Praha má na Vltavské výjimečný prostor V7 Underground aneb "kde je život, tam je bezpečno"

Vydáno: 03.11.2021

První zmínky začaly prosakovat během posledních pár týdnů, kdy se sem tam objevily fotografie z Vltavské, kde probíhala stavba, ale nevědělo se pořádně o co jde. Poté vyšel v říjnu článek v časopisu Hobulet, kde je popsaný celý proces projektu. Pražští místo znají, i když třeba ne všichni a mimo pražští spíše neznají.

Podchody na Vltavské bývaly vždy homeless doménou a spíš byste si tam došli na záchod, než pojezdit se skejtem. Na Vltavské se jezdil gap u tramvají nebo lavičky na povrchu, ale jezdit v podchodu? Nesmysl. Ono už jimi projít bylo poměrně odvážné a ještě odvážnější je s tím něco udělat. Velmi ceníme každého, kdo raději něco udělá, než aby nadával. Hlavními hybateli projektu jsou paní Hana Třeštíková, místostarostka Prahy 7, a pan Adam Scheinherr, radní pro dopravu hl.m. Praha. Co s podchodem přesněji, navrhli Richard Preisler a Martin Kontra, kteří stojí za misí Re_place a jejich web vřele doporučujeme. Dočtete se tam, co všechno mají za sebou. Re_place vyhráli vypsanou soutěž a pak už přizvali samotné U / U Studio a tím by se dala dokončit sekce Kdo je kdo, a kdo všechno za samotným projektem V7 Undreground stojí. Další info pak doplňuje Martin Hrouda z U/U studia v rozhovoru.

Samotné místo je opravdu něco výjimečného a je to přesně to co popisuje Martin v rozhovoru, je to konečně hmatatelná věc, o kterých jsme se spolu doposud jen bavili a nyní má Praha něco, na co jsou velké metropole pomalu zvyklé. Navíc v kombinaci s využítím „lehce“ zanedbaného prostoru v centru Prahy. Vzhledem k tomu že se má bourat most přes tramvajové tratě na Vltavské a má zde vyrůst i objekt pro filharmonii plus celá nová čtvrť, dalo by se říct, že celý prostor Vltavské čekají poměrně rušné dny. Otázka je kdy nastanou, ale nejčerstvější proměna je naprosto skvělá.

Zdroj: U / U Studio

 

Zpět k aktuálnímu projektu, který hýbe českým skejtovým sociálním světem. Detaily projektu vám představí Martin Hrouda z U/U Studia, které stojí za celým návrhem prostoru v podchodech a předáváme tímto Martinovi slovo.

Kdo s nápadem V7 přišel jako první?
Nápad revitalizovat nevyužíváné podchody na Vltavské mělo současné vedení Prahy 7 jíž delší dobu. Praha 7 vypsala soutěž o návrh na proměnu místa. Tu vyhráli kluci z Re_place, kteří oslovili nás a jako aktivaci prostoru jsme vymysleli implementaci skateboardingu a dalších volnočasových aktivit. Kde je život, tam je bezpečno.

Velké moudro, díky za něj. A jakou roli přesněji hrála paní Třeštíková, místostarostka na Praze 7?
Hanka Třeštíková v projektu hrála velikou roli. Projekt si vzala jako srdcovou záležitost a úředně nám pomáhala, kde se dalo. To stejné platí o jejím týmu na Praze 7 a Magistrátu. Svoji roli sehrálo i TSK a THMP (technická správa komunikací a technologie hlavního města Prahy – pozn. Lang), kteří v rámci dobré věci zrekonstruovali podlahu a udělali nové osvětlení. Celkově jsme všichni zúčastnění táhli za jeden provaz s vidinou skvělé myšlenky a vytvoření unikátní věci. V neposlední řadě díky klukům z Bonidee za realizaci a Jakubovi Karlíkovi za malbu, ty podmínky na stavbě nebyly vůbec jednoduché! I během výstavby to byl stále funkční průchozí podchod/komunikace.

Co pro vás bylo nové na tomto projektu?
Celkově to byl velmi náročný projekt z hlediska administrativy, což byla velká škola a jsme hrozně rádi, že se nám povedlo vybudovat na české poměry unikátní věc, kterou jsme byli zvyklý vídat pouze v zahraničí a tiše jsme záviděli. Tento projekt je pro nás doslova zhmotnění filozofie U/U Studia, což je aktivace veřejných prostranství. Chtěl bych poděkovat celému našemu týmu v ateliéru za to, že jsme to zvládli.

Připojuji se k děkovačce, i směrem k městu.  Kdo všechno byl zapojen do projektu, sportů je tam víc než jen skateboarding.
Návrh jsme vytvářeli společně s klukama z Re_place, kteří jsou nadšení cyklisti, (mimo jiné zakladatelé Bajkazylu) a mají hodně blízko k bmx komunitě. Proto je prostor navržen i pro BMX a byl konzultován jak s jezdci na skejtu, tak na kole. Překážky mají spousta okrajových podmínek, například se jedná stále o chodník a průchod. Musel být dodržen průchozí koridor (proto překážky u stěn) a nic nesmělo být v prostoru. Proto třeba není v podchodu umístěn rail na zemi, což nás mrzí, ale chápeme a respektujeme bezpečnostní vyjádření Policie ČR a odboru dopravy P7. Dále je využita místní válcová konstrukce pro boulder stěnu a umístěn basket koš v amfiteátru.

Zdroj: U / U Studio


Jsou ještě další plány na úpravy?
Udělali jsme i lehčí dřevěné posezení a dalším krokem má být umístění kávarny se zázemím. Celý program prostoru budou mít na starosti kluci z Re_place a nemůžeme se dočkat, co za kulturní akce na místě vymyslí. Pro více info sledujte na sociálních sítí V7_underground.

Kresba před basketbalovým košem je čistě kresba nebo i určení pro házení?
Je to čistě kresba, která může sloužit pro orientaci při házení na koš. Neděláme ale oficiální hřiště na streetbasket, takovou ambici jsme neměli.

Díky za odpověď, dotaz zazněl v jedné z debat na FB. Je celý prostor již určený k pojezdu?
Stavba je skoro dokončena a chybí dotáhnout pár věcí. Proto upozorňujeme, že pohyb je na vlastní nebezpečí a překážky se nemají používat než budou dodělané.

Díky za info, nicméně místo funguje řekněme slušně. Jaké jsou aktuální aktivity v rámci Prahy co se vašeho studia týče?
V rámci Prahy by se měla v nejbližší době rozjet výstavba Volnočasového areálu v Řeporyjích, na kterou se těšíme. Nedávno jsme odevzdali studii na revitalizaci areálu Na Chodovci (Praha 4) a snažíme se být pořád aktivní, tak uvidíme co dalšího přijde za výzvu.

A mimo Prahu?
V následujících dnech se chceme vydat do Bratislavy Rači, kde byl právě dostaven skatepark dle našeho návrhu a co jsme zatím viděli během našich návštěv, tak to vypadá skvěle. Jinak máme rozjetých více projektů po republice a určitě o nich brzo uslyšíte.

Poslední na závěr, máš na Vltavský svou oblíbenou překážku?
Pro mě je nejlepší překážka celé to místo. To, že se na Vltavské svítí 24/7 a je to kryté místo pro skateboarding, dělá ze zanedbaných podchodů unikátní věc.

Amen, díky!

Kompletní realizační sestava projektu, za přítomnosti paní Třeštíkové, pana Čižínského, Martin vlevo a dalších.
 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený U/U studio (@uu___studio)

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Petr Vesely (@petrvesely_)