Sobotní dění na Mistrovství ČR ve skateboardingu ukázalo spoustu nových talentů

Vydáno: 13.10.2022

 

Tak jako každý rok, tak i letos se vrchol tuzemskýho závodění odehrál na pražský Štvanici v rámci MČR ve skateboardingu, který, stejně jakou celou sérii ČSP, pořádala Česká asociace skateboardingu. Na ostrově tak byly věnovány skateboardingu celý dva dny a ani ty skoro nestačily. Pojďme se mrknout na sobotní dění. 

Alex Blažek - bs feeble grind

První sobotní den byl určen skejtovýmu potěru a to kategoriím U9 a U14, jak holek, tak kluků Děti jsou naše budoucnost a je krásnej pohled na to, když je skatepark plnej skejtuchtivých juniorů, který do toho šlapou, neustále padají a pořád se znovu zvedají a zkouší nový a nový věci. Do letošního MČR se jich přihlásilo neuvěřitelných 107 a tohle číslo slušně zamávalo s chodem celýho závodu. Objevily se názory, že by se nebylo od věci pojmout celý závod stylem Mysticu, od páteční předkvalifikace až do nedělního finále. Každý by tak měl svou šanci si zajezdit a zároveň by pak neměly nastat žádný časový trable. Díky tomu by se daly opět namíchat kategorie a celý závod by tak dostal určitě nový náboj a byl i pro diváka atraktivnější. Tuhle možnost by určitě ocenili i mladí, protože by mohli celý závod jezdit po boku svých starších kolegů a byl by to pro ně i mnohem větší hec.

 

Fanda Havránek - fs lipslide

 

Celý den začal netradičně bowlem, respektive disciplínou "Park", kde se odehrály naráz obě kategorie, U9 a U14 včetně Ladies. Do kategorie U9 se příhlásilo celkem devět dětí, do kategorie U14 jich bylo čtrnáct a do kategorie Ladies U14 se jich zaregistrovalo devět. Je skvělý vidět, jak se přes třicet juniorů prohání v bowlu a mají z toho radost. Naše země potřebuje rádiusovou základnu jako sůl a pokud tenhle trend vydrží, můžeme se těšit na slibnou budoucnost, a to jak u holek, tak u kluků. 

 

Anna Sedlářová patří určitě k tomu nejlepšímu, co holčicí bowl v naší zemi nabízí

 

Z bowlu se celý dění přesunulo do skateparku, kde byl na plánu "Street" kategorií U9 a U14, opět v kombinaci kluci a holky. Nejdřív šli na řadu ti nejmenší v kategorii U9, kde se o prvenství a titul Mistra ČR porvali Matěj Sebera a Hynek Masopust. Tihle dva si střídají pozice na bedně po celou sezónu. Nakonec z tohoto boje vyšel vítězně Matěj Sebera a stal se tak Mistrem ČR. Vítězem celý Junior ČSP série v kategorii U9 se ale stal Hynek Masopust a tak si to mezi sebou kluci krásně rozdělili. 

 

Max Martinek lítal nejen na streetu, ale hlavně v bowlu

 

Mezi holkama to vypadalo na souboj Laury Žáčkový s návštěvou z Francie, s Umou Schevenels. Z tohoto souboje nakonec vyšla vítězně Laura a mezí ní a Umu nakonec ještě na druhý místečko poposkočila Valeria Horynová, který šla karta a vracela všechno, co jí přišlo na mysl, včetně fs noseslidu na zemi 270 out.

 

Laura Žáčková s mramorovým výskokem z grindu

 

Někdo, kdo to dočetl až sem, si může položit otázku, co se dělo dál. Ač se zdá, že už bylo odjeto vše, je to omyl. Sobotní den totiž vrcholil street kategorií U14. Už v tu chvíli se ukazovalo, že čas je někde úplně jinde, než by měl být a tak skoro ve čtvrt na šest začala teprve kvalifikace. Do ní se přihlásil širokej zástup riderů, přesněji osmačtyřicet kousků a na ty čekala kvalda po dvou runech a následně finále, opět o dvou runech a pěti best tricích. Vzhledeme k počtu přihlášených se mělo jet oficiálně ještě semifinále, ale po dohodě s ridery ohledně času, se od semi upustilo a do finále místo osmi postoupila dvacítka těch nej. 

 

Ve čtyřech heatech potom nastoupili do svýho finále. V každém heatu pět riderů čekaly dvě jízdy a následně pět best triků. Jak už bylo řečeno, vše začínalo s obrovským skluzem a samotné finále se jelo takřka v nočních hodinách, což nebylo příjemný pro nikoho, ani pro rozhodčí, ani pro rodiče a už vůbec ne pro děti. 

V samotném finále byla vidět spousta známých jmen, která se už zanedlouho přestěhují do kategorie U23 a už teď je jasný, že i ve starší kategorii pořádně zatopí o dost starším riderům. 

