Rozhovor s Tomášem Kopáčkem nejen o jeho novém partu

Vydáno: 25.12.2018
Rok se s rokem sešel a Kopa vypouští do světa part, který přikládáme k rozhovoru. Na pokec jsme Kopu vyzvali nejen ohledně partu, ale vlastně projdeme všechno co je aktuál u Kopy i kolem něj.

 

Ollie. foto: Ondra Blaha (R.I.P.) Ollie. foto: Ondra Blaha (R.I.P.)


 

Čau Kopa, tak kde jsem tě zastihl? Ostrava nebo Český Budějovice?
Čest Langu, zrovna jsem na celý víkend v Budějkách.

 

A řekneš lidem proč tě letos začali vídat v Budějkách?
Bydlí tady má snoubenka, takže tady letos trávím poměrně dost času a navíc je tu fakt nádherně!

 

Jezdíš tam i street?
To bohužel moc ne. Ono tady toho totiž tolik není, že by sis tam šel jen tak zajezdit. Ale našel jsem tu pár super spotů na kterých bych rád něco natočil!

 

A svatba bude?
Svatba bude, do roka a do dne, hehe.

 

Jak se prodávají káry (Kopa prodává Moni Coopers - pozn. Lang)?
Letos musím říct, že super, tak uvidíme, co další rok. Vždy to může být lepší.

 

Pamatuješ si kdy jsi poprvé potkal Čelada?
No jasně!! Bylo to na otvíračce betonového skateparku v Ostravě v Mariánkách. Tehda to tam stavěli snad nějací cigoši nebo co a povrch tam byl tak dvakrát hrubší, než kdekoliv na streetu, takže za dva týdny si měl úplně osekaný skate haha. Já začínal skejtovat s partou v centru, kde jezdil můj brácha a ani jsem nevěděl, jestli jsou ještě v Ostravě nějaké party. No a najednou tam přichází týpek ve žluté čepce dozadu, 3XL tričku a baggy kalhotách a hrál si na strašného frajírka, přitom jezdil úplně nejhůř (sorry Čelad hehe). Takže jsem si o něm samozřejmě říkal, co to je za debílka. Pak ale v zimě jsme se začali vídat na jednom spotě a tam sem Čelada poznal jako fakt kámoše a už tomu bude třeba 15 let.

 

Prosím tě jaký je s ním aktuální stav?
Konečně je venku z nemocnice a snad už je vše na dobré cestě. Je to srdcař a bojovník co si jde za svým a věřím, že i tenhle boj vyhraje! Tímto bych chtěl i čtenáře Skaterock požádat o příspěvek na jeho léčbu a to přímo zde. Každá koruna se cení!

 


Taková tradiční otázka na konec roku. Co říkáš aktuální scéně v ČR?
Tak to je podle mě téma na dlouhé hodiny, ale tak nějak ve zkratce.

 

Klidně se rozkecej.
Skateboarding v ČR určitě kvete, ale nevím jestli správným směrem. Je to tady hodně rozdělené na olympioniky a neolympioniky. Pak tady jsou skate školy, ze kterých mám taky zvláštní pocit, no a na konec tu máme youtubery. Každopádně u nás úplně umřela taková ta stránka skateboardingu, kterou mám rád a to je street. Nikdo ho nejezdí a nikdo nic netočí, pokud teda nepočítám Stalin. Ale přijde mi, jako by se lidi báli chodit rakvit se na street a radši jsou celé dny zavření ve skateparku a hrotí tam, aby to pak mohli na závodech zabít a večer si dát status, že skončili první a sbírali lajčíky. 

 

Směr nesměr, prostě to tak je. Budeš se dívat na olympiádu? Resp. vstaneš kvůli ní z postele kvůli časovýmu posunu?
Já beru, že to tak je, je to prostě vývoj, ale čím víc se ta Olympiáda blíží, tím víc z toho mám smíšené pocity. Nevím jak v jiných zemích, ale u nás mi přijde že naši přední riders neřeší nic jiného. Přijde mi třeba vtipné jet do Dubaje, nebo Barcelony „trénovat“, resp. být celý týden v nějakém skateparku a do toho běhat a chodit do fitka? To sorry, ale tady už se mi vytrácí podstata toho o čem skateboarding je, svoboda a zábava s fellákama. Na Olympiádu koukám tak jako tak, takže jestli bude skateboarding v nějakou rozumnou hodinu, rád kouknu, ale vstávat kvůli tomu ve 3 ráno určitě nebudu.

