Legendární part: Petr Cidorák a Petr Horvát v Praze 2001
Vydáno: 04.09.2012Produkce Praha vydala svůj pravidelnej videomagazín i v roce 2001. Tyhle zápisky z Prahy se vryly do paměti skejtový komunity po celý republice. Na stalinskejch mramorech padaly technický vraždy, spousta brk a při tom legendární hlášky. Třeba „Nečum a ubal“. Petr „Pryskna“ Cidorák byl tím, kdo stalinskej slang prakticky vytvořil. Mimo to tehdy i neskutečně zabíjel, jeho legendární part z Prahy 2001 a triky jako flip backside tailslide bigspin jsou toho důkazem. S Prysknou má legendární part i Petr Horvát, kterej měl v týhle době u nás našlápnuto nejvíc ze všech.
Ohlídnutí za rokem 2001 je v dnešní době ve většině případů spojovaný s terorismem, 11. zářím a prvním rokem v úřadu George Bushe mladšího. Památka mrtvých a celý událost resonuje silněji i v těchto dnech. Letos přesně 11. září má symbolicky vyjít knížka s názvem No Easy Day, která popisuje dopadení jednoho z největších moderních zlosynů Usámy bin Ládina. Napsal ji člen speciálního komanda americkýho námořnictva, jenž se akce zúčastnil a údajně byl i u bin Ládinova skonu. Promiňte za menší odbočku, pokusíme se na 2001 vzpomínat víc zvesela. V lednu byl spuštěn projekt Wikipedia, ten pomáhá všem školákům, záškolákům a vysokoškolákům s referátama. Určitě užitečná věc. Ruskej kosmodrom Bajkonur 28. dubna vystřelil kosmickou loď Sojuz, na níž byl první vesmírnej turista jménem Dennis Tito. Premiéru měl v roce 2001 film Ridleyho Scotta Black Hawk Down, Lynchův Mulholand Drive nebo kasovní trháky první díl Harryho Pottera nebo Pán prstenů. Veledůležitej člen legendární hiphopový kapely Wu-Tang Clan RZA vydal svoji sólovku Digital Bullet, kde se objevil našláplej track Glocko Pop.
V tom roc zemřel Ken Kessey, beatník a hipík, kterej psal dobrý knížky. Většina témat byla spojená s LSD nebo konzumací jinejch halucinogenů. Jako mladej se totiž Ken Kessey přihlásil do dobrovolnýho programu, kde na něm zkoušeli účinky všelijakejch drog. Napsal třeba Vyhoďte ho z kola ven, na námět čehož natočil náš Miloš Forman Přelet nad kukaččím hnízdem a dostal za to pět Oscarů. V květnu toho roku jsme se my, Česká republika, stali mistry světa v ledním hokeji po dramatickým zápase s Finskem.
Vznikla taky kapela, která je s Praha videama spojená pupeční šňůrou, Notes from Prague. Založil ji rapper Antwi a David Chvátal. Antwiho můžete znát už z minulejch Prah, většinu songů narapoval on. O rok později vyšlo debutové album The Script of Both Elements. Část desky se nahrávala ve studiu Jižák. Album zároveň sloužilo jako neoficiální soundtrack k celýmu videoprojektu Praha. U hudby zůstaneme… Že všichni Staliňáci uctívali Wu-Tang clan už víme. V roce 2001 tahle devítičlenná rapová armáda vysílá ze svý šestatřicátý komnaty album Iron Flag. Takže teď už taky víme, co v tom roce Staliňáci jeli při skejtu ve sluchátkách. Jednalo se o čtvrtou studiovku Wu-Tangu, která přišla jenom rok po velice úspěšným The W. Z Iron Flagu každýmu uvízne v hlavě našláplej singl Uzi. Cover Iron Flagu se nechal inspirovat známou fotkou z druhý světový války, kdy vojáci dobyli Iwo Jimu a na vrcholu jednoho z kopců vztyčili vlajku. Shaolinskej rap provázel všechny ze stalinský party. Zkrátka Wu-Tang clan Ain´t nothing to fuck with. Teď už ale k rovnou ke skateboardingu a Praze 2001.
