Recenze: Footprint Gamechangers Insoles

Vydáno: 04.03.2021

Značka Footprint není na scéně žádný nováček a o jejich revolučních vložkách do bot slyšel asi každý skejtr. Většině se při prvním vyslovení „Footprint Insoles“ asi vybaví Jaws a jeho polety z nekonečných schodů nebo test s vajíčkem či bowlingovou koulí. Komu ale můžou tyhle vložky pomoct a opravdu jsou tak zázračné? Na to se pokusíme odpovědět na následujících řádcích této recenze.



 



 

 

Pro koho jsou vlastně vložky od Footprintu?


Jak už bylo zmíněno výše, při pomyšlení na vložky od Footprintu si asi většina hnedka vybaví jména jako Aaron Homoki nebo jiného „letce“, který každodenně skáče minimálně z dvanáctek a o víkendu vyráží na Eltoro. Takovýmto bláznům tyhle vložky samo sebou pomůžou, ale není to jejich jediné využití. Co možná už moc lidí neví, je, že vložky můžou fungovat jako prevence proti různým zraněním, zejména kolen a kotníků, protože vložky pomáhají držet stabilní oporu nohy a tlumí nárazy. Jako prevence mohou vložky fungovat nejen při sportu, ale i pokud hodně chodíte nebo dlouhodobě stojíte. V podstatě jde o to, že pokud máte například problém s klenbou, tak během používání nesprávných vložek do bot přetěžujete klouby a vazy, a to může vést ke zranění.

 

Footprint používá materiál Fluid X Protection, který mimo jiných používá NASA v Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), a zároveň dokáže absorbovat 90 % nárazů. Mimo této technologie je používána také speciální paměťová pěna, která zajišťuje pohodlí a přizpůsobování chodidlu. Díky nanotechnologii jsou vložky při chůzi měkké, ale pokud čelíte prudkému nárazu, pěna ztvrdne a pohltí náraz.

 

Footprint nabízí několik různých typů vložek, který je každý uzpůsoben pro trochu jiné použití. Ve zkratce se jedná o typy Kingfoam / Kingfoam Elite / Kingfoam Orthotics (zaměřené na absorbování nárazu – v různých tloušťkách, případně zvýšení u paty či podporu klenby) a Gamechangers (po rozpečení v troubě se vložky přizpůsobí tvaru nohy a následně po vychladnutí zůstane tvar oproti Kingfoam vložkám zafixován ve tvaru vaší nohy). A právě u „Gamechangerů“ jsme vyzkoušeli, jak se věci mají v reálu.

 



 

Jak vložky Gamechangers vytvarovat?


Jak bylo zmíněno výše, dneska se podíváme na vložky „Gamechangers“. Vložky jsou v pěkné krabičce, na které najdete taky veškeré info o technologiích, kdo na ně sází, apod., a nemůže chybět ani návod na to, jak postupovat k vytvarování vložek. V balení najdete kromě vložek i dva pěnové samolepící „podpatky“, které si můžete nalepit na vložky v případě, pokud preferujete více odměkčenou a výše postavenou patu.

 

Před prvním použitím si vyjměte originální vložky z bot, do kterých chcete FP vložky dávat, a poměřte je s „Gamechangers“. V případě, že jsou mezi vložkami velké rozdíly – zejména pokud máte úzké boty – je možné si tvar původní vložky obkreslit a nůžkami FP vložky zastřihnout. Jedná se hlavně o špičku vložky (boky se díky tvarování dost přizpůsobí). A dávejte pozor, abyste nestříhali dál než před hranici švu!

 



 

Po úpravě tvaru přichází na řadu zábavná část, a tou je samotné rozpékání. V „Gamechangerech“ jsou totiž kromě pěny umístěny speciální „kapsy“ se hmotou, která se po zahřátí rozepne, změkne a následně po vychladnutí drží tvar vaší nohy.

 

Zapněte tedy troubu a předehřejte ji na 110 °C a vložky vložte do trouby (bez podpatků). Pečení by mělo trvat 8 až 10 minut, záleží na každé troubě. Po osmi minutách můžete vyzkoušet, jestli je středová část již měkká a lehce nafouknutá (raději si vezměte rukavici, ať se nespálíte). Pokud cítíte, že se hmota moc netvaruje, klidně vložky ještě nechejte dvě minutky v troubě. Podle instrukcí by se neměla používat mikrovlnka!

