Mystic Sk8 Cup 2023 je tu s nedělním reportem!

Vydáno: 06.07.2023

První červencový víkend je za námi a s ním i dvacátý osmý ročník Mystic Sk8 Cupu. Proto se nyní pojďme ohlédnout za finálovým nedělním dnem v reportu. A na videa se můžete těšit už brzy!

Pedro Quintas v obřím fs airu přes roh // Foto: Daniel Dujsík

 

Semifinále streetu
Po dvanácté hodině se postupně začaly plnit tribuny, aby si každej chytl svůj flek na sledování finálového dne. Přesně ve dvanáct to totiž odpálil Jean Semaan, který to otevřel třeba bs 270 do lipa 270 ven, což je slušná ochutnávka, co nás při neděli čeká za úroveň skejtování!

Semifinále jelo 30 nejlepších riderů, kteří byli rozdělení do 6 heatů po pěti. Každýho potom čekaly dva pokusy na odjetí nejlepší minutové sérky a do finále postupuje dvanáct nejlepších.

Ve druhém heatu jel z našich riderů Jakub Imramovský, který v jízdě odjel například kino fs boro, krásný biggie přes pyro nebo bigspin do fs boro na dlouhým railu na áčku. S ním v heatu taky lítal Kieran Wooley, který si ještě před finále v bowlu stihl procruisit i semi na streetu.

Ve třetím heatu slušně zabíjel Remco Erkeland, který odstartoval cruxem nokick ven na šikmým railu nahoru, nosl noheelem na mramoru a nechyběl ani var lipslide na áčku. Kromě něj v něm jel i druhý rider z ČR, a to Maxim Habanec. Ten vrátil čistou jízdou, kde udělal fs bigspin boro, noseblunt, nollie fs boro, var grind na hubbě, frontside ollie přes rail a bednu dolů, polejam lip a var přes hydrant.

V dalších heatech šla úroveň ještě nahoru a všechny musela bavit flipová jízda Justina Sommera, kde nechyběl ani hadr do fs bora. Kechaud Johnson všechny zvedl z tribuny svým borem nahoru přes celej kulatej rail u double setu!
Rišo Tury to potom zabil čistou jízdou, kterou odstartoval heelflipem do lipa na railu dolů, kde i čistou jízdu zakončil bigspin heelem do bora!

V posledním heatu nás potom čekalo už malý finále, protože byla na řadě čtveřice nejlepších skejtrů z kvaldy plus loňský vítěz Adrien Bulard. Ivan Monteiro zajel skvělou jízdu, kterou odpálil bs 270 do lipa na railu dolů, pokračoval krásným varem na áčku a v jízdě vrátil i var nosl na mramoru! Podobný hroty předváděl i Angelo Caro a jeho transfer nogr nebo noseblunt, cab bs lip, hurricane na šikmým railu nahoru u double setu nebo ss blunt na railu dolů mluví za vše. Posledním skejtrem byl potom Adrien, kterej toho vrátil mraky a nechyběl ani jeho signature var z bangu nebo bigflip přes roh.

Finále street - ženy:

Po semifinále chlapů přišlo na řadu finále street žen. Do něj postupovala desítka nejlepších z kvalifikace a ve finále na ně čekaly dvě jízdy a následně sedm pokusů na besttrick, přičemž se počítalo skóre z jízdy a nejlepší tři triky.

Prvenství nakonec už potřetí obhájila Keet Oldenbeuving z Holandska, která celý víkend lítala v parku v super stylu. Jízdu otevírala onefoot olliečkem z rádiusu na centrálu, celý den dávala krásný feebly i smina,  ale vracela i třeba halfcab nosl 270 ven na railu na áčku nebo boro bigspin ven. Stříbro si potom odváží Carla Karolina Silva z Brazílie, které první místo uteklo jenom o 0,33 bodů, a třetí místo potom brala Lore Bruggeman z Belgie!