Čím je tenhle ročník odlišnej od těch před tím? No, asi tím, že se na videu poprvý objevilo víc cizinců. Oni jezdili sem a kluci v čele s Tomem Vyhnánkem a Davidem Chvátalem začali víc cestovat. Třeba do Anglie k týpkům z Bristolu. Praha 2001 byla první, kterou jste si v shopech mohli koupit v papírovým obalu jako americký videa. Oproti plastový krabičce to byl pokrok. S tímhle klukům pomáhal Láďa Číhák ze Sk8 is Gr8.
Tomáš už tou dobou neměl na starosti jenom natáčení pro Prahu, ale i pro Impact skateboards. Ptáte se, co to je Impact? Jedna z nejlegendárnějších českejch skejtovejch firem, kterou založil Tom s Martinem Karasem. Vychovali nynější nejlepší český skejtry jako Lukáše Daňka, jenž u Impactu měl svůj dančí promodel, nebo Maxe Habance. Na Impact skejtech jezdil i legendární Petr Horvát nebo Kuba Osten, jejichž party jste mohli vidět v minulým díle. S Impactem je spojená i nadčasová hláška „Nečum a ubal“!
Na Stalinovi se toho moc nezměnilo. Jenom si kluci jednou pro vždycky řekli „zmrdům STOP“ a jako prevenci proti ničení mramorovejch trojek je slepili montážní pěnou nebo lepidlem. Praxe známá dodnes.
Mimo jiný vynikající skejtry se na videu poprvý tak nějak víc blejsknul skrytej Aleš Vondráček, kterej na dělal neskutečný věci jako 5-0 grind 360 flip ven nebo frontside bluntslide bigspin ven. „Aleš je mladší brácha Kamila, kterej s náma jezdil na Strahově. Natáčet se s ním začalo stejně jako s každým jiným, on vracel a chtěl něco natočit, tak se to natočilo. Řekl bych, že on patřil do takový tý kategorie „tichošlápků“, neměl sponzory a moc se o něm nemluvilo. Přitom každej ze Stalina věděl, že jezdí hustě jako kráva,“ dodává Tomáš.
Nezapomenutelná je taky scénka s obrovskou včelou usilující o život Petr „Pryskny“ Cidoráka. Že by skrytej odkaz na Killa Bees od Wu-Tang Clanu? Byl to Davidův nápad a celou režii vzal do rukou on: „Jednou jsem šel pod Petřínem okolo dětskýho hřiště a viděl jsem tam dřevěnou vosu, tak jsem se dohodl s Prysknou, že natočíme intro. Celý je to natočený za den, nejdřív chlastání v Chotkovejch sadech a pak jsme se přesunuli pod Petřin, kde jsme dotočili zbytek. Byla to sranda.“
A co se jako první vybaví autorům při vzpomínání na Prahu 2001? „No, já udělal backside nosgr no kick, trik ze kterýho mám největší radost doteď,“ říká Tomáš. A má pravdu, je to vražda. A David? „Asi Bristol gang na Stalinu, písnička, co jsem udělal s Antwim do outra (jediná, kde kdy zpíval) a spousta super času.“
Cidorák: „Nikomu jsem nelezl do prdele, nebyl jsem ten poplácávač po zádech“

Začněme klasickou otázkou, jaký byly tvoje začátky na skejtu?
Začínal jsem s Psychem, oba jsme měli lodě s umělejma truckama. Nejdřív jsme sjížděli Petřín po zadku, pak přišly skoky, nebo respektive sjezdy ze tří, taky na Petříně.
Co na to říkali vaši? Podporovali tě v tom?
Byli s tím v pohodě a v rámci možností mě i podporovali.
Zkoušel jsi před tím nějak sportovat?
Všechno, na co si vzpomeneš. Nejvíc asi fotbal ,ale zkoušel jsem asi fakt všechno.
Pamatuješ si, kdy jsi poprvý přišel na Stalina skejtovat?
