Croatia tour 2014
Vydáno: 09.01.2015Každej to zná. Sedíš v zimě u piva a někdo nahodí „ty vole, co dát takhle skejt tour někde podél pobřeží, skejtování everyday do noci, koupačky v moři, večerní kalby“. Tahle debata proběhla už nejméně tisíckrát za dobu, co spolu skejtujeme. Plán většinou končí slovy „nejsou prachy, není na to čas“. Letos jsme na to šli jinak. Žijeme jen jednou a prachy jsou otázka priorit, prostě tenhle vejlet musel klapnout!
Noc před odjezdem jsme v partě Lukáš Halfar, Martin Smrž a David Franta zasedli na pár pivek. Probíhalo finální plánování a z diskuze na téma převoz drog přes hranice, jsme vymysleli lehkej prank na Miše!

Odjezd byl plánován na večerní hodiny. S Mišem Sedlákem byl sraz na skateplaze v Komárově. Protože je až z Prešova, domluvil si na den odjezdu game of skate BATK (Brňáci ví) a že prý celý den proskejtuje, než ho naberem. Jenže po obědě nám začaly chodit zprávy typu " Rychlo poďte po mňa, chcem ísť preč z tochto zkurveného počasia, leje tu ako jebnuté!". Ještě jsme ani nevyjeli a objevila se první komplikace, nesvítilo světlo na autě. Do toho začal šílenej liják, který nás doprovázel celou cestu do Chorvatska. Světlo opravený, hodinka zpoždění a mohlo se vyjet!

Po zastávce před Mikulovským hraničním přejezdem slyšíme ze zadních sedadel Davidův hlas: "Héj Mišo, prosím tě, nemohl by sis dát pod triko tento šáček? My už máme každej schovanej a potřebujeme to přetáhnout známejm." Mišo chvíli s úsměvem váhal, ale nakonec se z něj stal super felák, protože nám to odkejval, a mohli jsme v klidu vyrazit přes hranice! Ve skutečnosti to byl cukr moučka v penerským sáčku. První zastávka byla v Zadaru. Naivně jsme si mysleli, že jsme dešti unikli, bohužel pořád pršelo. Vidina spotu na každém rohu v kombinaci s deštěm byla deprimující. Přesunuli jsme se do Splitu a ubytovali se.

Dalmátské město Split je druhé největší chorvatské město s asi 200 tisíci obyvateli. Když přijíždíte do Splitu, dýchne na vás průmyslový duch města. Po propletení železobenotovými paneláky a hustou dopravou se ocitnete v centru města s nádhernou architekturou. Lidé tu žijí v neuvěřitelné pohodě, nikam nespěchají, nic je netlačí prostě jižanskej feeling! Ne jednou se nám stalo, že nám lidi spíše tleskali, než aby nás vyháněli ze spotů. Největší koncentrace spotů je v okolí starého města, kde se nachází Park Josipa Jurja Strossmayera. Jedná se o nejznámější spot ve Splitu. Podle místního lokála se jedná o takovej meeting point, něco jako náš pražskej Stalin. Na spotě najdete luxusní lajnu pěti laviček, nebo vysunutou ledge ze schodů. Pokud projdete staré město, dostanete se na promenádu a pokračováním západním směrem k přístavu vás čeká spot za spotem.

Další největší koncentrace spotů je na sídlišti Mažuranićevo šetalište. Najdete tam neskutečný množství hubbas a railů ze schodů. Naší každonoční zábavou (asi v 1 ráno), kromě popíjení pivek a hraní na kytaru u pobřeží, se stalo projíždění labyrintem úzkých uliček starého města. Ze Splitu se nám vůbec nechtělo, protože jsme projeli asi deset procent spotů, než bylo původně v plánu. Ale pocit, že popojedem zase o kus dál, nám opět dodal úsměv na tváři. Právě tohle dalo celému výletu druhý rozměr, kdy nejste na celém tripu zaseklí v jednom městě, ale pořád cestujete, pořád jedete do neznáma, vstříc novým spotům!

Oproti Splitu, Makarska má feel malého přístavního městečka ukotveného pod neskutečným panoramatem Biokova pohoří. Atmosféru tohoto chorvatského městečka trochu kazí extrémní návštěvnost Čechů, Slováků a Poláků. Chorvatský turistický průmysl se této sortě turistů přizpůsobil, kdy jsme například u místních hospod viděli altánky s logem Starobrno. První noc jsme šli klasicky na průzkum spotů a okusit místní noční život. Zážitky z této noci jsou legendární, ale zpět ke skateboardingu. Nejznámějším spotem v Makarské je určitě náměstí před kostelem sv. Marka. Tento spot jsme navštívili v nedělních ranních hodinách. Až na místě jsme si uvědomili, jak blbej nápad to byl, skejtovat před kostelem při nedělní mši. Neuvěřitelný, že nás nikdo nevyhodil. Při cestě zpět na západ proběhl také chill a koupačky na plážích.

Třetím městem naší výpravy byl Šibenik. Město asi s 40 tisíci obyvateli, které je ukryto v ústí řeky Krky. V této destinaci jsme přespávali na černo v kempu, kde zrovna užívala dovolenou Lukeho rodina. Za ubytování a domácí stravu jim patří poděkování! Opět se nám podařilo skejtovat asi deset procent spotů. Za zmínku stojí ledge podél promenády u pláže Banj, schody se zídkama u kostela Gospe van Grana, rail, na který se nám nikdy nepodařilo přijít včas, a tak jsme byli nucení odsouvat auto z dopadu (Těžacka ulica 27). Dále jsou skvělé spoty u nákupního střediska Citylife a okolo UNESCO památky katedrály sv. Jakova.

Bylo v plánu, že cestou zpět se musíme ještě zastavit v Zadaru, natočit alespoň pár triků. Výborný spot je na náměstí Narodni trg, na kterém jsme bohužel nestihli skejtovat. Spot, na kterém jsme se zastavili, je na konci jižního břehu města, na takzvaných Mořských varhanech. Na spotě jsou zídky, kickery a banky. Zadar bylo místo první i poslední zastávky naší chorvatské tour. Odtud naše auto nabralo směr zpět do Česka.

Chorvatsko si většina z nás představí jako destinaci, kde se tráví klasická česká dovolená. Jako malý kluci jsme tam nejednou strávili dovolené s rodiči. Z těchto dovolených nám právě zůstali někde v mysli ukryté spoty, které jsme nyní mohly proskejtovat. Snad vás naše tour nakopla k podobnému nápadu na prázdniny 2015! My už s klukama plánujeme tour na více dnů a ujet co nejvíce kilometrů.

Croatia tour 2014 from Skaterock.cz on Vimeo.