TOP 3: Street - Ženy // Foto: Daniel Dujsík

Finále Bowl

Po finále žen na streetu už bylo na programu finále v bazénu, které každý rok slibuje největší show a taky brutální atmosféru. Taky proto si dost lidí drží místo na malé tribuně už pěknou dobu předem, protože místa je opravdu málo a kdo si to na sluníčku nějakou dobu neodsedí, má bohužel smůlu. 

První na řadě byly opět ženy, které nakonec jely rovnou finále. Finále tak jelo 14 holek, které byly rozděleny do dvou heatů. Finále se jelo ve formátu dvou 45 vteřin dlouhých jízd a následně se jel šestiminutový organizovaný jam. Finální skóre vychází pak z celkového dojmu z ježdění. Ve finále bazénu jela i Jolana Štěpánová (13.), Anna Sedlářová (12.) a nejlépe si za české barvy vedla Tereza Havlíková s 10. místem.

Třetí místo si nakonec vyjezdila Naia Laso ze Španělska, stříbro si odváží do Francie Louise-Aina Taboulet a na prvním místě skončila Lilly Strachan z Velké Británie, která dělala krásný crailslide na extensionu, kde ještě přidala taky například invert, kromě toho ale taky pořádně lítala přes hip v nejrůznějších grabech a to ve skvělým stylu!

TOP 3: Bowl - Ženy // Foto: Daniel Dujsík

Po finále žen byl potom čas i na finále mužů, kteří měli stejně jako ženy dva pokusy na jízdu, po kterých následoval jam - ten už ale nebyl organizovaný. A jako to už u finále v bowlu bývá zvykem, rozjel se totální nářez, který se moc nedá popisovat - 540 vraceli snad všichni a to byl jenom slabý začátek! Collin Graham to rozjel hned jako první a odpálil strašný hroty, od 540,  přes vysoký polety přes roh a v jamu si střihl spolu s mlaďákem Edoardem Poggio i double na extensionu. A Collin si tak nakonec z Prahy odváží třetí místo, stejně jako z loňského Mysticu. Kromě Collina musím z prvního heatu bowlu zmínit i Pedra Quintose, který do toho dal znovu všechno a jeho obří polety v extensionu nebo projetej lipslide na stejném místě a drop dolů zvedaly všechny. Stejně tak potom Viktor Solmunde, který lítal na extensionu snad nejvýš ze všech - a to ať už v 540 nebo protažených grabech!

Na druhém místě potom skončil, stejně jako v loňském roce, Ivan Federico, který opět všechny bavil svým kinem melon ve všech variantách v nejlepším stylu - a to i přes hroznou, kterou si dal! Nejvíc to nakonec podle rozhodčích potom zabil Kieran Wooley, který si po loňském pátém místě letos odváží zlato. Ten vracel celý víkend v nejlepším stylu - ať už šlo o nesmyslně projetý bs tailslide, nekonečný fs lipslide nebo fs feeble v zatáčce, fs fajvo rev přes zatáčku, ale i brutální airy a asi nejvyšší tailgrab přes roh! Kromě toho si vyletěl i z bazénu ven, aby si dal footplant o pilíř střechy. Bowl byl prostě znovu naprostý nářez a za mě rozhodně jeden z highlightů celého víkendu!

TOP 3: Bowl - Muži // Foto: Daniel Dujsík

Finále street - muži:

Po odjetí posledních triků v bowlu už přišel čas na zlatý hřeb celého víkendu v podobě finále na streetu. Do finále se probojovalo dvanáct nejlepších riderů, kteří před sebou měli ještě dva pokusy na 45 vteřin dlouhou jízdu, ze kterých se počítala ta lepší, a následně 7 pokusů na besttrick, ze kterých se počítají tři nejlepší skóre.

