Recenze: Adidas – Puig

Vydáno: 17.09.2021

V naší další recenzi jsme se tentokrát zaměřili po delší době na boty. Konkrétně jde o poměrně novou siluetu od značky Adidas Skateboarding ve spolupráci s Lucasem Puigem – Adidas Puig.

Boty Adidas – Puig (barva – Core black / White / Green)

 

Základní informace o testování:

Jak už bylo zmíněno výše, jedná se o boty, za jejichž designem stojí jeden z nejlepších evropských techniků – Lucas Puig. Ten už si premiéru práce na vývoji bot u Adidas odbyl dříve s modelem Premiere. Nový model Puig potom poprvé vyšel v květnu v roce 2020 ve spolupráci s Palace Skateboards. V průběhu roku potom začaly vycházet i klasické colorways a model se stal hodně oblíbeným i u team riderů.

Boty aktuálně seženete v různých skateshopech nebo i na stránkách Adidas.cz a běžná cena se pohybuje okolo 2 300 – 2 500 Kč v závislosti na prodejci a barevné variantě. Zároveň se ale boty dají dost často vychytat i ve slevách na Adidas.cz nebo jiných sportovních obchodech.

„Puigy“ jsem měl v plánu testovat měsíc, ale jelikož jsem se nedostal skejtovat tak často, jak jsem chtěl, dobu jsem protáhl na 6 týdnů, aby se stihlo ukázat, jak dobře si reálně vedly.

Boty jsem za celou dobu nijak nelepil (ani švy) a jelikož jsem dlouhou dobu zvyklý skejtovat s Footprint Insoles, originální vložky jsem po jedné session vyměnil za své Gamechangery.

První pocity

Osobně jsem byl na boty hodně zvědavý už od první chvíle, co jsem model uviděl. Jelikož jsem ale byl dlouhou dobu zvyklý skejtovat pouze Janoski, s testovačkou jsem si dával na čas. Nakonec až do té doby, kdy jsem na boty natrefil ve slevě, která mě nakonec dokopala „Puigy“ objednat a otestovat.

Hned po prvním obutí mě hodně překvapilo pohodlí. Od cupsole modelu u Adidas, který používá běžně technologie jako například Boost, jsem čekal, že budou extrémně komfortní. To ale pravda není – vložka i podrážka jsou hodně tenké, a tak boty nejsou nijak zvlášť pohodlné (působí „tvrdě“, ale zároveň je podrážka celkem ohebná a tvárná). To pro mě bylo velké překvapení a po prvním obutí jsem byl fakt až zaskočený. Co je ale na druhou stranu hned po prvním vytáhnutí bot z krabice vidět, je skvělé zpracování a extrémně kvalitní materiál.

Adidas – Puig: tvar boty, zejména špičky, hodně vychází z předchozího Lucasova modelu

 

Boardfeel a grip

Díky již zmíněné „tenké“ podrážce je u modelu Puig taky super boardfeel, a to už od prvního ježdění. Podrážka je členitá – špičku podrážky tvoří trojúhelníčky, kterou odděluje proužek s francouzským nápisem, a zbytek podrážky potom tvoří klasická „vlnkovaná část“. Podrážka má ale super grip, na skejtu nijak neklouže, a zároveň je od začátku poměrně dost ohebná. 

Adidas – Puig: propracovaná podrážka, která má super grip

 

„Puigy“ zároveň na první pohled hnedka poznáte díky vytažené podrážce na patě, která na ní potom tvoří trojúhelník – ale podle všeho je to spíše designová záležitost a za celou dobu ježdění jsem v ničem výhodu neviděl.

Špička boty má super tvar a pokud rádi flipujete, s touhle botou byste neměli mít žádný problém, protože díky jejímu tvaru je super kontrola nad flipama. To platí i díky použitým materiálům. Boty se samozřejmě vyrábí v různých provedeních – kůže, semiš, dokonce i primeknitová verze pro „after skate“ verzi. Já bral ale verzi v semiši, který je ale u Puigů fakt extrémně kvalitní. Vizuálně i na omak je cítit, že semiš je hodně jemný a při skejtování skvěle tahal.

Adidas – Puig: charakteristická „vytažená“ pata

 

Pohodlí a ochrana

Celkové pohodlí pro mě bylo, jak už jsem zmiňoval výše, velkým překvapením, protože jsem z fotek čekal, že boty budou fakt pohodlné. Po obutí se ukázalo, že se jedná spíš o klasické citovky než běžné cupsole boty, ve kterých byste chtěli skákat každý den dvacítky. Na druhou stranu to nebyl žádný extrém, spíše jsem měl jenom o dost vyšší očekávání. Přece jenom, pokud vidíte vedle sebe minimalistické Janoski a tyhle tech „Puigy“, asi nečekáte, že budou podobně pohodlné. Po výměně původních vložek za Footprinty byly ale boty úplně v pohodě a nutno říct, že podrážka v části pod patou byla o něco vyšší (aspoň pocitově) a na nějaký odražení paty nedošlo.

