Co se to děje ve světovém skateboardingu?

Vydáno: 19.10.2022

 

V tomto článku se budeme zabývat dvěma kauzami, které hýbou světovým skateboardingem, tedy tím sportovním. První je rozklad americké asociace a tím druhým je nečekané zrušení mistrovství světa doslova na poslední chvíli.

Americká skate asociace nezvládla základní administrativu

Jak už jsme psali v srpnovém příspěvku, americké asociace (USAS), obdoba naší ČAS, prožila zemětřesení v podobě výměny nejvyššího vedení. Garry Ream odstoupil a na jeho místo nastoupil Don Bostick. Ale mezitím rezignovali na své pozice ředitelka Mimi Knoop, hlavní trenér chlapů Andrew Nicolaus a ženská trenérka Alexis Sablone.

A teď co se tam vlastně stalo. Za vším stojí americký olympijský a paralympijský výbor (USOPC), který USAS financoval. Určitě se nejednalo o 100% příjmů, předpokládám že mají i silné sponzory jako třeba Toyotu, nicméně USOPC jsou ti kteří určují, jaká organizace je zástupcem daného sportu v USA. Pro vaši představu, u nás podobně funguje Česká unie sportu (ČUS) a pro ní je představitelem skateboardingu Česká unie kolečkových sportů (ČUKS), jejíž součástí je Česká asociace skateboardingu (ČAS). Jestli se vám to zdá složité, buďte rádi že jste to nemuseli dávat dohromady aby to fungovalo. Zpět za oceán.

USOPC nechal provést audit v USAS a přišlo se na to, že na zhruba 75% výdajů z prostředků USOPC nejsou žádné doklady, nebo výdaje nebyly adekvátní k činnosti, plus další problémy s administrativou. Což pro USAS samozřejmě nevyznívá nijak dobře. Opět v našem časovém pásmu si podobnou minelu neumím představit. S ČUKSem řešíme každý výdaj aby byl dle regulí natavených státem a není možné aby zpětně přišlo na to, že nějaké doklady nemají odpodstatnění z pohledu aktivit, které jsou předech schválené výkonným výborem. Což je věc druhá. Samozřejmě že za vše zodpovídal Garry Ream, ale že by jen on věděl že mají v účetnictví bordel? Z mého pohledu je to divné, u nás mají ke všem asociačním výdajům přístup minimálně všichni členové výkonného výboru, plus další dodavatelé služeb jako jsou kluby, kameramani, fotografové, trenéři, produkční závodů. Ti všichni vědí že fakturují za danou službu a ne za nějaký nesmysl. Dle mého soudu jestli to měl Garry v punku, muselo být v punku celé vedení. Což je věc kterou se zřejmě nedozvíme.

Co ale prosáklo je ne příliš zdařilé řešení situace. USAS najal dámu, která nemá se skejtem nic společného a dostala za úkol opravit a vyladit veškeré body auditu, které USOPC označil jako problémové. J. Leigh Hawley je právě ta dáma která se cítí že má na vyčištění Augiášova chlévu, a s ní přišly i nové pořádky. Jak je popsal ve svém video Gifted Hater. Právnička Leigh se zřejmě do práce vrhla po hlavě a došlo na krácení peněz, úkolování lidí kolem skejtu, a došlo i na výjezdy na závody, jako třeba na závody do Říma, drinky, party atd. Kdo by nejel že. Ale otázka zůstává, zda se toto čeká od někoho kdo má vše dát do pořádku. Zřejmě tento průběh má za důsledek rezignace předních postav amerického skateboardingu.

Vrcholem kauzy je aktuální průběh procesu mezi USOPC a USAS, kde se řeší možné odebrání akreditace pro zastupování skateboardingu v USA a pak by byl prostor pro jinou organizaci.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený MIMI KNOOP (@mimiknoop)

 

Mistrovství světa zrušené na poslední chvíli

Druhou světovou kauzou je pak zrušení mistrovství světa ve skateboardingu, které bylo naplánováno na první polovinu října a jeho místem je opěr Rio de Janeiro v Brazílii. Skateboarding v Brazílii je dost možná sportovní dvojka hned po fotbalu a pomohli tomu polety Boba Burnquista a triky, křivky Leticie Buffoni, plus samozřejmě další top skejtři z Brazílie. Tamní organizace STU, která organizuje závody, bude ve spolupráci s brazilskou federací CBSK, zřejmě nejsilnější a nejvlivnější národní organizace zastřešující skateboarding vůbec. Nadnárodní federace, která národní organizace sdružuje, se jmenuje Worldskate a právě Worldskate pořádá závody, které jsou kvalifikačními koly pro Olympiádu, určuje pravidla těchto závodů a stojí za vším co se olympijského skateboardingu týče. A mezi těmito dvěma organizacemi došlo k rozkolu, který vyústil v dopis od Worldskate, kde s lítostí oznamují zrušení mistrovství světa a hledáním jiné alternativy.

V interní světové komunikaci začal opravdu velký rozruch, neb taková zpráva zhruba měsíc a něco před samotným závodem, kdy už jsou koupené letenky, hotely, není nic co byste v pozici předsedy národní organizace chtěli číst. Ale stalo se. Otázka byla proč se tak stalo.

V dopise od Wordlskate byla zmíněna finanční a organizační neschopnost z brazilské strany. Následoval vysvětlující dopis ze strany STU, v němž STU vypočítává celkem 20 eventů od konce LOH v roce 2021 do konce letošního roku. Plánuje zafinancovat skateparky v hodnotě 7.500.000,- USD a rozdá celkem 1.500.000,- USD na odměnách pro jezdce. Tady je třeba poznamenat že Worldskate letos zorganizoval zatím jeden závod streetu v Římě a na další kalendář závodů netrpělivě čekáme. A ten jediný v Riu, o kterém jsme věděli, se zrušil. STU dále uvádí že v září proběhne brazilské mistrovství světa a v návaznosti na něj kývnuli nabídce od Worldskate, uspořádat MS ve skateboardingu. Pak ale došlo k mírnému rozčarování, dle slov STU, že Worldskate chtělo snížit odměny pro jezdce a navýšit poplatek za možnost uspořádání MS, který se pohybuje v řádech stovek tisíc dolarů. Navýšení ceny za scoring systém spolupráci zřejmě také nepomohl.

Vše výše psané směřovalo ke zrušení oficiálního mistrovství světa s tím, že STU bude závod i tak pořádat. Jen to nebude mistrovství světa, nicméně s garancí odměn pro jezdce ne méně než 500.000,- USD. Opravdu jiná liga.

Ale černá můra pro Tomáše Weimanna, hlavního trenéra české reprezentace, který má rozpočet na jeden trip, kdy přednost má samozřejmě závod spadající do kvalifikace na LOH. Zároveň Rio je pro jezdce skvělá zkušenost a o případné alternativě k Riu se zatím neví. Další skate akcí Worldskate jsou World Game v Argentině, plánované na podzim, ale tam je zatím jen vertka, což není olympijská disciplína.

Pevně doufám že se Worldskate se STU domluví a kdyby ne, tak se snad dozvíme onu alternativu brzy. Ale i tak pochyby bohužel zůstávají.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Confederação Brasileira Skate (@cbskskate)