Tomáš Kopáček přichází se svým partem THANKFUL!

Vydáno: 08.01.2023

Samozřejmě nemůžeme redakčního kolegu jen tak odbýt a tak přidáváme k partu i rozhovor a to vše je vám nyní k dispozici! Kopa aktuálně pobývá mezi Ostravou a Budějkama, je čerstvě otcem, do toho zvládal poslední dva roky natáčet a k tomu všemu stíhá sledovat co se kolem na skejtu děje. Tak jdeme na to.

Tomáš Kopáček. / foto: Dan Dujsík

Spolu s Danem Dujsíkem máte celkem společně vytříbený vkus na módu. Souvisí to s vaší další společnou vlastností, s popem?
Tak s tím popem si úplně nejsem jistý, ale určitě máme v hodně věcech stejný vkus, ať už to beru co se skate zaměření týče, tak i gastronomie, nebo třeba oblíkání. Dan má hlavně velký rozhled v módě a nebojí se experimentovat a to cením, protože lidi se tady bojí vyzkoušet něco nového a jsou v tom hrozně zaostalí. 

Předáváš svý ostravský žezlo a podílíš se nějakým způsobem na tréninku mladejch skejtrů v Ostravě?
Popravdě vůbec. Nikdy jsem nebyl součástí nějakého klubu, že bych trénoval děti. Přijde mi, že na to moc nejsem. Resp. jednou jsem takhle myslím konkrétně za Dana zaskakoval na nějaké hodině a přišlo mi, že rodiče spíš děti na hodinu a půl odložily, aby měli klid a šli někam do nákupáku a děti vlastně ve finále ani tak nezajímalo, co se je snažím naučit. Ale budu doufat, že se své žezlo snad předávám tak, že se snažím být stále aktivní, ale třeba to tady vůbec nikdo nevnímá, hehe.

Jsi náš bývalý redakční kolega. Jak je to dlouho, co jsi off Skaterock a jak dlouho jsi se na tvorbě webu podílel?
Ty bláho, bude to už asi sedm let co jsem odešel. Odešel jsem teda z důvodu práce, že už se to nedalo stíhat, jinak jsem za tuhle možnost strašně vděčný a vlastně při studiu to byla úplně snová brigáda a pro skatenerda jako já, ještě lepší. Ani nevím, jak dlouho jsem pro skaterock pracoval, takových 5-6 let určitě. 

Thanks for your service! THANKFUL park. Tak komu čemu všemu děkuješ? Bohu, skejtu, světu?
Tuhle otázku jsem tak trochu čekal a odpověď by mohla být hodně obsáhlá, ale zkusím to zkrátit. Je to takové poděkování všem a všemu. Převážně skateboardingu, bez kterého bych dnes nebyl tam, kde jsem, ať už v osobním, tak i pracovním životě. Thankful za to, že můžu pořád skejtovat a nemám žádná zdravotní omezení. Jsem vděčný za každý odjetý trik, za každý záběr, kdy někdo musel stát za kamerou a mít se mnou trpělivost. Vděčný za každého, kdo si můj part pustí, ať už se mu bude líbit, nebo ne. Mohl bych takhle pokračovat ještě dlouho, ale doufám, že z této odpovědi každý pochopí tu message.

Jasně. Poznal jsem pár měst, ale kde teda všude se točilo, jak dlouho a kolik záběrů má Anička? Jak jí jdou sérky?
Když jsem začal s Aničkou chodit, tak mi řekla, že by mi chtěla natočit part. No neožeň se s takovou holkou!

Kickflip v Katovicích. / foto: Dan Dujsík

Tak to je SEN!
Tak jsem ji otestoval a po pár úspěšných záběrech jsem viděl, že ji to fakt baví, dokonce i sama vymýšlí úhly jak co točit a má trpělivost. Takže kdykoliv jsme vyrazili někam na dovču, vzali jsme její foťák a točili jsme. Takže ve finále skoro všechny zahraniční záběry jsou její, hlavně celá Amerika, pak Izrael, Malaga a Budapešť. Zbytek zahraničních záběrů z Barcelony a Polska má na starosti Dan. Jinak sérky jí jdou taky, jen zatím pouze staticky, hehe. 

