SKATE&CREATE: PAYO SANF

Vydáno: 29.12.2023

Rubrika SKATE&CREATE pokračuje se Stáčkovou stálicí, street artovým umělcem a věcně usměvavým Payem, kterej ti v rámci přiloženýho rozhovoru povypráví o svý práci, životu v Česku ale i v Chile. Kromě toho se můžeš těšit i na funky video, doplněný o Payovo animace, arty ale i ananlogový fotky!
HERE YOU GO:

Nazdar Payo, jak se vede??

Ahoj chlape! dobrý dobrý, akorát běžím do studia a budu celej den pracovat, abych mohl odpoledne odletět do Barcelony, abych si užil vánoční dovolenou plnou skejtování, slunce a kámošů.

To zní moc dobře! Doufám, že nás budeš pravidelně updatovat přes svoje sociální sítě! Pro ty, kdo by tě ještě neznali, se prosím krátce představ!

Takže, moje jméno je Juan Pablo, ale všichni mi říkají Payo. Jsem původem z jihu Chile, ale žiju už asi 6 let v Praze... a pohybuju se mezi architekturou, uměním a skateboardingem.

A my jsme rádi, že tě tu máme! Během tohohle rozhovoru jsme tě zastihli v Barceloně. jak se ti tam zatím líbí?

barcelonský vibes mě rychle dostaly! Včera byl první den, co jsem skejtoval a potkal všechny místní homies! Bylo to fakt hustý, skejtovali jsme celej den mezi Ravalem a Macbou, natáčeli nějaký klípky a dávali si cañas (malý piva). Potkal jsem celou Chilskou crew a zakončili jsme to na super výstavě.

Co víc si přát, haha. Proč jsi se rozhodl pro život právě v Český republice?

No, vlastně to bylo tak trochu random. Mým původním plánem bylo přijet do Evropy skejtovat, cestovat a malovat, asi tak na rok. Vzpomínám, že kamarád, co tu tou dobou žil, mi doporučil navštívit ČR a trochu tu pobejt. Následně jsem zjistil, jak snadno a rychle můžu získat vízum, protože Chile a Česko mají dohodu o working holidays, takže za dva týdny už jsem měl vízum i letenku. No, shrnuto, přijel jsem do Prahy, usadil se tu a od tud pořád hodně cestoval dál po Evropě. Praha mi učarovala z důvodů, který všichni známe, ale když přišla zima a nemohl jsem moc skejtovat, tak jsem se rozhodl, že si tu najdu práci jako architekt. Díky tomu jsem se rozhodl zůstat, našel si vlastní bydlení, uspořádal nějaký výstavy a hlavně získat spoustu novejch kamarádů.

Takže 6 let! Za tu dobu jsi se určitě podílel na spoustě zajímavejch projektech! Jaký je hlavní zaměření tvejch architektonickejch projektů? A byl jsi někdy součástí projektů, jako třeba skateparky nebo tak?

Podílel jsem se na různých typech projektů a studií a funguju i jako freelancer, ale hlavně teď v Praze děláme různý věci jako rezidenční stavby, renovace, parky a tak podobně. Rád pracuji v různejch měřítkách. Dělá to mojí práci dynamičtější a nutí mě to k ní přistupovat různými způsoby. V rámci skateboardingu jsem se podílel na nějakých projektech ještě v Chile. Co se Prahy týče, řekněme že jsem dělal nějakej design consulting. Za to velký díky Martinovi a Jirkovi! (U/U)

Skvělý! Doufejme, že takovejch projektů bude jenom přibejvat. Kromě architektury se věnuješ mnoha dalším druhům umění. Co je tvým hlavním focusem v rámci malování a odkud bereš inspiraci?

Dělám spoustu různých věcí, který mě baví. Maluju už od malička. Dělám nástěnný malby, printy a všechno možný. Rád věci posouvám dál a záleží hlavně na tom, co v ten den zrovna cítím, a co mám chuť dělat. Mojí hlavní inspirací je právě městská architektura, kterou vídám během nejrůznějších skejtovejch tripů. Nasávám jí a to potom přenáším do svojí práce. Našla by se velká spousta umělců, kteří mě inspirují od graffiti umělců, až po starý malíře, jako třeba Picasso. 

Jsou někde po Praze nějaký místa, kam by lidi mohli dojít a zkouknout, případně i pořídit něco z tvýho repertoáru?

