První vlaštovka nových regulí pro olympijskou kvalifikaci je venku

Vydáno: 23.02.2021
Loňský rok si měl skateboarding odbýt svoji premiéru na letních Olympijských hrách v Tokiu. Bohužel, díky problémům, který svázaly celou planetu, se Olympiáda přesunula na letošní rok. No a o tom, jak by to letos mělo vypadat se dozvíte právě tady.

 

Základní kvalifikační pravidla a podmínky zůstávají stejný. Pořád platí jednoduchý pravidlo s číslama, že LOH se zúčastní:

 

Celkem 80 skejtrů z planety podle bodů podle žebříčku organizace Worldskate

  • top 20 žen ve Streetu

  • top 20 můžu ve Streetu

  • top 20 žen v Parku

  • top 20 mužů v Parku


 

S tím, že:

  • z jedné země mohou jet na LOH pouze tři rideři

  • musí být zastoupeny všechny kontinenty alespoň jedním riderem


  

Období pro získání bodů je rozděleno do dvou fází. První z nich (1. ledna 2019 - 30. září 2019) je už dávno z náma a nelze v ní už nic změnit. Fáze druhá byla na základě Covid attacku v loňském roce prodloužena a platí od 1. října 2019 až do 30. června letošního roku 2021.

 

Vzhledem k tomu, že jsou před námi poslední čtyři měsíce pro možnou kvalifikaci, času je málo. První podstatnou změnou je to, že datum kvalifikačního závodu musí být oznámeno 60 dní před prvním dnem tréninku a finálně potvrzeno 30 dní před prvním dne tréninku. To znamená, že v příštích dvou měsících není avizován žádný contest, což nám hned dělá zbývající dva měsíce na jakoukoli změnu v celkovém bodování. Jediným avizovaným závodem, o kterém se ví, je MS v Římě, které by se mělo konat v červnu a to pouze v disciplíně Street.

 

Součástí sběru bodů jsou i tzv. Kontinentální mistrovství, kde si každý kontinent dělá svoje mistrovství pro sebe. Ty proběhly loni dvě, jedno v Evropě a jedno v Oceánii. Jelikož se ale u tohoto typu závodů razí heslo buď všichni nebo nikdo, nebudou se z uplynulých dvou Kontinentálních mistrovství nejspíš počítat body, jelikož zbývající tři kontinenty nemohly svoje mistrovství uspořádat a jak to tak vypadá, tak to do konce června ani nestihnou. To by byla pro naši zemi převeliká škoda, protože právě na Mistrovství Evropy zajel Maxim Habanec nejlíp v celý kvalifikační sezoně, kdy obsadil 5. příčku. Každopádně hlavní slovo v těhle záležitostech má IOC (International Olympic Committee).

 

Co se týče bodů z Mistrovství z jednotlivých zemí, v každým kvalifikačním období mohla každá země uspořádat svoje jedno Národní mistrovství. My jsme stihli MČR jak v roce 2019, tak i v loňském roce 2020. Body z těchto státních závodů nejsou v žebříčku ještě zaznamenány a budou se do něj přidávat až koncem května. Tyhle Národní mistrovství většina zemí loni nestihla. Sice mají pořád ještě čas, ale bohužel okolnosti příliš nenahrávají tomu, že se tak stane.

 

Díky tomu, že u nás jsme tohle stihli, tak v procentuálním rozložení TOP 100 zemí světa jsme na krásným šestým místě, kdy jsou naši rideři 4 % všech riderů v tomhle žebříčku, což je minimálně pěkný pro oko a pro zahřátí duše.