Boty jinak celkově krásně držely na noze a díky vnitřním očkům na tkaničky se i skvěle stahovaly. Polstrování není nijak extrémní, nachází se hlavně kolem kotníku, a lehce vyvýšená pata taky občas zachránila achilovky. Celé boty jsou vyrobené ze semiše v kombinaci s textilem a syntetikou, která je hlavně na jazyku. Ten je lehce perforovaný kvůli odvádění tepla a větrání – to ale za mě moc nefungovalo a celkově jsem měl při ježdění pocit, že bota vůbec nevětrá a oproti dalším párům mně v nich bylo docela horko. Jinak jazyk není přišitý k botě, ale i tak nijak nesjížděl a držel na svém místě. Co je u jazyku potřeba pochválit, je design – vystouplý monogram s „P“ vypadá fakt skvěle!

Co bych botám ještě vytknul, jsou tkaničky. Jde o klasické kulaté tkaničky, které jsou docela hladké, a pořád se rozvazovaly. Nic, co by nevyřešil dvojitý uzel, ale i tak tě to asi úplně nepotěší.

Adidas – Puig: jazyk boty je sice dotažený do detailu, ale odvětrávání moc nefunguje

 

Výdrž

Kdybych měl vybrat jednu nejlepší věc na těchhle botách, byla by to stoprocentně výdrž. Ta mě neuvěřitelně překvapila. Prémiový semiš nejenom skvěle tahal, ale zároveň byl fakt neskutečně odolný. Za celých šest týdnů jsem boty nijak nelepil a kůže pořád krásně držela a nebyla proflipovaná. To je oproti Janoskám, u kterých jsem byl zvyklý po třech ježděních nanášet Shoe-goo, fakt příjemná změna.

Adidas – Puig: stav boty (na norm) po šesti týdnech skejtování – i bez lepení vydržely boty nadstandardně; proflipovaná místa a švy jsem po testování zalepil a „Puigy“ mají ještě nějakou dobu před sebou

Co se týká další výdrže, boty si celou dobu držely tvar a nijak zvlášť se za celou dobu nerozšláply do strany ani moc nepovolily. Další výhodou jsou schovaná očka na tkaničky, která tak zajistí, že za celou dobu nebudete potřeba nový pár tkaniček, protože je prostě nemáte šanci proflipovat – teda pokud nebudete tkaničky měnit kvůli neustálému rozvazování. Design bot je fakt docela vychytaný a ani místo, kde se tahá olliečko, nebylo v nijak dezolátním stavu – za nějakou chvíli se samozřejmě roztrhaly boční švy, plus se postupně prošoupal jeden proužek z postranního loga, ale rozhodně palec nahoru! U švů bych ještě chvíli vydržel – co se týká exponovaných švů na špičce pod tkaničkama a venkovním boku, logicky se po nějaké době přetrhaly, ale na nějaký výkon bot to nemělo téměř žádný vliv. Co u mě u švů lehce překvapilo, bylo to, že cca po 4 týdnech se docela začaly párat ty v oblasti poutek tkaniček na vnitřní straně boty, kde není moc šance je prošoupat – nic co by nějak ovlivňovalo výkon, spíš jenom estetiku. 

Adidas – Puig: stav boty (na switch) po šesti týdnech skejtování

 

Podrážka skvěle držela grip a za celou dobu testování se chovala konzistentně a nijak zvlášť se nesešlapávala. Po šesti týdnech je aktuální stav vidět na fotce níže, ale ještě nějaký týden určitě dá!

Adidas – Puig: podrážka drží i po šesti týdnech skejtování

Celkové hodnocení

Boty mě z počátku překvapily, protože jsem od nich čekal trochu větší pohodlí. Ale na druhou stranu, hned po prvním skejtování jsem z nich byl naprosto nadšený, a to zejména kvůli kvalitě materiálů a provedení. Je vidět, že nad botou fakt někdo přemýšlel a zvolený semiš byl jedním z největších překvapení. V botách budete mít fakt skvělý boardfeel a kontrolu nad flip triky, a není to na úkor výdrže – naopak! Pokud jezdíte hlavně techniku a nelítáte primárně obří schody a gapy (v takovém případě bych možná volil jiné boty), můžu nové „Puigy“ jenom doporučit!