Recenze: boty éS – Accel Slim
Vydáno: 24.01.2022Po několika předchozích recenzích, které se zaměřovaly hlavně na desky, se tentokrát vrátíme zase k tématu bot. Pro další recenzi jsem si tentokrát vybral boty s dlouholetou skate historií a tím je model Accel Slim od éS Footwear. Na dalších řádcích vás tak čeká shrnutí mých dojmů z těchhle bot.
Základní informace o testování
Jak už bylo zmíněno, pro dnešní recenzi jsem si vybral boty od dneska už legendární značky éS Footwear. Jejich hvězdný team z dob, kdy jsem ještě ani neskejtoval, je prostě pojem a stejně tak i jejich Menikmati video – jména jako Tom Penny, Rodrigo TX, Eric Koston, Paul Rodriguez, PJ Ladd, Ronnie Creager, Chad Muska, Sal Barbier, Justin Eldridge, Arto Saari, Rick McCrank a spousta dalších. V roce 2012 pak bohužel přišla nucená pauza, ale o dva roky později se hlavy v Sole Technology shodly, že je čas se vrátit zpátky na scénu.
Za poslední roky se postupně tým znovu rozrůstá a éS je vidět čím dál častěji. Aktuálně jsou v oficiálním týmu jména jako Wade DesArmo, Tom Asta, TJ Rogers, Kelly Hart, Shmatty Chaffin nebo Marcus Shaw a domů se v minulém roce dokonce vrátil i legendární Tom Penny. U éS je pořád cítit, že za značkou stojí skejtři a nejedná se o žádný sportovní korporát. Tolik asi k lehké představovačce.
Pokud se nyní přesunu k samotným botám, na recenzi jsem si vybral model Accel Slim. Jedná se o upravenou verzi legendárního modelu Accel, který se na trhu objevil někdy v roce 1995, a patří asi k nejznámějším skate botám vůbec. Jejich Slim verze tak nabízí o poznání zeštíhlenou variantu, ale pokud si potrpíte na pořádný chleby, éS vrátilo do nabídky i právě samotnou OG verzi. A kromě Accelů se postupně vrací do hry i další OG modely jako Quattro, Scheme nebo Evant, který vychází z promodelu Erica Kostona.
Accel Slimy aktuálně seženete asi ve většině skateshopů a vychází v každé kolekci hned v několika barevných provedeních. Maloobchodní cena se pohybuje zhruba kolem 2 200 Kč, ale díky častým releasům se většinou dají sehnat i v nějaké té slevě – teda pokud zrovna chytnete velikost a nezáleží vám úplně na barevné kombinaci.
Boty jsem tentokrát testoval delší dobu, protože jsem se kvůli jiným povinnostem nedostával na skejt tak často. Kdybych skejtování za ty uplynulé dva a půl měsíce dal dohromady, vycházelo by to zhruba na takových 4–5 týdnů každodenních dvouhodinových sessions. Boty jsem za celou dobu nijak nelepil (ani švy) a jelikož jsem dlouhou dobu zvyklý skejtovat s Footprint Insoles, originální vložky jsem po několika skejtováních vyměnil za své Gamechangery.
První pocity
Boty byly hned po prvním vyndání z krabice poměrně pohodlné a zároveň byly i měkké, takže pokud neradi boty rozcházíte/rozježďujete, mohly by vás Accely potěšit. Na druhou stranu, podrážky jsou pocitově fakt hodně tenké a i při chůzi cítíte každý kamínek – o primu nemluvě (ale o tom až později). A to i přes fakt, že nově do všech Accelů aktuálně patří vylepšené vložky Sti Energy Foam.
Při prvním obutí mě Accely docela překvapily i vizuálně – při pohledu seshora totiž boty vypadají pořád docela široce, hlavně kolem kotníků. To mi na botách dělalo při skejtování asi největší problém a za celou dobu jsem si na tenhle vzhled nemohl zvyknout – a to i přesto, že se mi jinak na záběrech nebo při pohledu z profilu boty fakt líbí. Špička je pak naopak tvarově úplně super, není moc špičatá ani moc kulatá a oproti zbylé části boty není tak „puffy“ – skoro jako by to nebyla ani stejná bota.
