co vlastně Rozjetej Kamion (RK), jede pořád? A proč vlastně kamion?


Rozjetej kamion jede pořád a to ve fúzi s Robotixem. Máme se pořád rádi a to nás baví, jsme jako rodina. Občas k nám přijde někdo z Logru s prosbou o draft, ale zatím se ještě nic neupeklo.


 


Eee, jako že Logr do RK nebo obráceně?


Hehe, ne, my se jenom tak s klukama z Logru škádlíme..


 


A proč že teda RK?
A proč RK? Napovím, že jsme to převzali z filmu Over the Top (Do útoku) se Sylvestrem Stallonem a při sledování filmu doporučuji mít kšiltovku dozadu. Jo a zkopíroval to od nás už i P-Rod!


 


Prosím tě, tak ještě doplň celou sestavu RK, ať to máme komplet!


Jako opravdu seznam jmen? Lukáš Vlček, Petr Komárek, Honza Zima, František König, bratři Zikové, bratři Klosové, bratři Tušlové, Adam Lukas, Marek Prokeš, Janis Maceridis….


 


Od dob poklidných studentských let jste se posunuli už trochu jinam. Kolik aktuálně dáte každej skejtu?


Snažíme se sejít s RK/RBTX partou o každém hezkém víkendu. Přes týden jít jezdit bohužel nestíháme. Minulý rok jsme byli společně v Barceloně, tento rok to vypadá na Brno. Lucie už přes dva roky žije a pracuje v Kodani, a co vím, tak tam skate občas provětrá.


 


Od skejtování pak není daleko ke skateparkům. První, co jsem od vás registroval, byl skatepark pod Trojským mostem. Po pravdě ani nevím, kam se tahle, jinak krásná, myšlenka vlastně pohnula. Netušíš?


Skateparku pod Trojským mostem byl náš první návrh, který jsme dali dohromady. Náš návrh soutěž vyhrál a pozitivní ohlasy nás jenom utvrdily v tom, že to, co chceme dělat má smysl a skateboardisti v Česku mají zájem o změnu. Po obrovském počátečním mediálním boomu, který iniciativa „Chceme skatepark pod Trojským mostem“ vyvolala, pak postupem času aktivita iniciátora opadla a upřímně nevím, v jaké fázi to teď je. Před cca rokem jsme organizátorovi celé akce nabízeli naší pomocnou rukou, ale vyšumělo to. Je to škoda, protože v současné době je na Praze 7 dobré složení radnice, které je nakloněno projektům tohoto typu.


 


Rozjetej Kamion.

 


Najde se něco hmatatelného z vaší dílny? Nebo co je vše v plánu?


Po Trojským mostu jsme ještě udělali studii pro skaters do Pardubic. Během krátkého útlumu našich aktivit jsme sami oslovili Fiveramps, jestli by neměli zájem o vzájemnou spolupráci. Klukům z Fiveramps se naše návrhy líbily a měli pro náš pohled na věc pochopení a společný názor, tudíž souhlasili. Myslím si, že jsme pro sebe navzájem vítaným oživením a už máme společně navržených pár povedených projektů, které čekají na realizaci. Nebráníme se ale žádné jiné spolupráci, chtěli bychom časem oslovovat přímo architektonické kanceláře.


 


Prosím tě, tohle trochu rozveď. Oslovovat je s čím. Nebo na základě čeho?


Chceme jim vysvětlit, jak výhodné může být začlenění skateboardingu do jejich návrhů, studií a poskytnout jim naši konzultaci nebo službu v podobě návrhu. Samozřejmě se nebavíme o stavbě rodinného domu, ale o větší veřejné budově, jako například NTK nebo revitalizace nějaké území, parku. Architekti většinou nevědí, jaké tvary a rozměry skateboardisté potřebují, co nám připadá atraktivní na ježdění a co ne. Stavební zásahy nutné pro začlenění skateboardingu do již existujícího nebo do budoucího veřejného prostoru jsou relativně levné a lehké na provedení. Skejtovatelné překážky jsou v podstatě elementy městského mobiliáře.


 


Díky za upřesnění, tady myslím každý kdo to čte musí souhlasně pokyvovat hlavou. Co dalšího máte v plánu?
Též jsme se zúčastnili participativního rozpočtu na Praze 10, kde sami občané přihlašují návrhy na zlepšení veřejného prostoru v této městské části. Navrhli jsme skate line v městském parku u potoka Botič a díky hlasům od skejtové komunity byl náš návrh mezi vítěznými projekty, které se budou realizovat.


Bohužel je to pozemek velmi složitý a trvalo nám dlouho, než jsme získali všechna povolení nutná pro zažádání o stavební povolení. V tuto chvíli by už snad neměla existovat žádná překážka bránící realizaci.


