Euroskate party na podporu knihy mapující období 1985 - 1990

Vydáno: 23.05.2020
Honza Bouček je člověk co hodně zažil, viděl, pamatuje a nechce si to nechat jen pro sebe. Po knize SMYK, o které jsme psali v roce 2017, je tu s novým projektem s názvem Euroskate party, kde knižně mapuje dobu v ČR v letech 1985 - 1990. K tomu vypustil na startovači sbírku, do které se zapujeme a podporujeme. Klikej dál a dej si rozhovor s Honzou!

 

Claus Grabke, Brno 1985, foto Shane Rouse
Claus Grabke, Brno 1985, foto Shane Rouse


 

Jak Tě napadlo vydat knížku o téměř zapomenutý kapitole skejtovejch dějin?

V září 2017 jsme před setkáním Starejch kolen v Hrádku vydali kompletní sborník samizdatovejch magazínů SMYK, který psal v osmdesátejch letech Martin Kopecký. Já jsem magor do prknařský historie a když mi ségra mi Hrádku připomněla, že napřesrok to bude 30 let od Euroskate '88, začala mi vrtat hlavou další knížka. Kromě Luďka Váši to nikoho moc nezajímalo, stejně jako to, že na Starý kolena přijel z Anglie Shane Rouse. Byl v Čechách i kvůli natáčení filmu King Skate, ale kromě starejch skejťáků o něm nikdo moc nevěděl. Než odjel, stačil jsem s ním natočit rozhovor o tom, jak jezdil skejtovat do Československa.

 

Z čeho jsi dával knížku dohromady?

Rok 2018 byl ve znamení King Skate (King Skate premiéra a King Skate rozhovor) a o skejtový historii se mluvilo a psalo víc než jindy, tak mě to nakoplo a začal jsem střádat materiály na knížku. Prošel jsem starý fotky, výsledovky a výstřižky novinovejch článků co psala ségra a došlo mi, že v letech 1985-1990 se toho kolem skejtu odehrálo v Československu fakt dost. Výročí Euroskate '88 jsme ale nijak zvlášť neoslavili, dal jsem ze záběrů od Luďka a z Český televize dohromady jen video, který jsme si v listopadu promítli na slalomovejch závodech v Počernicích.

 

Shane Rouse, Plzeň 1985, foto Claus Grabke
Shane Rouse, Plzeň 1985, foto Claus Grabke


 

Je to jen text, nebo se Ti podařilo sehnat fotky z tý doby?

Ten podzim 2018 byl dvakrát se svojí ženou Sárou v Praze Shane a přivezl mi tašku fotek a negativů z těch svejch návštěv. Byly to opravdový skvosty, hlavně předlohy k článku, co vyšel v lednu 1986 v Thrasheru. Psal ho Claus Grabke, co byl tenkrát se Shanem v Brně na závodech. Byli to první profesionální skejťáci, co přijeli do Československa ze Západu. Tomu proč a odkud přijeli odpovídala jejich fotovýbava a hlavně uměli skejt fotit. Když srovnám fotky z Euroskate, který vyšly v Monster Magu nebo v Thrasheru, s těma z československejch novin a časopisů, tak je jasně vidět, že skejťáci fotili jinak. V knížce jsou ale úžasný fotky od Herberta Slavíka a Lukáše Volka, kde je ta skejtová atmosféra taky.

 

Takže je knížka taky o rozdílech mezi skejtováním na východě a západě Evropy?

Dneska už je těžko pochopitelný, jak bylo pro nás těžký dostat se ven ze socialistickýho bloku a jak komlikovaný bylo dostat se dovnitř. Na hranicích tenkrát stáli vojáci se samopalama a vlčákama. Ten frojndšaft se Shanem a Clausem ale ukázal, že by to mohlo jít přes skejt. V létě 1986 si Luděk dojel do Vancouveru pro titul mistra světa a v září vyrazili Martin s Tomášem Potůčkem na závody do Anglie. Hned jak se vrátili, jelo se v Olomouci první mezinárodní mistrovství republiky. Martin našel cestičky, jak přes svazáky dostat naše skejťáky na závody do Španělska, do Západního Německa, do Švédska a přes svazáckou cestovku CKM zase skejťáky ze Západu na akce tady u nás.

