Vy se ptáte, Lang odpovídá

Vydáno: 20.04.2022

Po nedávné smršti v komentářích na Czechskateboarding, kterou pak dále v rozhovoru nazýváme "shitstorm", jsme si začali s Langem na chatu povídat o zákulisí chodu asociace a vznikl z toho námět na celkem obsáhlý rozhovor. Redakce ve složení David a Marek se pustili do svého nadřízeného, plus byl dán prostor i hlasu lidu. Takže kdo je vlastně ten Lang, co stojí za vším a stojí opravdu za vším? Je to Harry nebo Voldemort českého skateboardingu? Kolik mu to sype? A co vlastně přes den dělá? Uvařte si kafe, pak druhý a třetí a dejte si na to čas.

Víděli jste na Instagramu. . .

 

VOX POPULI PART s nicky jaké používají osoby na Instagramu:

Vašek: Kdy natočíš ten profil?
No kemo, to bude těžký, viděl bych to spíš na montáž z mikrošky, he he.

Vubecnevis: Kolik celkově stála YouTube repre do Dubaje a proč není hospodaření veřejně?
Určitě přes sto tisíc. Bohužel nebylo možné dlouhodobě dopředu booknout letenky a hotel, původně bylo v plánu Portugalsko, ale zčervenalo na mapě Covidu. Změna přišla náhle a musela se vyřešit.
Daňová přiznání jsou ke stažení na webu a hospodaření je každý rok pravidelným bodem členské schůze.

Malej_vejsy: Zajímá mě, proč nepracujete s Boardmagem v kooperaci, přeci jen vás spojuje stejná věc.
Díky za dotaz. Zatím jediné co nám kroslo hlavou, byl nějaký battle třeba. Nicméně je to podobné, jako spolupráce Boeingu s Airbusem, nebo Adidasu s Nike. Taky je spojuje stejná věc, ale účetnictví mají každý jiné.

Bobwithcamera: Chtěl bych reborn Lang Pro Skater
He he, dobrej pamětník! Naťukli jsme to v článku, tak díky za vzpomínku. Reborn asi nebude, nemám to už kam moc nacpat, ale tenkrát to bylo přes den v kuchyni, pak na skate a večer webovky. Teď je fajn někdy ten komp i vypnout. Ale díky za přízeň! 

Patrikgabriel: Sleduješ Drop In??
Popravdě jsem viděl jen Arnošta a částečně Houčiho. Ten začátek Drop Inu a zaměření na konfrontaci byl pro mě takový těžší, nicméně jakoukoliv aktivitu cením a Drop In? na Skaterocku podporujeme od začátku.

Karelraichl: Dáš si se mnou někdy GoS?
Karle, co pivo radši? Nebo třeba kdybys měl berle, ale to už bych ti nepřál, tak radši to pivo?

Mira_kakao: Umí vůbec Lang jezdit? Popřípadě v jakém videu ho můžu vidět?
Já bych řekl že už ne, he he. A dotaz v jakém video ho můžu vidět, je takový super dotaz k aktuální době. Nicméně za mě se točilo na VHSky, točení nebylo prdel, ale něco sem přihazuju. Mobily nebyly a když, tak rozhodně neuměli točit videa. Jinak highlights devítky ollie, šestky flip, lámačka ve starým kladenským parku 50 – 50 a časem mě víc bavili radiusy. Loket bolí do teď, koleno sešroubovaný. Dělejte strečing a Jamie Thomas na hrad!

Jamiers: Jezdil jsi někdy na Inlajnech?
Jednou mi je půjčila jedna koc ve starým skateparku ve Stromovce, asi na dvě minuty. Tam byla taková zvláštní symbióza mezi skate a inline. Jinak to bylo všude jinde, něco jako teď skate a scooter.