 


Takže Praha bude mít další spot! Super! Když už jsme si řekli, co jste a kdo jste, tak před nedávnem u piva jsme se bavili o vnímání skateparků v ČR. Jak to tedy vnímáš ty a jak by to mělo být? Jsou nějaký příklady v zahraničí?


Zastávám názor, že není zdravé, aby v České republice byli pouze dva profesionální zhotovitelé, kteří řeší skoro všechny skateparky v ČR. Samozřejmě nic proti nim, jejich skateparky jsou vybetonovány kvalitně a česká skatová scéna by jim měla být vděčná za tu spoustu parků, co zde máme. Ale v zahraničí je již běžnou praxí, že se návrhu skateparku zúčastňují též i designéři. Díky tomu je každý park jedinečný a proto bychom tuto myšlenku rádi přinesli i do Česka.


 


Budova SEB banky s prostorem pro skateboarding.

 


Tedy tvůj model pak bude pro investora dražší o článek navíc? Nebude se tomu investor, což je nejčastěji město, bránit? A když ano, tak je pak na vás jim dokázat že váš projekt bude pro všechny výhodnější.


Nemusí to být nutně dražší, přeci neplatí rovnice, že to, co je kvalitně navržené, je ihned drahé. Ani to není o článek navíc, pouze se projekční práce mohou zadat jiné firmě, než té, která to bude následně realizovat. A jak říkáš správně, na nás je obec přesvědčit, že se to vyplatí.


 


Začlenění skateparku do města, nebo města do skateparku? Jak bys řekl, že je to správně?


Snažíme se naše skateparky navrhovat tak, aby byly co nejvíce propojené s veřejným prostorem a respektovaly danou lokalitu. Nechceme vytvářet další skateparky za plotem na okraji města, které působí spíše jako uzavřená ghetta a lidé se tam bojí chodit. Ideální je stav, když se v navrženém prostoru mísí všechny vrstvy obyvatelstva a nevnímají, jestli jsou ve městě, nebo ve skateparku. Taková místa nás baví nejvíc.


 


A jak je na tom po smísení bezpečnost kolemjdoucích? Mě ta myšlenka přijde super, ale rovnou si představuju skate jak letí někam do davu. Nemáš nějaký příklad v zahraničí, kde podobná koncepce skejtovýho města funguje?


Samozřejmě se na tohle musí brát zřetel a v návrhu se s tím musí počítat. Držet bezpečné odstupy překážek od sebe a od plánovaného pohybu chodců v území. Například město Melbourne pochopilo, že začleňování skateboardingu do města je prospěšné a nechalo si vypracovat manuál, který to právě řeší a má seznamovat nezasvěcené osoby (radní, plánovače města) s danou problematikou a nastiňuje řešení. Manuál má asi padesát stránek, doporučuji si ho přečíst. Bylo by dobré, kdyby něco takové vzniklo například pro Prahu.


 


V asociaci je teď jedním z hlavních témat olympiáda a co nevidět vyšleme ven info. Co tvůj názor na olympiádu, jak může ovlivnit tvůj sektor?


Mně olympiáda nevadí. Skate scéna už je stejně delší dobu rozdělena na dva hlavní proudy - undergroundový a závodní. Olympiáda bude další street league serie. Naopak, co si od skateboardingu na olympiádě slibuji, je změna vnímání skateboardingu od široké veřejnosti.


Na skateboarding je u nás stále spíše hleděno jako na něco negativního. V západních zemích jsou si dobře vědomi benefitů, které přináší přítomnost skateboardingu ve veřejném prostoru. Kromě jeho evidentní prospěšnosti pro fyzické zdraví, skateboarding též uvolňuje a přináší sociální vyžití. Mladí lidé, kteří dnes tendují spíše k nepohybovým domácím aktivitám, se skrze skateboarding mohou dostat do společnosti a naučit se komunikaci a spolupráci v kolektivu. Skateboarding rovněž podporuje sebepoznání, umožňuje sebevyjádření. Tyhle věci samozřejmě my víme, ale musíme si též uvědomit, jak na nás nahlíží veřejnost a snažit se ji přesvědčit o opaku. Nejlépe těmito argumenty.


Skateboarding přináší do měst a jeho ulic oživení, je to pouliční performance a nic město nestojí. Proto například v Kodani je na jednání s městskými architekty přítomen skateboardista, který jim radí, jak a kde co navrhnout, aby místo bylo atraktivní pro skateboardisty. A proto je teď skateboarding a veřejný prostor v Kodani na takové úrovni, na jaké je. V Česku musíme tohle pochopit.


 


Proto se také snažíme být aktivní po této stránce. O výhodách začlenit skateboarding do veřejného prostoru jsme přednášeli na Pecha Kucha ve Ždáru nad Sázavou a na akci Municipalita v Brně jsme přednášeli pro středoškoláky a vedli následný workshop.


 


Přednáška Pecha Kucha ve Žďáru nad Sázavou.