 



 

Po vyjmutí z trouby jsou vložky ohebnější – ihned je vložte do bot, ze kterých jste vyjmuli původní vložky (do bot přijdou už pouze Footprinty). Ujistěte se taky, že nemáte ve špičce vložku shrnutou. Poté si boty obujte a běžte se na přibližně 10 minut projít. Po obutí vložky na začátku příjemně hřejí a pokud jste zvyklí na klasické ploché vložky (jako jsou třeba v Janoskách), připravte se, že se budete cítit trochu nepřirozeně. Po pár minutách vložky vychladnou, ztuhnou a tvar vložek zůstane zafixovaný podle vaší klenby. Tenhle proces můžete kdykoliv zopakovat a vložky znovu vytvarovat – vložky jsou na dlouhodobé užívání. Pokud chcete vložky vyměnit z jednoho modelu bot do druhého, je určitě lepší před výměnou vložky znovu nahřát a opět vytvarovat.

 



 

Test a hodnocení


Jak už bylo uvedeno výše, pokud jste zvyklí na tvrdou plochou vložku, je obutí ortopedických vložek velký rozdíl. Já osobně jsem vložky testoval v botách Janoski, na které jsem dlouhodobě zvyklý, a na první dobrou byl rozdíl fakt znát. Z toho důvodu jsem si dal v botách před skejtováním delší procházku, abych si na oporu klenby zvykl. Po půlhodince chůze jsem se už ale cítil v naprostém komfortu. Rozdíl pohodlí je fakt hodně znát, obzvlášť při změně vložky v nějakých citovkách s vulkanizovanou podrážkou – a to i při chůzi.

 

Co se týká první session na skejtu, i tady je změna cítit. „Gamechangery“ jsou oproti Nike vložkám měkčí a o maličko tlustší, zejména na patě. I proto jsem ani nezkoušel vkládat pěnové „podpatky“. Co je totální pecka hned na první dobrou, je stabilita nohy v botě. Díky vytvarování se cítíte v naprosté jistotě a noha se vám v botě ani nehne! Tím pádem je i menší šance nějakého zvrtlého kotníku.

 

Pokud budete chvíli jezdit v původních vložkách a pak vlezete do páru s Footprintama, tak budete vnímat rozdíl boardfeelu. Jakmile si ale dáte několik triků a zvyknete si na měkčí vložku, pravděpodobně nebudete chtít jinak. Paradoxně mám s Footprintama větší kontrolu a jistotu než s původníma, tenkýma Nike vložkama.

 

Pokud se zaměříme na absorbování nárazů z dopadů, hned na začátku řeknu, že na dvacítkách jsem vložky bohužel (spíše bohudík) netestoval. Tlumení nárazů a dopadů z běžné session jsem vnímal spíše až po konci ježdění – po session mě pocitově tolik nebolela chodidla ani kolena. Co jsem taky vnímal hodně pozitivně, je ochrana před odražením paty. Při skejtování s původními Nike vložkami mě poměrně často trápilo odražení paty a slavný Zoom Air polštářek mi teda fakt nepomohl. Oproti tomu jsem při ježdění s „Gamechangerama“ o tomhle problému vůbec nevěděl. Známé primo se mi při testovačce taky nevyhnulo, ale k mému překvapení to absolutně neznamenalo konec ježdění jako dřív. Náraz je samo sebou trochu cítit, ale bolest je téměř nulová. Srovnávat to se standardní Nike vložkou snad fakt nemá ani cenu.

 



 

Shrnutí


„Gamechangery“ mi přijdou jako skvělá možnost, jak udělat z citovek (jako třeba Janoski) boty, ve kterých vás nebude bolet primo, neodrazíte si patu, druhý den po skákání schodů budete moct chodit a i tak nepřijdete o cit v nohách. Za mě je největším přínosem stabilita nohy v botě a značně menší únava i po běžné session. Pokud preferujete skákat často větší věci, tak v tom případě není o čem (teda možná ještě možnost sáhnout po Kingfoamech s větší tloušťkou).

 

Myslím si, že většina skejtrů nahlíží na Footprinty obecně jako na vložky pro letce, kteří se dennodenně ničí na schodech. To ale není pravda a rozdíl ucítíte nejen při easy session na bedýnce, ale i třeba při delší chůzi. Já můžu vyzkoušení Footprintů všem jenom doporučit!