Ocenil jsem výběr last spotu kde se mi vyjeví tvoje fotka ve Freemagu z FOTRa. Dalo by se říct, že máš stejný pop jako v roce 2008 nebo ještě lepší tím kiss railem?
Právě ten lasttrick je takový trochu odkaz na minulost a jsem mega rád, že sis to takhle spojil. 

Tak toho si musel všimout každej!
Určitě. Nevím jestli mám větší pop než před 15 lety, ale tehda jsem tam to ollie dělal asi hodinu, kdežto dneska je to pro mě pouze warm-up a už pak zkouším něco těžšího. Takže možná bych to nazval větší board control?

Kdo ví. Takže zraješ jak víno a pop se ti zlepšuje. Jak si člověk sakra udrží takovej pop po tak dlouhou dobu? Talent, trénink, nebo něco jinýho?
Haha, tohle mi přijde jako anti otázka pro mě. Pop nijak šílený nemám, talent asi taky ne. Prostě se snažím pravidelně skejtovat, abych neztratil ten board control. Samozřejmě se snažím hodně cvičit, protahovat se a jíst zdravě. Věřím, že tohle všechno jde ruku v ruce.

Nejspíš ano ve tvém případě a může to klidně posloužit i jako návod pro ostatní. Kde je líp? Ostrava nebo Budějky?
Budějky! Ale Ostrava je prostě rodina.

A bydlíte teda kde vlastně?
V Ostravě.

Kde se jezdí líp? Lepší streety, parky, Ostrava nebo Budějky? A co okolí obou měst? Hory, kopce, výlety.
Podmínky pro skateboarding jsou určitě v lepší v Ostravě, hlavně teď v zimě. Ostatně asi nejvíc z celé Republiky, he he.

Frontside boardslide. / foto: Dan Dujsik

Jo? Čím to je? 
Tak třeba teď v zimě tady máme 2 vytápěné haly, což není nikde v ČR. A jinak mě baví, že v okolí cca 15 minut autem mám 5 skateparků, tak je z čeho vybírat. Hlavně PTG plaza v Katovicích je necelou hodinku cesty. A na streetu je tady toho taky celkem dost a pořád se staví nový a nový věci, akorát to okolí většinou vypadá hnusně. Ale i v Budějkách mají dvě haly. Co se města mimo skejt týče, to vedou Budějky, je to prostě historické město. Okolí těžko říct, Beskydy jsou za rohem a v Jihočeském kraji je zase Šumava, která je nádherná.

Ach, ano. Ta je. Mimochodem, nepoznal jsi svou budoucí lásku na tripu s Ambassadors?
Je to tak. Takže jak jsem odpovídal dříve, díky skateboardingu, který mě zavedl do Budějek. Samozřejmě díky Ambassadors, no a v neposlední řadě díky Jirkovi Novosádovi!

Jirka si to jistě přečte. Prosím tě jakým myšlenkovým pochodem se člověk dostane k jménu Timotej pro svého syna? A dodatečně gratulace!
Děkujeme. Přišla s tím žena a mě se to hned líbilo. Není to úplně typický jméno a dokonce celkem jde k mýmu přijmení. Takže Tim Kopa part coming not so soon, haha.

A jak to s Timotejem vidíš? Bude to Budějičák co miluje Šumavu, nebo to bude Ostravák s Beskydama za krkem? 
Budějičák, co miluje Šumavu, ale bude zcestovalý a rád si udělá výlet do Ostravy nadýchat se čerstvýho vzduchu.

A skater. Máš v hlavě vymyšlenou první sérku, kterou ho naučíš? Jo a prosím tě, a to by mohlo zajímat spoustu lidí a otců, jak ho budeš učit ollie?
První sérka bude pořádný push a kontrola nad skejtem, zbytek už bude přicházet samo. Ollie bude muset chudák nějak odkoukat, já nejsem moc dobrý učitel, ale rady mu určitě dávat budu. Felláci si sice ze mě dělají prdel, že bude jezdit na homoběžce, nebo hrát fotbal, ale já vím, že bude skatenerd po mě, ha.

