Na vlnách Radiusu
Vydáno: 31.07.2023V poslední době je budoucnost corovejch skateshopů horkým tématem. Těch který dělají věci srdcem, pomáhají rozvíjet kulturu a tvořit komunitu rapidně ubývá. O to větší pozornost by se měla věnovat těm, který teprve rozkvétaj. Jedno takový místo najdeme na Letný, kde se skateboarding mísí s uměním, pod taktovkou dvou veselejch chlapíků.
Nazdar chlapi! V prvních řádcích se nám trochu představte!
M: Čau, Občanským jménem Jan Michoin, přezdívka Mitch, Míčo. Narodil jsem se v Dubí u Teplic. Skejtovat sem začal někdy v 11 letech hlavně na streetu (protože skatepark jsme tehdá prostě neměli) a pak přestal někdy okolo 17, protože život, studium, cestování, stěhování se po všech čertech planety atd. Po druhý jsem začal skejtovat ve 37, protože v covidu nebylo co dělat a a zase mně to totálně pohltilo. Odstěhoval jsem se na Kanáry a drtil tam bazény. Pak jsem se vrátil do Prahy a potkal tu partu španěláku okolo Clandestino Clubu a s jedním z nich si zcela naivně otevřel skateshop Radius.
N: Ahoj, já jsem Nando a můžeš mi říkat Nando! Jsem původem z Peru, ale už 20 let žiju v ČR a nedávno jsem se stal českým občanem, takže na zdraví!
Díky za parádní souhrn! Pojdme to vzít pěkně po pořádku. Moje první otázka míří na Míča. Jako rodák z Teplic se nemůžu nezeptat na skejtový zvyklosti a lókální scenu jako takovou, z tvojí první skejtový éry. Chcem slyšet každej detail!
M: Já se do Teplic nejdřív bál. Tam jezdili velký kluci, že jo! Tak jsme zprvu grindovali hlavně mramorový schody dubskýho kostela. (Farář a okolo stojící prostitutky nás při tom povzbuzovali.). V Teplicích se tehdy jezdilo hlavně v parku pod nádražím, kde se skákalo z mramorových fontán, dělali se první pokusy o flat triky, ale hlavně se využívala nejzásadnější překážka tohoto spotu – kulatej megarail do kopce, kterej ale vedl do trávy, takže se jen soutěžilo, kdo na něm dojede nejdál. Potom postavili první skatepark na Angru. To byla čistá plechařina. Všechno bylo nepřirozeně vysoký, asi aby to bylo i pro BMX a inliny, který v tý době frčeli a mezi skaters a inlinerama probíhali podobný rozbroje, jako dneska s koloběžkama. Já jsem si třeba dlouhou dobu myslel, že minirampa a obecně radiusový překážky nejsou vůbec pro skejt. Vždycky jsem tam jen viděl lítat bruslaře a bikery. My jsme měli za cíl hlavně vrátit flip přes pyramidu. Můj první drop-in tak proběhl zcela náhodně, když mně jeden z kámošů přesvědčil, že to viděl někde na videu.
Zní to přesně jako Teplice, který znám, jen v jiný dekádě, haha. Nando, jakej je příběh o tvejch skejtovejch začátcích a jaká cesta vedla tvoje kroky právě do ČR?
N: Jako malej kluk jsem skejtoval, ale pak jsem kolem 13 let přestal a začal jsem hlavně surfovat. Ve 45 letech jsem znovu začal jezdit na skateboardu. V současnosti je mi 49 a mám před sebou minimálně dalších 20 let skateboardingu! Přestěhoval jsem se do České republiky, abych tu žil se svou českou přítelkyní a otevřel si vlastní byznys. Přítelkyně mi nevydržela, ale obchod ano. Od té doby vlastním reklamní agenturu: www.evocreative.com
Kromě svojí reklamky a Radiusu, o kterým se pobavíme za chvíli, máš na svědomí ještě jeden projekt - skejtovou halu Clandestino. Zasvětíš nás i do tohohle projektu?
