Jak by měl vypadat Skateboarding na LOH v Tokiu 2020
Vydáno: 18.08.2018Ať už chceme nebo nechceme, ta chvíle, kdy se poprvé objeví skateboarding na Olympijských hrách, se pomalu, ale jistě blíží. Otázku, zda je to krok správný nebo ne, si nyní pokládat nebudeme, ale zaměříme se spíš na to, jak se budou věci mít a jak by to vlastně mělo celý vypadat a fungovat. Na Jenkem Magu si dali tu práci a vyhrabali, co se dalo. Zdrojem informací budiž sám šéf World Skate, Josh Friedberg.
Zdroj: Jenkemmag.com (What the Hell is up with Olympic Skateboarding?)
Ilustrace: Michael Giurato

Jaký bude formát závodů?
Street – muži a ženy
Skatepark – muži a ženy (rozuměj mega bowl)
Kdy se závody pojedou?
Zahajovací ceremoniál se odehraje v pátek, 24. července 2020. Mužský Street se pojede v sobotu, 25. července, ženský Street pak v neděli, 26. července. Ženský Skatepark se pojede v úterý, 4. srpna a mužský Skatepark se pojede ve středu, 5. srpna.
Jak bude probíhat kvalifikace na OH?
Všichni skejtři mají možnost získat body v závodech, které budou probíhat v časovém rozmezí dvou sezón. Všechny závody, které do téhle sekce spadají, by měly být avizovány ještě během letošního léta. Budou mezi ně patřit regionální závody, jako národní nebo kontinentální akce a stejně tak mezi ně budou patřit i PRO závody, takže nikdo nebude znevýhodněný v získávání patřičných kvalifikačních bodů.
První sezóna startuje 1. ledna 2019 a končí 15. září 2019. Druhá sezóna potom startuje hned 16. září 2019 a končí posledním květnem 2020.
Kdo se o to všechno stará?
Vše je pod patronátem World Skate. ISF (International Skate Federation) a FIRS (Federation of Roller Sports) spojily svoje síly, pozměnily pár zákonných nutností a přejmenovali se v září loňskýho roku na „World Skate“. Stejně tak, se v loňském roce podrobili i přijímacímu procesu k IOC (International Olympic Committee).
Kdo vybírá skejtry?
Federace, jako je například brazilská CBSk, má už dopředu určený svůj národní tým. To ale neznamená, že daný skejtři se na Olympiádu dostanou. Znamená to jen to, že jim budou dány prostředky od státu, který umožní jejich rozvoj a přípravu. Třeba vláda USA nepodporuje žádné olympijské týmy, na rozdíl od mnoha jiných států.
Například v ČR vláda reprezentaci podporuje, i když to není úplně hladké a kdo sleduje stav dotací ve sportu ví, že letos byly pozastavené díky kauze Pelta z roku 2017. Info o české reprezentaci pak najdeš zde.

Budou mít týmy svoje trenéry?
Nejbližší věc, která se u skejtů blíží pojmu „coach“ je team manažer, který vystupuje navenek jako vedoucí skupiny, stará se o kluky a pomáhá jim s jejich skejtovým rozvojem. O českou reprezentaci pečuje team manažer a zároveň i člen reprezentace, Tomáš Vintr. Hodně z PRO skejtrů má taky svoje osobní manažery, agenty, trenéry apod. Vláda spojených států usiluje o zaškolení a oprávnění těchto osob, který se pohybují kolem skejtrů a mají za úkol je podporovat, a chtějí z nich udělat právoplatný, tradiční trenéry. Naproti tomu v jiných státech, kde není skateboarding natolik rozvinutý, se zase poohlížejí po trenérech, který by zvedli jejich tamní level skateboardingu. Z toho vyplývá, že jediný skejtři, který budou v Tokiu, budou jenom sami závodníci.
Jaký bude množství skejtrů?
V každý ze soutěží (Street – ženy, muži, Park – ženy, muži), bude jezdit dvacet skejtrů. V jedné soutěži nemůžou být víc než tři skejtři z jedné země. Dokonce, i když jsi blízko vedení ve skejtovým žebříčku, tak stačí, aby tě jiný tři skejtří z tvojí země bodově předběhli a tvoje body v tu chvíli už nehrajou žádnou roli.
Ne každá země má zájem mít svýho skejtra na Olympiádě, samozřejmě kromě Japonska, které je pořadatelským státem.
Nicméně, zastoupeno by mělo být všech pět kontinentů a to i za cenu, že třeba z Austrálie tam bude jen jeden jedinej zástupce. Takže pokud nebude mezi top 20 zastoupenej skater z nějakýho kontinentu, tak dvacátej v žebříčku má smůlu a na jeho místo bude dosazenej nejlíp bodovanej skejtr z chybějícího kontinentu, nehledě na to, kolik bodů, kdo z nich měl.