Přesně si to nepamatuju. Nejdřív se jezdilo na Scéně a ostatních pražskejch spotech jako na Merkurii nebo u Paláce kultury.
Stará stalinská parta, to jste byli vy. Vy jste určovali pravidla. Myslíš, že se tě děcka nebo ostatní skejtři Ne-Staliňáci báli?
Nemyslím si, že by se báli, ale spíš šlo o respekt z toho, že něco umíš. Stejnej jsme měli my, když jsme přijeli na Stalina nebo Scénu, kde jezdili kluci jako Lucifer nebo Löwy.
Inspiraci jsi bral asi ze skejtovejch videí, je to tak?
Nepamatuju, ale pamatuju si na Plan B Questionable, to byl zlom.
Kterej skejtr tě bavil nejvíc a proč?
Jeremy Wray, Rono, Pat Duffy a pak forever Tomo. (pozn. redakce – Tom Penny)
Co tě každej den hnalo k tomu, abys všechno hodil za hlavu a šel skejtovat?
Co si pamatuju, tak rozběh z rohu Stalina, olliéčko na červenej a mlejn dolů. Na to jsem se těšil nejvíc...
Tvoje party ve všech Prahách byly vždycky našláplý jak hovado, jak tě napadlo zkoušet na switch triky, z nichž většinu nedávalo moc lidí ani na svou?
To nevim, asi soutěživost, zvědavost, ale ne ta závodnická, spíš aby to nebyla nuda i pro ostatní. Přijedeš, uděláš to, co umíš a pak si zkoušíš nový triky…
Tou dobu náckové podnikali nálety na Stalina… Jakej příběh se ti vybaví, když se řekne náckové na Stalinu?
Jak sedim s Béčou a ještě někým a Béča balí. Pak slyším od tý třetí osoby: „Bacha náckové!“ A vidím v rohu u křoví asi deset typů. Tak přišli a prej, co tam děláme, a Béča na ně něco v tom smyslu: „Nevidíš, že balím?!“ Tak řekli, že tu za chvilku bude horko, že mají nějakej fight s Ostravákama, hehe. No a pak klasická storka ze Štvanice, kdy nás zahnali na konec ostrova a Martin Vichr všechny vyhecoval do boje s válečným pokřikem: „Na něěěéě!“ Za chvíli jsme je hnali zpátky a jeden nezvládl zdrhnout a na kolejích dostal magora.
Ve svý době jsi měl i sponzory, jak vzpomínáš na spolupráci?
Nevzpomínám, nebyl jsem ten vlezdoprdele typ a poplácávač po zádech. V tý době tady byli asi dva lidi (z těch zhruba třiceti), co byli sponzorovaní za to, jak jezděj. Ale můžu jen poděkovat Havrošovi, že jsem od něj jednu dobu dostával věci Peace.
Tys ale moc závodnickej typ nebyl, že?
No, to jsem nebyl, přišlo mi to ulítlí a určitou roli v tom hrála taky tréma.
Za tu dobu, co se kolem skejtu pohybuješ, pozavírali a zbourali spoustu spotů, kterej lituješ nejvíc?
Ani nevím, který jsou zavřený. Vím jen o eLku na Strahově, hehe.
Fízlové po skejtrech celkem šli, alespoň kvůli ničení veřejnýho majetku. Jakou máš ty nejhorší zkušenost?
Když přišel policajt na Scénu, ten s deskama v podpážu, co tam chodil pravidelně, a všechny nás sám obklíčil a nás za ním patnáct jak husy na fízlárnu…
Jak vznikla přezdívka Pryskna?
Jo, na střední, ale tomu by nikdo nerozuměl.

První joint? Jak říkal Adam Vajner a Mejla, spoustu zábavy tý doby bylo spojený s kouřením.
Jo, nejlepší období. S Chlebíčkem (R.i.p), Adamem a Majlou. Sraz na Újezdě a šup na Stalina. No a jak se říká „po práci legraci“. S Oskarem jsme pak často jezdili v zimě na naši chalupu na snowboard a tam to bylo taky „slušný“…
Zeptat se tě na jednu nejhustější skejtovou kalbu je asi opravdu naivní. Zkusil by sis pár z těch nejhustějších vybavit?
