První olympijský kvalifikační závod začíná příští týden ve Spojených Arabských Emirátech

Vydáno: 20.01.2023

 

Letní Olympijské hry, na kterých se podruhé představí skateboarding, se konají v Paříži už příští rok. Pomalu se tak rozjíždí kvalifikační kolečko závodů, které odstartuje už tuhle neděli ve městě Sharjah ve Spojených arabských emirátech. Kdo bude bojovat za Českou republiku?

Na plánu jsou samozřejmě obě dve disciplíny, Street i Park pro obě dvě kategorie, ženy a muži. Celý contest bude trvat v rozmezí od 29. ledna až do 12. února. Celý rozpis závodů si představíme níže.

Street i Park se pojedou ve zbrusu novým parku, který nese jméno Aljada podle čtvrti, ve které se v Sharjahu nachází. Jde o úplně novou čtvrť, která se buduje už od roku 2017 a poskytne domov pro 70 000 lidí. Celá tahle čtvrť vyšla na neskutečných 6,5 miliardy dolarů a jde o největší projekt v historii města Sharjah. Inu, je vidět, kde jsou peníze.

Do každé disciplíny může jeden stát vyslat 6 různých skejtrů od každého pohlaví. Předkvalifikovaní skejtři a skejtři s právem na závod se do toho počtu nezapočítávají. Stejně tak nemusí země předkvalifikovaný skejtry na závod registrovat, stačí pouze jen potvrdit jejich účast.

 

Kdo bude reprezentovat naší zemi?

Street:

Na Street vypravuje Asociace skateboardingu Martina Peka, Maxima Habance, Davida Luu, Honzu Navrátila, Viléma Jakeše a Tonču Bakošovou. Součástí výpravy je ještě Jakub Imramovský, který projevil zájem se akce zúčastnit a vše si hradí z vlastních zdrojů.

 

Park:

Do Parku vypravuje Asociace skaboardingu pouze jednoho ridera, kterým je Tobiáš Jírovec. Součástí výpravy bude ještě Jan Tomšovský, který si podobně jako Kuba Imramovský ve streetu, vše hradí sám. 

 

Street - 29. 1. - 5. 2.

 

Street je rozdělen do několika dní, aby měl každý rovnou příležitost pro trénink, poznání nových překážek a vymyšlení svojí jízdy. 

29. 01. - Trénink (ženy + muži)

30. 01. - Trénink (ženy + muži)

31. 01. - Trénink (ženy + muži) + předkvalifikovaní jezdci

01. 02. - Závod + trénink předkvalifikovaných jezdců

02. 02. - Závod + trénink předkvalifikovaných jezdců

03. 02. - Závod

04. 02. - Závod

05. 02. - Závod 

Systém předkvalifikovaných riderů ve Street

Top 5 skejtrů umístěnch ve světovém olympijském žebříčku (ženy a muži) nemusí jet kvalifikaci a jsou rovnou oprávnění pokračovat v další fázi závodu. Skejtři, kteří jsou umístění mezi 6. a 30. místem v tomto žebříčku jedou automaticky kvalifikaci. 

TOP 5 (Ženy a Muži)

Skejtři od 6. do 30. místa v průběžném pořadí (Ženy a Muži)

 

Park - 5. 2. - 12. 2.

 

Stejně jako Street, tak i park je rozdělen do několika dní pro rovnou příležitost tréninku pro všechny.

05. 02. - Trénink (ženy + muži)

06. 02. - Trénink (ženy + muži)

07. 02. - Trénink (ženy + muži) + předkvalifikovaní jezdci

08. 02. - Závod + trénink předkvalifikovaných jezdců

09. 02. - Závod + trénink předkvalifikovaných jezdců

10. 02. - Závod

11. 02. - Závod

12. 02. - Závod 

Systém předkvalifikovaných riderů v Parku

Top 5 skejtrů umístěnch ve světovém olympijském žebříčku (ženy a muži) a majitelé medailí z OH V Tokiu, nemusí jet kvalifikaci a jsou rovnou oprávnění pokračovat v další fázi závodu. Skejtři, kteří jsou umístění mezi 6. a 30. místem v tomto žebříčku jedou automaticky kvalifikaci. 

 

Top 5 (Muži a Ženy)

Skejtři od 6. do 30. místa v průběžném pořadí (Muži a Ženy)