Rišo Tury představuje svůj Pandemic Part 2021

Vydáno: 21.02.2021
Je to tady. Slibovaný Rišův Pandemic Part 2021 je online a kromě nej vám nabízíme i rozhovor s Rišem, a jeho bráchou Ďurim, který part natočil a sestříhal. Témat nakonec bylo víc, nejen part samotný, který byl ale natočen za pouchých osm dní! Více v článku! 

 


 

ROZHOVOR S RIŠO TURYM:

 

Rišo Tury. / foto: Ďuri Tury

 

Tak osm dní Rišo? To je opravu fofr!
Je to vlastně natočený v průběhu první korona vlny a natáčel jsem to s bráchou Ďurim, když měl čas, takže co jsme stihli to uvidíte ve videu. A pak jsem odjel do Prahy, vše je tedy točený v Košicích a v Prešově. Celkem to má 3 minuty a je to takový spíš na pohodu.

 

Pohoda v podání Rišo Turyho. Co kdybys na to měl třeba půl roku?
Bylo by to super, je to jiný než jezdit ve skateparku a navíc v době, kdy byly prázdný ulice, což mělo svoje kouzlo. Ale chtělo by to víc cestování za spotama v jiných zemích, při seriózním půl ročním natáčení. Ale i když nebyly díky covidu kvalifikace na LOH, tak jsem chtěl vydržet v přípravě na kvaldy a dát tomu všechno. I kdyby byl jen jeden závod před LOH, tak se na něj soustředím a když to vyjde, nebo ne, uvidíme. Byla by škoda toho nechat, když jsem aktuálně ve hře. Takže chci se na to soustředit, v nejbližší době posilka, skate i když to občas není lehké.

 

Teď jsi v Dubaji, příprava běží a po odečtení zemí, jsi tedy do dvacítky? Pro čtenáře, na LOH postupují maximálně tři jezdci z jedné země a na LOH postupuje top dvacet.
Ano, jsem v Dubaji v přípravě, jiné prostředí, jiné skateparky a jak říkáš, po odečtení zemí jsem v top dvacet.

 

Gratulace!
Díky!

 

Rišo Tury backside crooked nollie frontside flip out. / foto: Ďuri Tury


 

Pak jen doufat že LOH proběhne a ty budeš mít na natáčení partu dva roky, než se to zase rozjede před LOH v Paříži 2024. Co LA 2028 a Rišo Tury? Tam to bude něco.
Bylo by to super, ale uvidíme jak to půjde, jak budou závody a taky jak na tom budu já. Paříž by mohla být reálná, to mi bude 31. Ale vše ukáže čas.

 

Skromnost nade vše. Proč právě Dubaj? Je to kvůli pandemii? Ve stejný destinaci byla i naše repre a hodně si to chválili.
Při momentální situaci je to nejlepší destinace a dá se sem bez problémů dostat. Jen musí člověk absolvovat víc testů. A hlavně stálé počasí. Co se skateparků týče, jsou taky super, přijde mi že jsou těžší na ježdění a to také něčemu pomůže.

 

A mám ten pocit že je stavěla stejná parta co staví parky pro Worldskate.
Parky jsou tu podobný jako dělají California skatepark a trochu vlnitý beton.

Rišo, abychom se dostali k partu. Aktuálně v době tvoření rozhovoru jsi asi ty a Ďuri jediní, co to viděli. Je něco co bys k němu řekl? Jak to šlo?
Při točení partu jsem zjistil, že ty spoty jsou po deseti letech o dost těžší a víc sketchy. Třeba u bigspin backside boardslidu jsem zlomil rail a musel jsem na to naskakovat víc s citem. Povrh na dopadu se rozpadal a rozjezd byl šikmý, bylo to do downhillu a foukal strašný vítr. Už už jsem se na to chtěl vykašlat, ale nakonec to padlo. Při tom crooku nollie flip do manuálu, jsem měl zase problém přeskočit tři schody a při prvním točení nás vyhodili. Jinak to padalo docela rychle.

 

Prosím tě a jaký příběh je u té fotky, kde tě možná vyhazuje ta bloncka?
Jo tak to je u toho railu co jsem zlomil, sorry město Košice! A ta paní dole je moje třídní učitelka ze základy a ptala se, jestli jsem to já a že co tam dělám.

 

Super story a fešná paní. A ty nápisy dole?
To jsou studeni kteří ukončili univerzitu medicíny v Košicích.

 

Rišo Tury a jeho třídní učitelka. / foto: Ďuri Tury
Rišo Tury a jeho třídní učitelka. / foto: Ďuri Tury


 

Studenti. Teď jsi mi připoměl jednu věc, co jsem četl v rozhovoru s tebou na Boardu a je málo mladých v Košicích.
Asi bych to popsal tak, že celkově je míňa míň skejtrů a všechno začíná jezdit na koloběžce. V Košicích hodně mladých co měli talent, začali rapovat.

 

Tak bude silná rapová scéna! Pomohl by tomu stejný projekt klubů, který provozuje asociace v ČR? Tam je vidět velký zájem o skateboarding a hodně mladých díky klubům u skejtu zůstalo. Nebo je to spíš na bráchu.
Tahle možnost je určitě, ale na Slovensku je problém se spojit jako scéna. Takže čím víc by to fungovalo, tím by to bylo lepší. Ale to je spíš na bráchu.