 

Mark Gonzales, Prachatice 1987, foto Jan Šibík
Mark Gonzales, Prachatice 1987, foto Jan Šibík


 

Euroskate se teda podařilo uspořádat díky zahraničním skejťákům?

Martin Kopecký měl neskutečný nápady a ty ho v červnu 1987 v Münsteru katapultovaly na místo prezidenta Evropský skejtový asociace. To byla funkce, kterou bylo možný zaštítit spoustu dalších kousků, který se pak v Československu odehrávaly. Třeba hned červencovej legendární summercamp v Prachaticích. No a v říjnu se v brněnský hale Rondo odjely první megaskejtový mezinárodní závody. Taková zkouška na Euroskate. Martin sehnal v Anglii balík peněz a s Luďkem šli na ČSTV s tím, že by chtěli rok na to uspořádat velký halový závody i v Praze. Spíš teda ještě větší, rovnou mistrovství Evropy. Samozřejmě, že je vyrazili, ale přes svazáky a CKM se to nakonec povedlo vymyslet. Podstatnou roli v tom hrála i parta bafuňářů z Fučíkárny, kde se i po Euroskate vesele skejtovalo.

 

Rozhovor s Martinem Kopeckým.
Rozhovor s Martinem Kopeckým.


 

Vydá těch pár lokálních akcí materiál na celou knížku?

To, co se tenkrát dělo kolem skejtu v Československu mi přišlo natolik zajímavý, že mi to nedalo. Nešlo jen o ty akce tady, ale o to propojení Východu se Západem. O to, jak se v Brně, v Praze, v Prachaticích, v Poličce a v Hradci scházela celá skejtová Evropa. O to, co se dělo při cestách na závody ven. Když jsem si psal se skejťákama ze všech koutů Evropy, všichni nadšeně vzpomínali na návštěvy v Československu. Na skejtování, na mejdany, na holky. Byla to pro ně exotika, dobrodružství a pro nás cesta k poznání a taky k vybavení, který nám vozili. Během těch šesti let se toho událo tolik, že bych mohl psát ještě dva roky, ale už by to byla nuda, těch vzpomínek a odboček je hrozně moc. V září to bude 35 let od závodů v Brně, na který přijeli Shane a Claus, tak ještě čekám na pár fotek, dopíšu dvě kapitoly a je to. Zbejvá sehnat peníze na tiskárnu a hlavně vymyslet, kde bude mejdan, na kterým Euroskate party pokřtíme. Doufám ale, že se kromě mejdanu uvidíme i na prknech. Staříci do toho pořád slušně šlapou, v knížce je i kapitola s jejich současnejma fotkama, protože skejt maj pod kůží napořád.

 

Odkaz na startovač s Euroskate party.
Odkaz na startovač s Euroskate party.


 



 

Franta Fakiz Zíka, Prachatice 2005, foto archiv
Franta Fakiz Zíka, Prachatice 2005, foto archiv


Neil Danns, Hradec Králové 1990, foto Petr Klein
Neil Danns, Hradec Králové 1990, foto Petr Klein


Hans Puttis Jacobson, Praha 1988, foto Lukáš Volek
Hans Puttis Jacobson, Praha 1988, foto Lukáš Volek


Michael Rall, Praha 1988, foto Herbert Slavík
Michael Rall, Praha 1988, foto Herbert Slavík


Rampa v Rondu, Brno 1987, foto Petr Klein
Rampa v Rondu, Brno 1987, foto Petr Klein


Sára, Shane a Zobák u Rozjetý žáby, Praha 2018, foto archiv
Sára, Shane a Zobák u Rozjetý žáby, Praha 2018, foto archiv