 

Ohledně skate škol. Já to beru tak, že každej prcek co u toho vydrží, je koloběžka mínus. A v těch lákadlech kterých je teď požehnaně, jim aspoň někdo ukáže že skate existuje a jak na něm. Je to špatně myslíš?
Špatně to není, to určitě ne. Ale jak jsem zmínil před tím, za mě to není ta pravá zábava. Když jsem se na skejtu učil já, učil jsem se tak, že jsem koukal na videa, nebo na ostatní a pak to zkoušel. Byli jsme pořád někde na streetu, jezdili všude možně. Viděl jsi patník, dal sis ollie, našel jsi nějakou zídku, zkusil si trik a prostě ses bavil. Dneska ve skate školách jen vidím udělej tohle a tohle, můžeš se dostat na Olympiádu, být slavný, mít sponzory. Kvůli tomu jsem já na skejtu rozhodně nezačal, nějaký sponzoring byl pro mě úplně tabu. Snažím se to vidět objektivně a nechci tím skate školy shazovat, ale ty děcka co tam jsou nikdy nepoznají to o čem skateboarding doopravdy je.

 

K předchozí odpovědi. Youtubery bych ještě rozšířil o rapery. Asi to bude tím jak jsem starej, ale celkem se divím, že to někdo stále řeší. Když někoho baví točit, povídat a ztrácet tím čas, ať to dělá. To stejný rapovat. Hm?
Tady určitě narážíš na Máru Knytla aka Zuryse. Pro mě za mě ať si klidně rapuje, přijde mi to lepší, než ty vlogy co s Luučkem točí. Třeba song Chameleon byl povedený. Já si třeba myslím, že na ty vlogy koukají hlavně malé děcka co chodí do těch skate škol apod. a tak pro ně jsou tito blogeři úplní bohové, nebo na to koukají lidi, co ani na skejtu nejezdí, ale baví je kvalita zpracování videí, jak je tomu třeba u Maxe. A jsme zase u toho. Kdybys pak těmto děckám ukázal street part třeba Arnošta Cerala, tak by je to nebavilo. Protože by ani nerozuměli obtížnosti triků, nikdo by tam nekecal co si dal dnes k obědu a kde mají nejlepší Pho, neměli by tam žádný slevový kód a nikdy by jim na konci neřekl Share, like, comment. A teď nemyslím jen Marka a Davea, ale všeobecně všechny skate youtubery.

 

Backside flip při točení strahovské lajny. / foto: Daniel Dujsík Backside flip při točení strahovské lajny. / foto: Daniel Dujsík


 

Ohledně smrti streetu. Nejde opomenout i vzrůstající počet skateparku, který jsou kolikrát i celkem dobrý. Luxus povrch, někde světlo, prostě pohoda. To asi taky ubere.
To určitě ubere, ale přijde mi, že to tak je jen u nás. Vezmi si kolik skateparků je odjakživa v Americe a těch street partů tam pořád vychází kvanta. Je to tím, že skateři u nás zlenivěli a jsou pohodlní, protože sponzorům stačí, když točí videa na Instagram a hlavně, že je označí a dají hashtag. Proč by se pak teda chodili rozbíjet a trápit někam na street, že jo. Pak se taky hodně lidí vymlouvá na to, že není s kým točit, jakože chybí kameramani. To je možná z části pravda, ale vše je o domluvě.

 

Co říkáš na part Štěpána Bareše?
Na to se nedá nic říct. To je totální bomba! Za mě jeden z nejlepších partů co tady kdy vyšel. Jde vidět, že Štěpán do toho dal vše a taky jde vidět, že má za sebou super zázemí co se Mirka týče. No a k tomu ty animace, to úplně zabili. Chtěl bych mu za to dát tímto pět. Nebo ne, to je málo, dej mi deset!

