Street v Tokiu zažil svojí premiéru!

Vydáno: 26.07.2021

V článku pro vás máme přehled streetu mužů i streetu žen, kde vyhrála teprve třináctiletá Japonka Momiji Nishiya!

Aurelien Giraud, vítěz kvalifikace. / foto: Worldskate.com
Aurelien Giraud vítěz kvalifikace. / foto: Worldskate.com

Neděle 25.7.:

Felipe Gustavo byl prvním skejtrem na světě, který odstartoval novou kapitolu závodního skateboardingu a u všech co hledali online přenos free na netu, tak možná došlo ke zklamání. Jistota bylo O2 TV, kde Eurosport 2 zajišťuje kompletní servis, díky svému majiteli, kterým je Discovery a to je ten kdo uděluje práva na vysílání. Na Eurosportu má na starosti komentář Honza Bašný, kterého můžete vidět každý den na olympijském festivalu v Praze a do toho si střihnul tyhle noční šichty. Nicméně Eurosport si pro nás schoval překvapení v podobě přehození online přenosu před finále na tenis.

Dresy. Taky hodně komentovaná kapitola a otázku jestli jsou návrhy pro Nike od umělce Parry dresy nebo ne, zodpověděl jako první Jagger Eaton v tílku s touto grafikou. Dresy byly na dálku hodně podobné a pak to ve finále vypadalo, jako by Yuto, Aurelien nebo třeba Nyjah jeli všichni z a US.

Jezdcům z civilu zbyly zřejmě jen boty, a u Nuggeta, nebo Jhancarlose to zřejmě byla i kšiltovka. A samozřejmě má každý své „sportovní náčiní“ neboli skate, ale to se vědělo už před olympiádou, jen byla stanovena časová kvóta, že značka skejtu, trucků, kol apod. prostě u čehokoliv co bude vidět, musí být na trhu alespoň půl roku. Tuhle teorii nenaboural nikdo jiný než Nyjah Huston, který letos v lednu opustil dlouholetého partnera Element a první zmínky o Nyjahově nové značce Disorder proběhly až v červnu. Tak bůhví jak to s tím hardwarem nakonec je.

Že nikdo není dokonalý, ani ti Japonci, dokázal Sora Shirai, kterému se při nájezdu na bank odlomil do jízdy doslova kus skateparku, sice jen nějaký kryt na kameru, ale i tak věc nečekaná a Sora dostal možnost zopakovat svojí druhou jízdu.

Japonci překvapili. Bohužel pro ně spíš tím že cesta do finále nebyla nijak hladká a pro Sora nakonec trnitá. Po třetí skupině se Yuto a Sora ocitli na čtvrtém a pátém místě, před nimi Vincent, Kelvin a Jagger na prvním. Asi nic moc pocit s vědomím, že ještě pojede Nyjah nebo Aurelien, který zajel nejlepší jízdy z celé kvaldy. A ještě větší tlaky se museli odehrávat v hlavě Nyjaha, který byl po třetím besttricku na desátém místě a v tu chvíli jsem i litoval všechny z naší tipovací soutěže. Nebyl jediný tip, kde by Nyjah neabsolvoval finále a jistotu finále si zajistil čtvrtým switch frontside heelflip do lipa a byl zpátky ve hře.

Z posledního heatu se do finále probojovali Angelo Caro a Gustavo Ribeiro a finále zároveň ztratil lokál Sora Shirai. Což bylo poměrně překvapení a zároveň byly pohřeby veškeré tipy na finálovou osmičku, kde byl Sora často tipován a málokdo tipoval Angela. Ten získal zároveň i putovní cenu o nejhorší slam, kdy po odjezdu backside lipslidu si dal férový kule při nárazu na další překážku.

Výsledky po kvalifikac a online scoring najdeš zde.

 

Samotné finále začalo pro někoho sháněním online přenosu, neb tenis je sice fajn, ale skateboarding to není a Eurosport si vybral právě tenis. Jak už bylo zmíněno, spousta soutěžních tipů na sestavu finále poněkud pošramotila nepřítomnost Sora a naopak přítomnost Angela, kterému to samozřejmě přejeme. Ostatní jména jsou i podle vašich tipů očekávaná. Samotné finále nejlíp nakopnul Kelvin se svojí první jízdou a jako první očividně řešil vítr. Ten mu vadil už v kvalifikaci a jak vidno, vítr někdy dokáže rozhodit lecjakého borce. Nicméně Kelvin to zmáknul skvěle a po jízdách se ujal vedení, přes Nyjahův 9 club za druhou jízdu.