N: Před pár lety, krátce poté, co jsem znovu začal skejtovat a když Covid udeřil, jsme s partou neměli kde se povozit nebo se dokonce vůbec scházet, a tak jsme proměnili mojí kancelář v malý skatepark s minirampou. Ten nápad se nám natolik zalíbil, že jsme začali hledat větší místo k pronájmu a tak se zrodilo Clandestino. Postavili jsme velkou rampu, koupili nějakej ošuntělej nábytek a ta da! Měli jsme skate klub. Provozujeme to ve třech, ale všichni máme velmi málo času, i tak se ale snažíme, aby byl otevřený, udržovaný a vědělo se o něm. Hodně nám pomohl Honza Malý, za což jsme mu moc vděční. Díky němu nám přibyla celá streetová sekce, která je fakt vostrá. V dalších letech to plánujeme zoficiálnit a možná i přestěhovat na lepší místo, s tekoucí vodou.
Aby jsme neodbíhali od tématu, povězte nám jak jste se dali dohromady, a kde se vzala myšlena na otevření vlastního skateshopu?
M: No, já popravdě ani nechtěl bydlet v Praze. Jen jsem si zaletěl z Kanárů pro dodávku, že jí tam přesunu, budu žít na pláži a celoročně skejtovat a surfovat. Ale pak se to seběhlo nějak jinak a já tu zůstal a potřeboval jsem na zimu nějakej indoor a tak jsem zajel do Clandestina (skejtová D.I.Y. hala ve Kbelích) a seznámil se tam s klukama co to zakládali. Jeden z nich (Nando původem z Peru) mi přišel tehdy otevřít. Dali jsme se do řeči a vyšlo najevo, že jsme oba designéři, že máme rádi umění, skejty a lokální značky. Nando měl kancelář na Letný, kterou plně nevyužíval a tak nás napadlo tam udělat takovej concept store – mix skateshopu zaměřenýho co nejvíc na lokální a malý značky a artshopu s produktama typu grafiky, postery, knihy, lokální značky oblečení a podobně.
N: Radius vzniknul tak nějak náhodou, jako většina dobrých věcí. Přemýšlel jsem, co udělám se svou kanceláří, protože byla pro náš tým příliš velká a navíc to byl obchodní prostor a tak se zrodila myšlenka otevřít si shop. Nechtěl jsem otevírat skateshop , protože jsem věděl, že nevydělávají žádné peníze... a tak jsem šel a otevřel si skateshop, haha!
Potkal jsem Jana, mýho parťáka, který je taky grafik a skater jako já, tak jsme si začli pohrávat s myšlenkou otevřít obchod, který by spojil obě naše vášně. Tak se zrodil Radius. Původní plán byl tisknout naše grafiky na prkna, ale je to celkem složitý. Možná v budoucnu. Prozatím je to tak, jak to je, a milujeme to. Dostává se nám velký podpory od umělecký i skateboardový komunity, takže jsme za to velmi vděční.
Potkal jsem Jana, mýho parťáka, který je taky grafik a skater jako já, tak jsme si začli pohrávat s myšlenkou otevřít obchod, který by spojil obě naše vášně. Tak se zrodil Radius. Původní plán byl tisknout naše grafiky na prkna, ale je to celkem složitý. Možná v budoucnu. Prozatím je to tak, jak to je, a milujeme to. Dostává se nám velký podpory od umělecký i skateboardový komunity, takže jsme za to velmi vděční.
Ruku na srdce, otevřít si corovej shop v dnešní době je odvážnej krok. Tím spíš, pokud se zaměřuje hlavně na lokální brandy. Jak už jste nakousnuli, Radius není jen skateshop ale i místo, kde se dá pořídit spousta umění. Co všechno u vás lidi najdou a můžou případně sami přispět svým obsahem?
M: Jojo, jak jsem zmínil na začátku, byl to zcela naivní krok. Ale nelitujeme toho. Určitě se máme hodně co učit a taky to ještě asi nějakou dobu budeme dotovat z našich ostatních prací. My jsme si fakt chtěli otevřít místo, kde bychom se mohli setkávat, kde bychom mohli lidem nabídnout něco trochu jinýho, než na co jsou zvyklý z běžných skateshopů, a kde bychom zároveň mohli dát i příležitost místním značkám a drobným producentům. V obchodě máme i minirampu, místo na posezení, děláme různé akce typu: výstavy, game of skate v rampě, premiéry videí, koncerty a podobě a do budoucna bychom tenhle repertoár ještě dále rozšířili. Co se umění týče, snažíme se nad tím držet jakousi kurátorskou ruku. Hodně nám s tím pomáhá Jana Jarošová, která u nás občas prodává a má dobré kontaky právě do světa umění, ať už skrze knihkupectví Artmap, nebo přes festival ilustrace Lustr, kde vede dramaturgii. Určitě jsme ale vždy rádi, když se nám ozve kdokoliv, kdo něco tvoří. Největší radost samozřejmě máme, když je tvůrce i sám(a) součástí skejtový komunity. Není to ale rozhodně nutnost.