 

Zaslechl jsem že prý v Ostravě už nikdo nejezdí, že je to zakletý město. Tak jak je to u vás s tím skejtováním?
Haha, tak to by mě zajímalo, odkud se k tobě takové info dostalo. Já ti teda nevím, ale když teď přijdu do Trojhalí, skejtuje tam třeba 20-30 lidí najednou. Je sice pravda, že to tady málo kdo hecuje, takže většinou je ten hec o tobě samém, ale když se sejdou felláci, tak je super atmosféra a hlavně sranda! A zakleté? Máme tři skateparky, z toho dva vznikly v posledních dvou letech a na zimu největší halu v ČR, tak ti nějak nevím kdo tyhle fámy roznáší.

 

Jo kemo, zdroje se mají chránit. Ale jsem rád že to tak není! Jak je to se skateshopem v Ostravě?
Skateshop, v Ostravě? Mmm, ten tady už podle mě není takových 9 let od doby, co skončil Titty Twister, což byl tady asi poslední takový jakože fakt skateshop. Takže vše buď online a nebo si udělat výlet do Picnicu za Vašnostou, to je srdcař jak má být!

 

Docela jsi se letos rozcestoval. Londýn, Barcelona, kde se jezdí líp? Nebo je to zbytečná otázka?
Jó, s Aničkou milujeme cestování, tak se snažíme co nejčastěji vypadnout. Všude je něco. Londýn má super atmosféru, ale spoty jsou tam celkem těžké a Barcelona je prostě Barcelona. To město je jeden velký street a má to tam neuvěřitelnou atmosféru. Do toho nonstop top počasí a super jídlo, tak co chceš víc.

 

Je nějaký město kam by jsi se chtěl ještě podívat? S Aničkou nebo bez je asi jedno, ale se skejtem hlavně.
Chtěl bych se podívat všude, miluju cestování. Ale reálně mě hodně láká samozřejmě Amerika, New York, LA. Austrálie musí být taky bomba a pak taky Japonsko, nebo Čína. Takže kdyby se našel někdo, kdo by mi to chtěl celé dotovat, tak mě nebude muset moc dlouho přemlouvat. Dík!

 

Jsem rád že jsi si k rozhovoru vybral Skaterock. A tak trochu i touto formou bych chtěl poděkovat klukům co na webu makají. Marek, Dan, Pavel, Dan, ty už do toho moc nešlapeš, to chápu. Takže tímto klkům díky! Co ty Kopa, chodíš ještě na Skaterock?
Mám skaterock.cz jako první v záložkách, takže většinou je to jedna z prvních stránek, kam jdu. To víš, musím kluky kontrolovat hehe. Ale ne, dělají super práci a sám vím, jaké to je. Bohužel toho video materiálu je čím dál tím méně. Každopádně i já ti dodatečně moc děkuju za možnost pracovat pro Skaterock! Dalo mi to hodně.

 

Jo mě nakládá neustále, he he. A to mi řekni. Ambassadors tým změnil vedení, to je první otázka ohledně týmu. Jak to šlape?
Tak tady budu trochu upřímný. Teďka to podle mě šlape nejlíp, co to kdy šlapalo. Když byl team manažer Tráva, tak to prostě nefungovalo a nic se nedělo, protože na to sral. Vašek je ale pořád aktivní skater a žije tím, jde vidět, že ho to baví a pořád něco vymýšlí, díky čemuž je pořád vidět nějaký materiál. Vašek tomu dal určitý směr a funguje to! Vašku, jsi frajer, ale to ty víš!

 

Jááj, tak to Vašek nesmí ani číst! A jak to šlape v Horsefeathers skate týmu po tvém odchodu?
Po tom, co jsem loni od HF odešel, tak moc netuším, ale za mě to bylo super rozhodnutí, protože se prostě nic nedělo a nějak mě nebavilo párkrát do roka dostat pár triček a mikin a to je vše. Po odchodu Michala Čejky šel skateboarding u HF úplně ke dnu, protože se o to nikdo pořádně nestaral. Michal je jeden z největších srdcařů, kterého znám a jsem rád, že jsem díky němu zažil u HF ty nejlepší roky. Ale poslední dobou už bylo i málo peněz, nikam se nejezdilo a přišlo mi, že všechny peníze se sypou do snowboardu. Upřímně jsem čekal, že nabráním Maxima do teamu to zase trochu nakopnou, ale nic.