 


Na to nejde říct nic jinýho než Amen! V tom o čem mluvíš vidím smysl a snad ho tam uvidí každý, kdo si ten rozhovor přečte. A ty kdo máš otázku, pošli ji do komentu! Nicméně pro sichr, jaké další kroky chcete dělat, aby se to pohnulo správným směrem? Nastínil jsi co by jak mělo vypadat, ale pojďme se ještě zaměřit ve shrnutí na přesnější postup.


Tohle vlastně hrozně záleží i na samotných skaters. Musí se začít mluvit a přemýšlet o tom, proč se u nás skateparky nikam za poslední léta neposunuly a proč nenacházíme nové skatespoty ve veřejném prostoru, jako je to teď zvykem v zahraničí. Pokud u nás tahle diskuze nezačne, budeme pořád ve stejné situaci, jako jsme teď. Skaters se nesmí spokojit pouze s tím, že se u nich postaví skatepark, ale musí jim též záležet na kvalitě jeho provedení, musíme být více kritičtí, vyvinout tlak na obec a aktivně se podílet při designu parku.


Co si pamatuji, tak jsem zahlédl pouze jedno video, a to od Petra Humpla, kritizující nový skatepark a ihned vyvolalo rozruch. Zhotovitel parku nechápal, jak si vůbec Petr může dovolit kritizovat. A proč ne? Kritika je zdravá a potřebná pro další progres v práci, proto bych si těchto videí/článků přál v naší komunitě více. Též bych si v tomto směru představoval větší angažovanost od České skateboardové asociace.


 


Ano, to video vyvolalo emoce. A moje první reakce byla dát prostor i druhé straně, protože kluci co to točili zase nevěděli zadání od obce. Tedy ne všechno je černo bílé, to je třeba říct. Se zapojením skaters souhlasím, musí se starat co u nich vyroste. Ohledně zapojení se ČAS, tam je to viditelný u skateparků v Tanvaldu, v Lanškrouně, v Olomouci a v plánu jsou další kroky. Snad vše vyjde jak má. A teď zpátky na začátek. Kdy natočí Rozjetej kamion full part?
Ty jo, takové ambice už dávno nemáme. Teď už stejně full-lenght videa s klasickými profily nefrčí, tak možná natočíme nějaké video se stepy, ty nám jdou.


 


Se stepy? Jako že budete stepovat?


Jojo, stepovat na malém červeném na Stalinu.


 


Krása! Když se ptám pořád já, je něco co by zajímalo tebe?


Co děláš pro to, aby tě tvoje práce i po těch x letech, co působíš ve skateboardingu, pořád bavila? Kde bereš motivaci? A doufám, že tajně trénuješ na olympiádu!


 


Hmm, tak to je těžká otázka a k zamyšelní tedy. Ve skejtu jsem vlastně od čtrnácti let, od 2005 Skaterock, pak Freemag, asociace skejtu od 2010, pak distribuce. Je toho hodně a svým založením to mám tak, že když něco dělám, musím to dělat pořádně. Ne pro prachy, který jsou mimochodem taky důležitý, ne pro ego nebo pro pochvalu druhých. Dobrá práce se chválí sama, na to nikoho nepotřebuješ. Musím mít sám pocit, že jsem udělal maximum a hledám možnosti co udělat líp a jinak. Jsem v tomhle magor trochu na skejtový poměry, ale mně to přijde jako normální přístup a to samo o sobě je motivací. Ohlídneš se za nějakou akcí, která nedopadne jak měla a řekneš si ok, ale udělal jsem maximum, co šlo a přemýšlíš, co příště vylepšit. Skateboarding je pro mě práce a je to práce která mě baví.
A olympiáda? Ta mě teď zaměstnává na tolik, že na trénink není čas. Upřímně radši vyrazím na den dva do hor, provedu v hlavě defragmentaci disku, aby byl prostor věnovat se všemu, čemu je potřeba. A že toho je dost! Co tebe baví na architektuře? Najde se tam nějaká spojitost se skateboardingem?


 


Souhlasím s tvým přístupem, chválím a díky za to. A ty hory obdivuji, obzvláště to tvoje spaní v -15 stupních ve spacáku pod širákem.


K tvé otázce, každý skejťák je svým způsobem fanouškem architektury, zajímá se o ní a za dobrou architekturou i dokonce cestuje. Z přiložených fotek je určitě poznat, jaký styl nás baví.


 


Fotky jsou super! Díky za ně i za tvůj čas. Doufejme že z toho vzejde něco pozitivního pro všechny. Poslední, co bych chtěl je, aby se to tu dál drobilo na skupiny a skupinky, neb nám jde přeci o společnou věc.


 


 


Lemvig skatepark od EFFEKT v Dánsku.

 


Projekt mini bowlu na Parukářce v Praze.

 


Skatepark Botič který se chystá.

 


Studie pro Pardubice.

 


Studie pro Pardubice.