Horsefeathers slaví 25 let a máme pro vás výsledky soutěže!
Vydáno: 02.01.2015Značka Horsefeathers letos slaví 25 let od svého založení a ke gratulantům se přidává i Skaterock. Společně jsme něco zažili, užili a pro vás připravili. V článku pro tebe máme historii značky, kterou sepsal spoluzakladatel Hanuš osobně a také průřez fungování značky ve skateboardingu. Jak jinak než z pohledu našeho webu. A aby toho nebylo málo, na další stránce článku najdeš výsledky soutěže k výročí!

Značka Horsefeathers vznikla shodou náhod v Britské Kolumbii v Kanadě v roce 1989. Když na podzim toho roku přišel Stewart Carlson s názvem Horsefeathers, přišlo nám to všem vtipné. Je to výraz z britské angličtiny, který je v Kanadě neznámý a volně se dá přeložit jako “nesmysl.” Joel DeVille pak ve škole při výtvarce vyrobil linorit s prvním designem, který jsme tiskli na cokoliv, co jsme si přinesli. Tak vznikaly první věci Horsefeathers. Nejvíc trika a mikiny. Škola, kam jsme chodili, je v malém městě Midway. Většina z tamních zhruba tří stovek studentů byla z farem a za sport byly považovány pouze klasické disciplíny. Rozhodně ne skateboarding ani snowboarding. Dráždila je punková hudba i naše hodně volné oblečení. Když si Stew koupil Levisky velikost 40, stáhnul je páskem a nohavice ohrnul, způsobilo to poprask. Celá parta, se kterou jsem v té době začínal snowboardovat, měla tak šest až sedm členů. V zimě ale nebyl jediný víkend, který bychom nestrávili někde na horách. A těch bylo v okolí opravdu dost: Mt. Baldy, Phoenix, Whitewater, Red Mountain a další. Snowboarding tehdy začínal. Moc lidí na prknech jste neviděli, takže když už jsme někde nějakou partu potkali, okamžitě jsme se začali bavit. Porovnávali jsme vybavení, ukazovali si tajná místa se spoustou prašanu a řešili jsme nové triky. Užívali jsme si každý moment. I když se několikrát objevila myšlenka Horsefeathers trochu víc rozjet, nikdy se ten nápad neposunul, a zůstalo tak u kreslení designů na “potom”. V létě roku 1992 jsem po maturitě odjel do Čech a Joel do Vancouveru. Zbytek party měl před sebou ještě rok nebo dva školy. Tím se kanadská kapitola Horsefeathers defacto uzavřela.
V Plzni, kam jsem nastoupil na půl roku na gympl ladit češtinu, byla situace obdobná. Ze zhruba sedmi stovek tamních studentů, vypadal jen jeden, že jezdí na prkně. Tehdy se to dalo poznat okamžitě. Už jen podle toho, co kdo nosil na sobě. Nebyl to nikdo jiný, než můj pozdější kolega a kamarád Pavel Kubíček. Hned jsme se dali dohromady. Vyprávěl jsem mu o Kanadě i o nápadu Horsefeathers, který by se dal oživit. Začali jsme spřádat plány. Následující léto roku 1993, jsme přišli s první kolekcí. Měli jsme 200 samolepek a 50 triček. Většinu jsme rozdali, nebo prodali se slevou kamarádům. Ale bavilo nás to a věděli jsme, že v tom chceme pokračovat. Pavel byl v té době ještě na rok a půl na civilce v nemocnici a já neustále pendloval mezi Českem a Kanadou. I tak jsme ale dokázali občas vyrobit nějaké oblečení a přidat další designy a modely. K trikům přibyly mikiny, kšiltovky, první jeany, ale také bundy. Vše probíhalo postupně a dost nekoordinovaně. Poté, co se něco prodalo, vyrobili jsme další věci. Když jsme objevili nový materiál nebo dílnu, která byla schopná ušít výrobek tak, jak jsme chtěli, zařazovali jsme i nový model. Dnes se to zdá až neuvěřitelné, ale shánět materiál a dílny bylo v roce 1993 v Čechách velké dobrodružství. Neexistoval internet ani mobilní telefony. Volalo se na pevnou linku a nebylo vždy jisté, že se člověk dovolá nebo vydrží čekat. Vzpomínám si, jak jsem několikrát týdně stál v telefonní budce na poště, a to doslova několik hodin v kuse. Zkoušel jsem obvolávat nejrůznější výrobce a podniky. Nebylo neobvyklé, že jsem se nedovolal ani nadesetkrát. Hodně dílen také vůbec nechápalo, co po nich chceme. Designově a střihově to bylo naprosto mimo jejich sféru představ. Proto to často končilo hned u prvního pokusu o spolupráci. I tak se nám ale časem podařilo najít několik firem, se kterými jsme mohli dlouhodobě spolupracovat, a tím se začít soustředit i na kvalitu, zlepšování střihů a nové designy.