Erik Argaláš: Proč máte opět jedinou skejtovatelnou halu pro sebe?
Eriku, výbornej dotaz. Jen je potřeba trochu ze široka. Jde o skatepark, který je v areálu Olymp ve Stromovce. Olymp je sportovní zařízení vedené pod Ministerstvem vnitra a celý areál není přístupný veřejnosti. Aktuálně je tam více jak desítka sportů a podobně jako u Dukly (Ministerstvo obrany), zařízení využívají top sportovci pro svůj rozvoj. S Olympem spolupracujeme od roku 2019 a pro repre jsou k dispozici doktoři, fyzio, posilovny apod. Český olympijský výbor (ČOV) uskutečnil v areálu Olympu loni olympijský festival a jeden ze zúčastněných sportů byl i skateboarding a díky ČOV a Toyotě, vzniknul festivalový skatepark, který si mohl každý návštěvník festivalu. Po skončení festivalu vznikla nerudovská otázka, kam s ním a původně se měl stěhovat v rámci Prahy. Nicméně rozebrání, převoz a smontování bylo opravdu drahé a Olymp se rozhodl pro větší spojení se skateboardingem než tomu bylo doposud. Skatepark odkoupil od ČOV a během rekordně krátké doby nad ním postavil i střechu se zateplením. Plus se zakládá klub skateboardingu pod Olympem a skatepark tak smějí využívat pouze členové klubu a česká skate repre. V případě zájmu o členství klubu, pak vše o Olymp klubech zde. Bude jen super, když se bude klub rozrůstat. Druhou věcí je že skatepark není v dobré kondici a je tam potřeba povrchová úprava. Sice byl bez střech jen pár měsíců, ale i ty mu daly zabrat.

Následuje rozhovor redakce s Langem:

Rok 2007, Skaterock fungoval dva roky a rozhovor s Langem v Apetitu.

 

Čau Honzo. Mohl by ses pro čtenáře, kteří náhodou neví, co děláš, stručně představit?

Zkusíme stručně tedy. Na skejtu jezdím od čtrnácti, jen jsem hodně ubral před třicítkou, kdy jsem si prošel plastikou křížových vazů, šrouby v koleni a z praxe jsem přešel spíš do teorie. Ještě předtím jsem s pomocí bráchy postavil webovky v době vytáčeného připojení a kompletně zmapoval hru Tony Hawk Pro Skater 2. Pak prišly další díly a postupně jsem časem začal s online info servisem kolem skateboardingu v ČR (kompletní příběh popsaný v tomto článku). Z toho vzešel samotný Skaterock, který jsme založili v roce 2005 s Jardou Kučerou a zhruba po třech letech přišla nabídka skate editora Free magazinu, tak jsem pověsil kuchařský rondon na hřebík a šel dělat skate na full time. Jeden z podařených počinů Freemag & Skaterock byla třeba kopírka KOTRa, kdy mi v hlavě uzrál FOTR. Se jménem FOTR přišel Míra Bartoš a pak jen vymyslet co ta zkratka je. V roce 2010 jsem založil českou asociaci z důvodu potřeby komunikace pro jednání s městy a se státem. Free magazine mezitím skončil a bohužel časem i Board. Začal jsem tuším v roce 2013 pracovat pro Ambassadors, kde mám na starosti zahraniční obchody, logistiku a dopravu zboží od zahraničích firem.

 

Takže český Ambassadors jde mimo tebe?

Výroba, eshop a vše, co se českých objednávek týče, jde za Vaškem Žaludem, který s AMB spolupracuje již nějaký ten pátek a fandové Skaterocku ho budou znát spíš jako fotografa. Team má na starosti Petr Humpl a myslím, že to dělá dobře. V Čechách, v Polsku, Srbsku, Bulharsku a dalších státech EU jde za mnou komunikace s lokálními distributory a obchody.

 

Jak vypadá tvůj běžnej pracovní den?

Asi by se dal rozdělit na dobu, kdy fungují a pracují lidí v Čechácha pak jak začnou fungovat dodavatelé. Jelikož řeším logistiku s Kalifornií a s Dálným východem, tak večerní šichta začíná kolem šesté, kdy začnou makat v Los Angeles a třeba v případě Hong Kongu jsem na to nikdy nepřišel. Ti někdy píší ráno i večer, tam jsou roboti. Můj pracovní prostředek je tak hlavně email, a heslo „hoď mi to do mejlu“ se stalo poměrně známým. Každý má nějaký pracovní systém a když mi někdo něco napíše v messengeru, tam na to zapomenu. Email je jistota, že se k tomu dostanu buď hned, nebo časem. Odpověď na otázku tedy je, že jsem u kompu. Do toho řešíme spolu Skaterock a mezitím vším asociace. Tedy full time skateboarding.