Doufejme a přeju. V naší anketě jsi rok 2022 označil jako neskutečný progress. Zkus to trochu rozvést, jak jsi to myslel. Co všechno a kde všechno.
Bylo to myšleno na neskutečný progress, co se triků týče. Loni se to opět posunulo o nesmyslný kus dál. Ať už u nás, nebo v zahraničí. Prostě když vidím triky, co lidi točí do partů, nebo co za bomby dávají jen tak na instagram a do stories, jaké dělají triky na závodech. Občas si říkám, kam to bude pokračovat. Je třeba taky zmínit progress holčičího skateboardingu. Fs crook na první na Hollywood high?! 

Byl jsi se na ten rail podívat?
Jojo, bohužel o den později, když tam byl Nyjah s Alexem Midlerem. Ono to kolikrát na těch záběrech nevypadá, ale ten povrch je fakt špatný a ten rail celkem vysoký, takže musíš letět tak do půlky a pořád tě čeká ještě dost railu. Takže se ani nedivím, že tam ty triky střílí na první, protože tam fakt nechceš padat, je to hrozná propast. Ale ještě větší nesmysl je, jak skáčou přes ten plot do strany, to je ultra nechutný.

Jako bonus se napíchnout na plot. Krom prodeje aut, trávním času s manželkou si myslím, že sleduješ poměrně intenzivně všechno, co jezdí na skejtu. Takže česká scéna, když si poslechnu jeden z posledních Switch podcastů, nemůžu se ubránit dojmu ze sledování, že to tu vlastně upadá, jak to vidíš ty? A teď nemám na mysli jen bowl, který se hodně přetřásal.
Popravdě už to nestíhám sledovat tolik jako dříve, ale pořád se snažím mít přehled. Já tento díl viděl a upřímně mi přijde, že kluci by možná mohli trochu více otevřít oči, protože řešili převážně okruh závodů. Rozhodně si nemyslím, že by v ČR skateboarding nějak upadal. Naopak, když jdu jezdit, vidím ve skateparku čím dál více malých kluků, kteří jezdí každým dnem lépe. Jasně, na závodech vídáme furt ta stejná jména, ale je to spíš tím, že většina skaters už na závody prdí a jezdí si na streetu, nebo jen tak. Takže s klukama bych si v podcastu rád povykládal, hehe.

Gap to frontside tailslide. / foto: Petr Kolmáš

Tak to je hozená rukavice do Switche! Možná to mysleli i tak, že je větší kvantita než kvalita, což bude i klubama a mladýma riders. Jsme u podcastů. Jak hodnotíš letošní českou podcastovou sezónu? Urodilo se a pro mě osobně jsou podcasty událostí roku.
Jo, úplný souhlas, je to super a baví mě to. Jakožto fanoušek Nine Clubu jsem rád, že to tady vzniklo, protože vždycky jsem si říkal, jak by bylo fajn takhle zpovídat skaters z naší scény. Navíc žijeme v digitální době, kdy lidi nemají čas si číst, takže věřím, že si to mnohem radši poslechnou, no a je to taky větší prdel občas slyšet ty historky.

Jsou hosti, které bys rád v nějakém viděl? Že jsi ty skoro na cestě, tak to je daná věc, he he.
Ty jo, tak jestli někoho budou zajímat moje kecy, tak rád někam přijdu pokecat. Myslím, že jsem na scéně už celkem dlouho a kolikrát pamatuju víc než sami kluci, kteří kolikrát na rozhovory nejsou připraveni, mi přijde. Teď mě asi nenapadá nikdo, koho bych rád viděl, protože hodně lidí, co mě zajímalo už zpovídaných bylo, ale bavil by mě třeba Kuba Osten.

Tak třeba ti to vyjde. Další veličinou co hýbe světem, jsou influenceři, youtubeři a těch není málo ani u nás. Začněme světem. Sleduješ ve světě někoho takového, kdo by se tím názvem dal označit? Případně proč?
Ve světě popravdě nikoho nesleduju, jestli myslíš Braille, Jamie Griffin, apod., tak to je skateboarding, co jde úplně mimo mě. Sleduju ale vlogy Boo Johnsona, to je prostě ikona a jestli to vůbec můžu nazývat vlogy, tak co mě baví jsou Beagle tapes, nebo Winkle TV. A nebo na chill mě baví různý lifestylový a fashion vlogy.

