Tom Havle láká na Kypr na ideální celoroční skejtovou dovolenou

Vydáno: 30.12.2023

 

Někdy člověk zakoření na místě, který by ho v mládí ani nenapadlo. Pak ale přijdou studie, cestování a věci se začnou pomalu formovat. Velkou váhu má i vášeň pro skateboarding a novej domov je rázem na světě. Svoje o tom moc dobře ví Tom Havle, kterej našel před pár lety svůj novej domov na Kypru, kde dal nyní s tamní partou dohromady video Red Coffee, který mapuje scénu kolem města Limassol. Pojďme si teď popovídat o tom, kam až můžou člověka zavést jeho kroky.

 

Text: Tom Havle feat. mutecrap

Video: Tom Havle

Foto: Vít Pecha

 

Alex Kililis - frontside flip

 

Ještě než začneme mluvit o samotným videu, který jsi dal do kupy, pověz nám, jak se stane, že kyperskou scénu stmeluje Čech? Jak jsi se ocitnul na tomhle řeckým ostrově s kamerou v ruce?
 
Na Kypr jsem se dostal během studií díky programu Erasmus, jeden zimní semestr stačil abych si to tu zamiloval. V podstatě můžeš během jednoho dne vyrazit do hor na snowboard, potom si jít zasurfovat a zakončit to skateboardingem. To bylo až moc lákavý  a když mě to začínalo v moji práci v Praze nudit, rozhodl jsem se na ostrov vrátit a zkusit štěstí tu.
Neřekl bych, že jsem tu scénu tady stmelil, ale jelikož jsou tady lidi moc přátelský, tak mě hodně rychle vzali mezi sebe a začal jsem jezdit s Ambers Limassol partou. Tyhle kluci tu v Limassolu staví DIY spoty a nebo skejtujou street spoty. Měl jsme pocit, že to nadšení a energie, kterou ta parta vkládá do street skateboardingu stojí za zdokumentování a začal jsem brát kameru s sebou na sessions.
 
Alex Kililis - bs noseslide
 
Jde o první video zachycující skateboarding na Kypru nebo už byly v minulosti nějaký natočený?
 
Videí z kypersky scény je poměrně dost, ale většina je hodně amatérsky zprodukovaná. Co stoji za shlédnutí je full-lenght video místní značky Stay-K s názvem Shready. Člověk si z toho video uděla ještě lepší představu kolik spotů na Kypru je, protože většinou z nich neuvidí v RED COFFEE, který mapuje primárně Limassol.
Pokud někoho lákají ditche, tak bych doporučil mrknout na video, kde se Nikolas "Nipa" Ioannou, frajer co má v RED COFFEE last part, vydal do hor prozkoumávat a hlavně skejtovat vodní nádrže a udělal z toho super edit plnej spotů, který nikdo před ním nebo po něm ještě nejezdil.
 
Fedias Ioannidis - ollie
 
Dát dohromady půlhodinový video, to chce spoustu materiálu. Jak dlouho se točilo a na koho se ve videu můžeme těšit?
 
Ono to video začalo jenom jako malá montáž a postupně víc a víc lidí bylo odhodláno natočit full part, tak se to nakonec protáhlo na dva roky, pričemž, jak uz to tak bejvá, až posledních pár měsíců to začali lidi fakt hrotit. Me se koncem září narodila dcera, tak jsem řekl, že to je ten moment, kdy přestanu natáčet a začnu stříhat. Jak jsem zmínil, video se točí kolem Ambers crew, což je cca dvacet lidí, ale full part mají: Alex Kililis, Charis Ioannou, Fedias Ioannidis, Tony Tzo a Nikolas Ioannou. Ve videu má taky záběry jeden olympionik, ale jméno nechám záhadou.
 
Nikolas Ioannou - grind flip out
 
Jaká je na Kypru scéna? Jezdí hodně lidí? Jsou tamní orientovaný spíš na street nebo na skateparky? Poskytuje ostrov takový množství spotů, že to vydá na takhle dlouhý videjko?
 
Scéna je tu vcelku malá, v podstatě každej, kdo umí udělat kino, tak se tu zná. Do nedávna tu nebyly decentní skateparky, takže většina skejťáků tu jezdí street nebo lépe řečeno školy. Do škol se dá vkrást během pozdního odpoledne nebo víkendu a trochu mi připomínají ty kalifornský, který známe z videí. Ty školy jsou super v tom, že nabízí hodně spotů na jednom místě a zároveň tě nikdo nevyhodí. Celkově spotů je na Kypru spousta, ale co je posledních pár let fenomén, to je město Paphos. Pokaždé, když tam jedeme na trip, tak narazíme na kompletně nový spoty. To město prochází velkou renovací a doslechl jsem se, že jeden z architektů, který to má na starost, pracoval v minulosti v Barceloně, což by vysvětlovalo ten prehršel spotů.
 
Tom Havle - fs boardslide
 
Nejsi jedinej Čech, kterej se na videu podílel. Jako fotograf a kameraman tvýho partu spolupracoval i Vít Pecha. Trávíte s polu na Kypru hodně času a jak se tam vyskytl on?
 
S Vitem jsme kamarádi ještě z Prahy. Já už tu bydlel asi rok, když jsem mu dohodil práci ve firmě, kde dělám. Vidíme se během dne v kanclu, potom znova na skejtu a během ty první drsný Covid vlny jsme spolu i bydleli. To byl taky důvod, proč jsem tu začal točit skate videa. Všechno bylo zavřený, takže jsme každej den jezdili na streetu a dali dohromady malej společnej edit. Když přišlo na RED COFFEE, tak jsem chtěl pokračovat v tradici a znova s Vítem sdílíme part. Většinu mých triku natočil Vít nebo Alex a tímto jim chci oběma poděkovat za trpělivost.
 
Nikolas Ioannou - hippie jump changefoot
 
Celý video jsi natočil i sestříhal, takže znáš každou vteřinu. Podle jakýho klíče jsi vybíral hudbu, která je taky dost důležitou součástí každýho videa?
 
Já do toho videa nechtěl použít žádný známy songy, ale naopak spolupracovat s místními hudebníky a mými kamarády. Každého,  kdo má full part, jsem se zeptal, jestli znají někoho, jehož hudbu by chtěli použít a zároveň jsem začal hledat vhodnou hudbu v tvorbě my přátel z Čech. Pro můj a Vítův part jsem použil song z produkce talentované Káti Koutné a  od multižánrového umělce Martina Hrubého jsem si vypůjčil dva songy jeho z sólo projektu a další dva od kapel, ve kterých hraje. Výsledkem je, že ve videu zazní vedle angličtiny taky čeština, francouzština a portugalština. Moc si vážím všech hudebníků, kteří nám dali svolení použít jejich tvorbu.
 
Nikolas Ioannou - wallride
 
Z tvýho prozatimního povídání mi vychází Kypr jako ráj na zemi, pověz nám, na co by jsi sem nalákal český  skejtry.
 
Zní to jako klišé, ale fakt to počasí. Dá se tu jezdit celoročně a i během zimy můžes být v tričku. Když k tomu pripočteš, že mimo sezónu jsou sem letenky za hubičku a je tu tolik unikátních spotů, ze kterých tě nikdo nevyhodí, tak není nad čím váhat.