 

Co nejčastěji v rámci asociace řešíte? Jsou to parky, školy, příprava akcí nebo třeba repre?

Vlastně asi všechno. Základní pracovní skupina je výkonný výbor, kde jsem aktuálně já, Tomáš Weimann má na starosti repre, Honza Bašný jede sociální sítě, Petr Vašut má na starosti kluby a nově je s námi Jarda Kučera, který se trochu vrací zpátky do skate scény, pomáhá mi s pohárem a začínáme víc tlačit holky na skejtu. Tuto sestavu doplňuje Tomáš Velický, za kterým jdou rozhodčí pro ČSP, závodní systém plus live scoring. Výbor se schází každý měsíc přes zoom a když je potřeba, tak častěji, jako třeba před MČR nebo před startem ČSP, což bude po dvou letech i letos. Pro každé setkání výboru připravuju podklady a témata k probrání, během meetingu dávám dohromady zápis, kde pro každého vzejdou nějaké body na kterých je potřeba pracovat a co je potřeba do dalšího setkání výboru. Třeba teď na začátku roku se hodně řešily termíny závodů a jak je personálně obsadit. Samotné školky a kurzy si řeší kluby sami, ale my jim dáváme podklady jak kluby vést a jak s dětmi pracovat. Přeci jen jsou kluby startovní pozicí pro repre a bereme práci s mladejma jako důležitou součást asociace. K tý běžný práci pak patří i řešení dotazů od lidí, co je zajímá na repre, školkách nebo třeba potřebují pomoct se stavbou skateparků. Vloni to byla třeba záchana překážek v Hostivaři, těm hrozilo zničení, tak jsem dal dohromady s Prahou 15 a 4 jejich přesun na Zahradní město. Teď něco podobného v menším rozsahu řeším na Smíchově. Někdy se ozývají města a s městy zároveň řešíme podporu ČSP, což byla teď hlavní náplň pro mě a Petra Vašuta. Je tam opravdu hodně neviditelný práce a jsem rád když se někdo na něco zeptá a zajímá se o to co děláme.

 

Jsou nějaký novinky/změny pro letošní závody?

Asi nic převratného. Počty rozhodčích se nijak nemění, na standardní zastávce ČSP budou tři a na MČR jich bude pět, za předpokladu že rozhodčí budou, a že na ně budou peníze. Povinnost pěti rozhodčích nemáme. V případě, že byly závody zahrnuty do kvalifikace na LOH, tak nebylo o čem, ale to přestalo platit už vloni a body z MČR se už do kvalifikace nezapočítávají. Určitě by bylo fajn mít všude pět rozhodčích jak na street, tak i na park, nicméně jsou to další čtyři lidé navíc a rozpočet na letošní sérii vypadá, že bude hodně napjatý a snad se povede uskutečnit všechny zastávky. Po dvou letech rozjíždímě opět ČSP a po loňské premiéře i ČSP Junior.

 

Oukej a ví se už, jak bude probíhat kvalda LOH 24?

Samotná kvalifikace na LOH 2024 bude brána jako jedna sezóna už od roku 2022 až do 2024. V letošním roce zatím víme pouze o jednom závodu a tím je MS na podzim v Argentině. Další závody bychom měli vědět s předstihem 60 – 90 dní. Jediná jistota je, že závody se nebudou konat v Bělorusku a v Rusku, což chápu a podporuju.

 

Co říkáš na to, co se v poslední době rozjelo za shitstorm v komentářích ke školení rozhodčích? Jak ty hejty vůbec zvládáš ustát?

Asi praxea a že to dělám dlouho, nicméně ustát to není úplně sranda. Zažil jsem to vlastně od samotného založení asociace a nikdy se člověk nezavděčí všem. Je trochu paradox, když někdo hlásí, že skateboarding je o svobodě a na druhou stranu nám káže, jak se co má dělat, co je špatně a co není. My děláme sportovní část skateboardingu, pod které patří závody, repre, ale i výuka skateboardingu. Jsou hlasy, že si každé dítě musí najít cestu ke skejtu samo, tomu rozumím, nicméně v téhle době není snad zaneprázdněnější člověk než dítě, mezi školou, kroužky a Robloxem toho fakt moc nezbývá. Tak se snažíme rodičům i dětem ukázat, že skate existuje a když si k němu pak najdou cestu, včetně strečingu třeba, nemusí skončit s plastikou vazů jako já.