 

Tak já neříkám že v ČR je to kdovíjak sjednocený, asociace má spoustu svých „fanoušků“, nejde se zavděčit všem. Ale nemohl bys ty být právě ten kdo by to sjednotil?
Myslím si, že je to spíš o lidech, kteří mají na skateboarding nějaký názor a je těžké je do něčeho nutit. Takže jestli má někdo zájem spolupracovat, je vítaný! A já respektuju všechny názory, protože skateboard je hlavně o svobodě.

 

Souhlasím, skateboarding je o svobodě, jen spousta lidí co razí stejné heslo, dál řeknou že „takhle se to přece nedělá“. Což mi v jedné větě se svobodou nedává úplně smysl. Ty jsi si třeba vybral nějakou cestu skateboardingu, lidi co pracují pro skatebaording v asociacích a klubech si taky vybrali a je to jen jedna z cest, které skateboarding nabízí. A to je na něm skvělé. A pak někdo přijde a řekne „takhle se to nedělá, takhle je to správně“.
Jednoduše je to tak. Sto chutí a sto názorů. A k té větě „takhle se to nedělá“ si málo lidí uvědomuje, jaké úsilí, obětování času a kolik práce stojí za tím, makat pro scénu jako asociace. Ale vždy se najde někdo, komu se něco nebude líbit, ale kdyby s tím měl něco udělat, tak od otho dá ruce pryč.

 

Vytesat, pozlatit. A pojďme dál. Tlakers, je to dalo by se říct vaše rodinná značka?
Začalo to jako crew, teď je z toho brand a taková kamarádská záležitost. Ale hlavním cílem je podpořit místní scénu a tvořit něco pod svým vlastním brandem.

 

Chystáte nějaké kolabo v rámci Tlakers, je to pořád tajný?
Je to pořád tajný, ale týká se to čistě oblečení. Uvidíme jako na to budou reakce a co vymyslíme do budoucna. Nechte se překvapit!

 

 

Nollie heelflip backside tailslide. / foto: Ďuri Tury
Nollie heelflip backside tailslide. / foto: Ďuri Tury


 

A jak to šlape se Samsungem? Jak jsi se k němu dostal a co S21?
Oslovil mě na spolupráci po posledním MČR v Praze, tam se rozhodli a nabídli mi dobré podmínky. Tak jsem to vzal.  Telefon funguje skvěle a jsem určitě rád, že to vyšlo.

 

Takže jsi influencer!
Já bych se influencerem nijak nepojmenoval, k tomu vztah nemám. Já si jen jezdím na skejtu.

 

Jasně, ale tím že ho používáš a dáš lidem vědět, tak jím jsi. A na tom nevidím nic špatnýho, když je produkt dobrej. Já si díky práci Jirky Novosáda na jeho IG pak koupil S20 a jsem spokojenej.
Je pravda, že to fotí a točí nádherně, jak z jinýho vesmíru, he he.

 

Tvoji další sponzoři jsou Vans, Tlakers, Baker, Monster, Streetmarket a Samsung. Je možnost že bychom viděli Riša Turyho v nějaké EU / World týmu?
Možnost by asi byla, ale nijak netlačím na pilu a zatím je to stále lokální scéna.

 

Rišo, přeju ať přijde kromě LOH i tenhle postup. Všechno ti hraje do karet. Poslední otázka, kdy se bude Rišo ženit?
Frajerku mám, je super a že jí zdravím! Čas všechno doladí!

 

Díky, vyřídíme a něco závěrem pro naše čtenáře?
Mějte se super, buďte všichni zdraví a zdravím všechny Skaterock fans z Dubaje!

 

S ĎURIM, BRÁCHOU RIŠA, JEŠTĚ NA MOMENT:

 

Ďuri Tury.
Ďuri Tury.


 

Ahoj Ďuri, zeptám se tě coby kameramana a střihače, jak šlo natáčení Pandemic Partu?
Filmování Pandemic Partu s Rišem byla úplná náhoda. Tím, že je skoro celý rok mimo Slovensko, jsme si tohle natáčení maximálně užili. Nikdy mě nepřestane bavit natáčet na streetu a ještě navíc, když můžu točit bráchu. Stačilo jít na osm dní na street, abychom natočili dost materiálu. A navíc v čase první vlny byly ulice Košic vylidněné a dalo se točit na místech, kde by nás normálně vyhodili.

 

A dokážeš si představit, že by měl Rišo půl roku na točení?
Bylo by to asi úplně někde jinde, než jsme zvyklí z předchozích street partů. Takhle rychle jsme spolu street ještě nenatočili. Bylo to ale super se vrátit na spoty, kde jsme vyrůstali a mohli jsme tak využít potencionál Košic na plno. Osobně si myslím, že Pandemic partu nic nechybí a je z Rišova ježdění od každého trochu. Příprava samotnýho proma, ale i celý part se mi stříhal velmi dobře a cítím z něho good vibes, plus radost ze skateboardingu.

 

Těším se na video! Ďuri, díky za čas a přeju ať to jde u vás jen a jen nahoru a Rišovi, ale i našim klukům držim palce při postupu na LOH, měj se super!
Ty také a díky!