Recenze: Vans Skate - Half Cab

Vydáno: 05.05.2023

Po zimní pauze se hlásíme s letošní první recenzí na boty. Tentokrát jsme si pro další testování nevybrali žádnou novinku, ale naopak ikonický model, který v roce 2022 oslavil už třicet let na trhu. Řeč je samozřejmě o promodelu Steva Caballera od Vans a legendárních Half Cabech.

Vans Skate - Half Cab

Základní informace o testování

Jedny z nejikoničtějších skate bot v historii, které musí znát snad každý skater. Stojí za nimi dneska už naprostá legenda Steve Caballero, který s předchůdcem Half Cabů přišel už v roce 1989, kdy mu vyšel u značky Vans promodel s názvem “The Caballero”. Tenhle model byl ale o poznání vyšší. Postupem času, kdy se Steve začínal čím dál víc věnovat skejtování na streetu, si začal u ostatních skejtrů všímat, že si jeho promodel upravují. Skejtři si boty zastřihovali a aby se dál nepáraly, oblepovali si vršek ducktapou. Cílem bylo mít trochu větší volnost pro lepší kontrolu nad deskou. Cab si tuhle DIY úpravu musel vyzkoušet a po tom, co si takhle upravil tři páry bot, se rozhodl zavolat do Vans a domluvit se, aby snížená varianta šla do výroby. A tak vznikl v roce 1992 model s názvem “Half Cab”, o kterém se dneska budeme bavit.

Za třicet let se z tohohle modelu stala naprostá ikona, vzniklo nespočet různých barevných kombinací a taky spousta spoluprací nebo i různých modifikací (například collabo s Timberland, Gore-Tex, winter edice apod.). My jsme se však v recenzi zaměřili na klasické Half Caby z kolekce Skate, které ale prošly za tu dobu určitým vývojem. V současné době mají Half Caby upravenou waffle podrážku s technologií SickStick pro super grip, vložky PopCush pro větší pohodlí, vrstvu DuraCap pro delší výdrž a o lepší stabilitu nohy a o zajištění jazyku na místě se postarají všité strapy.

Cena Half Cabů se pohybuje kolem 2 500 Kč, ale dost často je seženete i v akci. My jsme tentokrát boty na recenzi dostali od Boardstar.cz –  za což moc děkujeme – kde jejich cena začíná na 1 840 Kč.

Testování bot se kvůli počasí celkem natáhlo, ale boty za sebou mají minimálně to, co dá měsíc každodenního skejtování. Během testování jsem boty (ani tkaničky) nijak nelepil a zároveň jsem celou dobu skejtoval i originální vložky.

První pocity

Hned po rozbalení krabice mě na první dobrou potěšilo, že součástí balení je sáček s náhradníma tkaničkama – dříve naprostý standard, na který ale v současný době moc značek úplně nehraje. Při prvním obutí mě hodně příjemně překvapily vložky, díky kterým jsou Half Caby hned od první chvíle hodně pohodlné, což jsem upřímně moc nečekal.

Zároveň jsou boty ale taky o něco těžší, než na co jsem běžně zvyklý. Kromě toho je oproti jiným botám dost netradiční samotná stavba podrážky, na kterou jsem si chvíli nemohl zvyknout. Podrážky jsou totiž celkem dost podseknuté a mají tvar písmena V - horní část podrážky je výrazně širší než spodek. Stejně tak i bota celkově působí při pohledu na nohu dost široce a při skejtování jsem si na tenhle pohled musel celkem zvykat.

Vans Skate - Half Cab

Boardfeel a grip

Při prvním obutí Half Cabů bylo hned cítít, že i přes hodně pohodlnou vložku se pořád jedná o jednoduchou botu a ne o žádnou cupsole tech botu. Takže i přes pohodlí budete mít skvělý kontakt se skejtem. To se potvrdilo a při stoupnutí na desku ihned víte, kde přesně máte nohu. Na co jsem si ale naopak zvykal celkem dlouho, byl již zmiňovaný tvar podrážky. Po obvodu podrážky je dost tlustá vrstva gumy, která ale není ze stejného materiálu jako u vulkanizovaných podrážek, ale je pocitově na začátku trochu tvrdší. Právě tahle vrstva gumy a i samotný tvar mi nejdřív dělaly problémy a vychytat si flick u flip triků chtělo chvíli úsilí. Jakmile se podrážka lehce oskejtovala, byl boardfeel mnohem lepší.

