Skate test: Filament Ryatt low

Vydáno: 09.02.2017

Po delší pauze tady máme další testovačku bot a tentokrát nám padla do oka poměrně mladá firma, která se nedávno dostala na český trh a tou je značka Filament. Tu zde od podzimu dováží distribuce Ambassadors a tak bylo třeba je řádně otestovat.


Filament Ryatt low, barva black/white


 


Na začátek si připomene pár základních kritérií, podle kterých je každá bota testována:


- nejsem žádnou firmou na boty sponzorován, dělám to pro vás, čtenáře. Když je bota super, napíšu to. Když je bota na hovno, napíšu to.


- každá bota je testována 30 dní ježdění na skejtu (pokud tolik dní vůbec vydrží), v průměru 3 hodiny denně


netestuju originální vložky, protože žádné mi nešetří nohu tak, jako skate vložky Footprint insoles


- všechny boty hned od začátku zakapávám sekundovým lepidlem a po náznaku prvních dírek používám Shoe goo.


 


I po 30ti dnech skejtování stále použitelná bota


 


Základní informace:


Filament je poměrně mladá firma založena skaterem Timem Gavinem. Marketingu zrovna moc nenakládají, ale když už od nich něco vyjde, tak je to vždycky pecka jak hovado. O tom svědčí i jména, která mají v teamu, jako třeba Kevin Romar, Moose, nebo Billy Marks. Já si od nich vybral model Ryatt low, který mě bavil svým jednoduchým designem, cupsole podrážkou a taky jsem byl zvědav, jak za tu cenu budou fungovat.


Cena: 1680 Kč - a koupit je můžete třeba zde.


 


Cupsole podrážka hodně překvapila


 


Pohodlí:


Musím říct, že první, co mě na botě zaujalo, kdy jsem do ní strčil nohu, bylo její pohodlí. Bota skvěle držela na noze a moje noha se krásně zapustila do vložky a dokonce jsem si originální vložky nechal i na jeden den skejtování, abych zjistil, co na to moje nohy a musím říct, že mě překvapily. Pata mi nijak z boty nevyklouzávala a cítil jsem se v nich opravdu pohodlně.


 


Boardfeel a grip:


Jestli jste zvyklí na vulc podrážky, tak si možná budete chvíli zvykat, že nemáte takový boardfeel, ale zase je to na úkor pohodlí a bezpečí. Já si zvykl rychle a hned první kickflip tam šel pod nohy sám. Co se gripu bot týče, tak ani po měsíci ježdění se nic nezměnilo a bota pořád skvěle tahala, i když už byla sjetější. Jestli vám teda přijde bota ze začátku trochu tužší, týden v nich choďte, nebo zkuste starý dobrý trik s mikrovlnkou.


 


levá vs. pravá


 


Trvanlivost (Jak vypadá bota po měsíci skejtování):


No, Filamenty dostaly hodně zabrat, ale moc to na nich vidět nejde. Největší překvapení je asi podrážka, která se ani po měsíci moc nezměnila. Takže sice v nich máte méně citu, než ve vulc, ale za to drží. Bota se o moc nezvětšila a možná tomu pomohl gumový pásek kolem paty, takže i po měsíci mi v nich noha skvěle držela. Dále musím vyzdvihnout tkaničky, které jsou z nějakého odolnějšího matroše a ne a ne se roztrhnout. co se špičky týče, tak i po měsíci se má pořád k světu, takže v nich můžu vesele skejtovat dál.


 


Celkový dojem a hodnocení:


Je vidět, že Tim Gavin se po těch letech u DVS něco naučil, protože botky to jsou opravdu kvalitní. Jednak co se pohodlí a bezpečnosti týče, tak i výdrže. Baví mě svou jednoduchostí, na nic se nehrají a poměr kvalita cena je hodně luxus.