Martin Pek přivezl rozhovor a super umístění z Basileje!

Vydáno: 20.09.2022


Martin Pek zajel super výsledek na legendárním závodu ESC Basel 2022 a je nám ctí prohodit s Martinem pár slov! Závodu se dále zúčastnili Rišo Tury, Maxim Habanec, Honza Navrátil a kompletní výsledky najdete zde.

Ahoj Martine. Před pár dny jsi vyrazil na závod ESC Basel, který někdo označoval za Mistrovství Evropy, ale zřejmě to tak nebylo. Jak to tedy je?

Jak sám název napovídá ESC bylo vždycky European Skateboard Championships, takže se tenhle závod považoval za Mistrovství Evropy. Na googlu je to k dohledání a jsou z toho videa. S příchodem Olympijských Kvalifikací a vytvoření nových systémů organizací se pak odjel zatím jediný oficiální závod Mistrovství Evropy a to v Rusku, ze kterých měli být body na OH, ale to taky nakonec padlo. Tohle byl letos tudíž jediný závod, kam se sjela evropská špička a jelikož to bylo open, tak se tam objevili a skaters z jiných zemí. Takže to bylo takový neoficiální Mistrovství Evropy, kdybychom chtěli přesnou definici.

 

Díky za objasnění. Už jsi byl někdy předtím v Basileji? Je to závod s letitou historií a kdysi měl opravdu dobré jméno?

Když jsem začínal jezdit na závody do zahraničí, tak tušim, že snad tohle byl i můj první závod v zahraničí. Jinej si totiž nepamatuju. Bylo to strašně úmorný, protože to jelo strašně moc lidí 200-300 už si to nepamatuju přesně, a čekal si celej den ve skateparku až do večera na svůj jam. Závod je kromě počtu lidí dobře organizovanej a víš i v jakym jamu jedeš a v kolik. Jelikož jsem byl dřív mladej, neuměl jsem skoro anglicky a s cestování jsem neměl moc zkušenosti, tak toulat se po drahý Basileji nebylo nic pro mě, a tak jsem byl odsouzenej bejt celej den ve skateparku. Je tam vždycky zajištěný jídlo a pití a ke startovnýmu dostaneš vždycky balíček různých věcí. Letos to byly hodně tyčinky, přívěsky, tričko a skejtový ponožky dle výběru. Já jsem si vzal Iron Maden a Johny Cash sérii od Stancu. Dřív jsi dostával i speciální taštičku od Eastpacku, ve který byl kondom, zapalovač, malej panák šnapsu a spoustu dalších užitečnejch věcí, když je ti 16/17 a seš v zahraničí na závodech, he he.


Park měl příjemnej vibe. Možná to na mě tak působilo, že byl postavenej trochu v devadesátkovým stylu, na stadiou a překážky na něj byly navezený. Jak na tebe působil a jak se ti jezdilo?

V Basileji je už tradiční, že to staví pokaždý na tom stejným místě. Když jsem tam jezdil jako mladší, tak mi dělal problém strašně povrch, kterej není perfektní a je to vlastně podklad pod led, protože je to za normálních okolností hokejový hříště. Teď už jsem věděl co od toho čekat a mám toho naježděno trochu víc, takže povrch jsem už neřešil. Pak jsou tam vždycky zajímavě poskládaný překážky. Letos to teda na sebe ani moc nenavazovalo, takže po nějakým triku si musel strašně pushovat přes celej skatepark na druhou stranu. Bylo to teda hodně fyzicky náročný a já jsem tam za 3 dny spálil přes 12tisíc kalorií a zhubnul asi o kilo a půl. Takže slušný závody. Jinak překážky v klasice, krátký bangy a vysoký rail, nebo naopak zase nějaký zajímavý překážky v podobně “railu” přes centrál, který byl vlastně velká plynová bomba. Prostě úlet. Pamatuju si i jeden ročník, kdy tam byl rail udělanej z kmenu stromu a celej skatepark byl v tématice lesu. Uměj si tam hrát.

Byla velká konkurence? Přece jenom se většinou všichni mezi sebou znáte a víš, kde koho potkáš

Jasně, sjíždí se tu ty nejlepší lidi z celý evropy a letos tedy i z dalších zemí, takže úroveň je fakt nabitá. Druhej byl Mauro Iglesias, kterej skončil na 5. místě na kvalifikačním závodě na Olympiádu v Římě za Nyjahem a těmahle lidma. Takže konkurence byla veliká.

Zajel jsi Alexe Decunha, Maxe, Kiliana a další. Jak jsi spokojený s šestým místem. Nám se zdá takhle od stolu super!

