Skateboarder Tour: Dollin, Hale a Karangelov dorazili do Prahy

Vydáno: 17.07.2013

Po Osiris a Supra týmu poctila Prahu další vzácná návštěva. Pražské spoty pod vedením Pinina a Petra Komárka okusili Tom Karangelov, Dustin Dollin a Shawn Hale. Celá parta odjela v pondělí 15 .7., ale my pro vás máme rozhovor s Pininem, který s nimi strávil většinu času v hlavním městě.


 


Čau Pajňoš, vím to jenom díky Fejsu. Takže co se tu vlastně dělo?


Čau Langoš. Jednalo se o tour americkýho časáku Skateboarder, kterej dal dohromady několik lidí a vyslal je do Evropy, aby nafotili článek, kterej pak bude v online verzi jejich magazínu. Šlo hlavně o fotky, ale z celý tour vznikne taky video. Kluci vyrazili nejdřív do Vídně, kde byli asi 7 dní a pak do Prahy, kam dorazili myslím že ve čtvrtek a většina z nich odjíždí dneska (pondělí). Na začátku byl na tour i Chris Pfanner, ale ten odletěl už v pátek. Dustin pak odlítal taky trochu dřív a to v neděli. O fotky se staral Aaron Smith, což je super fotograf z Kansasu, kterej fotí hodně s Seanem Maltem nebo třeba Mikey Taylorem a spoustou ostatních profíků. Z jeho dílny je třeba tahle fotka, kterou většina z vás určitě zaregistrovala. Kameramanem pak byl Ryan Lovell, taky z Kansasu a taky ze stejný crew jako Sean Malto.


 


Zleva Ryan Lovell, Shawn Hale, Tom Karangelov, Aaron Smith a Pinin.

 


Shawn Hale, Tom Karangelov a Dustin Dollin. Prohoď ke každýmu pár slov.


Huh. No tak Shawn Hale mi vyrazil svým skateboardingem dech asi nejvíc. Je mu 26 a jeho přístup ke skateboardingu je ten klasickej „bust or bail“. Až uvidíte co vrátil na jednom z míň provařenejch pražskejch spotů, tak asi nebudete vůbec chápat. Byl uplně zrakvenej, jednu ruku měl zlomenou, jednu naraženou, oteklý obě kolena a vyvrknutej kotník, ale to mu stejně nebránilo skejtovat věc, na kterou by se většina z nás ani nepodívala. Když se jen tak projížděl na Štvanici, tak vracel neskutečný triky na první jako třeba bs bluntslide dolů na bariéře, fakie 360 flip noseblunt v rádiusu nebo wallie blunt na rovný bariéře. Jezdí jak street, tak skatepark i bazény a všude neskutečně zabíjí. K tomu všemu to je hrozně přátelskej a sympatickej kluk.


 


Tom K. je asi nejvíc skromnej a hodnej člověk, co jsem kdy kolem skejtu potkal. Nekouří, nepije, nenadává, za všechno je hrozně vděčnej, ale přesto je to na skejtu neskutečnej zabiják, kterej se snaží skejtovat všechno a vidí spoty tam, kde by to většinu z nás ani nenapadlo. Nedělá moc flipový triky, jede spíš raily, zídky a různý weird spoty. Nejlepší obrázek si asi uděláte, když se podívate na jeho Weekend Buzz, kde je společně s Artem. Pak pochopíte, co je to asi za člověka. Kéž by byl každej takovej.


 


Dustin Dollin je dost jinej, než si ho většina z vás maluje. Od rána do večera se sice nalejvá pivem, ale myslím, že už ho to asi pořádně neopijí, že prostě jen tak popíjí. Strašně se mi líbilo, že všechny během skateboardingu hecoval a dodával jim kuráž, když už to třeba vypadalo, že ten trik nevrátěj. Za tu dobu, co jsme s nima skejtovali, jsem ho viděl vyzívat jeden spot (ale je pravda, že jsem musel na chvíli odjet, takže jsem to pak viděl jen ze záběru) a dal si při jednom z pokusů tak strašnou, že jsem nechápal, že se vůbec zvednul. Celej den pak už jenom kulhal, ale myslím, že je na to asi docela zvyklej. Jinak je to taky hodnej člověk, vděčnej a přátelskej, i když sem tam asi trochu jinej, hehe.


 


Tom Karangelov. / foto: Pinin

 


Jaký spoty jste jim ukázali, co zkusili a co vrátili?


Jelikož byla většina z kluků dost zrakvená a měli za sebou asi 14 dní každodenního skateboardingu, tak bylo jasný, že se jim nebude chtít skákat nějaký obrovský schody. Snažili jsme se teda vybrat spíš nějaký raily nebo zajímavý spoty, ale je pravda, že nakonec jsem stejně jednoho dne skončili na patnáctkách, hehe. Byli jsme na Vyšehradě, Pankráci, Strahově, v Dejvicích, ale třeba i na Pražským hradě, hehe. Co padlo samozřejmě nemůžu prozrazovat. Všechno uvidíte v článku a videu.


 


Tušíš kdy zhruba bude footage venku?


To bohužel vůbec netuším, ale zjístím to a dám vědět. Na to jsem se nějak úplně zapomněl zeptat, hehe.


 


Ty a Kom (Petr Komárek), jak se na vás dostali a předpokládám že jste jim dělali průvodce.


