Pro pamětníky: webovky Tony Hawk Pro Skater z roku 2001
Vydáno: 27.05.2020Tony Hawk Pro Skater (THPS). Čtyři slova, nebo písmena, která znamenají pro spoustu z nás opravdu hodně. A každý máme s těmito slovy svůj příběh. A jelikož je retro v módě, přichází informace o vydání remake hry prvních dvou dílů v září letošního roku. Pamětníkům bude možná něco říkat česká stránka Tony Hawk Pro Skater, s podtitulem Lang’s Pro Skaters s Petrem Löwym ve svém logu. A z toho všeho časem vzniknul i Skaterock.cz. Jak vidno, písmena THPS mají v sobě opravdu velké kouzlo.
Psal se rok 1999, kdy světlo světa spatřil z dílen Neversoftu Tony Hawk´s Pro Skater a tuto sérii budeme nadále nazývat jen THPS. O rok pozdějí vyšla dvojka a těmto dvěma prvním dílům se budeme věnovat podrobněji. Samotná série skončila svou kariéru až v roce 2015, kdy vyšel THPS 5 a do té doby vyšly trojka, čtyřka, ale také Underground a Underground 2, American Wasteland, Downhill Jam, Project 8 a další díly a dílky. Nicméně my se vraťme do roku 1999.
Samotná stránka THPS o kterém vám chci vyprávět, vznikla v roce 2001 a podtext Lang’s Pro Skater napovídá autora stránky. Samotnou jedničku jsem objevil až při hraní dvojky a myslím, že Playstation jsem pořídil právě kvůli Tonymu. Konec konců byla to jediná hra, kterou jsem na PS doma měl, i když hned v několika pokračováních. Dohrál jsem jedničku a ve chvíli, kdy mě zdravotní trable upoutaly doma na lůžko, promrskal jsem opět dvojku takovým stylem, že nebyl gap, který by zůstal skrytý, nebylo už co hledat a hrát. A takovou zkušenost je třeba využít a pokusit se předat dál. Brácha mi postavil kostru webu a já začal plnit. V době, kdy internet fofroval rychlostí vytáčenýho spojení 56kb a to vytáčení znamenalo, že když vám nešla pevná linka, nesurfovali jste. Wifina? Neexistovalo.
A je mi ctí vám tak představit webovky THPS by Lang z roku 2001.

Samotné webovky už neexistují a jejich znovuobjevení je pouze díky Web Archive, kde můžete případně hledat dávné mrtvoly. THPS web je jeden z nich, ale dá se tam také dohledat historie Skaterocku. Velmi užitečná věc.
V případě, že si chcete projít samotnou historii hry, včele doporučuji historii prvních tří dílů, kde už najdete i další odkazy, třeba na fotky, podle kterých vznikaly jednotlivé levly ve hře, nebo se prostě shodují se spoty použitými ve hře. V době, kdy v ČR žádné aktualizované webovky neexistovaly a v zahraničí to také moc nepřeháněli, je tak většina fotek nascanovaná z rozstříhaných Thrasher a Transworld časopisů. Teď si zadáte do Googlu Burnside nebo Venice a už přehazujete fotky vidlema. Myslím, že tenkrát bylo snad jen Yahoo a každá taková fotka měla cenu zlata.

Samozřejmě nemůže chybět ani článek o samotném Tony Hawkovi, kde jsem popisoval jeho životní dráhu. Nechybí ani fotka z Mystic Sk8 Cupu a dále se dostaneme k prvnímu net reportu, nicméně zde je odkaz na životní příběh Tony Hawka, psaný někdy v roce 2002.
Za předpokladu, že jste si o hrách přečetli historii hry, víte o co jde, tak je na čase si představit úkoly z jedničky. Zde je seznam z THPS 1 a než na něj kliknete, pamatujete si všechny levly? Warehouse, School, Chicago, Downtown, Mall, Burnside, Downhill Jam a Rosewell. Postupně jak píšu tyto jména, vybavuje se mi v hlavě spousta radosti. Těžko říct který byl nejoblíbenější. Možná Downtown nebo rampa v Rosewellu.