Ten shitstorm jak říkáš, je hodně náročný a Pavouk rozjel opět hejty na mě a střet zájmů, na počty rozhodčích, na Tomshe, že tomu nerozumí, atd. To už prostě nezbývá nic jiného než to ignorovat. Z pohledu Honzy je to ale o tom, že tak pomáhá celé scéně. Nicméně už jsem reakcemi na jeho stížnosti ztratil hodně času a tohle období už skončilo. 

 

Přesný rok neznámý, mini mini u Swis stánku na Mysticu.

 

Máš představu jak fungují asociace v ostatních zemích?

Mám představu v zemích, kde jsem s místní scénou nějak v kontaktu. Nemám úplně představu o zemích na západ od nás, ale Německo asi dobrý díky COS cupu, který má dlouhou tradici. Stejně tak Francie se svými početnými výpravami na závody. Tam by srovnání asi neobstálo. Kde by naopak obstálo, jsou okolní země a taky rok založení naší asociace, plus už nějaká historie. Nemuseli jsme si projít složitým začleňováním a urychleným zakládáním organizací splňujících parametry poté, co byl skateboarding ohlášen jako olympijský sport. Což se leckde děje. Co se situace kolem týče, tak Slovensko i Polsko mají vlastní pohár a Slovensku třeba pomáháme tím, že tu byla slovenská parta na nedávném školení rozhodčích. Maďarsko, Bulharsko, Srbsko nebo Řecko, tak tam asociace třeba jsou, ale nijak nefungují, nebo minimálně. A co jsem zaregistroval, tak série ČSP Junior se nejezdí zřejmě nikde okolo nás, v tomhle jsme trochu napřed a snad to nezakřiknu, když pustím ven, že pracujeme na sérii mezinárodních závodů pro děti do 14 ti let. V první fázi Česko, Polsko, Slovensko a někdy na podzim uvidíme jestli to vyjde. Takže bych řekl, že v konkurenci okolních států si vedeme poměrně dobře a doufám, že se to časem odrazí i na výsledcích ze závodů.

 

Jak funguje financování asociace?

Má to několik částí. Jsou to členské příspěvky plus hospodářská činnost. Činnost by mohl být třeba prodej reklamy, ale v aktuální době mají skateshopy jiné starosti, než podporu závodů a nebýt státu a měst, už bychom ČSP nedali dohromady. Další částí jsou, nebo by měli být, partneři asociace mimo skate komunitu, což jsme zkoušeli s Honzou Faflíkem zhruba tři roky a partnerem byl dva roky web Samosebou.cz, který už spolupráci ukončil a jiný partner pro skateboarding mimo skate komunitu se nenašel. Myslím, že Honza Faflík je celkem pojem v reklamním marketingu a věnoval se tomu s maximálním úsilím. Pro velké firmy jsou čísla které vykazujeme opravdu malá, ať už je to členská základna, počty závodníků, diváků, sledujících na IG apod. To vše spolu souvisí.

V případě skate partnerů jsme začínali s pěti partnery v roce 2010 a těmi byli Redfrog, Skateshop.cz, SwisShop.cz, RocknRoll a Ambassadors. Z těch pěti zůstal jako partner jen Ambassadors, ostantí změnili majitele, neexistují apod. Za AMB je to Zdeněk Jonáš, který tam potencionál spolupráce stále vidí a díky za podporu od roku 2011. Pro partnery z řad skateshopů jsme otevřeni a je potřeba si uvědomit, že naší prací pomáháme každému skateshopu v ČR bez rozdílu.

Dalším pilířem jsou pak městské dotace a granty, kde s městy spolupracujeme na podpoře klubů a závodů a státním zdrojem je pak Národní sportovní agentura (NSA), kde jsme součástí České unie kolečkových sportů a to od roku 2017, kdy se stal skateboarding olympijským sportem. Z těchto peněz pak jdou finance především na repre, na organizaci asociace, kam patří financování celoroční práce asociace a hlavně ČSP a MČR. Plus kluby. Tam rozdělujeme mezi kluby peníze na rozvoj talentované mládeže.

