Recenze: Adidas - Tyshawn Low

Vydáno: 15.09.2023

Po několika týdnech se hlásíme s další recenzí na boty. Po New Balance Numeric promodelu Jamieho Foye jsme tentokrát otestovali promodel aktuálního – a zároveň dvojnásobného – vítěze Skater of the Year Tyshawna Jonese od Adidas Skateboarding, a to v low variantě. Na následujících řádcích se tak dozvíte, v čem jsou Tyshawny skvělý a co by se naopak dalo určitě vylepšit.

Adidas Skateboarding - Tyshawn Low

Základní informace o testování:

Jak už bylo zmíněno v úvodu, tentokrát se po nějaké době znovu podíváme na další model od Adidas Skateboarding - Tyshawn Low. Tyshanův promodel u Adidas vyšel poprvé v roce 2019, zhruba po půl roce po jeho první výhře prestižního ocenění Thrasher Skater of the Year, a později vyšla i jeho low varianta. Tyhle dvě varianty vychází dodnes a liší se od sebe kromě výšky pouze v několika detailech. Jedním z hlavních rozdílů je konstrukce špičky, kdy low verze má na rozdíl od vyšší varianty zepředu špičky navíc jednu vrstvu semiše (viz fotky). Tyshawnovi s designem boty pomáhal Scott Johnston a spolu taky botu v současné době lehounce upravili, aby vyšla v remastered verzi - rozdíly jsou ale naprosto minimální. Design bot je inspirovaný hlavně botami na basketbal a co se týká technologií, boty mají odolnou špičku díky Adituff. Větší komfort má pak zajistit vložka Adiprene nebo podšívka z paměťové pěny.

Adidas Tyshawn Low vyšly za uplynulou dobu v několika barevných variantách, kdy low verze jsou velmi často vyrobené z kůže a právě vrstva na špičce je potom ze semiše. Já jsem si na recenzi pořídil Tyshawny v klasické black/white/gold colorway, které jsou vyrobené také z hladké kůže a overlay na špičce je ze semišE. Co se týká ceny, Tyshawny běžně stojí kolem 2 400 Kč, ale jak je zvykem, pokud budete mít štěstí na velikost, seženete je často ve slevě klidně za 1 600 Kč.

Co se týká testování, stejně jako všechny předchozí boty, ani Tyshawny jsem před (ani během) testování nijak nelepil (ani švy). Stejně tak jsem zůstal věrný originálním vložkám a stav bot na fotkách po konci testování je po měsíci intenzivního skejtování.

První pocity:

Boty mě hned po prvním obutí příjemně překvapily tím, jak jsou hned od prvních chvil pohodlné. Zároveň mi boty i hodně dobře sedly, perfektně v nich drží noha a mají příjemný tvar paty. Co mi naopak po chvíli začalo trochu vadit, byl jazyk. Ten je sice vyrobený z příjemného materiálu, který poměrně dobře větrá díky prodyšnému materiálu, ale po pár krocích vždycky sjíždí na stranu. 

Tyshawny mají hodně příjemný tvar, nejsou to sice citovky, ale zároveň rozhodně nejde ani o nějakou extra puffy botu. A překvapivě dobře mi seděla i samotná špička boty. Přestože se jedná o cupsole boty, před kterýma jsem navíc skejtoval promodel Jamieho Foye s vulkanizovanou podrážkou, překvapily mě pozitivně i v oblasti boardfeelu i flicku u flip triků

Adidas Skateboarding - Tyshawn Low

Boardfeel a grip:

Jak už jsem nastínil, boardfeel mě velmi pozitivně překvapil. Podrážka v kombinaci s vložkou fungují suprově a vždycky přesně víte, kde na desce stojíte a kontrola je tak hodně dobrá. Podrážka má navíc od začátku poměrně slušný grip – jak co se týká samotné podrážky zespod, tak i hrany při tahání triků. 

Z čeho jsem měl poměrně obavy, byl hlavní materiál, kterým je hladká kůže. Popravdě si už ani nepamatuju, kdy naposledy jsem boty z hladké kůže skejtoval. Díky extra vrstvě na špičce z velmi kvalitního semiše (stejná kvalita jako například u Adidas Puig), která zakrývá v podstatě celou špičku v místech, kde taháte většinu flipů, ale není potřeba mít nějaké obavy. Hladkou kůži jsem tak v podstatě ze začátku cítil hlavně při olliečkách, kdy je prvních pár pokusů znát, že přece jenom netahá tolik, jako semiš. Po pár sessions ale dojde k lehkému odření a pak už se chová podobně jako semiš.