 

Parta na Strhově při točení. / foto: Daniel Dujsík Parta na Strhově při točení. / foto: Daniel Dujsík


 

A třetí tvoje položka. Jak to šlape v éS, Emerica, Etnies?
Tam to šlape pod vedením Ondry Képtnčíka nejlíp, jen je škoda, že ho vedení moc neposlouchá, protože má super nápady jak tyto značky v ČR více zviditelnit, ale bohužel těch peněz není tolik. I tak jsme ale párkrát za rok vyrazili někam do skateparků v ČR rozdat pár bot a těší mě, že čím dál víc vidím lidi skejtovat v éS, Etnies a Emerica botách, namísto korporátních značek.

 

A za Acrasy jezdíš, nebo s nima jezdíš?
Za Acrasy nejezdím a jejich věci si normálně kupuju, protože jsou to super felláci a baví mě jak to dělají. Jsou prostě jedna velká skejtová parta co spolu tráví většinu času, vyrážejí na tour, točí videa a všechno to dělají pro sebe, z lásky ke skateboardingu a to mě baví. Takže kdykoliv mám možnost s nimi někam vyrazit, tak neváhám. A navíc jsou ty jejich hadry mega kvalitní!

 

Takže jaký značky a brandy tu makají podle tebe a jsou dobrý?
Řekněme si to narovinu, nejvíc tady podle mě fungují Ambassadors distribuce, Darkslide a tady v našem kraji do toho celkem hodně šlape Picnic skateshop. Zbytek mi přijde, že tady spíš tak nějak přežívá. Felláci se mě občas ptají, že by chtěli třeba sponzora na boty a kam by měli napsat. A já ani nevím, co jim mám říct, protože kde chceš v ČR napsat o sponzoring na boty? Vans má svůj olympijský team, Ambassadors teď začalo dovážet Straye a jediný team o jejichž riderech slyším nejčastěji je neskromně éS, Etnies a Emerica. Víc tady toho nefunguje. A dobrá je podle mě každá značka, která nějak podporuje ridery a vrací něco do skateboardingu.

 

Chystáme FOTRa 2019. Těšíš se? A vlastně s jakým týmem bys chtěl jet? A které týmy bys tam chtěl vidět?
To je jasný, že se těším a doufám, že budu součástí. Pojedu s tím, kdo mě bude chtít v teamu hehe. Je to sice vždycky týden totálního hellu, ale když se pak na to člověk zpětně podívá, tak to jsou nezapomenutelné zážitky!
Otázka na teamy je celkem k zamyšlení, protože si tak říkám, kolik těch fungujících značek v ČR je. Ale určitě bych tam rád viděl Horsefeathers, jestli by potřetí obhájili prvenství!

 

A co tvuj part konečně?
Můj part je složený ze záběrů za poslední rok a půl. Víceméně jsem ho začal točit hned po tom, co vyšel můj Dedication part. Tentokrát jsem ale nic neplánoval a prostě točil kdykoliv byla možnost. No a nechtěl jsem, aby záběry stárnuly. Najít totiž někoho, kdo by se s tebou pořád tahal někam na street není úplně lehké a toho času taky zrovna moc není. Původně měl být part delší asi o minutu, ale Ondra rozbil harddisk na kterém měl záběry, takže tohle je spíš to, co zbylo. Nejsem s tím úplně spokojený, ale snad to někdo v dnešní době vlogů ocení.

 

Určitě ocení! Díky za slova a video, plus přeju jen to nej do roku 2019, hlavně zdraví a veselý Vánoce!
Moc děkuju a díky za pokec! Tobě, celému skaterock.cz a všem skaterům a čtenářům taky přeju jen to nejlepší do Nového roku, hlavně zdraví a o Vánocích pohodu s nejbližšími, o ničem jiném to není!