Recenze: New Balance Numeric - 1010 Tiago Lemos

Vydáno: 05.09.2022

Po kratší pauze se hlasíme s další recenzí na boty. Tentokrát jsem se zaměřil na promodel Tiaga Lemose u New Balance Numeric, které jsem chtěl vyzkoušet už od první chvíle, co jsem viděl představovací part “Trust Tiago”! S dostupností to u nás dlouho nebyla žádná sláva, ale konečně jsem sehnal svůj pár a boty prošly pořádným testem. Takže jestli tě zajímá, jak jsou na tom tyhle “tech” boty s boardfeelem, pohodlím a hlavně výdrží, scrolluj níže!

New Balance Numeric - 1010 Tiago Lemos

Základní informace o testování:

Na další recenzi jsem si tentokrát vybral první promodel Tiaga Lemos u značky New Balance Numeric. Po odchodu od DC Shoes si asi každý jen těžko dokázal představit, kam povedou jeho další kroky, protože bez OG Lynxů na nohou si jeho skejtování asi moc lidí nedovedlo už představit. Když potom přišlo ohlášení, že bude obouvat boty od New Balance, bylo jenom otázkou času, kdy vyjde jeho první promodel.

Už po zveřejnění prvních fotek promodelu u New Balance bylo jasný, že tenhle model bude plný technologií a že se bude jednat o něco jiného, než jsme byli u Numericu doposud zvyklí. To se odráží i v samotným názvu modelu - NB Numeric 1010 Tiago. Stejně jako to má ve zvyku New Balance, tak i u Numeric platí, že čím vyšší číslo modelu bot, tím více technologií a taky tím “vymakanější” boty jsou.

Právě technologie a samotný styl boty se bohužel odráží i na o trochu vyšší cenovce, která se většinou pohybuje nad 2 600 Kč. A nejlepší to zatím není ani s dostupností. Já nakonec Tiaga sehnal na oficiálních stránkách New Balance během akce s 20% slevou.

Kvůli všem technologiím a vychytávkám jsem tentokrát neměnil ani vložky za Footprinty a celou testovačku jsem tedy odjezdil s originálními vložkami. Co se týká doby testování, aktuální stav bot na fotkách je po zhruba dvou měsících skejtování – s tím, že jsem se nedostával na skejt každý den (minimálně měsíc každodenního skejtování ale mají stopro za sebou), a během testování jsem boty nijak nelepil (ani švy).

První pocity

Upřímně musím říct, že už hned po vybalení bot z krabice působily Tiaga neskutečně dobře zpracovaný a stejně tak na tom byla kvalita materiálů. Na celých botách nebyl ani kousek lepidla nebo jiných “nečistot/chyb”, stejně tak tomu bylo u všech švů nebo taky například u vychytané “gumové” vrstvy, která slouží jako ochrana a přechod mezi semišem a síťovinou na špičce boty. Prostě boty propracované a doladěné od podrážky až po tkaničky!

Kdo někdy chodil v “klasických” New Balance botách, má už nějaká očekávání na pohodlí, protože právě pohodlí je jedním z jejich hlavních benefitů. A Tiaga tohle očekávání víc než naplňují - hned po prvním obutí máte nohy jako v bavlnce a zároveň boty i suprově sedí. Přestože boty pěkně obepnou nohu, nikde netlačí a super je taky kompletně síťovaná špička, která krásně odvětrává. Na druhou stranu, zpočátku jsem měl docela obavy, jestli se během skejtování hned neroztrhne.

Bota sice z fotek a profilu vypadá celkem velká a “puffy”, asi tak, jak si k Tiagovi člověk představuje, ale při obutí a pohledu seshora má super tvar a rozhodně nepůsobí nijak široce. Na první pohled si taky hned všimnete výčtu mnoha technologií. Zkusím to všechno vyjmenovat: vložka s technologií Ortholite, použití Fantomfit (podle všeho se jedná právě o kombinaci síťoviny a ochranné syntetické vrstvy), vyladěná podrážka Ndurance a pohodlí zajišťuje pěnová “midsole” Fuel Cell. Výčet to je skoro jako z teleshoppingu od Horsta Fuchse, ale pohodlné jsou boty hned od první chvíle.

New Balance Numeric - 1010 Tiago Lemos

Boardfeel a grip

I když boty působí z fotek a záběrů na poměry celkem puffy, v reálu má špička boty super tvar. Problémy mi nedělala ani podrážka, která byla z boku celkem dost členitá (různé vlnky, místy vyšší, viditelná část midsole apod.), a i když je celkově vyšší, než když jsem jezdil naposledy například Puigy od Adidas Skateboarding nebo éS Accel Slim, v botách jsem měl dobrý boardfeel a po pár minutách jsem desku cítil přesně tak, jak bylo potřeba.

