“OASI” aneb českej Converse team na Kypru

Vydáno: 16.03.2024

Jedna z věcí, který jsou na skateboardingu nejkrásnější, je rozhodně cestování s partou a objevování novejch míst. To ví i českej Converse team, kterej v kompletní sestavě vyrazil prozkoumat krásy Kypru. Zastavili jsme se na pokec s hlavou zájezdu Danem, aby nám poreferoval o místech a zážitcích, který ostrovní ráj nabízí.

Čau Dane! jak se vede po návratu z Kypru?
Ahoj! Mám se fajn. Zrovna jsi mě přistihl v poměrně hektickém módu, ale to bych nebyl já, abych nevěděl, jak naložit s volným časem. Když chci na chvíli vypnout, dobré jídlo a kafe, procházka, horká sprcha nebo skateboarding to vždy jistí. Možná bych se ale měl naučit nezapomínat na spánek.

Haha, to dobře znám a zastávám názor, že by den měl mít 32 hodin na místo 24! Na tvůj seznam radostí a povinností v poslední době přibyla pozice Converse Fuhrera, v rámci který si s týmem vycestoval objevovat krásy Kypru. Proč volba padla právě na Kypr?
Běžnou destinací pro skate trip je Barcelona, ale ta už je z hlediska spotů a videí hodně profláknutá. Proto jsme se rozhodli vyrazit na ostrov Kypr, který může být pro spoustu lidí zajímavý a neprobádaný. Na druhou stranu to pro nás byla challenge a hlavně zodpovědnost, protože jsme nevěděli, do čeho jdeme. Velké díky patří kámošům od Javora - Tomovi Havle a Vít Pechovi, kteří byli naši tour guides.

Váš počin nese název “OASI” a je součástí ALL STAR PROJECT. Vysvětlíš, co název videa znamená a co si mužem představit pod ALL STAR PROJECT?
Název vychází s místního kypřanského slangu. Představ si, že jsi v poušti, hydratovaný a tvá mysl začíná blouznit, že vidíš věci, které reálně neexistují. "OASI" je stav, kdy si mozek vytvoří imaginární malé jezírko vody s palmou. Zároveň prostřední dvě písmena AS představují All Stars. Converse All Stars je komunita, která spojuje kreativní tvůrce z různých oblastí jako je hudba, sport, umění, móda a kultura. Converse každý rok podporuje různé projekty a díky tomu, že jsem jeho součástí, jsme ho mohli realizovat. Jsem nejvíc vděčný, že vybrali mezi dalšími z celého světa i tento projekt spolu s českou zpěvačkou Dominikou Haškovou (We Are Domi).


Z videa je jasný, že Kypr nabízí spoustu spotů pro kreativní skateboarding, což je rozhodně doména celýho týmu. Představíš blíž jednotlivý členy CONS delegace?
V životě se mi asi nestalo, aby byl člověk spoty přehlcen haha. Je jich tam tolik, že si to ani nedovedeš představit aka skejtuješ a natáčíš na plaze dvě hodiny, kde máš nespočet možností, pak zajdeš za roh a tam najdeš ještě lepší. Spoty jsou hodně specifické, někdy dokonalé a někdy i mnohem náročnější, tím, že nejsi zvyklý. Je tam od každého něco od schodů, přes gapy, raily, zídky, pole jamy tak i vypuštěné ditche v horách. Každý si najde to svoje.

Složení naší české Converse Cons posádky je Tomáš Javůrek, Zak Větrovský a Maciek Szwejda. Každý z nich přináší dávku svého osobitého stylu, lidskosti, kreativity a stejně tak jejich přesah i mimo skateboarding. Javor maluje, stejně tak Zak spolu s hudbou a Maciek umí natáčet. Je to radost společně táhnout za jeden provaz.

To zní jako země zaslíbená! Kypr je přece jen trochu širší pojem. Který města jste navštívili a kolik času jste na ostrově strávili?
Na Kypru, konkrétně v jeho evropské části, jsme strávili celkem 9 dní. To by ale nebyl správný výlet, aby se nestalo pár fuckupů, kvůli kterých jsme mohli skejtovat o dva dny méně. Kvůli zpoždění letadla a rychlém přestupu se nám zasekly kufry ve Vídni. Do toho se k nám Javor mohl připojit až třetí den. Celkem teda 7, respektive 6 dní skateboardingu. Většinu času jsme byli v městě Limassol, ale navštívili jsme i Paphos, Nikósii a Larnacu.

Skejtovej trip bez fuckupů považujme za čistou utopií, haha. Za 6 dní jste odevzdali kus práce! Předpokládám, že místo za kamerou bylo převážně tvoje, na střídačku s Maciekem. Prozraď, jaký zbraně skýtal váš arsenal pro tenhle trip!
Původně se k nám měli přidat kluci z polského teamu a fotograf Kuba Bączkowski z Barrier skate magu, ale bohužel to nevyšlo. Kluci se soustředili primárně na skejtování, ale každý z nich zároveň natočil záběr, za což si zaslouží pořádný highfive! Je to hodně o důvěře. Já stál za dvěma kamerami slash foťákem (HMC151 a Fuji) a jednorázovým analog foťákem Fujicolor 400. Nově jsme vzali na první testovací cestu i filmovou Super 8. To byl jeden velký oříšek, protože jsme do poslední chvíle nevěděli, jestli funguje, tak jak má. Naštěstí expresní vyvolání a scan v zahraničí dopadl dobře, tak jsme si mohli oddychnout. Je s tím mega zážitek natáčet.