Určitě, teď zrovna mám malou výstavu v kavárně Yes, kde najdete moje poslední věci. A chystají se nějaký další výstavy během týhle zimy. Ale pokud by měl někdo o něco zájem, tak se mi stačí ozvat a můžeš dojít ke mě na byt, kde mám malou galerii na zdi, haha!

Jak můžeme vidět v přiloženým videu! Máš za sebou i nějaký designy desek. Která z nich je tvoje oblíbená?

Ano ano, v Praze jsem dělal dva designy prken. První byl pro mýho dobrýho kámoše Kleze, a jeho brand Loukoum Skateboards, a taky jsem vytvářel design pro UKNOW Skateboards. Byl to rozhodně splněnej sen navrhovat designy skejtovejch desek a vidět lidi na nich skejtovat, haha!

To je něco, o čem všichni sníme! Pojďme se trochu vrátit ke skateboardingu. Jak bys porovnal skate scénu tady a v Chile?

V Chile je scéna obrovská, více skaterů, více spotů, skateshopů a tak dál. Ve srovnání s Evropou je to docela dost jiný. Povrch bývá hrubší. Spoty jsou mnohem víc hlídaný a policajti uměj bejt dost nepřátelský. A některý části měst můžou bejt celkem sketchy, a musíte bejt furt ve střehu. Dobrá věc je, že dnešní scéna je opravdu velká, hodně děcek tam skejtuje, každý rok máme víc a víc skateparků i DIY spotů. Tady je to super, protože máme Stalina, haha! nejlepší plaza na světě, ale streety tu často stojí za prd, když pořádně nehledáš.

haha, no jasně, tvoje milovaný Stáčko! Kde jinde rád skejtuješ? Ať už po Praze, nebo třeba jinde po republice?

Mmmm, rád jezdim do Plzně skejtovat na RBS a Parkplatz s místníma fellákama. To jsou fakt moc pěkný spoty na skejtování. Ale vlastně jsem toho zatím z Česka moc neviděl, haha.

Tak to tě někdy musim vzít do Teplic... Uvidíš věci! Když mluvíme o Plzni, Seš dost provázanej s Lavír Skateboards partou. Můžeme se do budoucna těšit na nějakou tvojí grafiku i jejich deskách? nebo tě aspoň uvidíme v jednom z jejich veselejch videí?

Hahah, nejsem přímo součást Lavír týmu, jsem jen dobrej kamarád s Pavlem a Javim a snažím se podporovat skate brandy svejch přátel, jak jen můžu. Bylo by skvělý se podílet na jejich designech, ale musíme se nejdřív zeptat Pavla, haha!

Haha, budu to pushovat, stejně jako handpoke co mi 100 let slibuje! Když už mluvíme o video projektech, našel by se někde nějakej tvůj starší projekt? Party, montage a tak podobně.

Kámo, měli jsme pár videí z Chile, s mojí starou crew, ale kurva, už se to nedá nikde najít. Pár posledních let jsem nic netočil, až dokud nepřišel Javi s natáčením Out Performance. To byla skvělá zkušenost a donutilo mě to zase točit!

Out Performance je rozhodně jedno z mejch nejoblíbenějších videí z posledních let! Klobouček Javimu! Pojďme nakousnout video, který jsme společně poslední měsíce točili. Ikdyž jsme původně plánovi udělat pár sešns a udělat rychlý video pro SKATE&CREATE, nakonec jsme společně strávili dost času a já musim říct, že jsem si to dost užil a s výsledkem jsem hodně spoko! Najdeš ve videu svojí oblíbenou část, případně bys něco rád udělal jinak? 

Kámo neměnil bych vůbec nic! jsem moc rád, za tenhle projekt, kterým si mě dotlačil ke spoustě dobrejch triků. Užili jsme si dost srandy a měli příležitost se líp poznat. A taky jsem konečně vytáhnul paty ze Stalina, haha!

A o tom to přece celý je! I já děkuju tobě, za super časy a za ochotu společně něco vytvořit! Pokud máš slova, který bys chtěl na závěr vyslat do světa, tak je to tvý a vidíme se na Stáčku! 

Chtěl bych poděkovat tobě, za možnost bejt součástí tohohle projektu a za společně strávenej čas! Opravdu jsem si to moc užil! Moc díky bro za společnej čas, a že jsem dostal prostor ukázat svoje umění!

Pokud tě Payovo umění zaujalo a chtěl by se dozvědět více, případně navázat spolupráci, stačí kliknout na PAYO SANF.