Skate night ve Whistleru v Kanadě

Vydáno: 04.11.2012

Whistler v Britské Kolumbii je ve světě znamý především kvůli nádherné přírodě, kterou si tu člověk užije asi nejvíc v zimě. Nekonečné zasněžené vrcholky hor nebo ježdění v precizně upraveném snowparku jsou jedním z nejlepších zážitků pokud máte rádi snowboarding. V létě se potom všechny okolní kopce stanou jedním velkým rejdištěm pro bajkery. Na skejtu si tu ale taky člověk nepřijde zkrátka.


Ve městě stojí kousek od centra stylovej, i když trochu starší skatepark. Do novějšího si zajedete 30 km do Pembertonu a do většího potom asi 50km do města Squamish. Když máte štěstí tak si zajezdíte třeba u kámoše v rampě za barákem. Kanaďani jsou na stavění všeho možného ze dřeva magoři od přírody, rampy nevyjímaje, takže pár takových tu najdete. Silnice vinoucí se dolu po svazích navíc nabízí víc než prudké sjezdy pro longboard nebo freeboard. Učiněný ráj.


 


K tomuhle všemu tu ale mají taky jeden moc povedený projekt, který přijde vhod hlavně v zimě. Abyste nemuseli chodit jezdit do garáží pod knihovnou, což není vlastně až tak spatné místo nebo  hůř jezdit doma z koupelny do obýváku, můžete si tu každý čtvrtek zajít do klubu Garfinkels na lokalni akci SkateNight. Ta současně funguje i v létě, podobné projekty známe i u nás. Rampa Nižbor snad pořád existuje
rampa.nizbor, to samé bohužel neplatí o rampě, která chvíli stála v Sk8 Party Puma Social Club. Co se vlastně děje na SkateNight a jak celá noc probíhá?


 


Nosegrind Garfinkels

 


 


Jak už jsem zmiňoval Kanaďani se nebojí vzít pár dřev a vyrobit rampu, a tak se jedna postavila přímo v klubu Garfinkels v centru Whistleru. Jednou takhle večer přišli kluci a tam, kde je normálně taneční parket posadili rampu, o něco menší než výše jmenované, ale pořád dostatečně prudkou na všelijaký triky od stallů a grindů až po docela velký polety. Zajezdili si, potom ji zase složili a čekali co se bude dít. Majiteli klubu se napad zalíbil a rampa se začala stavět každý týden. První oficiální SkateNight se konala 5.6.2011 - nejdřív to byla neděle, postupně se ale tahle lokální noc přesunula na čtvrtek. V současné době se o produkci noci starají společnými silami Charles Couleuvreux a Dave Rouleau. Vsechno probíhá ve velkém stylu.


 


 


Brány klubu se otevřou pravidelně kolem deváté večerní, většinou je ale v klubu až do zhruba desáté jen pár nadšenců. Je nutno podotknout že lidi se skejtem mají vstup zdarma, ostatní platí $5. Dj je ale už dávno za pultem, barmani už točí pivo a Dave připravuje tabulku na Game of Skate, která je součástí skoro kazdého večera. Zatímco v rampě probíhá nesoutěžní jam, hned vedle na betonovém parketu se bojuje o prize money, vetsinou $100. Je skvělé, že tyhle peníze kluci dostanou přímo od klubu. Soutěžíi jak lokálové tak lidi kteří jsou zrovna ve Whistleru a mají sebou skejta. Tahle noc začíná být známá i za hranicema města. Hudba pořád hraje a Dave s mikrofonem komentuje dění na tanečním, respektive skejtovém parketu. Okolo stojící, neustále se rozrustající skupinky lidí poctivě fandí svým favoritům. Charles pobíhá zběsile okolo, rozdává piva místní značky a mezitím si občas taky skočí. Nechybí fotograf a kameraman, kteří jsou víc než platnou součástí akce. Každý týden vychází rozsáhlá galerie fotek z noci a taky video na youtube na kterém můžete zhodnotit výkony jak sebe tak fandících holek.


 


Zleva Kuba Pecháček, Charles a Dave

 


 


Vypadávající z Game of Skate jdou bud utopit žal nebo do rampy, a tak se rampa postupně plní a s finálovou jízdou se celé dění přesunuje právě sem. Rampa uz je touhle dobou vetšinou dost narvaná a tak o hec není nouze. Ještě víc se ale přiostří jakmile Dave vytáhne další prizemoney, nabízí třeba $5 nebo $10 za každý víc než dobře vypadající trik nebo kombo. A tak se střílí triky jeden za druhým a peníze jdou tam kam mají jít. Někdy se rozdávají skejty nebo různé zboží, které dávají do hry různé skateshopy občas sponzorující noc. Kluci nedbají na stálý sponzoring. Jak sami říkali, je lepši využít rozmanitosti trhu a značek a dát možnost propagace třeba pokaždé někomu jinému. A tak si člověk přijde pokaždé na něco jiného. Už jsme tu měli Quiksilver night, Windmill Skateshop night, Krooked night a jiné. Velký vliv má na produkci noci taky značka piva, která je vždycky hlavním sponzorem noci. Ještě donedávna se o tuhle roli starala značka Pabst, oblíbená právě v místních freestyle kruzích. Pár nocí zpátky ale přišla s lepší nabídkou společnost Cariboo brewing, která má i svůj skateteam a podle kluků nabídla i lepší věcné zázemí (skateboardy, trika a kšiltovky do hry).


 


Pemberton Skatepark

 


 


Když už mají svého majitele i poslední znackové ponožky, noc se blíží k záveru, vlastně jen její skateboardová část. Světla nad rampou zhasínají většinou mezi 11 a 12 hodinou. V tuhle hodinu uz je klub solidně zaplněný a špinavé a spocené jezdce nahradí v rampě upravené a navoněné holky, které se celý zbytek noci vlní do rytmu hiphopu a tanecnich šlágrů na které se holky rády vlní. Bohužel jako ve všech klubech v Kanadě se i tenhle zavírá už ve 2 v noci. Ne nadarmo je ale Skatenight jednou z nejlepších pravidelných klubových nocí ve Whistleru a skoro vždycky nejlepší nocí, co se týče výdělku pro klub Garfinkels. Na SkateNight se nezřídka objeví hvězdy, které přijdou po tom co se zavře rampa pro jezdce. Byl tu Raekwon z Wutangu, Hilltop Hoods, Swallen Members a další známé tváře. Tradičním umělcem, který už vystoupil na SkateNight několikrát je Sonreal, místní zabíjející rapper.


 


Frontside transfer - backyard pipe

 


Co dodat, SkateNight ve Whistleru je jako vlk co se objeví každý týden mezi stádem ovcí - prostě víte že to bude mejdan. Občas se na parket postaví zídka s nájezdem, skočka, rail s nájezdem nebo jenom rail a jede se best trick. Kluci pořád vymýšlí nové věci. Je to skvělé vytržení z klasických klubových nocí, s tím že to dobré z toho, tzn holky a pití zůstane, akorát přibude skateboarding. Podle mého docela dobrý nápad. Takže doufám že jsem čtenáře pobavil a zaujal skateboardovým okénkem z Whistleru a taky doufám že jsem třeba někoho inspiroval a podobný projekt se někdy objeví i u nás ve staré dobré ČR.


 


Text: Kuba Pecháček