SKATE&CREATE: Lev Zlokazov

Vydáno: 30.03.2023

 

Ať si říká kdo chce, co chce, skateboarding je o kreativitě. To dává vzniknout rubrice SKATE&CREATE, která se bude věnovat skaterum, kteří jsou kromě svýho skateboardingu, zajímavý i svojí kreativní tvorbou. Naší první vlaštovkou není nikdo jiný, než Lev Zlokazov - skater, umělec a tatér, kterej má rozhodně co říct! Kromě zajímavýho povídání, odkazů a fotek, zahrnuje rubrika i krátký video, který jsme se Lvem před rozhovorem natočili. Čau lve! Úvodem se nám trochu představ. Kolik ti je? Co děláš a jaký máš číslo nohy?
Zdravím, je mi 24, jsem mladý umělec ze střední Asie, respektive z jihu Kazachstánu, z Almaty, 12 let z toho jezdím na skejtu, již několik let pracuju s performancemi a fotografií, snažím se kombinovat jemné lidské pocity a abstraktní myšlenky. Vytvářím spoustu zajímavých obrazů a různých situací, a to jak v reálném světě, tak ve virtuálním prostoru. Snažím se najít v sobě zajímavé vnímání světa umění a života kolem nás. Ve svých dílech často používám myšlenku - experimentovat s divákem, ukázat člověka mimo jeho obvyklý stav a nahlédnout do hlubin lidského vědomí, prostřednictvím absurdity našeho světa, ironie a lehkého humoru. Nohu mám 42,5.

 
Lev Zlokazov je v Česku hodně neobvyklý jméno a má zvuk! Dá se přeložit do češtiny?
Podle mě je to takové rocknrollové jméno, docela to i sedí k tomu životu, který si užívám. Není třeba nic překládat, lev je lev, jsem drzejší než zlo. pissdrunx!
 
 
To mluví samo za sebe! Jak vypadá současná skejtová scéna v Kazachstánu? Je srovnatelná s tou v Česku?
Teď ta skejtová kazachstánská scena vypadá jinak. Za poslední 3 roky postavili skvělé skateparky, objevilo se hodně mladých riderů. Byl jsem v Kazachu naposled před dvěma lety, šel jsem na street se svou partou Restless, vlastně my jsme nejvíc ten známý punk v KZ, vždycky organizujeme různé skejtové a beer kontesty v ulicích města, tak to ve mně zůstalo od té doby když jsem začínal skejtovat. Kdybych to zkusil nějak porovnat s Českem, tak určitě řeknu že občas mi chybí pocit asfaltu, mramoru, architektury měst Kazachstánu, prostě je jiný. Tak před rokem jsem byl pokřtěn v Impure gangu, tak to je přesně to, co mi tady chybělo!
Beerslaves and bulldozers, skejtujte v radosti!

 
Jsem rád, že si partu restless zmínil. Před nedávnem jste vypustili ven humorný skejtový video s názvem Jak otevřít pivo. Jak celej nápad vzniknul, a jak natáčení tak unikátního skejtovýho videa probíhá?
Jooo to byla prdel… ještě v roce 2018 jsme začali nějak sbírat ty záběry - jak otevíráme pivo o něco, vždycky to bylo myšleno tak, že před natáčením nějakého tricků, každý z bandy dával pivo na ex, a to otevření (ten způsob), vždycky se objevil nějak intuitivně, ale tak před rokem, jsme natočili “Jak otevřít pivo”, bylo to docela těžké, něco nového vymyslet, vyráběli jsme různé mechanismy. Celkově to vycházelo ze skateboardingu a absurdity, pak jsme do toho zapojili i fyziku. Po tolika způsobech, je to těžký, aby to bylo ještě zajímý. Máme v planu si půjčit letadlo rozjet se s tím a použít turbínu !

 
Představivosti se meze nekladou - keep it goin! Co se týče skejtovýho zázemí, svůj přístav si tu našel v bandě Impure. V posledním videu IMPURE4SURE, bylo kromě tvejch triků k vidění i dost tvejch analogovejch fotek. Jak si se k focení dostal, a jaký foťáky tvoří tvuj arzenál?
Řeknu, že k fotografii jsem se dostal nějakým způsobem přes skateboarding a umění. když jsem začal studovat v Ústí nad Labem, v ateliéru L. Jasanského tak jsem se ještě víc ponořil do toho tvůrčího procesu a tvorby. Ustí je kouzelné místo. Vlastně skate spojuje v sobě všechno v životě a dodává tomu i neobvyklé pocity a odstíny. Většinou fotím na 120 svitkový film, ale neodmítám ani 35mm. V arzenálu mám Lubitel a Flexaret, různé Olympusy, ještě k tomu vyrábím různé pin-hole fot’áky, takže hodně experimentuju s fotografickým médiem.
 
 
Doslova na vlastní kůži vim, že jsi i dost šikovnej tater. Jaký věci rád tetuješ a jak se s tebou lidi můžou spojit a domluvit se na kérku?
Jo, handpoke dělám už několik let. Tetuju fakt různé věci, ale vždy se snažím vytáhnout něco z nejtemnějších koutů vědomí - stačí mi napsat na ig: @lev_zlokazov, a domluvíme se!
 

Před nedávnem jsi mi zmiňoval dokument, kterej kromě jinyho mapuje scénu v kazachu, a kterej byl zároveň tvoje klauzurní práce. Povíš, o co se přesně jedná?
Ano, mám natočený (nafocený) sociální dokument, to je vlastně taková směs všeho. Navazuje to na skateboarding, ty spoty co tam máme, underground. Právě v tomto díle jsem se snažil ukázat tu drsnost, chuť a pohled ostatních lidí na naše město. V tom videu jsou nahrané rozhovory s lídma různých generací (české titulky tam taky jsou). Použil jsem docela zajímavou formu toho vypraveni - zapojil jsem do toho bezdomovce a své drahé přátele.

 
To zní dost zajímavě! Chystáš do budoucna dokument podobnýho ražení? Popřípadě jinej skejtovej video projekt?