Ve finále se jeli 3 sérky. V první sérce měli speakeři nějakej problém s pořadníkem závodu a tak když mě druhej speaker potvrdil ať jedu, tak jsem odjel skoro půlku sérky čistou, když mě pak zastavili, že jede někdo jinej. To mě trochu rozhodilo a v první sérce jsem zkazil druhý trik. Nollie big spin backside lip na velkým railu z banku. Krátkej bank a vysoký raily jsou pro Basilej typický. Druhou jsem zajel čistou se všema trikama a měl jsem z toho fakt radost. A třetí jsem se snažil napálit s upgradovanejma trikama, kdy jsem začínal 360-flipem přes obrovskej reprák Marshall, ale poslední trik v sérce nollie big spin transfer mi nevyšel, protože jsem se odrazil pozdě a místo z banku, tak se mi skate odrazil z plošiny a letělo to daleko pode mnou. I když jsem se to snažil odjet, tak se to ještě otočilo do prima a bylo vymalováno na mým koleni.

Jak probíhá tvoje příprava na skateboarding obecně a co děláš běžně před a po ježdění, aby tělo nebolelo a dal fungovalo?

Jezdim hlavně proto, že mě to baví. A tak se k tomu snažím i přistupovat. Pokaždý když jdu jezdit, tak se snažim připravit, abych se šel pobavit, a abych nemusel trpět. Velkou roli hraje jídlo před ježděním. Když do sebe hodíš guláš se 6, tak budeš narvanej a moc si to neužiješ. Takže jsem ve většině případů přestal jíst před ježděním maso, a dost mi i vyhovujou veganský jídla před ježděním. Jsem pak lehčí a víc si to užiju. Pití je taky jasný, takže neperlivá voda a nebo mám rád isotonický nápoje, který jsou lehčí než voda a líp to tělo vstřebává. Občas si dám i kafe bez cukru, když jsem utahanější před ježděním a to mě příjemně nakopne. Ve dny, kdy chodim jezdit, tak buď mám ráno trénink s trenérem, anebo chodím cvičit sám. Je spoustu věcí, který se daj dělat a nemusí to bejt jen zvedání činek, ale naopak různý mobilizační věci. Od různejch zranění a neustálýho přetěžování bojuju s rozsahama pohybu v kyčlích, kotníkách a zádech, takže se snažim protáhnout tyhle partie a pak se mi jezdí mnohem líp.

Jsou v letošní sezóně ještě nějaký další závody lokální nebo mezinárodní, kam hodláš vyrazit?

Letos se mělo jet Mistrovství Světa v Rio De Janeiro v Brazílii, ale před pár dny přišla zpráva, že se to ruší, a že se snaží najít náhradu. Takže uvidíme jak se to vyvine. Zatím tedy MČR a street.

Podzim je za rohem, jaký jsou plány na přečkání tohoto, pro skejťáka, nepopulárního období?

Já mám rannej podzim celkem rád, když neprší. Ježdění tak akorát v tričku a večer si vezmeš mikču. Je to příjemný. Rád bych se věnoval ještě víc sám sobě a posouval svoje limity. Investovat sám do sebe je to nejlepší, co člověk může udělat. Takže mám v plánu se naučit různý salta a tak. Samý zábavný věci. No a v zimě skate, snowboarding a uvidíme jestli se letos podívám ještě někam. Jinak se věnuju neustále SKATEBOARDOVÝ AKADEMII, kde ukazuju lidem jak jezdit na skatu od úplných začátků až třeba po to, kdy chce někdo pochopit jak dělat flip fs bor a tak to spolu dáme dohromady. Tohle mě baví už spoustu let a tak se tomu rád věnuju.

Případně nějaké další plány, bussine, život cokoliv?

Makám na svojí “nový” značce SKATE FAMILY a tvorbě nových produktů. Baví mě věci, který jsou funkční a ulehčujou ti život a tímhle směrem bych se chci ubírat. Člověk by si nikdy neřekl, kolik práce zabere vytvořit něco vlastního.
Začal jsem se zase hodně věnovat sociálním sítím, kde na TikToku ukazuju jak na různý skejtový triky a všechno kolem skateboardingu. Na youtube pokračování skateboardový akademie, spot checky, testovačky věcí a další projekty. A na instagramu updaty z mýho ježdění mýho lifestylu.

Díky a něco závěrem?

Na závěr bych chtěl poděkovat všem ze SKATE FAMILY, že to lidi už teď podporují a budu se těšit co všechno společně dokážeme. Poděkování patří samozřejmě všem sponzorům a všem těm, kdo jsou fajn a přejou si navzájem jen to nejlepší!

Video: Jan Slovi


>