THPS 2 to je Hangar, School, Marseilles, NYC, Venice Beach, Ventura (RIP), Philladelphia (RIP), Bullring s věrnou rampou Tony Hawka, Chopper drop Danny Waye a park všech parků. . . Skate Heaven (my son). Dvojka je také o dost promakanější oproti jedničce. Objevily se manuály a tím pádem se daly triky neuvěřitelně kombinovat, jsou zde nový jezdci, nejen ti reální, ale třeba polda, Spiderman a hlavně private Carrera, sexuální symbol dvojky. A to nej nakonec. Objevily se gapy. Je to seznam 367 triků, které mají své vlastní místo ve hře, jejich splnění značí cvaknutí foťáku, plus body navíc. Ve hře je seznam těchto gapů, které se vám postupně označí barevně. A jejich splnění? Odemkne vám právě skaterku Carreru. To nej není zadarmo. Stejně jako poslední level Skate Heaven. Ten se vám otevře po 100% splnění se všemi jezdci, kromě Carrery. Ale pak to stojí za to a zde je seznam spotů a míst které obsahuje: San Dieguito High, The Wallows, Tony Hawk’s backyard, Animal Chin Ramp, Combi and Pipeline a The Sadlands.

K dalším součástím webu patřil i Slovníček, neb v době kdy se hra hrála, mastilo ji spoustu lidí co netušili co je ollie, flip apod. I v této věci udělala série THPS pro skateboarding opravdu hodně na poli osvěty. V FAQ jsem tenkrát řešil to, co lidi na hře zajímalo nejvíce. V Soundtracku najdete seznam hudby v prvních dvou dílech a na seznamu nechybí Dead Kennedys, Primus, Suicidal Tendencies, Anthrax s Public Enemy, Bad Religion a spousta dalších.
Vychytávky, Parky a Screenshoty. To byly stránky, kde jsem úzce spolupracoval s podobně „postiženými“ a na webu tak byly k vidění screeny ze hry, vlastnoručně vyrobené parky a tipy & triky jak co kde zvládnout a najít. Dodatečně děkuji těmto pánům a jestli se mezi nimi najdete, zdravím vás! Status, Mišoň, Bip, Wek, Kvér, Fatal Error, Fotoman, LoOdaz, Augi a další.

Webovky skrývají opravdové perly a tou poslední o které bych chtěl psát, alespoň co se verze z roku 2001 týče, tak je zřejmě první report ze závodů, kterým byl Mystic Sk8 Cup 2001. Je to opravdu pěkná řádka let a pamatuju kolik radosti se dalo udělat s digitálním foťákem v roce 2002. Rok 2001 se obstaral s textovou formou. Vítězem byl Javier Sarmiento ve streetu a vertku přerušil déšť. V best tricku to zabil Frank Hirata trikem 360 přes centrál, včetně railu. Takto vypadal první online report z Mysticu.
A webovky nadále pokračují v podobě Cyber Skate.
Vše se nakonec přerodilo do webu Cyber Skate, který takto vypadal v roce 2005 při projíždění historie jsem se slzou v oku otevřel stránku popisující povodně v roce 2002, kdy jsem se s lopatou v ruce, spolu s ostatními taky něco nadřel při odstraňování bahna ze Štvanice. V rámci Cyber Skates pak najdete THPS trojku, čtyřku, Underground, Underground 2 a American Wasteland. Vše v levém menu. Najdete tam i stránku Skate a tam je to opravdový skoro pravěk!

Samotný Mystic Sk8 Cup nás dal dohromady s Jardou Kučerou a vznikly první myšlenky na první funkční skate mahazín u nás. Slovo dalo slovo, Jarda vymyslel název a v roce 2005 vzniknul Skaterock.cz a THPS se přesunulo pod Skaterock.cz. Kde nyní sice THPS nenajdete, ale díky Web Archive si můžeme společně na tuto dobu zavzpomínat. A THPS to vlastně všechno začlo. . . Taky máš svůj příběh?
