Mistrovství České republiky 2018

Vydáno: 11.10.2018
V sobotu 29.9. se na pražské Štvanici uzavřel letošní Český skateboardový pohár, pod patronací České asociace skateboardingu. Finále bowlu i streetu se jelo v úžasný atmosféře vytvořené stovkami diváků, kteří si do prodlouženého víkendu naplánovali právě MČR. Jestli jste mezi ně patřili, určitě jste neudělali chybu!

 

Text: Jan Lankaš, Mutecrap

Foto: Vašek Žalud

Video: Jirka Novosád (Street), Ondřej Havlík (Bowl)

 

Duo speakrů, který nás celým dnem provázelo - Honza Bašný a Tomík Marek / Foto: Vašek Žalud


 

O číslech bude výsledkový přehled v našem blesku. Kompletní informace o letošné sérii ČSP najdeš na tomto odkazu a tím prvním co nás zajímá, je double Maxima Habance. Maxim vyhrál MČR, těsně před skvěle jedoucím Martinem Pekem a také vyhrál celkového vítěze ČSP, kde nakonec posunul do té doby vedoucího Honzu Navrátila. Honza Navrátil si to ale vynahradil a sám se stal vítězem v kategorii ČSP Junior 2018, tedy jezdec do 23 let, kterou bezpečně vyhrál před druhým Štěpánem Barešem. A stejný double jako Max, si letos vyjel i Honza Tomšovský a celkově tak všechen bowl ovládl! Mezi Juniory v bowlu pak zvítězil Jakub Jirásek.

 

Arnošt Ceral - nollie crooked / Foto: Vašek Žalud


 

V rámci firem si své vítězství z loňska udržela s rekordním náskokem parta Ambassadors a v bowlu pak Consolidated Sk8boards.

 

Letošního ČSP se zúčastnilo celkem 82 jezdců ve streetu, kteří reprezentovali 99 firem. V bowlu jezdilo v průběhu série 36 jezdců v bowlu, kteří ke svým jménům dopsali 57 firem. Nejvíce jezdců pak bylo na první kombinované zastávce Teplice / Chomutov a na MČR. Nejméně pak v Ostravě.

 

Štěpán Bareš - bs bluntslide / Foto: Vašek Žalud


 

Své žebříčky zatím nemají Ladies, jejichž letošního účast by se dala označit jako podprůměrná a pravidelnější účastnicí je Klára Kašparová a svou kvalitu potvrdila vítězstvím na MČR slovenská dáma, Dominika „Jenny“ Králíková.

 

Petr Drahokoupil - fs boardslide / Foto: Vašek Žalud


 

Celý den začal ranní registrací pro všechny jezdce a skatepark byl otevřený k volnému tréninku. Desátou hodinou bylo odpáleno celodenní závodění, který bylo odstartováno streetem dětí a Juniorů. Ti byli rozděleni do pěti skupin po pěti riderech. Kategorie Kids byla rozdělena ještě do tří skupin a to Začátečníci, Mírně pokročilí a Pokročilí. V kategorii Začátečníci se s tím nejlíp popasoval Oliver Hrdlička, který předjel Tomáše Trnku a Ondřeje Matouška. V kategorii Mírně pokročilí zvítězil Jakub Arand před Tobiášem Jírovcem a Hynkem Laštovkou. No a v kategorii Pokročilí si prvenství vyjel Petr Drahokoupil před Denisem Janečkem a Janem Lvem. Hned potom proběhlo vyhlášení vítězů kategorie Kids a šlo se na kvalifikaci Streetu velkejch.

 

Jirka Houka - mega ollie do radiusu / Foto: Vašek Žalud


 

Kvalifikace Streetu se jela formou dvou pětačtyřiceti vteřinových jízd z nichž ta lepší se počítala. Třiačtyřicet riderů byli rozděleni do jednotlivých heatů po pěti až šesti jezdcích. V kvalifikaci bylo k vidění spousta známých, ale i neznámých tváří z celý Český republiky, což je hrozně příjemnej pocit, když se na jedný hromadě potká skejtový osazenstvo z celý naší země a užívají si společnou pohodu.

 

Dominika Králíková - fs boardslide / Foto: Vašek Žalud


 

Svůj prostor dostaly samozřejmě i devčata, který byly bohužel přihlášeny jen dvě, což je velká škoda, když skejtujích holek bylo na místě dost. Naštěstí se ale třetí závodnice našla a ta svým trikem potěšila hlavně pánskou část publika. Snad to byl pro holky popud k tomu, aby si contest užívaly společně a v hojnějším počtu. Prvenství si vyjela zástupkyně Slovenska Dominka Králíková, která předjela druhou Kláru Kašparovou a třetí Leonu Všetečkovou.

 

Honza Tomšovský - fs 5-0 / Foto: Vašek Žalud


 

Po kvaldě Streetu se většina diváků nahrnula do bowlu, kde se poskládali na slušnou hromadu a lemovali tak celej bazén dokola, to se pak ta atmosféra vyrábí sama. Do Bowlu se přihlásilo jednadvacet skejtrů a kvalda se jela na tři jízdy z nichž každá trvala pětatřicet vteřin a z nich se počítala ta nejlepší. Ihned po skončení kvalifikace dali rozhodčí hlavy dohromady a během pár minut sestavili finálovou skupinu. Ve finále měl pro sebe každej rider čtyři jízdy po pětačtyřiceti vteřinách. Jak už bylo zmíněno, Bowl nejlíp zajel Honza Tomšovský před Martinem Juráškem a Markem Čejchanem.