No, moc si toho nevybavím, blýská mi hlavou Summer camp Prachatice-Hracholusky, destroy autobusů, Tesilova přejetá noha, pak Mystic kalby nebo olomoucká Barumba kalba.
Skateboarding se změnil a cejtíme to už i my mladší. Jak to vnímáš ty? Co se ti na dnešním skateboardingu líbí a co ne?
Líbí se mi to furt, furt koukám na videa, asi jak všichni starší. Oproti dřívějšku je to teď hroznej byznys. Koukni na Dyrdeka a jeho Street League. Radši ani nemám, co bych k tomu dodal.
Legendární postavou pražskýho streetu byl Venca Šmíd aka Psycho, každej s ním zažil hafo zážitků. Proč se mu říkalo zrovna Psycho?
To asi dost dobře nejde, frajer bez pudu sebeovládání a strachu. Jdeme na Staroměstský v pasáži pod Karlovou univerzitou, dole kostky a on aniž by věděl, že tam jsou, hazí skejt pod nohy a dělá mlejn ze sedmi na dlážky. (pozn. redakce – mlejn se rovná 360 flip)
Vymyslel jsi spoustu zásadních slangových výrazů, který se u stalinských mramorů držej do dneška. Takže jakto a proč kino, helo, hugo, Žoll a další?
No, proč říkat kickflip do backside tailslidu a bigspin out, když jde říct kikbektelspin? Hugo, haha. To je podle jednoho skejtra jménem Viktor, kterej tam do huga skákal furt a jelikož byl větší než ostatní, tak vypadal jako z večerníčku Hugo z hor, tak mu to tam prostě přistálo. A Žoll byl prostě žolík-joker!
Tvoje zlomový okamžiky na skejtu, kdy se změnil tvůj žebříček hodnot a skateboarding jsi odsunul z první trojky?
Na druhou kolej šel, když jsem si pořídil psa a na třetí když dcerku.
Sketuješ ještě? Jestli jo, jak často a kde?
Skejtoval jsem naposled asi před rokem v hale, kde jsem udělal všechno, na co jsem měl s pupkem sílu.
Lidi se ženou za penězma víc a víc. Myslíš si, že je to právě to, co dělá lidi šťastný nebo si myslíš, že se to ukrejvá někde jinde?
No, to je otázka. Napsal bych ti tu k tomu sto stran. Pro každýho je štěstí jiný, někdo chce prachy, někdo svobodu a někdo zase prachy - majetek.
Teď už na skejtu moc nejezdíš, každej mluví o tom, že skejt byly ty jeho nejlepší léta. Myslíš si, že ty roky na skejtu ti daly do života něco víc než propracovaný léta ňákýmu kravaťákovi, co si šel za svou kariérou?
Určitě jsem rád, kde jsem a za to, co mám, což by si měl uvědomit každej a nebrečet nad píčovinama. Vidíš na lidech kolem sebe, jaký to jsou roboti, co si neuvědomujou, v čem a na úkor čeho žijou.
Věci, bez kterejch by sis nedovedl představit život před jedenácti lety a teď?
Před deseti lety by to byl skejt, kamarádi, sluníčko a zelí. A teď to je moje dřívko (dcerka), pes, komp a zas zelí.
Jakej je rozdíl mezi Prysknou před jedenácti a teď?
Určitě mám zodpovědnost, před tím žádná nebyla a teď mě bolí kolena a mám zkroucený nehty na palcích. Dobrou chuť.
Legendární part: Petr Cidorák v Praze 2001 from Skaterock.cz on Vimeo.
Legendární part: Petr Horvát v Praze 2001 from Skaterock.cz on Vimeo.
Výherci sběratelského kousku "Praha 2001" na VHS:
Jan Rathouský, Staré Město
Radek Mrkvan, Rokycany
Martin Tomek, Kolín