Nyjah vypadal v kvalifikaci chvílema kapku v nervu, ale ve finálových jízdách se mu vrátila krev do žil, stejně jako Jaggerovi a kdyby bylo na nich, tak sudí pískej konec a do třetího fleku dva z US. Oproti nim se klid a pohoda vytratila z obličeje Aureliena a v obou jizdách kazil. O tlaku v hlavě Yuta se ani nemělo cenu bavit, čtvrté místo po jízdách, 3 body ztráta na bronzovou placku. A ještě k Yutovi, od komentátorů na místě jsme se dozvěděli, že obličej Yuta kouká na celé město snad z každého banneru, takže pro Yuta press jako prase.

Yuto nollie 270 lip v prvních besttrikách, Vincent Millou frontside flip transfer do lipa a 9.23 i s rukou na zemi a zatím nejlepší trik. A první várku besttriků uzavřel Aurelien 360 flipem do lipa a ze šesti vrácených triků, šly čtyři z nich do 9 clubu.

Druhá série začala šesti triky za nulu a na vítr začal upozorňovat i Vincent, takže asi slušný vítr z hor. Trikovou smůlu ve dvojce prolomil až Jagger se switch 180 back nosegrind to fakie a to byl jediný trik z druhých besttriků.

Před trojkou tak nikdo neměl čtyři score odjeté a Pedro se rozloučil s možností lepšího úspěchu. Yuto si hodně oddechl u nollie 270 lipslide, za který dostal 9.35 bodu a to byl prozatím nejlepší trik závodu. Yuto se tak posunul do zlata. Vincent si poté pojistil dobrý umístění frontside flipem do tailslidu a čekalo se co udělají ostatní. Kelvin i Nyjah si vybrali další nuly, už dvě za sebou a jistá nespokojenost už byla vidět na tváři obou riders. Pak přišel Jagger, a stejně jako v Římu tam poslal backside flip to nosegrind to fakie a pro něj byl úsměv na rtu určitě na místě. Navíc body za nej trik závodu posunul na 9.40. Aurelien vrátil 360 flip do 50 – 50 a po třetích besttrikách bylo pořadí Jagger, Yuto, Vincent. Ostatní nic nevrátili.

Čtvrtá série začala slamem Ribeira a bylo na něm vidět, že zraněné rameno asi bolí fest. Díky 360 flip do lipa se Angelo na chvíli podíval na třetí místo, ale ještě za ním jelo hodně zabijáků. Jako třeba Yuto a nollie 270 to noseslide za 9.50 a posun opět na zlato. Kelvin tam poslal cab to backtail a díky rukám na zemi dostal jen 7.58, bohužel pro něj. Jako pro Nyjaha, který skončil v kotrmelcích a nevrátil tři ze čtyř besttriků. Čtvrtá série tak skončila pořadím Yuto, Jagger a Kelvin.

Před pátým besttrickem byla otázka jestli Nyjah zariskuje život na první, nebo menší život do třetího místa. Ribeiro se rozloučil se závodem „jenom“ 50 – 50 a jeho rameno si dalo konečně oddech. Angelo zabojoval a 540 flip lipslide mu zajistil páté místo. Yuto vyzval vítr aby aspoň na chvíli přestal, ten zřejmě poslechl a Yuto to posichroval nollie 180 fakie nosegrind revert za 9.30.  Vincent zakončil bigspin bluntem a posunul se před Angela. Zbývají Jagger, Kelvin, Aurelien a Nyjah.

Kelvin se posunul na druhé místo s cab nosebluntem za 9.34 a čekalo se co ostatní. A Nyjah, favorit závodu nedokázal odpovědět, zkazil a s úsměvem šel pogratulovat a obejmout Yuta. Super gesto.

Jagger nakonec zkazil poslední pokus, ale i tak zůstal na třetím místě a zajistil broznovou placku pro US. Poslední rider byl nakonec Aurelien, ale ani jemu se nepodařilo trik vrátit.