Boardfeel a grip
Jak už jsem zmiňoval výše, spolu s tenkou podrážkou se pojí i skvělý boardfeel. Ten přichází už od samotné první chvíle, co si boty obujete. Podrážka je jednoduchá, složená z opakujícího se vzoru malých kosodélníků a na patě je pak tradiční logo éS Footwear. Když jsem poprvé stoupl na skejt, měl jsem z bot zvláštní pocit. Na gripu při jízdě boty vůbec neklouzaly a držely jako přibité. Oproti tomu mi ale potom při tahání triků chvílemi připadalo, že podrážka je z boku jakoby dost „tvrdá“ a než se dostanete přes podrážku na semiš, hrana podrážky lehce sklouzne. Nevím, jestli to mohlo být třeba barvou, která byla vedená jako „gold“ a nebyla to klasická „gum“ podrážka. Každopádně mě tohle během ježdění fakt docela štvalo, protože jsem se při spoustě flip triků musel částečně „přeučit“, jak triky tahat. Ovšem po tom, co si „flick“ vychytáte, se pak už bota chová pořád stejně a třeba při klasickém kinu se špička i semiš chovaly skvěle. Accely Slim se pak vyrábí i z dalších materiálů – kůže, umělá kůže nebo i z textilu, takže si při objednávání dávejte pozor, jestli objednáváte tu správnou variantu.
Pohodlí a ochrana
Co se týká pohodlí, neměl jsem upřímně moc vysoké očekávání. Dost lidí kolem mi už říkalo, že Accel Slim nejsou na skejt zrovna z těch nejpohodlnějších bot. Trochu jim pomohly nové vložky, ale i tak to rozhodně nejsou boty na nějaké extra skákání. Dopad na primo je fakt hodně cítit a kolikrát mi přišlo, že mám místo podrážky kus kartonu. Dokonce i při nandání Footprint vložek jsem si párkrát odrazil patu – to se mi v jiných botách s FP Insoles ještě asi nestalo. Oproti podrážce vás tyhle boty ochrání hlavně v oblasti kotníků nebo taky na nártech, kde si Accely zachovaly pořád slušnou výplň, kterou okoukaly u svého tlustšího bráchy.
Výdrž
Téma výdrže musím rozdělit na dvě části – podrážku a botu samotnou. Pokud se zaměřím prvně na podrážku, tak ta mě příliš nepřesvědčila. Ta se totiž na části pod palcem hodně rychle sešlapala, stejně tak se poměrně rychle ochodila i pata. Po dlouhé době jsem měl boty s cupsole podrážkou, která by byla tradičně i prošitá. Ovšem švy na podrážce u špiček nevydržely ani deset minut – nic, co by ovlivnilo výkon, ale vizuálně to fakt nevypadá hezky.
Se švy na samotné botě ale naopak problémy nebyly. Nejvíc namáhané spoje na špičce jsou prošité rovnou třikrát a za celou dobu se vůbec nepáraly (jasně, někde se proflipovaly, ale nit se dál nepárala a ani nikde nevisela). Jako hlavní plus musím zmínit určitě výdrž materiálu. Testovaný model byl už ze zmiňovaného semiše, o kterém na webu éS Footwear uvádí, že se jedná o prémiový semiš. Nevím, co je za tím pravdy, ale vydržely opravdu extrémně dlouho a za celou dobu vypadá vršek bot spíš jako po několikahodinovém ježdění. Známky jsou vidět akorát u švů na špici, která dostává zabrat hlavně u varu. Jediným místem, kde se objevila dírka, je pro mě překvapivě na switch noze v místě olliečka – ale to se asi spíš jedná o nějakou vadu materiálu, protože i když se snažím jezdit i na switch, rozhodně nedělám víc triků na switch než na svou. Semiš tak vydrží fakt extrémně dlouho; za mě i bez lepení rozhodně předčí ve výdrži podrážku, takže Shoe Goo řešit nemusíte. Na druhou stranu se ale boty dost rychle taky roztáhly do stran a i když jsem na začátku měl boty akorát, po pár ježděních jsem v botě už celkem plaval.
Celkové hodnocení
Přestože mám značku éS i jejich nabitý tým hodně rád a na vyzkoušení jejich bot jsem se dlouho těšil, úplně mi tenhle model nesedl. Při koukání seshora jsem za celou dobu Accelům nepřišel na chuť a i po stránce triků jsem si na ně musel hodně dlouho zvykat. Co bylo určitě velkým plusem, je výdrž semiše, na kterém nebylo za celou dobu skejtování vidět skoro žádné poškození. Pokud rádi skáčete větší věci, asi bych do modelu Accel Slim úplně nešel, protože podrážka a vložka je za mě největší slabinou. V jiných případech bych se ale nebál boty vyzkoušet, obzvlášť pokud chcete podpořit „skater owned“ značku a máte éS v oblibě – mně sice úplně nesedly, ale znáte to: sto lidí, sto chutí.