 

Jak jsi mluvil o střetu zájmů, jak to s ním tedy je?

Ano, tolik zmiňovaný střet zájmů, oblíbený v komentářích. Vlastně to, že dělám pro Ambassadors, mi dává možnost u skejtu zůstat a věnovat se i asociaci. Můj plat je osm tisíc měsíčně čistého za vedení asociace. Kdybych dělal jenom asociaci, asi by ze současných zdrojů už nezbylo na ČSP, což by mi přišlo škoda. Kdo ví, třeba jednou najdeme shodu s partnerem, co nám významně pomůže s organizací a prostor pro full time job se najde. Zatím tomu tak není. A k tomu střetu. Je to také o lidech a logicky si vybírám ke spolupráci lidi, o kterých vím, že tomu něco dají a můžu s nimi spolupracovat a oni se mnou. Abych sestavil výkonný výbor jen z lidí mimo skate? To by byl asi aktuálně jen Wemi, který trénuje v posilovně a Jarda. Honza Bašný vede klub v Praze, Petr Vašut je majitelem shopu v Havířově, Tomáš Velický dlouhá léta pracoval ve Vansu a byl zároveň členem výkonného výboru. Ve střetu zájmů je nás tak většina. Ale lidi si musí uvědomit, že jsme tak malý rybník s tak malým počtem schopných lidí, že se ve skateboardingu střetům nikdy nevyhneme. A proto je nás ve výboru pět a není to o tom, že bych sám o něčem rozhodoval.

 

A když teď na chvíli ještě odhlídneme od ČAS, pojďme se vrátit k začátkům skejtování a jak to máš teď?

Začal jsem díky filmu, šel jsem do kina na Bod zlomu a surf mě opravdu učaroval. Jen jde v Praze provozovat blbě, tak jsem si k jedněm Vánocům přál skejta. Dorazila ryba jak hovado, tu jsem na cirkule seříz a tím to začalo. Byl to tuším rok 1991 a první půl rok jsem jen jezdil a největší výkon bylo sjet a vyjet obrubník. Že existuje ollie jsem zjistil až po tom půl roce a pak jsem objevil stejný magory tady na Hůrce a dala se dohromady jakási crew, se kterou jsem jezdili na Stalina, na Scénu, na Vyšehrad, kradli palety, stavěli si překážky, utíkali před menšinama, před policajtama, před náglama. Prostě klasický devadesátky. Jak jsem zmínil, přelom pro mě nastal zraněním kolene, se kterým lavíruju do teď. Jeden z hůrecké crew dělá ortopeda a ten mi i doporučil se na skejta vyprdnout, jestli chci chodit a běhat. Takže skejta nijak nehrotím, spíš jen mikroška a relaxuju v lese nebo na horách.

 

V roce 1998 dorazil Hofík k mini na Letný, kde Lang jezdil a vzniknul z toho tento triktip. 

 

Koukáš ještě pravidelně na skate videa? Kdo tě naposled zaujal? Ať už u nás nebo venku?

Asi jen na bomby, z těch zahraničních byl poslední Bunny hop a v tuzemské scéně když vyjde full video tak to mi asi žádné neuteklo. Hodně mě baví, kde se objevují mladý v Čechách. Od AMB Reload a Tonča, Raina s Hynkem, parta kolem Prager videa, Štěpán a mladej Fanda a překvapilo mě Busy video, sestaveno jen z mladý krve. A ze starších Karel v Social Distancing a mega 50 – 50!

 

Na příkladu asociace, jak vlastně taková organizace vzniká? Co všechno bylo potřeba udělat pro její rozběhnutí a co je dále potřeba dělat pro její udržení?