Half Caby mají proslulou waflovou podrážku, která je tentokrát navíc vyrobená z upravené směsi s názvem SuperStick pro ještě lepší grip. Boty na gripu fakt drží jako přibitý od první chvíle a skvělý grip si udržely až do konce testování.

Vans Skate - Half Cab a jejich legendární waffle podrážka

Pohodlí a ochrana

Když se zaměříme na pohodlí a ochranu nohy, není Half Cabům moc co vytknout. Již zmiňovaná PopCush vložka zajišťuje komfort – a to i přes tenkou podrážku, která v sobě nemá žádnou pěnu nebo tlumení. Vložky ale dělají fakt hodně. Jasně, velké gapy nebo dopad na hranu pořád ucítíte, ale rozhodně tlumí dopady mnohem víc než klasické vulc modely.

Co se týká další ochrany, boty mají hodně vyztuženou zvýšenou část kolem kotníku a ve Vansu rozhodně nešetřili ani s polstrováním. Boty jsou vypolstrované hlavně kolem kotníku a zároveň mají celkem tlustý jazyk, takže pěkně chrání nárt a zároveň noha (i díky strapům na jazyku) v botě perfektně sedí. Co bych naopak Half Cabům vytknul, je potom odvětrávání a částečně i o něco vyšší váha. V botách je po chvílí skejtování fakt teplo, a to i přestože jsem je testoval v zimních měsících. Takže se vám v nich v letních měsících budou nohy asi dost potit. 

Vans Skate - Half Cab / Stav po testování

Výdrž

Jednou z nejsilnějších stránek Half Cabů je podle mého názoru jejich výdrž. Již zmiňovaná vrstva gumy po obvodu podrážky zaručuje obrovskou odolnost a zároveň taky poměrně dost chrání i samotnou vrchní část boty. Díky tomu je semiš i po pořádný dávce flip triků v super stavu a má před sebou spoustu dalších sessions. Překvapivě dobře si vedly i všechny švy, které se i po proflipování na namáhaných místech (hlavně na špičce, kde kopu var) vůbec nepáraly. Během testování se potom boty trochu rozšláply, hlavně v oblasti špičky. Díky pevně vyztužené části kolem kotníku boty ale pořád drží tvar.

Vans Skate - Half Cab / Stav po testování (switch)

Pokud se zaměříme na podrážku, Half Caby s updatovanou směsí gumy SuperStick mají taky super výdrž a i po testování mají i v nejnamáhanějších částech slušný vzorek. Stejně tak si celou dobu drží super grip a na skejtu boty drží pořád suprově. Jediným mínusem je, že se koncem testování začalo na části špičky odlepovat lemování od podrážky. Výdrž je ale celkově naprosto skvělá a i po testovačce mají pořád ještě hodně co nabídnout!

Vans Skate - Half Cab / Stav podrážky po testování

Finální hodnocení

Když se podívám na Half Caby jako celek, tak mě dost příjemně překvapily. Tenhle ikonický model, který je na trhu víc než třicet let, může kromě nestárnoucího designu nabídnout, díky novým technologiím, komfort, který bych od Half Cabů vůbec nečekal. Zároveň mě hrozně příjemně překvapila i odolnost nejenom podrážky, která má super grip až doteď, ale i samotného semiše. Díky tomu nepřišel ani prostor na ozkoušení DuraCap vrstvy. Co jsem vnímal jako největší slabinu, byl už zmiňovaný atypický tvar podrážky, na kterou jsem si při flip tricích musel nějakou dobu zvykat. Takže jestli rádi hrotíte flipový variace na flatu, připravte se, že si dost možná budete muset na prvních sessions na boty zvykat. I tak se ale za mě Half Caby určitě vyplatí vyzkoušet a není se čemu divit, že je tahle legendární bota populární i po třiceti letech.

 

A pokud bys chtěl Half Caby taky vyzkoušet, můžeš objednávat například na Boardstar.cz