Maxim Habanec, který ve finále odjel čistou jízdu, následně vrátil i var z centrálu až na zem nebo taky odjel bigspin heelflip do bora na railu dolů. Potom se mu už ale nepodařilo odjet kino přes rádius až na zem, ani var nogr a celkově to letos stačilo na 10. místo. Kdo je potřeba určitě taky zmínit je i Justin Sommer, protože tenhle stylař z Německa a zároveň i profík u Santa Cruz, vrátil za celý den snad nejvíc flipů a kromě skvělé jízdy pak otevřel best tricky fs bigspinem přes bang na zem u hydrantu nebo odjel i hadr fs boro na railu dolů! A taky si rovnou odvezl páté místo.

Bitva o první místo ale tentokrát probíhala hlavně mezi čtveřicí skejtrs - Mattias Dell'Olio, Ivan Monteiro, Angelo Caro a Rišo Tury. To bylo znát už po jízdách, a co teprve potom, když se rozjely best tricky. Na čtvrtém místě skončil tentokrát bez medaile Mattias Dell'Olio z Argentiny, který kromě nabité jízdy odjel třeba var nosl na hubbě nebo switch var lipslide na railu dolů (lehce s rukama). Bronz si nakonec z Prahy odváží Angelo Caro, který po čistý jízdě poslal ještě ss heelflip frontside boro dolů, switch 180 nosegrind a hlavně všechny totálně uzemnil, když na první pokus odjel biggerflip frontside boardslide na bariéře

Nejnapínavější to potom ale bylo mezi první dvojkou. Rišo Tury odjel čistou jízdu, kterou startoval heelflipem do fs lipslidu na railu dolů, nechybělo kino bs lip nebo heelflip do noseslidu na hubbě a last trick vracel bigspin heelflip do bora na railu dolů. Rišovi to bylo ale málo a na druhý pokus svou čistou jízdu ještě upgradoval a na první odjel kino crooked na dlouhým railu na áčku, který vrátil v naprostým perfektu! Být to jenom o jízdách, tak asi není o čem! Rišovi šla karta i při best tricích a vyslal například varheel bs grind, heelflip tailslide a všem spadla brada, když poprvé odjel na závodech heelflip fs noseblunt na railu dolů! Potom ale následovaly ještě pokusy o varheel bs fajvo na hubbě, který bohužel nepadlo a podle finálních výsledků by právě upgrade grindu do fajva mohl znamenat první flek, protože Rišovi chybělo pouze 0,34 bodu. To bohužel nevyšlo a Rišo si tak odnáší skvělé druhé místo, za které posíláme velký gratulace!

První místo tak bral Ivan Monteiro, který vyhrál už v roce 2016 a 2021! Letos to zase zabil, v jízdě vracel triky jako nollie noseslide noheel, bs 270 lip, nollie bs heel 270 přes roh nebo var noseslide bigspin na mramoru, který během best tricku povýšil na var nosl noheel. Kromě toho přidal i bs 270 do lipa 270 ven na railu dolů u hydrantu, noseslide nollie heelflip na bariéře a totální banger bylo potom to, když odjel var noseblunt na bariéře! A Ivan si tak z Prahy odváží už třetí trofej za první místo!

Po finále na streetu už byl čas jenom všechno vyhlásit, udělat fotky a rychle se přesunout na afterparty a výsledky náležitě oslavit! Pro letošní rok je Mystic za námi a nezbývá než se těšit na další ročník.

TOP 3: Street - Muži // Foto: Daniel Dujsík

Výsledky finále:

 

 

 

Hampus Winberg frontside airlines. / foto: Filip Rejman
Kechaud Johnson frontside boardslide 270 out. / foto: Filip Rejman
Maxim Habanec backside tailslide. / foto: Filip Rejman
Hampus Winberg 540. / foto: Filip Rejman
Ivan Monteiro frontside nosebluntslide. / foto: Filip Rejman
Joao Lucas bacskdei smithgrind. / foto: Filip Rejman
Julian Senn 50 - 50 výtrh. / foto: Filip Rejman
Rišo Tury frontside nosebluntslide. / foto: Petr Hoffelner