Samotné založení je stejný jako při každém spolku. Je potřeba tří lidí pro ustavující výbor, dát dohromady stanovy a poslat je na spolkový soud. Dnes na to už existují aplikace, takže to není nijak složité. Ohledně samotného rozhodnutí to byl celkem proces. Nejdřív jsem v roce 2009 zjišťoval, jestli nějaká asociace existuje, se kterou by se dalo spolupracovat. Po zpětných reakcích z toho vzešlo že jako lepší varianta bude založit asociaci novou a šel jsem tou cestou. Po založení proběhla mega schůze asi všech šéfů českého skateboardingu, kde zřejmě každý čekal jak to samo přitáhne pozornost firem a pojede to. No, ale to se nestalo, byla to prostě jen práce a zase jen práce. Takže v prvních letech to asi nejvíc zajímalo jenom mě a členské schůze byly v sestavě dvou, tří, čtyř lidí. Nicméně rozhýbal jsem první školky, kdy jsem chodil v roce 2011 na plácek DDM hl.m. Praha a učil tam děti bez překážek. V jiných městech jsem jel třeba do Hradce Králové, nebo do Ostravy, do Varů, do místních DDM, pomoct to tam rozhýbat. Pak jsme se dali dohromady s Davidem Kamínkem a položili jsme základy práce v klubech, která funguje dodnes. A pro samotný chod asociace je to opět práce a práce. Kdo někdy v klubu fungoval, tak tuší co je podat žádost o grant, vyúčtování žádosti, reportování členské základny a spousta dalších neviditelných každodenních kroků.

 

Dostává asociace každoročně stejnej přísun peněž nebo se vytváří rozpočty a žádosti ušitý na míru?

Ohledně peněz od Národní sportovní agentury, se objem peněz odvíjí od členské základy a sportovních úspěchů. Zatím největším úspěchem bylo páté místo Maxim Habance na mistrovství Evropy, které se bohužel nezapočítalo do kvalifikace do Tokia. Pak se přísun státních peněz odvíjí od měnící se členské základny, nicméně jej ovlivňují náklady na covid, nebo na ruskou agresi na Ukrajině. Proto letos počítám se snížením rozpočtu a žádost pro NSA zpracovává Česká unie kolečkových sportů (ČUKS), na základě podkladů členů unie, kam patří i Česká asociace skateboardingu.

Rozpočty a žádosti ušité na míru pak připravuju pro města, kde jdou peníze přímo na konkrétní akci, nebo na klubovou podporu, jako je tomu v Praze. To znamená, že asociace žádá o provoz na kluby a těm pak posílám 100 % získané podpory.

 

Jak je to s reprezentací? Dlouho nikde nebyli, ale třeba na kolik vyjde takovej kompletní vejlet do Ria či do Říma?

Naposledy to byl ten Řím, což bylo asi také naposledy kdy jela skoro kompletní repre. Po debatě s Wemim už budeme vysílat jen ty nej za každou kategorii a taky je vidět, že po olympiádě směřujeme pozornost hlavně k mladším ročníkům. „Vejlet“ do Ria nebo Říma se dá poměrně snadno spočítat. Počet lidí, na to počet zpátečních letenek a ubytování nejlépe poblíž závodu. Plus příspěvky na jídlo, což už visí na možnostech rozpočtu, startovné a pojištění. Nicméně i ten Řím který je relativně blízko, tak když to sečteš, stejně budeš přes kilo. Do Ria nás neletělo zase tolik, ale vše stojí na letenkách a ubytování.

 

Minirampa v bývalém litoměřickém skateparku. Vypadá jak five o to fakie, ale 50 - 50.

 

Co říkáš na Čejchan cup a nedávné mistrovství ve vertce? Má ČSP konkurenci?

Aby mělo ČSP konkurenci, to je ještě dlouhá cesta. Přeci jen jeden závod není série. Je tam super prize money, věřím že to bude dobrá akce, Mára je dobrej kluk a je dobře, že se plní závodní kalendář. Sice se to kreje s ČSP v Ostravě, ale sám vím že najít volný termín je opravdu těžké. Nedávné hradecké mistrovství ve vertce jsem zaregistroval a asi nebylo moc lidí. Ovšem plakát byl opravdu něco extra.

 

Myslíš price money a livestreem?

Jo jo, psal jsem Márovi Čejchanovi ohledně oprav na plakátu a pak to opravili. Stane se.

 

Na kolik přijde pořádání třeba MČR?