Rádius rozhodně přináší novej koncept skateshopu do našich končin a svý příznivce si bez pochyby najde. Na český scéně v posledních letech kreativita skaterů dostává průchod a vzniká spousta skvělejch "micro" brandů, jako například výborný Lavir Skateboards, který učarovali mýmu srdci, nebo projekt našeho felláka Alexe M. Ochsera - AMO Skateboards. Podobnou cestou se aktuálně vydává i teplická skejtová legenda (čti starej fotr) Martin Urban se svýma Nephilim Skateboards, který sám lisuje. Můžeme očekávat i jeho dřevo na pultech Radius Skateshopu?
M: Přemýšlíme o tom. Ona jedna z věcí, kterou jsme se naučili je, že musíme vybalancovat lokální produkty versus byznys. Ono těch zájemců o lokál produkty je bohužel pořád dost málo v porovnání s klasickýma deskama. Aktuálně máme Amo skates, Lavír, Owl boards, Sudcentral, El Trés, Muelle. Urbanovi se ale pak někdy určitě ozvu. Ještě si pamatuju, jak na mně řval, když jsem mu jako děcko vjel do cesty, heh.
Tak začíná každá story o Urbanovi, haha! Jak už tu jednou zaznělo, oba dva jste designéři. Není proto divu, že se celej vizuál shopu nese v ladným a příjemně minimalistickým stylu. Jednoznačný je i jméno shopu - Radius. Je radius vaše společná oblíbená překážka nebo nese skrytou myšlenku?
M: Radiusy, bazény a všelijaký rampičky určitě jsou teď náš nejoblíbenější terén. Když jsme vymýšleli koncept a název shopu, tak jsem nadhodil toto slovo, protože v Čechách se to používá namísto slova transition a Nandovi se to líbilo. Ten přesah tam určitě taky je. Radius jakožto poloměr, radius jako vystřelování do různých směrů. Od začátku jsme chtěli mít i zajímavý tvary desek, různý oldschool tvary apod., který se jezdí hlavně právě v radiusech. Vyšvihnout logo pak bylo už vcelku nasnadě.
Moje další otázka je jasná. Co radius do budoucna chystá a kam povedou jeho kroky?
M: V zadní místnosti, kde je minirampa bychom rádi zřídili menší pop up galerii, kde by se každý měsíc střídali různá umělci. Určitě budeme pořádat nebo spolupořádat různé skejtové akce: závody, game of skate, girls spin wheels session, promítání videí, fingerboard akce atd. Taky se pomaličku rozkoukáváme po radiusím teamu, takže budou na řadě i aktivity tohoto ražení. Jo a taky bychom chtěli koupit novej kávovar!
Kávovar je velký lákadlo a pak už chybí jenom pípa! za celej skaterock Vám přeju, ať se vám váš sen dál plní a doufám, že o vás zase bro uslyšíme! Předávám slovo a prostor pro motivaci vašich budoucích zákazníků k návštěvě Radius skateshopu.
Kávovar je velký lákadlo a pak už chybí jenom pípa! za celej skaterock Vám přeju, ať se vám váš sen dál plní a doufám, že o vás zase bro uslyšíme! Předávám slovo a prostor pro motivaci vašich budoucích zákazníků k návštěvě Radius skateshopu.
M: Díky moc za rozhovor. Pípa sice není, ale na každý akci se u nás i nějaký to pivečko dá sehnat, ale psst! Budeme rádi, když si k nám cestu najdou všichni, kteří rádi podpoří corový skateshop a lokální značky. Na oplátku můžeme slíbit, že my zase podpoříme komunitu ve formě akcí, sponzoringu, prostoru pro kreativní vyjádření a taky minirampou, kterou lze kdykoliv zdarma využít. Jo a pokud by měl někdo chuť na jakoukoliv spolupráci, spolupořádání uměleckých nebo skate akcí, nebo dělá zajímavej produkt, tak ať se nám klidně ozve. Jsme kluci hodní a vstřícní. To je asi za nás vše.
Snad ještě jen, že coping se nevoskuje, kámo...
TEXT/PHOTO: FRENK