Kdo a jak bude závody porotcovat?
Všechny rozhodčí pro všechny skejtový olympijský disciplíny poskytuje a certifikuje World Skate. Hodně z dnešních top sudích, který mají na starosti velký závody jsou nyní součástí skupiny World Skate rozhodčích. Započetí kompletní certifikace se očekává někdy v příštích dvou měsících. Co se zatím ví, je to, že porota musí být pětičlenná s jedním hlavním rozhodčím a to platí pro závody mezinárodní úrovně.
World Skate strávili letos čtyři dny v Číně pořádáním workshopu Mezinárodního skateboardového svazu rozhodčích (ISJC), kterého se zúčastnilo sedmnáct skejtrů z jedenácti zemí za účelem ujištění se, že cesta, kterou se závody hodnotí, přispívá k pozitivnímu růstu skateboardingu.
Vše dělají pod heslem „Vývoj nad dokonalost“. Více info najdeš tady.
Bude existovat napojení Street League?
SLS spolu se Světovým pohárem a dalšími PRO závody budou postupně schvalovány, jako kvalifikační, do roku 2022. World Skate pracuje taky na dohodě, která by měla závody Park Series učinit jako kvalifikační pro Skatepark, jako protějšek Street kvalifikaci, SLS.
Všechny národní organizace, který jsou pod World Skate, budou ve svojí zemi hostit každoroční národní mistrovství, což si můžeme spojit například s naším MČR. Dál se bude konat od začátku příštího roku kontinentální mistrovství pro Skatepark jezdce, a to na každým z pěti kontinentů. Tyhle závody tak umožní, aby měli možnost získávat body i ti, pro který je z jakýchkoli důvodů náročný opustit jejich zemi nebo světadíl.
Samozřejmě se budou konat i pětihvězdičkový contesty, který budou pro PRO ridery. Měly by být každý rok maximálně tři a to jak pro Park, tak i pro Street.
Proč nebude Longboarding nebo Vertka?
Street a Park jsou nejpopulárnější a všeobecně rozšířený disciplíny a to celosvětově. Neexistuje takové množství žen, keré by jezdily Vertku na světový úrovni, a protože hry v Tokiu jsou genderově rovnocenné, byly vybrány ty disciplíny, který jezdí na světě nejvíc lidí. World Skate samozřejmě doufá, že do budoucna by se mohly přidat další disciplíny.

Jak to bude s dopingem?
WADA (World Anti-Doping Agency) zakazuje určitý drogy. Závodníky testují dvakrát, jednou při soutěži a po druhý mimo soutěž. Tady se můžeš podívat na kompletní soupisku zakázaných látek a metod. Český skejtři se můžou podívat sem, aby zjistili, jak je to u nás. Pokud bude test na nějakou drogu ze seznamu pozitivní, je to jejich 100% zodpovědnost.
Většina inhalátorů je zakázaných a doplňky stravy jsou ožehavý, protože nejsou většinou schválený Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a obecně řečeno, můžou obsahovat cokoli. Jeden z populárních workoutových doplňků stravy, který byl před pár lety kontrolován, obsahovat meth. Ve státech není CBD nebo Kanabidiol zakázán jenom proto, protože tamní úřad FDA tyhle doplňky nereguluje, mohou obsahovat THC. Rekreační drogy jako alkohol a marihuana jsou zakázány jenom při závodech, ale skejtři si musí dávat pozor na to, jak dlouho zůstane marihuana v jejich těle, což je pro každýho individuální záležitost.
Americká Anti-Doping Agency (USADA) vyžaduje zapsání každýho nálezu u jakýhokoli sportovce ne jejich web. Skejtři žádný takový seznam nemají, zatím.
Existuje nějaký věkový limit?
Neexistují žádné minimální nebo maximální věkové hranice. Minimální věk je většinou zaveden k zabránění úrazů sportovců. Jestli jsi natolik talentovaný, že se dokážeš kvalifikovat na Olympiádu, tak jsi i schopný čelit rizikům, který ze skateboardingu vyplývají stejně dobře, jako ostatní jakéhokoli věku.

Jak to bude s dresy?
Výstroj (oblečení a náčiní), který budou skejtři v Tokiu používat, bude ve finále záviset na Národním Olympijským Výboru každý země. Skejtři nebudou moct během Olympijských her nosit svoje klasický oblečení od sponzorů, stejně tak jako na dalších mezinárodních závodech, kde budou reprezentovat svoji zemi, jako například Olympijské hry mládeže. Svoje standartní oblečení budou moc nosit v jakémkoli standartním závodě jako Street League, Vans Park Series, Dew Tour, X games a na kontinentálních závodech nebo na závodech světového poháru.
Stejně tak jejich zařízení musí splňovat požadavky Rule 50 Mezinárodního olympijského výboru (IOC), které specifikují věci jako velikost loga a jeho umístění. A co je na uvážení, specifikují i sportovní náčiní. Boty a skateboard jsou klasifikovány jako sportovní náčiní, které spadá pod Rule 50. To znamená, že skejtři můžou nosit boty svých sponzorů a jezdit na skateboardech od svých sponzorů (desky, trucky, kola, ložiska, gripy) jen za předpokladu, že jsou k mání v maloobchodě šest měsíců před započetím Olympijských her.
Jak budou vypadat překážky?
Po přezkoumání tří uchazečů o stavbu překážek, vybrala Tokijská organizační komise CA Skateparks k designování překážek.
Jaký to bude mít všechno přínos pro skateboarding?
S vládními finančními zdroji pro skateboarding ve stovkách zemí po celém světe, se World Skate spolu s Národními Olympijskými výbory a Národními sportovními složkami zaručili, že veškeré skateparky, které vybudují, budou jedinečné, kvalitně nadesignované a hlavně správně postavené.