Recenze: New Balance Numeric - 306 Jamie Foy

Vydáno: 29.06.2023

Po několika týdnech je čas na další recenzi bot. Tentokrát se znovu vrátíme k portfoliu značky New Balance Numeric a to rovnou na promodel krále frontside cruxu, fakie nogrů a obecně “pinched” triků na railech. Není řeč o nikom jiným než o Jamiem Foyovi a jeho modelu 306, který už vyšel i ve slip-on variantě. Takže jestli vás zajímá, jak se v těchhle botách skejtuje a jak jsou odolný, určitě pokračujte níže.

New Balance Numeric - 306 Jamie Foy

Základní informace o testování:

Promodel Jamieho Foye nese označení 306, což podle standardů v označování modelů bot u New Balance vypovídá o tom, že se jedná spíše o jednodušší model, při jehož výrobě není použito moc technologií - například v porovnání s promodelem Tiaga Lemose 1010. Jamieho promodel je vystavěn na vulkanizované podrážce a svršek je tvořen prémiovým semišem v kombinaci s prodyšným materiálem mezi špičkou a jazykem. Co se týče technologií, které jsou ukryté uvnitř boty, jedná se o vložky s technologií Abzorb; taky v nich ale najdeme speciální gumovou vrstvu pod semišem, která je na špičce a pokračuje až k patě, takže vyztužuje nejnamáhanější místa. Vulkanizované podrážky jsou vyrobené pomocí technologie N-durance, která má zajišťovat lepší odolnost a super grip.

Promodel Jamieho Foye je na trhu už od roku 2019, což je rok po tom, co Jamie Foy vyhrál ocenění Thrasher Skater of the Year, a v současné době vychází i ve slip-on variantě. Cena NB Numeric začíná zhruba na cenovce 2 150 Kč, ale pokud nehledáte vyloženě specifickou colorway, seženete boty v akci klidně i pod 1 500 Kč (ať už na oficiálních stránkách nebo ve skateshopech).

Stejně jako ostatní modely v našich recenzích, i NB 306 mají za sebou ekvivalent přibližně měsíčního skejtování (minimálně 30 hodin ježdění). Boty jsem za celou dobu testování nijak nelepil (ani švy) a opět jsem neměnil ani vložky za Footprinty. Jediné, co jsem musel vyměnit, byly tkaničky, které se ale po pár sessions znovu roztrhaly.

První pocity:

U New Balance se musí nechat, že jejich boty jsou super zpracované, a stejně jako všechny předchozí páry, co jsem měl, i Foye byly skvěle vyrobený - nikde žádné zbytky lepidla, příjemné materiály a hned na první dobrou působí celkem kvalitně semiš. Přestože se jedná u vulkanizované boty, měl jsem o něco větší očekávání v pohodlí. I když mají mít Foye vložku s Abzorb technologií, na komfortu při chůzi (natož při skejtování) to není moc znát a pohodlí je dost podobné, jako u klasických vulc bot.

Na druhou stranu se to zase projeví na lepším boardfeelu, který je skvělý hned od prvního stoupnutí na skejt. Co se týká tvaru boty, při prvním obutí mi připadal celkem nižší profil špičky boty a na začátku jsem tak po delší době v botách lehce cítil tlak na palce – to ale po pár obutích přešlo.

New Balance Numeric - 306 Jamie Foy

Boardfeel a grip:

Jak už bylo zmíněno, Foye jsou v podstatě klasické citovky s vulkanizovanou podrážkou, které slibují super boardfeel. Tahle očekávání jsou hned při prvním stoupnutí na skejt naplněna, protože boardfeel je opravdu skvělý. Boty mají hodně příjemný tvar špičky, která není ani úzká, ani široká - prostě tak akorát; trochu mi připomíná tvarově špičku promodelu Lucase Puiga u Adidas. Díky super tvaru budete mít hned při prvních flipech skvělou kontrolu nad skejtem - prostě super “flick”.

Co je potřeba zmínit, je i skvělý semiš, díky kterému boty hodně dobře táhnou. A pokud se zaměříme na grip, ten je na začátku fakt hodně silný a pokud si na první session vezmete i novou desku s Mob gripem, budete na skejtu jako přikovaní! To se po nějaké době skejtování lehounce zhorší, ale i tak si drží skvělý grip až do konce testování.

New Balance Numeric - 306 Jamie Foy

Pohodlí a ochrana:

Jak už jsem zmiňoval výše, od ochrany a pohodlí jsem měl popravdě trochu vyšší očekávání. Jasně, jde o vulc boty, ale po předchozích zkušenostech s New Balance botama jsem prostě čekal víc. I tak je vložka ale rozhodně pohodlnější než například klasická Zoom Air vložka u Blazerů nebo Janoski. Pokud si ovšem dáte lehké primo, připravte se, že ucítíte každou vrstvu skejtu. Stejně tak si v těchto botech moc nedovedu představit skákat větší věci – a jestli Jamie vrací všechny raily s originálníma vložkama, tak ještě větší respekt!

V oblasti další ochrany nohy, jelikož jde o jednoduchou botu, o polstrování tu není řeč. Na druhou stranu mi perfektně seděly na noze a připadal jsem si v nich hodně stabilně, hlavně díky fajn střihu paty. Jazyk drží na místě díky přišitým strapům a nikam neujíždí. Navíc je ušitý z prodyšného materiálu a další komfort zajišťuje taky síťovaný prostor mezi jazykem a špičkou, který zajišťuje lepší odvětrávání. Boty navíc celkově působí poměrně lehce. 

New Balance Numeric - 306 Jamie Foy // Stav po testování 

Výdrž:

Pokud se nyní zaměřím na výdrž, musím boty rozdělit na dvě části. Největší slabinou je za mě podrážka, ta se na poměry celkem rychle sjíždí a v porovnání s dalšími botami mi přišlo, že se vzorek sjel o dost rychleji. To se lehce projevilo i na gripu, ale ten je stále super i do konce testování.

New Balance Numeric - 306 Jamie Foy // Stav po testování - podrážka

Naprostý protipól je potom svršek bot, protože na semiši byste těžko hledali nějakou chybu. Po celou dobu testování si drží super tvar, boty se nijak extra neroztáhly do stran, flick pořád skvělý. I po měsíci skejtování jsou na semiši jen těžko vidět známky tahání triků. Stejně tak drží skvěle i švy. Jediným mínusem mohou být tkaničky, respektive jejich umístění, které se mi na nejnižších dvou očkách po dvou sessions proflipovaly. Stejně tak se stalo i po výměně, takže jsem to poté už moc neřešil, tkaničku zavázal a tyhle dírky vynechal.

New Balance Numeric - 306 Jamie Foy // Stav po testování (switch)

Finální hodnocení:

Pokud se podíváme na NB 306 jako celek, za mě se jedná o super vulkanizované citovky. Mezi hlavní výhody je za mě potřeba zmínit určitě perfektní boardfeel, grip i samotný flick u flip triků, který je prostě top od první do poslední session. S tím se pojí i hodně vysoká kvalita semiše, respektive celkově výborné zpracování bot. Jedinou nevýhodou je za mě odolnost podrážky, která se přece jenom sjíždí o dost rychleji – a ještě v porovnání s extrémně odolným svrškem působí, že by si podrážka zasloužila o něco větší výdrž. Celkově ale můžu Foye určitě doporučit a pokud byste rádi vyzkoušeli nějaké nové jednoduché citovky, New Balance 306 za mě určitě stojí za vyzkoušení!