Jelikož se moc dobře znám s Friesem, kterej je teď v Americe a bydlí v domě Matta Bublitze, kterej je kameraman a má na starosti videa jako Warfare nebo Lo-Tide a jeho největší kámoš je Tom Karangelov, tak mě kontaktoval právě Tom, kterej dostal číslo od Friese. Fries říkal, že si určitě budeme rozumět, a taky že jo. Koma jsem poprosil, jestli by nejezdil s náma, protože je to můj dobrej kámoš, umí skvěle anglicky a zná v Praze spoustu spotů. Jeden den s náma po spotech jezdil i Adam Lukas, kterej taky trochu fotil, takže se nejspíš můžeme těšit na nějaký fotky i od něj.


 


Shawn Hale. / foto: Pinin

 


Tuším že jsi mluvil i o nějaký kalbě. Kam jste je vytáhli a hoď do placu nějaký zážitky.


No tak o kalbě ani moc ne. Byli jsme společně venku víceménně jen jeden večer, kdy jsme šli na jídlo, ale jelikož už bylo hrozně pozdě, tak jsme skončili v kebabu na Národce. Tam se Dustin svlíknul do půl těla, otevřel si flašku červenýho a odpaloval jedno cígo za druhým, i když to byla nekuřácká restaurace, ale když ho většina ze zaměstnanců celýho zkérovanýho viděla, tak radši asi ani nic nenamítala, hehe. Pak jsme se už jen tak motali po centru, dali pár piv v jednom z barů v Dlouhý a vyrazili domu. Nic velkýho. Jo a většina z vás si určitě myslí, že Dustin chlastal první ligu, ale byl to právě on, kdo šel domů jako první, hehe. Ale po tý rakvi, co hodil, jsem se divil, že byl vůbec schopnej chodit.


 


Zpátky na skejta. Ne úplně často se lokál přimotá k natáčení profíků. Co jejich přístup k točení, ke spotům a celkově jak bys popsal jejich přístup ke skateboardingu?


Tak přístup ke skateboardingu je naprosto odlišnej od toho, na co jsem zvyklej. Vůbec se nerozježďujou a když do něčeho jdou, tak je to většinou fakt velká a dobrá věc, která má smysl. Neviděl jsem je moc skejtovat jen tak, většinou jsme prostě přišli na spot, oni si řekli, jestli to má nebo nemá cenu a pak prostě šli rovnou do toho. Já jsem byl jen jako second angle kamera, takže jsem spíš jen tak bral co šlo, ale bylo vidět, jak je komunikace mezi kameramanem, fotografem a skaterem důležitá. Na jednom spotě se mě Shawn ptal, jestli trik, co chtěl zkoušet a kterej byl fakt vražda jak blázen, má cenu dělat, protože si není jistej, jak to vzhledem k prostředí bude vypadat na fotce a záběru a co si o tom myslím. Nakonec by to ale podle mě klidně mohl být i cover, hehe.
Jinak je vidět, že jsou to prostě profíci. Spoty si vybíraj, neskejtujou všude a chtěj dělat spíš zajímavý nebo fakt velký věci, než jen tak něco, aby něco bylo. Přesto jsou ale strašně vděčný a úplně normální lidi, se kterejma jednu chvíli točíš trik z patnácti a druhou plácáš úplný kraviny jako s kámošema, který znáš už několik let.


 


Dustin Dollin se s tim taky moc nepárá. / foto: Kom

 


Na co se můžou čtenáři Skaterocku z jejich výletu těšit?
Domlouval jsem se s klukama na nějakým rozhovoru nebo Dej mi 5, protože na natáčení nějakýho extra materiálu bohužel nebyl čas ani prostor. Tak snad to dopadne!


 


Řekni, má ten skate v Čechách smysl?
Jasně, že má skate v Čechách smysl! Záleží ale na tom, jak k tomu člověk přistupuje. Jestli někdo chce bejt nejlíp sponzorovanej profík na světě a jde si jen za tím úspěchem, tak Česká republika jako starting point asi není úplně to pravý ořechový. Ve výsledku to o tom ale vlastně ani tak není. Skateboarding má smysl kdekoliv a kdykoliv a nebejt ho, tak tyhle a další bambilión skvělejch lidi nikdy nepotkám. Je to univerzální jazyk, kterej nás všechny spojuje a každýho z nás naplňuje mnohem víc, než jen pocitem z odjetýho triku. Je to kult, životní styl, ale především zábava, a tak by to mělo vždycky bejt na prvním místě. Kdybych měl tuhle otázku spojit s něčím, co se odehrálo během tohohle tripu, tak to bude asi Tom K., kterej seděl před Pražským hradem na zemi a zničehonic říká: „Co bysme vlastně teď dělali, kdybysme nejezdili na skejtu? Vůbec si to nedokážu představit, ale určitě bysme nebyli všichni spolu, tady a teď.“ Pro mě je skateboarding o přátelství a když vidím, že díky mně/nám si někdo Prahu užil víc, než kdyby tu byl sám s GPSkou a mapou spotů, a bude na ní v dobrým vzpomínat nejen po skejtový stránce, tak mě to naplňuje mnohem víc, než 1000 sebelepších triků. Jsem rád, že jsem skejťák.


 

 


Shawn je prostě zabiják! / foto: Pinin

 


Fotograf Aaron Smith a kameraman Ryan Lovell. / foto: Pinin

 


Kom a Dollin. / foto: Pinin

 


Tom Karangelov. / foto: Pinin

 


 


Footy check. / foto: Pinin

 


foto: Pinin

 


foto: Pinin