9 Club finále v Římě vyhrál Nyjah Huston a Liz Akama! A naši?

Vydáno: 25.06.2023

 

Další zastávka kvalifikační série na LOH 2024 je za námi a přivítala skaters z celého světa svou otevřenou, ale horkou náručí. Horko a vosk, to může nadělat trable, ale všem stejně, nikoliv jednotlivci. Nicméně k tomu se ještě vrátíme.

Samotné finále se jelo v příjemných třiceti stupních, za večera a umělého osvětlení a dalo by se označit, tedy to mužské finále, za setkání 9 clubbers. Pro celkový dojem to chce vidět celé finále a vychutnat si třeba Felipeho nollie flip frontside noseslide na hubbě. Nebo Aurelinův 360 flip přes všechno na světě až na zem. Ale také jeho zklamání z pokaženého nollie backside flipu z gapu na zem na konci sérky, a tuto ztrátu už nedohnal. Pak třeba Sora Shirai a cab backside tailslide bigspin out nebo Jaggerův switch backside nosebluntslide na hubbě, která potrápila spoustu skaters. Ne toliko Nyjaha s jeho nollie backside heelflip backside tailslidem jako potvrzení toho, že prý who’s the King here? Nebo spíš Emperor v případě Říma.

A je někdo kdo to nepřál Cordanovi? Kluk 18 let, sice kanadské občanství, ke skejtu ho dostal táta, máma Italka, ale žijící v Kalifornii, studující obchod a kde se vzal tu se vzal, mezi top osmi. V rankingu na Worldskate jsem ho hledal marně, tak alespoň info, že byl 62. na Damn AM v LA v roce 2018 a v loňském roce 11. místo na Tampě AM. A tady najednou ve finále, každý si ho zapamatoval pro jeho 50 – 50 na hubbě, ale nahoru místo klasického přikázaného směru jízdy. Posílám respekt do Kanady, skvělá volba a parta Ryan Decenzo, Matt Berger a Micky Papa má možná novou jedničku, uvidíme.

Kompletní finále přidáváme a chlapi začínají 1:37:00.

A co naše výprava? Bratrsky vzdejme hold Rišovi, který se probojoval do semifinále, velký respekt a klobouk dolu! A samozřejmě Lauře Žáčkové, která šla ze šestnáctého místa do čtvrtfinále a tam se umístila na místě třicátém prvním. Na její první velký závod je to super výsledek a zasloužená pizza, croissant i zmrzlina to jistí!

Další místa jsme popisovali v tomto blesku, ale v krátkosti. Nejlíp David Luu na místě osmdesátém třetím, těsně za ním Vilém, pak Maxim a 100+ Martin Pek a nakonec Honza Navrátil. Umístění za které nikdo nikoho nepochválí a myslím, že to nikdo ani nečeká. Zajímavé by bylo, kdyby Vilémovi vyšel poslední kickflip frontside boardslide nebo kdyby byly v Čechách alespoň podobné překážky a podobný skatepark, který je na tolik vzdálený tomu, co máme u nás. Ale to jsou jen kdyby. Jako horko a vosk. Všem stejně.

Když tak čtu komentáře na FB Skaterocku, celkem chápu co tam píšete, taky bych si z toho dělal srandu, ale zkouším nad tím přemýšlet, trochu do toho i vidím a účast v repre není o followers, ale o umístění. A jako příklad si vezmu poslední výsledky MČR 2022. Druhý je Martin za Kikem, třetí je David, čtvrtý je Vilém, pak je šestý Jirka Houka, který kdyby chtěl, mohl být v repre už dávno. Za ním Honza Navrátil. Otázka proč kluky někdo nezajedete se nabízí sama a můžete se vařit v Římě v 37 stupních sami. Zkusit si projít kvaldu kde je dalších 160 týpků co rozhodně nejezdí blbě. Dát si trénink časově rozdělený na minuty a pak se můžete na park jen dívat. Je dost možný že nebýt prohlášení o „horku a vosku“, tak to třeba nebude tak ostrý, co se komentů a meme týče, konec konců Vilém s Honzou si férově nasypali popel na hlavu už v Římě, ale pravda je jednoduchá. Nedopadlo to nijak dobře. Kromě Laury.

Dle mého soudu, jsme svědky generační výměny a proto si nalejme čistého vína.

Závody v Římě jsou závody pro sportovce, se vším co k tomu slovu patří. Procházíte zázemím a vidíte frajery, co lámou svoje riders při protahování, bubnují do nich na uvolnění svalů, míchají jim magnesium, probírají jízdy, sledují soupeře, zapisují co jim jde, co jim nejde, kontrolují rozhodčí jak bodují. Ano, je to sport. A troufám si tvrdit že ve většině zemí mají zabijáky už roky, nebo se jim věnují od nejmladších let. Je to na hony vzdálená záležitost oproti CPH Pro, mejdanu u Arnošta nebo kempu v Kynšperku. A musíš to tak brát, prostě to tak je. Tečka. Martin, Maxim, David, Honza jsou zřejmě poslední partou kterou do repre nevychovali kluby. Nemusí to tak být, může se někdo objevit mimo klubovou scénu, na které Czechskateboarding s ČUKS maká od roku 2018. Bylo by to super, ale když se vrátím zpět k posledním výsledkům MČR, tak to uplně nevypadá.

Práce s kluby dala vzniknout sérii Junior a do popředí a do centra pozornosti se tak dostává Laura, Richard Březina, Alex Blažek a další young guns. Chodí na tréninky a makají. Mladá repre má v popisu práci fyzickou přípravu, gymnastiku, trampolíny, žíněnky a další věci, které jsme v devadesátkách, ale i v dalších letech neznali osobně a smáli se jim podobně, jako výsledkům parta na Facebooku. Je to naprosto odlišný přístup. Myslíte, že si Rišo dá pauzu nebo jenom dře a dře? Neustále na cestách, v posilovně atd.? Jasně, B je správně. Rišo má skvěle nakročeno do Paříže, pevně věřím že se tam dostane a přeju mu to. Ale co mladá krev na Slovensku? Jsou tam kluby, série pro mladý? Zatím to úplně nevypadá, což se ale může změnit postupem na LOH a to by bylo pro Slovensko super.

A co u nás tedy? Jsou tu položené základy pro sledování mladých, pro jejich podporu a vývoj. V loňském roce začala systematická práce s juniorskou repre, v letošním roce se práce s mladými stává prioritou a výsledky z právě skončeného Říma tento trend potvrzují. Bude to bude chtít víc práce a úsilí než doposud a doufejme, že to je ta správná cesta, kterou se kluby i juniorská repre vydává. Czechskateboarding pro to dělá maximum, to mi věř a buď to přijmi a podpoř nebo piš hejty. Jak chceš. Konec konců to tvoje večerní sessions s fellas stejně nijak neovlivní.