Skate test: Nike SB Janoski

Vydáno: 12.01.2016

Dnešní skate trh nabízí opravdu hodně široký výběr bot. Protože takové boty na skejta něco stojí a ne každý má na to, aby si každý měsíc kupoval nové za 2 000 Kč, tak nás napadlo, že je pro vás začneme testovat. Tím vám alespoň trochu poradíme, které stojí za to si koupit a které ne. A premiéru začneme modelem Janoski od Nike SB.


Nike SB Janoski, vivid blue

 


Hned na začátek bych rád uvedl, že žádnou firmou na boty nejsem sponzorován. Dělám to pro vás, čtenáře, protože sám (jako skater) vím, kolik v dnešní době boty stojí, ale bohužel ne každé vydrží stejně dlouho. Takže, jestli bude nějaká bota na hovno, tak to narovinu napíšu.


Všechny boty, které budu testovat, jsou testovány 30 dní ježdění na skejtu a to v průměru 3 hodiny denně. Hodně rád flipuju, na switch taky sem tam něco, takže boty vždy využívám na maximum. Jediné, co na botě nebude testováno, jsou vložky, protože si do všech bot dávám skate vložky Footprint, na které nedám dopustit. Kdo je má, ten ví! O vložkách se vždy jen zmíním.


Ještě dodám, že všechny boty hned od začátku zakapávám sekundovým lepidlem. Když se po dvou týdnech začne objevovat nějaká dírka, přidám trochu lepidla Shoe goo, jinak by mi žádná bota nevydržela ani týden.


 


Boty po 30ti dnech skejtování

 


Základní informace:


Jako první jsem si do testu vybral jednu z nejpopulárnějších bot současnosti a to ne jen ve skateboardingu. Tím je model Janoski od Nike SB. Jedná se o PRO model Stefana Janoski a mě vždycky zajímalo, co je na té botě tak jedinečného, že v ní skejtuje půlka světa, a jestli je teda fakt tak dobrá, nebo jestli je to jen póza.


Já testuju Janoski v barvě Vivid blue, které jsou ze semišového materiálu.


Cena: 2 190 Kč – dají se ale sehnat i mnohem levněji a komplet Nike nabídku najdeš například zde.


 


Podrážka po měsíci stále jako nová

 


Pohodlí:


Co se pohodlnosti týče, tak té u Janoski nešetřili. Celá bota je zevnitř pokrytá sametovým semišem, takže se nemůže stát, že by vás na patě třeba dřela nebo, že by vám z ní naopak vypadávala pata. Díky tenkosti celé boty vám téměř doslova přiroste na nohu a dokonale sedí, což způsobuje taky tenký jazyk. Navíc mají Janoski speciální vložky se vzduchovým polštářkem na patě, který tlumí dopady. Díky tomu o pohodlí těchto bot není nouze.


 


Boardfeel a grip:


Podrážka je u Janoski vulkanizovaná, takže v ní dokonale cítíte svůj skate pod nohama, ale zase to není takové, že cítíte každý kamínek na chodníku, prostě tak akorát. Co se týče gumy kolem boty, tak tahá skvěle hned při prvním kickflipu. Nemusel jsem je nijak rozflipovávat, všechno se krásně kopalo a lepilo pod nohy. Navíc sálová podrážka vydrží navěky, takže nehrozí, že by se vám po týdnu sjel design na podrážce a vám tak na gripu při štelování lítala noha. Hodně mě překvapil i semišový materiál, který neskutečně drží. Sice jsem ho párkrát přetřel Shoe goo, ale ani po měsíci jsem při neustálém flipování neudělal díru.


 


Bok po měsíci flipování stále drží

 


Trvanlivost (Jak vypadá bota po měsíci skejtování):


Po 30ti dnech skejtování v Janoski je bota stále v neskutečně super stavu, což se mi snad ještě u žádné boty nestalo. Podrážka je stále jako nová, bok podrážky je trochu sjetý z tahání ollieček a kopání flipů, roztrhla se mi jedna tkanička, ale zbytek nádherně drží. Co mě taky potěšilo je, že bota i po měsící padání ze schodů, z railů a různých výšek pořád drží svůj tvar na noze a nijak se nerozšiřuje. Nemusel jsem jí ani jednou utahovat a pořád jsem v nich měl skvělý cit.


 


Celkový dojem:


Kdybych měl boty obodovat na stupnici od 1 do 10 (1 – nejhorší na světě, 10 – nejlepší na světě), botám Nike SB Janoski dávám 9 bodů. V poměru kvality a ceny je třeba říct, že Nike skutečně umí udělat super botu, která na skejtu něco vydrží. I když nejsem jejich největší fanda, tak bych si Janoski klidně znovu koupil. Pokud teda plánujete koupi Janoski, vyhněte se hlavně látkovému materiálu, ale doporučuju ten semišový, jako jsem měl já, nebo kožené.