 

Martin Jurášek - one foot / Foto: Vašek Žalud


 

Po skončení bowlu se dav opět přesunul a vrátil se na tribunu a za zábrany u skateparku a to s jediným důvodem, kterým bylo semifinále kategorie Street. V semifinále byla šestnáctka těch nejlepších z kvalifikace. V semi se museli ukázat v tom nejlepším světle, pokud chtěli pomýšlet nad finálem a zabít tak alespoň čtyři pokusy ze sedmi možných, který na ně v semi čekaly. To se totiž jelo formou dvou jízd a pěti best tricků, to dalo dohromady sedm výsledků, z nichž čtyři nejlepší se počítaly.

 

Honza Malý - hardflip / Foto: Vašek Žalud


 

Finále se jelo už za tmy a na celý skatepark svítila spousta reflektorů, že měl člověk občas pocit, že je někde v hale. Finále se jelo stejnou formou jako semi, tedy dvě jízdy doprovázeny pěti best tricky. Pekla padaly strašný, vždyť šlo o post mistra Český republiky a to chtěl vyhrát z finalistů každej. Vítězství pro sebe urval Maxim Habanec, kterej se umístil před druhým Martinem Pekem a třetím Arnoštem Ceralem.

 

Honza Navrátil - bs salad grind / Foto: Vašek Žalud


 

Hned po skončení finále vypuknul ještě Best trick style tricks for cash. Padlo spousta banginů, například flip indy přes Harrachov od Karla Raichla nebo obří hardflip od Honzy Malýho opačně přes Harrachov až na zem. Tu největší vraždu odjel ale Arnošt Ceral, kterej v  Best tricku zvítězil díky nollie flip noseslide nollie heelflip out na mramoru.

 

Pak už nastalo udílení cen, předávání prize money a vystoupení kapely Lozt Mezcal, který odstartovalo pozávodní mejdan na letošním MČR. Ten dál pokračoval pod taktovou DJ Robota a Lucase Hulana. Počasí ten den přálo, pivo teklo proudem, stekay se nestačily grilovat, riderů i fanoušků se sešlo kvanta a završení skejtový sezóny v tradiční podobě štvanickýho Mistrovství České republiky tak dopadlou na výbornou.

 

Maxim Habanec- 360 flip lipslide / Foto: Vašek žalud


 

Díky patří samozřejmě České asociaci skateboardingu za všechnu poctivou práci a dřinu při organizaci nejen kompletního skateboardovýho poháru, ale i samotnýho závodu MČR a samozřejmě taky všem, který se ten den alespoň na chvíli dostavili a pomohli udělat ten den takový, jaký byl.

 

 
Vítězové streetu na MČR. / foto: Vašek Žalud

Vítězové streetu (zleva): 3. Arnošt Ceral, 2. Martin Pek, 1. Maxim Habanec, 5. Štěpán Bareš, 6. Jiří Houka / foto: Vašek Žalud


Vítězové bowlu na MČR. / foto: Vašek Žalud

Vítězové bowlu (zleva): 2. Martin Jurášek, 1. Jan Tomšovský, 3. Marek Čejchan. / foto: Vašek Žalud


Best trick vyhrál Arnošt Ceral. / foto: Vašek Žalud

Best trick vyhrál Arnošt Ceral za nollie flip noseslide nollie heelflip out / foto: Vašek Žalud


TOP riders za ČSP 2018. / foto: Vašek Žalud

TOP riders za ČSP 2018 (zleva): Jan Tomšovský za Bowl a Maxim Habanec za Street / foto: Vašek Žalud


TOP junioři ve streetu a bowlu. / foto: Vašek Žalud

TOP junioři (zleva): Jakub Jirásek v bowlu a Honza Navrátil ve streetu / foto: Vašek Žalud


Vítězné firmy letošního ČSP. / foto: Vašek Žalud

Vítězné firmy letošního ČSP (zleva): Vašek Žalud za Ambassadors ve streetu a Filip Korbut za Consolidated v bowlu / foto: prodloužená ruka Vaška Žaluda


Tříčlenný holčičí jam. / foto: Vašek Žalud

Tříčlenný holčičí jam (zleva): 3. Leona Všetečková, 1. Dominka Králíková a 2. Klára Kašparová / foto: Vašek Žalud


Pokročilá parta a zároveň finále Skate tour 2018. / foto: Vašek Žalud

Pokročilá parta a zároveň finále Skate tour 2018 (zleva): 1. Petr Drahokoupil, 3. Jan Lev a 2. Denis Janeček / foto: Vašek Žalud


Mírně pokročilí na DKF. / foto: Vašek Žalud

Mírně pokročilí na Day For Kids  / foto: Vašek Žalud


Parta začátečníků na Day for Kids. / foto: Vašek Žalud

Parta začátečníků na Day For Kids. / foto: Vašek Žalud
 

Video STREET

  

 

Video BOWL