Samotné předávání si vzali na starost prezident Worldskate Sabatino Aracu a kupodivu spolu s ním i Yelena Isinbajevová, legendární to ruská skokanka o tyči. Nesmírně sympatická, věčný úsměv ale její spojení se skejtem jsem nenašel. Možná fanynka.

Venku máme krásné nedělní ráno, dobré ráno všem a za námi je skejtová premiéra na olympiádě ever. Snad jediným průserem byl kryt kamery, který spadnul Sorovi pod kola, jinak jsme viděli kvalitní podívanou a v noci z neděle na pondělí nás čekají holky a v srpnu park. Samotného Yuta v naší tipovací soutěži tiplo 25% z vás a sestavu finále ntipnul nikdo. Uvidíme jak holky a park.

Soupisky všech jezdců a program LOH v Tokiu najdeš na tomto odkazu.

Pondělí 26.7.:

Holčičí nebo ženská kvalifikace začala v hluboké české noci z neděle na pondělí a přidávám kvalifikaci, ze které opět jako nejlepší riders postoupily celkem tři Japonky. Kdo v naší tipovačce sázel na Leticii, nebo na Pamelu, tak obě skončili těsně pod čarou a finále bylo bez jejich ctěné brazilské přítomnosti. A tím pádem je mi líto oznámit, že ani finálovou sestavu holek nikdo neuhádnul.

Kdo v naší tipovačce sázel na Leticii, nebo na Pamelu, tak obě skončili těsně pod čarou a finále bylo bez jejich ctěné brazilské přítomnosti. Nicméně ve finále byla Rayssa Leal, 13 let a ve stejném věku nastoupila i Momiji Nishiya. Kdyby jedna z nich dosáhla na placku, skateboarding přepisuje historii olympijských her.

Alexis Sablone frontside boardslide. 


Sestava pro finále po kvalifikaci:Besttricky odpália Alexis pokusem o flip to 50 – 50, vyšel z toho spíš feeble na nejvyšší zdi, ale i tak 4.30. Po ná další vrácený až Roos Zwetsloot front feeble na největší potvoře. Jinak bylo první kolo přehlídkou nulových pokusů.

V druhé sadě se nosegrindem na hubě vrátila do hry Filipínka Margielyn Didal a hned po ní přišel ukázkový kickflip backside 50 – 50 grind na hubě od Číňanky Wenhui, za 4.93 což bylo zatím největší score finále. Gap to crux od Aori byl v uvozovkách „jen za tři“. Rayssa Leal flip frontside boardslide, ruce na zemi a i přes ně 3.91, což je u holke spíše vyšší score. A to posunula na 5.00 Funa Nakayama s frontside crookedem a to byl poslední trik druhých besttrikců.

Je třeba dodat že všechny triky padaly na velký sekci, žádný šmidlikání u země a zbytek parku se vlastně používal jen v jízdách.

Trojku otevřela Alexis s ukázkovým flip frontside boardslidem a opět posun bodů na 5.01 a po ní vracela až Rayssa frontside feeble a stejný trik i Momiji.

Ve čtvrté řadě trik vrátila až Rayssa a s frontside lipslidem se zabydluje na nejvyšších pozicích. Na čež odpověděla druhá třináctka, Momiji, trikem bigspin frontside boardslide. Gap to overcrooke byl poslední trik čtvré řady od Funa Nakayami a před posledními triky bylo pořadí Momiji, Rayssa a Funa.

V páté sadě se stylově rozloučila Margielyn z Filipín, která sice nevrátila ale rozhodně si finále užila. I přes bolest pádů neztratila ani na chvíli věčný úsměv. Po několika nulách bylo jasné, že medajlové pořadí zustane stejné jako po čtvrtém kole a bylo jen na holkách jak pořadím zamíchají.

Rayssa zkusila backside smithgrind, ale nevyšlo. Momiji tam poslala gap přes rail do frontside lipslidu a Japonsko se rázem přihlásilo o dvě senzace. První je druhé zlato  a druhým je věk výhercem, tedy 13 let! Poslední slovo ve streetu bylo na Funě, ale frontside bluntslide nevyšel a zlato je pro Momiji (13), stříbro pro Rayssu (13) a bronz pro Funu (18). U holek se to samozřejmě neobešlo bez slziček, což se vzhledem k věku ani nedivím.

Teď bude chvíli klid, až do 4.8. kdy startuje Park.Rayssa probírá strategii s kým jiným než s Tony Hawkem.