Recenze: DC Shoes - Metric S

Vydáno: 13.02.2024

Máme pro vás letošní první recenzi a tentokrát jsme pro vás otestovali model Metric S od značky DC Shoes, které jezdí třeba Ish Cepeda, Will Marshall nebo bráchové Hongovi. Takže jestli vás zajímá, jak se v těchhle futuristicky vypadajících DCčkách jezdilo a co vydržely, pokračujte na další řádky.

Boty DC Shoes - Metric S

Základní informace o testování:

Značka DC Shoes poslední dobou sází hlavně na reedice OG modelů, jako byly třeba Lynx, Kalis nebo taky na už delší dobu zavedené modely Crisis nebo Manteca. Před nějakou dobou ale přišli s novinkou v podobě modelu Metric, který má být plný nejrůznějších technologií. Pohodlí a ochranu při dopadech má zajišťovat midsole z pěny s IMPACT-FOAM™ a taky vložky s IMPACT-ALG™. Samotná vnější část podrážky je lehká díky RE/GRIP™ RUBBER, která je z 20 % z recyklovaného materiálu. Zbytek boty je pak ze speciální síťoviny, na které je pak ještě TPU vrstva a ostatní části boty pak tvoří semiš, který ovšem není klasický, ale je to takzvaný SUPER SUEDE™, který má mít opět větší výdrž.

Model Metric vychází v mnoha barevných variantách a zároveň i v několika úpravách, například v podání Willa Marshalla nebo Johna Shanahana. Cena modelu Metric S se v původní ceně pohybuje kolem 2 500 Kč, ale často se dá sehnat i ve slevě. My jsme tentokrát boty dostali od českého zastoupení DC Shoes, potažmo Quiksilver Boardriders Store, a posíláme velký díky Ondrovi! 

Stejně jako v předchozích recenzích, i DC Metric S za sebou mají zhruba měsíc skejtování (minimálně 30 hodin ježdění). Boty (ani švy) jsem za celou dobu testování nijak nelepil a ani tentokrát jsem neměnil ani vložky za Footprinty.

První pocity:

Boty mi hned při prvním obutí perfektně sedly na nohu a musím říct, že mě příjemně překvapily pohodlím. Výborně mi sedly kolem paty, která mi přišla lehce vyvýšená – a i špička je tak akorát. Ta rozhodně není úzká, ani ani moc široká, a trochu mi tvarově připomíná Tiaga 1010 od New Balance. Co taky zaregistrujete na první dobrou, je potom prodyšnost. Většina boty je ze síťoviny, včetně dost odvětraného jazyka, a když venku fouká, tak to fakt ucítíte. Takže na letní sessions určitě super!

Co se týká první session, boty jsem tentokrát před skejtováním vůbec nerozcházel, ale hned po vyndání z krabice jsem šel skejtovat. Musím ale říct, že mi fakt sedly a během pár flipů mi vůbec nepřišlo, že mám boty, které jsem nikdy nejezdill. 

Boty DC Shoes - Metric S

Boardfeel a grip:

Jak už jsem nastínil, boardfeel byl v botách od prvního obutí víc než dobrý. I bez rozcházení bot jsem hned po prvním stoupnutí na skate dobře cítil desku a na to, že se jedná o cupsole, nebyla podrážka vůbec tvrdá a nebylo potřeba si nějak dlouze na botu zvykat. Podrážka má navíc od první chvíle hodně dobrý grip, takže nohy skvěle drží na desce a to samé platí i pro tahání triků. A skvělý grip si drží i po konci testování.

Tvar špičky boty mi trochu připomíná Tiaga 1010 od New Balance, jen je trochu kratší (tkaničky začínají blíž špičce). Tvar bot mi ale celkově dost sednul a flipovalo se mi v nich fakt dobře. Před testováním jsem měl popravdě celkem obavy ze členění boty a rozmístění jednotlivých panelů, které ale ve výsledku neměly na tahání triků v podstatě žádný vliv. Flick u flipových triků byl fajn od první session a až se ještě trochu “obrousila” guma ze strany podrážky, byl pak super a konzistentní až do konce testování.

Boty DC Shoes - Metric S

Pohodlí a ochrana:

Pohodlí měla podle popisku zajišťovat midsole s technologií IMPACT-FOAM™ a taky vložky s IMPACT-ALG™, a musím říct, že na pohodlí se nedá stěžovat. Vložka v kombinaci s midsole je v oblasti paty příjemně měkká, ale zároveň pořád zajišťuje dobrou oporu. Vložka a midsole tlumí poměrně dobře dopady, a i pokud si dáte primo, nohy vám určitě neupadnou.  Zároveň v přední části boty není vrstva tak vysoká, takže je pořád dobrý boardfeel.  Co určitě oceníte hlavně v letních dnech, je potom velká část boty ze síťoviny, která fakt skvěle větrá (včetně jazyka).

Co se týká další ochrany, tak boty kromě paty moc ochrany nenabídnou. Díky velké části síťového materiálu jsou boty fakt tenounký, stejně tak i jazyk, takže pokud vám padne skejt na nohu, určitě to ucítíte. Boty jsou jinak polstrované v podstatě jenom v oblasti paty, ale ani tam se nejedná o nějaký extrém.

Stav po testování

Výdrž:

Když se přesuneme k výdrži, DC Metric S mě hodně mile překvapily a jejich stav po testování je fakt skvělý. Na začátku jsem byl dost skeptický k volbě rozmístění panelů, kdy v místě, kde tahám olliečko je semiš rozdělený na dva panely. Švy mají být taky z nějakého special materiálu a musím říct, že držely extrémně dlouho. Díky tomu tak panely držely fakt dlouho, akorát na levé noze se postupem času při tahání switch heelflipů přece jenom protrhly a panel se lehce odchlíplnul. Pokud bych ale nedělal recenzi, zakápnul bych švy vteřinovým lepidlem a věřím, že by nebyl vůbec žádný problém.

Stav po testování - switch

Výbornou odolností mě překvapil i semiš, který fakt celou dobu skvěle táhnul, a skoro vůbec se neničil. Až v posledních dnech se lehce poničila část v místě, kde kopu var. Pod semišem je ale navíc další vrstva ochrany, takže nemusíte mít případně strach, že by skejtování končilo (nebo z děravých ponožek). A perfektně drží i samotná síťovina, která se za celou dobu nezačala trhat nikde!

Pokud se zastavím ještě u podrážek, i ty mají po testování ještě pořád hodně co nabídnout a rozhodně nevypadí, že mají za sebou tolk. Grip byl skvělý od začátku do konce a vzorek pořád drží.

Stav po testování - podrážka

Finální hodnocení:

Když se na boty DC Metric S podívám jako na celek, musím říct, že mě hodně příjemně překvapily. Na začátku jsem byl trochu skeptický, že jednotlivé panely nemůžou vydržet, ale když jsem si boty vyzkoušel, jsem fakt příjemně překvapený. Jako hlavní benefity vnímám pohodlí i extrémní výdrž, a jestli se koukáte po nějakých neokoukaných cupsole botách, co vám dlouho vydrží, určitě bych je doporučil!