Nike SB Koston Hyperfeel wear test
Vydáno: 27.09.2017Třetí promodel Erica Kostona vyvolal hned při uvedení bouřlivý reakce a nemálo posměchu nad integrovanou ponožkou. Nicméně nedali jsme na první dojem a zkusili se v tom kosmickým nesmyslu projet, abychom vynesli kvalifikovanej soud.
Před začátkem samotného článku je třeba říct, že to je celý samozřejmě zaplacený, podpořený evropskýma dotacema a žádná objektivita neexistuje. Ježíšek taky neexistuje. Bůh taky ne. Nietzche prej existoval a tomu to bylo stejně celý fuk. Já sám skejtovat neumím a v současnosti časteji jezdím s kočárem než na skejtu, tudíž vlastně vůbec nevím, kolik čistýho času jsou boty ježděný, ale trvalo mi to asi tak měsíc, abyste neřekli....
Ponožka
Začnemě tím, co stejně všechny zajímá nejvíc - jak to funguje? Je to dobrý a k čemu? Integrovaná "ponožka", kterou nový Nike SB Koston Hyperfeel mají rozhodně plní svojí primární funkci - bota na noze sedí jako žádná jiná. Nicméně mně osobně třeba moc nevyhovovala její délka.
Trošku sem s tím bojoval a pak mě to napadlo: "Vždyť se to dá přeci OHRNOUT!!!" Tahle mini vychytávka z do té doby "dobrý boty" udělala "super botu". Takže pokud rádi flipujete a nejste fandové vysokých bot (představte si to zhruba, jako byste měli na noze až nahoru zašněrovaný vysoký Chuck Taylory), touhle malou věcí si dokážete nový Kostony hezky poladit.
Materiál a zpracování
Nakonec jsem na to přišel! Tahle bílá colorway je ve skutečnosti vyrobená z kůže a ne gumy, jak jsem si původně myslel. Kdo někdy skejtoval v bílý kůži ví, jak se to má s gripem - minimálně z počátku materiál není tak chytlavej jako klasická semiš, ale vydrží poměrně dost.
Největší chválu pěju na pogumovaný švy na celý botě. Díky tomu prakticky nemáte místo, kde by bota mohla povolit. Výborná věc.
Hyperfeel
Novej materiál, kterej Nike SB začalo používat je ve skutečnosti ukrytej ve vložce. Dříve používanej Lunarlon už teď najdeme primárně v CONS botách a Nike SB se posunulo o kus dál. Ačkoli né tak úplně.... na patě vložky najdeme starej známej a léty osvědčenej Zoom Air polštářek.
Koston aní já nejsme úplně typy na velký gapy, takže na náš typ skejtování je tahle technologie dostačující. Příjemná vychytávka je textilií potažená vložka shora. Ne všude je tohle standard a tahle drobnost často rozhoduje o dost podstatný věci: jestli vám bude noha v botě klouzat nebo ne.
Podrážka jako taková je tenoučká a na špičce z boku chytře "nařezaná", takže s botou je prakticky po vyndání z krabice možné udělat to, co vidíte na fotce. O flexibilitě to myslím vypovídá tolik, že to nechám bez komentáře.
Komfort
Z hlediska komfortu je Kostonu Hyperfeel opět málo co vytknout. Bota je tenká a dobře zpracovaná. Zajímavá jsou očka na tkaničky propojené přímo se spodkem boty. Díky integrované ponožce bota hezky drží na noze, ale díky absenci jazyka a tenčím tkaničkám tak není úplně utažená bota tak komfortní, jak by mohla. Ale to se dá asi snadno vyřešit širšími tkaničkami.
Shrnuto a podtrženo:
Nike SB Koston Hyperfeel je neskutečně zajímavá a dobře udělaná bota, která i přes původní vlnu posměchu vůči integrované ponožce dokázala, že takové inovace mají pořád smysl. Ocení ji havně lidi, kteří preferují citlivou botu před modely, které jsou dělané na skákání z velkých věcí.
Je s podivem, že i samotného Kostona je vidět v tomhle jeho modelu po čertech málo a preferuje variantu Hypervulc. Koneckonců i on má za sebou určitě desítky zvrtnutých kotníků, na což je jeho Hyperfeel model z hlediska opory naprosto ideální.
A pokud vás odrazuje vyšší cenovka, zohledněte fakt, že za jednu dobrou ortézu, ve který se dá pohodlně skejtovat dáte dneska už skoro litr, takže proč jí nemít rovnou v botě?
Dává mi to celé nakonec docela dobrý smysl...
Za testovaný vzorek a vloženou důvěru patří velký dík Karolíně z Nike.