Flip triky mě ale v Tyshawnech hodně bavily už od první session a postupem času se to ještě lepšilo. Jak se ještě po dvou - třech skejtováních trochu oflipovala hrana podrážky, byl flick v naprostým topu!

Adidas Skateboarding - Tyshawn Low

Pohodlí a ochrana:

Pokud se zaměříme na pohodlí, Tyshawny mě hodně příjemně překvapily hned po prvním obutí a skvělou pohodlnost si drží pořád. Přestože nemají žádné výrazné odvětrávání, ani v letních vedrech není v Tyshawnech žádné extra teplo, což mě teda poměrně překvapilo.

Z pohledu ochrany nabízí Tyshawny oporu hlavně v oblasti paty a kotníků, kde jsou boty příjemně polstrované a zároveň je i samotná pata o něco výše vytažená, takže subjektivně chrání o něco více i achilovku. Ale jak už jsem zmiňoval výše, boty nejsou nijak puffy, takže polstrování a ochrana je spíš takový průměr. Co se týká ochrany chodidla před nárazy, nejsou popravdě Tyshawny žádná extra třída. Sice jsem jako obvykle neskákal žádné větší gapy/schody, ale i tak jsem si párkrát primo dal a určitě je ucítíte – není to tak hrozný jako ve vulc botách, ale cítit to je. Stejně tak i nějaká odražená pata určitě hrozí, takže pokud jste milovníci skákání, radši bych přehodil vložky za Footprinty.

Adidas Skateboarding - Tyshawn Low / Stav po skejtování

Výdrž:

Jestli bych měl vypíchnout největší přednost Tyshawnů, byla by to za mě popravdě asi odolnost a výdrž, zejména pak podrážky. Právě podrážka je extrémně odolná a i po měsíčním testování je pořád skoro jako nová, drží si stále skvělý grip, vzorek se nesjíždí, a stejně tak i výborně drží podrážka na špičce. Ještě navíc v porovnání s předchozí recenzí a promodelem Jamieho Foye u NB Numeric je tahle podrážka fakt jinde!

Adidas Skateboarding - Tyshawn Low / Stav po skejtování

Největší slabinou je potom samotné vrstvení materiálů na špičce boty, potažmo z profilu. Jak už to na první pohled vypadá, zhruba na místě, kde většina lidí tahá olliečko, se potkávají rovnou tři vrstvy materiálu a švy pak extrémně trpí. Největší záhul ale, jak se dalo čekat, dostával právě overlay na špičce, který se hned po pár flip tricích začal postupně odtrhávat. Na skejtování to nemělo nijak extrémní vliv, alespoň podle mě, ale po pár sessions boty prostě nevypadají dobře a z pěkného, čistého, minimalistického designu se Tyshawny promění na boty, které vypadají, jako kdybyste je vytáhli z popelnice.

Jinak jsou ale materiály extrémně odolné a i po testovačce pořád hodně slušně drží a boty mají před sebou ještě dost sessions, jenom to chce odstřihnout zbytky otrhané špičky. Část vrstvy na špičce, která ale stále drží, má pořád super flick a čím déle v botech jezdím, tím více mě v nich flip triky baví.

Adidas Skateboarding - Tyshawn Low / Stav po skejtování (switch)

Finální hodnocení:

Tyshawny jsou za mě celkově super boty a co bych vypíchnul nejvíc, je určitě výdrž a odolnost, zejména pak podrážky. Ale výborně drží i vrchní materiály, i přes nešťastný švy na místě, kde dostávají nejvíc zabrat. Právě tohle vnímám jako jejich největší slabinu. Švy u overlaye na špičce se po pár flipech začnou okamžitě párat a postupně dochází k čím dál většímu odtrhávání i samotné vrstvy na špičce. Kvůli tomu pak boty vypadají za pár ježdění strašně a nedívá se na to prostě nejlíp (určitě pomůže zastřihnout/přilepit, ale to jsem kvůli recenzi nedělal). Pokud ale hledáte něco mezi vulkanizovanou botou a puffy botama, určitě bych Tyshawny doporučil vyzkoušet. Oproti vulc jsou poměrně dost pohodlné, kolem paty mají příjemné polstrování a zároveň si pořád drží fajn boardfeel - a navíc fakt hodně vydrží!