Na pokec se skejtovou závislačkou Petrou Hrašovou

Vydáno: 13.12.2013

Petra Hrašová je 18tiletá holčina z Českého Krumlova, na kterou se dá na skejtu zatraceně dobře koukat. Jak vážně bere skejt a jak to má s tréninkem, vzory a životem se dozvíte v rozhovoru, který pro vás připravila další dáma českého skateboardingu, Dana Bartáková.


Petra Hrašová v rodným city.

 


Ahoj Petro, když jsi byla u mě na podzim připadala jsi mi jako velkej skejtovej nadšenec a dříč v tom nejlepším smyslu samozřejmě. Je opravdu skejt to nejvíc pro tebe v tvém životě? 
Ahoj,  skejt je pro mě jediný nejlepší sport, s kterým jsem se setkala. Když jsem začínala, říkala jsem si, že u toho stejně nezůstanu. Ale začalo mě to bavit a jezdím až do teď. Je to pro mě volnost a sranda hlavně.


 


Máš nějakou přezdívku?
Hrášek!


 


Jak jsi se k tomu u vás dostala?
Bylo to tak, kámoš mi jednou půjčil na DVD skate video, myslim, že se to bylo od Adia. Když jsem to viděla, hrozně se mi líbily ty triky na tom skejtu. Pak jsem si k Vánocům přála skejta a už to začalo.


 


Kromě Krumlova, kam jezdíš za spotama a skateparkama?
Nejraději jezdím do Prahy, jsou tam super spoty na skate. Nejvíc mě baví Štvanice a Stalin. V zimě jezdíme s fellaz do Linze, kde je suprová hala a jeto kousek.


 


Co tě ještě dalšího baví dělat?
Baví mě fotit, natáčet, poslouchat hudbu, spát a dělat všelijaké kraviny.


 


Chodíš se někdy někam bavit? Na diskotéky třeba, pít tančit, užívat mládí?
Tak to známe všichni, určitě chodím pít a bavit se, protože mládí snad ani jinak užít nejde. Potom za to ty rána taky stojí.


 


Kolik hodin zhruba týdně věnuješ skejtování?
Snažím se skejtovat co nejvíc, ale už na to není taky tolik času, škola je žrout času. V létě jezdím většinou tak 4-5h denně, za ten týden tak 20h ideál.


 


Co děláš za školu, která ti žere tolik času? A jak to máš celkově naplánovaný s výukou.
Učím se na kuchař-číšník, je to tak, že mám vždycky týden školu a týden praxi, proto. Většinou, když přijdu domu po škole, tak jdu ven s kamarády nebo skejtovat. Večer se občas učím.


 


Když si dáváš takový porce, který jsou vlastně běžný pro závisláka, jaký známe, děláš i něco pro svoje tělo typu plavání, kolo, nebo tě zatím všechno poslouchá a tělo drží pohromadě?
Nemám zatim s ničim žádný problémy, doufám že ani mít nebudu. Baví mě cvičení na nohy, pomáhá mi to na skejtu.


 


Boardslide na MČR 2013, kde skončila Petra druhá. foto: Kac

 


Tak hlavně ať je to tak co nejdýl! Takže když to sečtu, vlastně neděláš nic jinýho než skateboarding. Co na to říkají doma?
Rodiče jsou rádi, že na skejtu jezdím a objíždím závody. Taky mě v tom podporují. Díky.


 


Jak se učíš nový věci? Z videí? Od kamarádů? Pokus omyl? Jak vlastně jezdíš, když dorazíš do skejtparku? Dáš každý trik co umíš pro zopakování a pak si řekneš tak a teď se jdu naučit switchflip např.? Nebo jak?
Skejt není lehkej sport a tak člověk musí myslet na to, že je potřeba hodně trpělivosti. Není  jednoduché se naučit nějaký trik, že bych si řekla tak a teď to dám, je třeba spousta času na vychytání triku. Když se učím nové triky, hodně mi pomáhá je zkoušet s kámošema. Nevím, čím to je, ale dost mi to pomáhá. Když si jdu zajezdit, tak si většinou jezdím chvíli svoje triky, které umím a zdokonaluju styl a vejšku triku.


 


Když jsme u těch videí, tak první bylo Adio a který poslední jsi viděla?
Naposledy jsem viděla Leticia Bufoni POCAHONTAS, neuvěřitelné!


 


Jaké jsou 3 tvoje nejoblíbenější triky bez ohledu na to, jestli je umíš nebo neumíš?
Můj nejoblíbenější trik je nollie bigspin přes hranu, jednou jsem se ho naučila a hrozně mě baví. Další trik je frontside boardslide z railu dolu a poslední je backside kickflip přes hranu, tenhle trik mě baví jak technicky tak i vzhledově.


 


Dobrej výběr. A co se chceš naučit a co myslíš že nejde naučit?
Chci se pořádně naučit 360 flip, který jsem už párkrát dopadla, ale furt to není ono. Pro mě naučit, nebo pochopit nejde rozhodně frontside bigspin shoveit.


 


Jak vidíš svůj život za 5 let? Máš nějaká přání, životní cíle?
Jak to bude za 5 let, si ještě zatím nedokážu představit. Ale určitě se chci podívat na nějakou dobu do USA a chvíli tam žít.


 


Transfer v krumlovským skateparku. / foto: Honza Račák

 


Přeju, aby se zadařilo! Kromě Čech, vycestovala jsi už někam za skejtem, nebo tě svět tam venku ještě čeká?
Zatím jenom na naše sousedství, Německo a Rakousko. Hodně se mi líbilo v Berlíně, město kde je plno parků a DIY spotů. Dalši sezonu, bych chtěla taky objet nějaký evropsky poháry (WCS).


 


Držím palce! Co říkáš na holčičí skejt scénu u nás a ve světě?
Pro mě holčičí skateboarding v Česku byl v tomhle roce v docela velkým progresu. Je vidět, že jezdí i víc holek a to je dobře. Celkově i ve světě si myslím, že se to hodně lepší, skoro každou chvíli vidím na netu nějakou holčinu, která dává a to ji ani neznám.


 


Máš nějaké skejtové vzory? 
Muj skejtovej vzor v ČR je Lukáš Daněk. Z holek je to Leticia Bufoni, ta holka se ničeho nebojí a je v ní obrovskej talent! Kdo byl na Mysticu, tak každý vidě,l jak to hrozně zabila, props!


 


Přeju, abys měla jednou flip jak Lukáš! Říkala jsi u nás progres, uveď nějaký holky, co začaly v ČR a nebojej se toho. Všichni znají Kláru Kašparovou, ale určitě se najdou i další holky, co do toho šlapou.
Myslím si, že je na dobrej cestě Michelle, je vidět, že ji skate baví a posouvá ji dál.


 


Jak si představuješ nejpohodovější možnost strávení dne?
Koupat se celý den v bazénu, na večer jít skejtovat a potom chill s kamarády.


 


Jo tak to zní jako sen. Díky za rozhovor a jestli chceš něco vzkázat čtenářům Skaterocku, je to tvoje!
Chci poděkovat Daně Bartáků a Skaterocku, že mi umožnily udělat tenhle článek, dále všem kamarádům a rodině za skvělou podporu, díky čau.