MČR máme rozdělený s Mysticem tak, že za asociací jde sportovní stránka věci a dokumentace akce. Tam patří komplet rozhodčí, livescoring, registrace, foto, video a zajištění propagace směrem Česká televize apod. Plus jdou za námi ceny a prize money. Což mám trochu obavy že letošní prize money nebudou jako v předchozích letech. Za Mysticem pak jde osvětlení, ozvučení, tribuny, záchody, ochranka a další technický náležitosti. V případě MČR to pak šplhá k půl milionu za celý třídenní závod. 

 

Kdyby si někdo řekl, já chci taky svoji asociaci. Budu tomu říkat třeba Czech Skate League. Může se zaregistrovat na stejný úrovni jako ČAS a fungovat na stejným levelu pod českou unií sportu (ČUS) a pobírat na činnost peníze od státu?

Každý si může založit cokoliv, co mu spolkový soud odsouhlasí a k tomu jsou potřeba stanovy. Stanovy to je vlastně taková bible každého spolku, kde je popsáno jak funguje, co je v zájmu spolkových aktivit. Jestli se ptáš na konkurenci, tak to může být kdokoliv, ale v případě zapojení se do státních organizací tak by se museli nejdříve stát členem České unie kolečkových sportů. Ta je totiž představitelem skateboardingu pro ČUS a pro stát. Naše asociace je jednou z několika asociací které ČUKS spojuje a vlastně kopíruje stejný systém, který je nastaven i v nadnárodní úrovni, kde je pro MOV představitelem skateboardingu organizace Worldskate. A ve Worldskate je skateboarding jedním z několika sportů, nicméně jsme jediným sportem olympijským. Samotná organizace Worldskate vznikla tak, že se domluvilo spojení s International Skateboarding Federation a FIRS, což je v překladu federace kolečkových sportů. ISF zaštitovalo skateboarding a FIRS bylo členem MOV, ale skateboarding u nich nebyl. Spojením vznikl Worldskate. Přijmutí do ČUSu byl celkem proces, schůzky na ČOVu (Český olympijský výbor) a ČUKSu a rok 2017 byl poměrně náročný. Ale spojení proběhlo a funguje velice dobře. Komplet popis struktury je na webu. Nicméně kdokoliv se spolkem může žádat na městě, na činnost, nebo na závody.

 

Pokud někde existuje oddíl, který jede sám na sebe. Jaký výhody by pro něj byly, kdyby se nahlásil pod ČAS?

Vše je popsáno na webu a nejlépe by udělal kdyby nás kontaktoval s popisem co dělá, a co hlavně chce dělat do budoucna. V případě spolupráce s asociací je potřeba pravidelná výuka, s trenéry co mají licenci a také je potřeba, aby parta byla vidět na ČSP nebo ČSP Junior. V případě spolupráce je první rok takový oťukávací v případě nových klubů a poté podporujeme kluby příspěvky na talentovanou mládež. Což ovlivňuje i členská základna a práce s dětmi. V rámci podpory to jsou nejčastěji příspěvky na cestování, na překážky, na trenéry, na uspořádání klubového závodu v rámci ČSP Junior.

 

Už se v rámci ČAS řešily nějaký právní záležitosti ve formě žalob apod.?

Žaloby přímo ne, spíš takový vyhrocený komentáře. Tuším v roce 2019 lítalo na sociálních sítích info o rozkrádání a tunelování, tak jsem vyzval dotyčného přes kontrolní komisi, aby byly dodány podněty k prošetření a dotyčný toho nechal. A díky Pavoukovi jsem byl u ombudsmana ČOV kvůli stížnosti na mojí osobu, že ve zkratce házím Pavoukovi klacky pod nohy v jeho postupu na LOH v Tokiu, plus opět střet zájmů apod. Po diskusi, kde stačilo představit skutečné výsledky, uvést vše na pravou míru, byla celá záležitost ukončena. Pan Károlyi vyzval ke smíru a Honza dokončil kvalifikaci. Ale i tohle s panem ombudsmanem byla zajímavá zkušenost. A aktuální sestava repre je pak tady.

 

A ještě k tomu o tunelování? Lze si teda ulejt trošku do kapsy, jako všimný za služby?