Tak tyhle strachy dobře znám, haha! Jako velkej fanda analogový fotky, bez zkušenosti s analogovou kamerou se musim zeptat, co bys doporučil lidem, který by svojí sbírku kamer a foťáků o tuhle parádu taky rádi rozšířili?
Sám jsem začátečník a nejsem v pozici, abych někomu mohl radit. Člověk se stále učí a rozvíjí. I dokonale připravený scénář může dopadnout úplně jinak než je v plánu, což bývá občas výzva. To mě na fotce/videu vlastně baví a u analogu obzvlášť. Ten moment překvapení je k nezaplacení. No, jak se to vezme.. u Super 8 to jde celkem do peněz. Doporučil bych udělat si research, zjistit jaký výstup tě baví a čeho chceš docílit, kouknout na srovnání a strávit nějaký ten čas na bazarech. A nakonec mít trochu štěstí, že bude v pořádku. Existují videa s tipy, jak to zjistit na konkrétním modelu. V tuto chvíli u nás neexistuje laboratoř na developing a scan 8mm filmů, takže je musíš poslat do Berlína.

S takovým gearem se určitě můžeme těšit na další počiny z tvoji dílny. Plánuje českej rozsáhlejší video projekty?
Na vysněný gear bude třeba ještě chvíli počkat. Sony FS5 nebo FX6 by rozhodně neurazila haha. Jak zmínil i kameraman HUF videa "FOREVER", v dnešní moderní uspěchané době je tvorba full videa pro většinu firem už spíše srdcovou záležitostí. Lidé jsou přesyceni množstvím materiálu a tak málokdo vydrží sedět u jednoho snímku hodinu kromě nás pár. Tento rok plánujeme opět organizovat Go Skate Day event a natočit další krátkometrážní video projekty. A kdo ví, třeba na jeden z nich oprášíme i VXko s MK1.

Pojďme se podívat Kypru na zoubek ještě jednou, z neskejtovýho hlediska. Jak bys popsal tamní poměry v porovnání s jinejma končinama, který si navštívil?
Kypr mi přijde bezpečný s poměrně moderní infrastrukturou a malebnou krajinou.
Zaujala mě architektura rodinných baráků, které se nedrží žádných pravidel, což dodává celému městu uměleckého ducha.Nepotkali jsme za celou dobu nikoho negativního. Všichni byli nejvíc friendly, jak je tomu ostatně i v jiných zemích, což je mi oproti ČR daleko víc sympatické. Se skateboardingem v ulicích neměl nikdo žádný problém, kromě banku u banky, kde jsme přišli ve špatnou hodinu. Při projíždění městem člověka překvapí podivné obchůdky jako v Sapě, které se divíte, že fungují. Druhý den našeho tripu nám přestal fungovat mic ke kameře a byl největší problém najít normální obchod s elektronikou. Po čtyřech shopech jsme hledání vzdali (díky Tome za záchranu!). Rozhodně si pronajmete auto. To nám ulehčilo cestování po krásách ostrova. Vibe, lidi i jídlo fajn. V porovnání je jídlo v restauraci o malinko dražší než už nás, ale ne tak razantně (záleží kde a co v Praze jíte). Káva je však u nás na mnohem vyšší úrovni. Každopádně mějte v podnicích trpělivost, zaměstnanci jsou tak vychillovaní, že jim je jedno, jestli čekáš na souvlaki takeaway, zatímco si kuchař swipuje na mobilu. Místní skate komunita je nejvíc friendly. Strávit noční sessions na jejich local spotě v prostředí areálu školy s výhledem na celý Limassol mělo své kouzlo. Nic neřešíš, jen užíváš s partou, skejtuješ nebo fellíš, ať už jsi kdokoliv. O tom to je.

Overall na Kypru si asi nedokážu představit žít. Na dovolenou bych osobně zvolil jinou destinaci, ale za skateboardingem  bych se tam určitě rád podíval znova a prošel dalších milion úžasných spotů, na které jsme už neměli energii a čas.


Už jsme probrali vizi budoucnosti v rámci všemožnejch projektů. Můžeme se těšit i na další rozrůstání vašeho týmu?
Posila by se nám možná hodila. Po debatě s teamem máme nějaké nápady, ale najít talentovaného ridera, který nejen pěkně jezdí, je těžší než se zdá. Sponzoring není jen o skateboardingu, ale i o tom, jaký jsi člověk. Měl bys být friendly, pokorný, nehejtovat a celkově splňovat představu značky jako takové, mít k ní vztah a soucítit s jeho identitou a směrem, kterým se ubírá. Je to vždy něco za něco, aby byla radost na obou stranách. Velké plus je i to, aby měl skater přesah i mimo skateboarding. A musí projít schválením u globálu jako všichni team rideři.

Můžeme tuhle odpověď považovat za otevřenou inzerci, haha?
I tak se to dá nazvat, haha!

Výborně, v tom případě se už nemůžu dočkat na welcome video dalšího z členů smečky, haha. Dane, moc díky za předány informace a pokud máš slova na závěr, tak je to tvý!
Obrovské díky všem, kteří se na tomto projektu podíleli a bez kterých by nevznikl - Converse a Converse All Stars, celému teamu, který odvedl skvělou práci, německému Rat Life Records a Uzimu (Vladislav Uskov aka Vlad En) za hudbu, Petrovi Štachovi z Poruba Squad za pomoc s gradingem, Víťovi a Tomovi za tour guiding a fotky a v neposlední řadě taky tobě za rozhovor. Užívejte každý den, žijte přítomností, plňte si sny, šiřte lásku a #tellyourfriendsyoulovethem. Snad to nebylo moc deep, haha!