 

Viktor Jakeš - fs boardslide

 

Je důležitý v tuto chvíli zmínit, že je obrovský plus, že po celý naši zemi fungují kluby, který zaštiťují děcka, učí je skejtovat a zároveň i jak se chovat. Vzhledem k tomu, že jde dneska o Mistrovství ČR, očekává se (jako tomu bylo od nepaměti), ten nejlepší skateboarding, který naše země nabízí. Postup akademií je takový, že po celé zemi se z fungujících oddílů, pod kterými skejtři jezdí, vyberou ti nej, kteří jsou nominováni do závodů ČSP a MČR.

Potud je vše ok, potom ale nastupují rodiče a ty děti, které nebyly vybrány do závodu skrz oddílové výsledky, tak ty jsou na závody dovezeny separé.  Přesně tímhle stylem potom nabobtná startovní listina. Je pochopitelný, že rodiče chtějí, aby si děti užily závody a trošku se otrkaly. To je v pořádku a tenhle nápor by krásně vyřešila páteční předkvalifikace, která by do dalších kol závodu pustila jen určitý počet těch nej. Důležitý je si i říct, že jde pořád ještě o skateboarding, který je ve své podstatě od ostatních sportů naprosto odlišný a jde v něm především o pohodu a o to, užít si ježdění.

Jde o body? Potřebuju, aby moje dítě získávalo někde body? Nebo mi stačí, aby si užilo den s prknem, který ho baví a já, jako rodič, jsem na místě, abych dodal potřebnou podporu? Každý má své vzory a vidí se na Olympiádě, ale každý bude přece mít raději doma usměvavýho Luana než self-props mana Jaggera Eatona.

Tahle část závodu byla bohužel absolutně organizačně nezvládnutá a tohle noční finále kategorie U14 se bude ještě dlouho skloňovat. To co však nastalo po samotném finále, to už je skoro rubrika fotbalová, která se motá kdesi ve třetí třídě. 

Pár rodičů neudrželo svoje emoce na uzdě a rozhodlo se vydat do boje proti všemu. Nebylo by asi fér ani potřebný rozpitvávat detailně chování jednotlivých dospělých, ale asi by si měli uvědomit, že jejich dítko si vybralo skejt, a ne nějakej fotbal či podobnou blbost. U skateboardingu není nikdo na podobný výlevy zvědavej. Myslete si sami, co chcete, byla to ve finále ostuda rodičů, dospělých lidí, kteří se nechali vyhecovat jednou drzou blondýnou a chovali se potom sami jako děti. Neučte prosím tohle myšlení a chování i svoje potomky. O tomhle skateboarding opravdu není. Mě tohle udělat veřejně rodiče, stydím se ještě hodně dlouho.

 

Teresa Havlíková i ve streetu ukázala svoje bowlový skills

 

Tím by se asi tak dalo uzavřít sobotní dění. Spousta šikovných skejterek a skejtrů, krásná vidina naší skejtový budoucnosti a netřeba se strachovat, že po nás nezbyde nic. Největší dík patří veškerým akademiím a oddílům napříč republikou, které se o děti starají, předávají jim svoje zkušenosti a tlačí je dopředu a v neposlední řadě i rodičům, kteří se svými dětmi tráví spoustu svýho volnýho času nejen během tréninků, ale i během cest. 

 

Text: mutecrap
Video: Jiří Novosád
Foto: Jan Kopřiva @koprivak.art

Daqlší fotografie v sobotní galeri na Facebook.com.

 

 

 

 

 

 

Celkové výsledky série ČSP 2022 najdete na webu www.czechskateboarding.cz

 

ČSP Street U9: 3B Sports
ČSP Park U9: 3B Sports
ČSP Park U14: Yound Blood Jihlava
ČSP Street Girls U9 / U14:  3B Sports
ČSP Park Girls U9 / U14:  3B Sports
ČSP Street U14:  3B Sports

 

MČR Street U9:
1. Matěj Sebera (3B Sports) - Mistr ČR
2. Hynek Masopust (3B Sports)
3. Matyáš Šacl (Časoprostor)

ČSP Street U9:
1. Hynek Masopust (3B Sports)

 

MČR Park U9:
1. Ryszard Sulima (PL)
2. Max Martinek (3B Sports) - Mistr ČR
3. Josef Havlík (3B Sports)

ČSP Park U9:
1. Max Martinek (3B Sports)

 

MČR Park U14:
1. František Havránek - Mistr Čr
2. Jakub Lewczak (PL)
3. Ondra Kovalčík 

ČSP Park U14:
2. Jakub Lewczak (PL)

 

MČR Street Girls U9 / U14:
1. Laura Žáčková (3B Sports) - Mistryně ČR
2. Valeria Horynová (3B Sports)
3. Uma Schevenels (FR)

ČSP Street Girls U9 / U14:
1. Laura Žáčková (3B Sports)

 

MČR Street Girls U9:
1. Blanka Dabrowska (PL)
2. Viktorie Marešová (SK Havířov) - Mistryně ČR

 

MČR Park Girls U9 / U14:
1. Laura Žáčková (3B Sports) - Mistryně ČR
2. Anna Sedlářová (Olymp)
3. Tereza Havlíková (3B Sports)

ČSP Park Girls (U9 / U14):
1. Laura Žáčková (3B Sports)