Z veřejných peněz to nejde. V případě městských grantů a dotací jsou to tak malé částky, že jsem rád za jejich existenci a vše jde do akcí, na které jsou určeny. Navíc městské částky jsou veřejné a klubům oznamuji kolik na rok od města dostaly. V případě závodů má jeden závod ČSP rozpočet kolem 70 tisíc a města dávají v rozmezí 10 – 30 tisíc. A k tomu jen na specifické technické věci, typu ozvučení, toalety apod, což se vše zpět dokládá fakturami v rámci vyúčtování. Tam je spíš problém, jak rozpočet doplnit tak, aby se akce aspoň uskutečnila a prostor pro nějaký tunel tak odpadá. V případě státních peněz jde veškeré financování přes ČUKS, kde se opět vše dokládá fakturami a peníze se vynakládají na činnosti spojené s aktivitami asociace, plus veškeré výdaje se řeší s výkonným výborem a výkonný výbor má přístup k informacím o rozdělení dotací, i na účely k jakým jsou peníze využívány. V případě repre spravuje rozdělení peněz Wemi, v případě klubů je to Vašnosta a v případě závodů řeším rozdělení peněz se všemi najednou. Dá se tedy říct, že o každé koruně, kterou asociace nebo ČUKS vydá, ví vždy celý výbor, nebo výdaje řeším přímo s unií. Samotnou kapitolou by byly peníze od partnerů, kde byl třeba příjem z projektu Samosebou, ale tam naložení s prostředky řeším s Wemim, neb to byla repre akce. Nebo peníze od Ambassadors a členské příspěvky, ale díky těm lepíme díry třeba v ČSP. Nějaký ulejvání do kapes není reálný, tím by se škodilo aktiviám asociace a to by se mi hodně příčilo.

 

Jaká je vize budoucnosti ČAS? Plány na další léta…

Doufám ve větší členskou základnu a větší počet zapojených klubů. Díky Vašnostovi je hodně klubů ve Slezsku a v Praze samozřejmě, dává se dohromady jižní Morava, na Vysočině dělá dobrou práci Tomík v Jihlavě, ale další oblasti jsou zatím pole neorané. Klubová scéna bude dobrým základem pro hledání talentů a časem snad najdeme někoho, nebo jsme už třeba našli, kdo by mohl udělat díru do světa. A samozřejmě dál pracovat na dalších aktivitách, které děláme a nezbláznit se z toho. Bylo by super, kdyby se lidi zajímali, ptali se a měli zájem pro skateboarding v Čechách něco udělat. Určitě by to bylo lepší než hejty v komentářích, který vznikají spíš z nevědomosti. Nicméně rozumím tomu, že ne vše kolem asociace může být člověku mimo kluby a spolky srozumitelný a jasný. Kolikrát to jde i za námi, ale jsme jen lidi. A skejťáci navíc. Prosím tedy o trpělivost a zvídavost, než hejty.

 

Co říkáš tomu, že se vám povedlo pro celej svět zařídit wild cards do SLS? Čí to byl vlastně nápad a máte už nějaký odezvy?

He he, jo to by bylo super. Jen škoda že jde jen o apríl. 

 

Jakým způsobem fungují světové eventy? Kdo je pořádá? Může ČAS nějak ovlivnit či zařídit, aby se u nás kromě MSC jelo třeba mistrovství světa?

Tohle je hodně o penězích. Konání takový akce není nijak levný a i když by v tom jistě pomohl stát, nejsem si jistý, že by to pokrylo celý náklad. Přeci jen tam jsou o dost vyšší náklady na závod, ale i očekávání od Worldskate, která možnost konání závodu propůjčuje. Asi nejblíž konání je mistrovství Evropy v Parku v Jihlavě, které jsme už s Martinem Karasem řešili, nicméně je to stále o rozpočtu. Plus byla a je stále nejistá doba ohledně covidu, takže tuhle cestu bych viděl nejdřív 2023 nebo 2024. Mistrovství ve streetu by pak znamenalo postavit skatepark a to je další náklad navíc. Jihlava má skvělý bowl, jen by nás nesmělo podělat počasí.

Na závěr přidáváme velký oldschool v podobě pár fotek s Langem z let 1995 - 1997, doporučujeme se zaměřit třeba na ten černobílý one foot. Ta velikost koleček, takový byl prostě trend. V případě že vás cokoliv dalšího zájímá, pište Langovi na jan.lankas@czechskateboarding.cz.