Díky za tipy Kopa. A česká influenerská youtube scéna, která ovlivňuje spoustu věcí, včetně byznysu samotného. Máš zde svoje oblíbence i neoblíbence? 
U nás bych to asi zhodnotil tak, že sleduju jen ty vlogy, kde se skejtuje. Takže hodně mě třeba bavily vlogy od Maxe a Luučka z LA, pak třeba z různých výletů, ale když pak vidím videa typu Versace skate, nebo oblíká mě moje holka, tak to mi přijde jako hrozná blbost. Bohužel vidím i tu druhou stránku a to, že právě tyhle stupidní videa mají nejvíce views a klukům tak vydělávají peníze na život. A taky vidím, že díky nim začíná plno mladých kluků skejtovat a má je za vzory, takže jestli kvůli nim zahodí koloběžku do šrotu, tak prosím. Ale streetpart je streetpart!

Což není o čem. Proč měl vyhrát podle tebe Louie Lopez SOTY? A český SOTY je podle tebe kdo?
Tady bych to trochu ujasnil. Za mě je SOTY Louie, ale kdyby to dali Nyjahovi, tak taky plně souhlasím. Louie prostě celý rok vydával videa a party, ne že měsíc před vyhlášením SOTY najednou vystřelil deset partů, že to ani nestíháš sledovat. Ale Nyjah, no ty vole. Jde natočit nesmyslnější part? 

Backside bluntslide. / foto: Dan Dujsík

Nejde. 
Přesně. Do toho slušně rozjel Disorder, ale prý mu to nechtěli dát z nějakého podezření ze znásilnění, nebo co. Jako Tyshawn ok, ale i po tom, co jsem četl jeho rozhovor v Thrasheru, tak je mi hrozně nesympatický a ještě bych měl pár dalších důvodů proč za mě není SOTY, ale to by bylo na dýl.  A český SOTY? Štěpán Bareš nebo Jirka Bulín. Pánové ve Switch podcastu mi opět přišli trochu zaslepení, he he.

Těším se na youtube pokec s tebou. Jako jeden z mála jsi označil akcí roku Copenhagen PRO a ne Dime. Čím je pro tebe Kodaň lepší? 
Upřímně jsem nebyl na ani jedné akci, bohužel. Ale byl jsem v Kodani a to město je prostě jeden velký spot, takže představa, že si jen tak skejtuješ po celém městě a potkáváš ty nejznámější profíky a můžeš si s nimi zaskejtovat je mi sympatičtější, než Dime, kde jsou sice nesmyslné překážky, ale je to na jednom místě a nepřijde mi to tak otevřené pro veřejnost jako Cph Open. Ale samozřejmě Dime Glory bych chtěl taky zažít.

Dime Glory a Budějky by chtěl žít a zažít každý. Kopa díky za čas, díky za part, samozřejmě Thankful i skejtu za to, že se díky němu známe. Přeju ti do novýho roku hlavně zdraví a všem kolem tebe taky. Užívej rodinnou pohodu a ať trvá. Jestli chceš za sebe last words, máš prostor, díky za rozhovor!
Já děkuju tobě a jak říkáš, hlavně to zdraví, což přeju taky všem čtenářům! Děkovat bych chtěl hodně lidem, ale rozhodně díky Danu Dujsíkovi za přenesení mých představ do střihu videa, mojí ženě za nekonečnou podporu, díky všem kameramanům, kteří se mnou měli trpělivost, mega dík sponzorům, kteří o mě stále stojí a zdravím Mršiny! Peace.

Kop a Dan při crusisingu. / foto: Michal Včolek

Galerie foto / video edit: Dan Dujsík 
Kamera Daniel Dujsík, Anna Kopáčková, Michal Včolek, Matěj Bujnoch a Matěj Višna.