V roce 1995 jsme v Plzni otevřeli první specializovaný obchod se snowboardovým a skate vybavením a i tomu dali název Horsefeathers. V té době jsme sice ještě nevyráběli snowboardové oblečení, ale postupně jsme hledali materiály a výrobce, kteří by zvládli ušít kvalitní a technické výrobky. Dost z nich nedokázalo řešit naše požadavky, jako bylo větrání v podpaží, lepené švy a podobně. Nicméně po několika sezónách příprav a hledání jsme se v roce 1997 pustili do naší první snow kolekce. Měla pět bund a dvoje kalhoty. První katalog kreslila kamarádka. Ještě během podzimu se nám podařilo většinu věcí prodat a v prosinci jsme společně vyrazili na dva měsíce do Kanady. Jeli jsme za prašanem, snowboardingem a samozřejmě jsme chtěli naše nové výrobky i patřičně testovat. Byl to parádní trip. Měli jsme k dispozici velkou dodávku, kam se nacpali ještě dva kámoši, kteří za námi z Čech přiletěli. I tak tam bylo ale pořád dost místa na to vozit další lidi, kteří v Kanadě cestou za sněhem stopovali. Jezdili jsme takřka denně. Po večerech pařili a dokonce jsme tenkrát na jednom motelu chytli i tehdejší přímý přenos, který znamenal zlato pro české hokejisty olympiádě v Naganu. Byla to jízda a celkově jedna z nejlepší akcí v našem životě.

Po návratu z Kanady jsme se vrhli do realizování dalších nápadů. Následoval poměrně strmý růst značky, který ale znamenal i několik let nonstop projektů. To nám pak už neumožnilo si náš výlet zopakovat a zmizet na dva měsíce někam do hor. Se snowboardingem, skateboardingem, surfováním, mountain bikingem, hudbou i kulturou kolem nás ale spojovalo obrovské množství akcí i lidí, s nimiž se naše se práce i zábava neoddělitelně prolnula. I tím se z části naplňovala Pavlovo a moje původní myšlenka: nemít „normální“ zaměstnání a dělat jen to, co nás baví.
Letos je to 25 let od první myšlenky a designů a je zásadní, co ten začátek s dnešní značkou spojuje, protože to jsou už dávno dva neporovnatelné světy. Horsefeathers v Britské Kolumbii kolem roku 1989 byl rebeliózní sranda projekt, který spojoval pár lidí kolem snowboardingu a skateboardingu. Horsefeathers dnes je živá, fungující značka, kde vznikají ucelené kolekce od doplňků až po outerwear, které se prodávají napříč celou Evropou.
Co zůstalo stejné, přestože to rozhodně má svá kancelářská negativa, je pořád ten aspekt svobody ve formě tvůrčí práce, kterou nedefinuje nikdo jiný než kolektiv lidí s podobným nastavením. Není tam žádný korporátní diktát nejaké investiční společnosti, sami si určujeme, jak se bude co dělat, a i když nejsme imunní vůči některým vlivům jako ekonomika, počasí a podobně, pořád nás všechny baví žít akční životní styl, věnovat se sportům, které stály na začátku, a skrze Horsefeathers propojovat lidi, kteří nechtějí pouze pasivně přijímat. To se nezměnilo.
text: Hanuš Salz
HORSEFEATHERS A SKATEBOARDING NA SKATEROCK.CZ
Máme pro vás i krátký průřez zásadními věcmi, které se na našem webu objevili. Stačí zadat ve vyhledávači slovo Horsefeatehrs a té historie najdeš opravdu požehnaně.






POKRAČUJ SOUTĚŽÍ NA DALŠÍ STRÁNCE!
Ptali jsme se na otázky kolik let slaví firma Horsefeathers (25 let) a v jaké kanadské provincii firma Horsefeathers vznikla (Britská Kolumbie). Výherce přidáváme, gratulujeme a všem díky za účast!
1. cena mikina 25 let s Horsefeathers: David Český, Písek
2. cena pásek 25 let s Horsefeathers: Anna Pytlíková, Holýšov
3. cena triko 25 let s Horsefeathers: Radim Brunovský, Velký Újezd
4. cena kulich 25 let s Horsefeathers: Pavel Cieslar, Třinec
5. cena hrnek 25 let s Horsefeathers: Jájina Springlová, Habartov
A O CO SE HRÁLO?