Stačilo si zkusit několik flipů a hned jsem si boty hodně oblíbil. K mému překvapení se v nich flipovalo fakt skvěle. A problémy nedělal ani tradiční tvar předního panelu, který New Balance používá na většině modelů bot. Podrážka měla úplně super grip, a to od začátku až do konce. Tahle barevná varianta měla “průhlednou” icy sole, která byla extra grippy (je možné, že se jiná barevná varianta bude lehce lišit), ale podobně na tom byl i zbytek podrážky z materiálu Ndurance. Stejně tak je tomu i u semiše, takže ani při tahání triků rozhodně nemohla být řeč o tom, že by vám někdy sklouzla noha. 

New Balance Numeric - 1010 Tiago Lemos

Pohodlí a ochrana

Jak už bylo několikrát zmíněno, Tiaga jsou nabitý technologiemi, které by se měly projevit hlavně v pohodlí a výdrži. A musím říct, že v obou aspektech si vedly fakt skvěle. Právě kvůli speciální midsole jsem pro tentokrát neměnil ani vložky za Footprinty, a i tak jsem si za celou dobu testování neodrazil patu a i primo se dalo v pohodě přežít. Sice jsem boty moc neotestoval většími gapy nebo na větších schodech, ale při běžným skejtování a skákání z menších gapů si vedly rozhodně skvěle.

Už po prvním obutí Tiaga dostály jménu New Balance, který jsou obecně proslulý skvělým pohodlím, a i když se nejedná o klasický running/street boty, komfort a pohodlí rozhodně pořád nabízí.  Co je taky super, je i samotný “fit” boty - bota díky tvaru, přišitému jazyku a taky díky měkkým polštářkům na patě perfektně obepne nohu a fakt skvěle sedí.

Na botách je už od prvního pohledu vidět, že mají i docela slušnou ochranu. Polstrování je vidět a cítit hlavně v oblasti paty a kotníku, zároveň mají Tiaga i celkem naplněný jazyk. Kvůli tomu je potom při skejtování v botách o trochu větší teplo, ale díky superprodyšné síťované špičce vám alespoň trochu nohy budou větrat.

New Balance Numeric - 1010 Tiago Lemos

Výdrž:

Co se týká výdrže boty, hned na začátek musím říct, že si s výdrží vedly Tiaga skvěle a i po testování mají ještě hodně co nabídnout. Podrážka se sice po pár dnech chození začala na dvou místech jakoby drolit (dost možná to mohlo být i kvůli tomu, že se jednalo o čirou variantu) a měl jsem strach, jak dopadnou po skejtování, ale s odstupem několika sessions můžu říct, že rozhodně není potřeba mít strach - naopak. Podrážky se potom už nedrolily a hlavně vydržely nesmysl. Navíc i na konci testovačky měly “vzorek”.

NB - 1010 Tiago Lemos: Stav bot po testování - Podrážky se hned po pár dnech chůze začaly místy (hlavně na vnitřní straně podrážky)  “drolit”. Při skejtování ale měly jinak super výdrž a pořád si držely skvělý grip.

Podobně je na tom s výdrží i zbytek boty. Semiš se mi za dobu testování skoro nepodařilo prodřít a i jeho výdrž patří rozhodně k těžkýmu nadprůměru. Síťovaná špička, u které jsem se na začátku celkem bál, aby se rychle neprotrhla, taky překvapivě vydržela úplně všechno a kromě pár vytažených vláken nemá žádné šrámy. Boty si navíc celou dobu držely super tvar a ani se skoro vůbec neroztáhly do stran. Kdybych měl vytknout jednu věc, byly by to akorát tkaničky a jejich očka - spodní dírky jsou umístěné tak, že je po několika skejtováních asi proflipujete (takže doporučuju zakápnout lepidlem nebo radši vozit náhradní tkaničky s sebou). Vrchní dvě dírky na tkaničky, hlavně to ochranné z plastu, bylo popravdě celkem k ničemu a akorát ničilo grip (podobně jako to kovové).

NB - 1010 Tiago Lemos: Stav bot po testování - norm

NB - 1010 Tiago Lemos: Stav bot po testování - switch

Finální hodnocení:

Kdybych měl zhodnotit Tiaga jako celek, za mě patří rozhodně k nejlepším botám, co jsem za poslední dobu skejtoval - hlavně potom co se týká výdrže a pohodlí. Kromě toho mě ale fakt příjemně překvapily i v ohledu boardfeelu a toho, jak dobře se v botách flipovalo. Jasně, nemůžete čekat, že budete cítit každý kamínek jako ve vulc botách typu Janoski apod., ale rozhodně jsem nečekal, že si na Tiaga takhle zvyknu.

Za sebe tyhle boty můžu stoprocentně doporučit, jenom je škoda, že to u nás není trochu lepší s dostupností a nabídkou. A druhé mínus může být potom o něco vyšší cena.