Prkna patří do truhlárny - l.a.fabrica
Vydáno: 04.02.2020Ještě nedávno byla možnost indoorovýho skejtování u nás skoro nulová. Přes větší projekty až po spoustu menších, lokálních, se však začala situace zlepšovat a vzniká spousta DIY míst. Jedním z těch nejnovějších projektů je strašnická truhlárna, která dostala jméno l.a.fabrica.

Pan Vladimír Čačala se narodil ještě v předminulým století. Za Rakouska-Uherska se vyučil truhlářem. Po škole, ač byly plány všemožný, narukoval a bojoval v první světové válce. Po čtyřech letech se vrátil domů a mohl si konečně začít plnit sny. Odjel do Vídně na zkušenou a po svém návratu, postavil za první republiky, v roce 1926, svojí vlastní truhlárnu. V roce 1948 mu ji sebrali komunisti a pan Čačala se rozhodl emigrovat, hrozila mu totiž šibenice. V roce 1990 získala rodina truhlárnu zpět a jeho syn truhlářskou výrobu obnovil.
Na pokec o tomhle prostoru jsme si přizvali Vladimírova pravnuka, Martina Tomašíka, který s partou přátel vrátil prkna zpět tam, kam patří... do truhlárny.
U rozhovoru s námi byl ještě Honza Torba, který doplňoval důležitý informace a stál i u samotnýho zrodu l.a.fabricy.
Kdy přestala truhlárna fungovat?
Truhlárna nikdy fungovat nepřestala, celej spodek jsou vlastně dílny, v tuhle chvíli pod náma probíhá dost možná svačina. Sice už nejde o rodinnej podnik, ale truhlárenský dílny pronajímáme. Vepředu máme ještě na našem pozemku myčku. Tady nahoře, kde se teď jezdí, byla původně rukodílna.
Jak dlouho se tady nahoře jezdí?
Hele, zhruba rok. Původně jsme si sem dali takovej na hovno povrch, jenom aby se dalo nějakým způsobem skejtovat. No a zhruba před půl rokem jsme si s Pácou řekli, že když už, tak už a že zkusíme udělat něco pořádnýho. No a od tý doby na tom makáme pořád. Chtěli jsme i zároveň vybudovat nějaký nový zázemí pro skejtry. 5. prosince proběhla oficiální otvíračka a do tý doby jsme stihli udělat kompletně novou podlahu.
Kolik času, stresu a kamarádskejch rozepří stojí takový tvoření? Přece jenom jste v bandě komplet uklidili a vyčistili prostor a udělali jak novou podlahu, tak i bar a pořád vlastně pracujete na nějakých inovacích.
Celkem má prostor 140 m2, ale čistě pro skejt je určeno asi 110 m2. Bylo potřeba krom místa pro ježdění vytvořit i nějaký zázemí pro hosty, doprovody i pro skejtry samotný, bar, posezení... Trvalo nám to celkem čtrnáct dní a dělali jsme na tom asi v pěti, šesti lidech a občas už to bylo dost na pováženou a myslel jsem, že už se tu pozabíjíme. Trvat to ještě o tejden dýl, tak tady dneska nesedíme :) Recept na to by měl bejt takovej, že bude jeden velicí důstojník, kterej bude mít hlavní slovo a bude skupinky koordinovat. Tady to totiž fungovalo tak, že se pocourávali lidi po stavbě a šťourali do práce druhejch a morálka tím pádem razantně klesala.


Plány místo nejen udržovat, ale i inovovat, ty určitě jsou...
Stoprocentně. Tohle místo je veřejnosti přístupný a za skejtování se platí symbolickej poplatek, 40 Kč. No a ze vstupů se šetří na materiál a různý opravy, takže peníze, který se dají za ježdění se vrátí zpátky v podobě další atrakce pro ridery. Chtěli by jsme do budoucna vyrobit funkční, variabilní skatepark, s jehož kouskama budeme moct hejbat, aby si každej vymyslel to svý a mohl to pomocí nastavitelnejch překážek i uskutečnit.
Proběhly tady už nějaký akce?
Celkem tady proběhly zatím dvě veřejný akce. První akci byla otvíračka, kde proběhly Game of Skate a Best Trick contesty, což byla vlastně naše úplně první akce a děkujeme sponzorům za důvěru v nás, Ambassadors, Socket Hardware, Total Board Shop, Bojkot a Cipajs.
Druhou akcí byla premiéra partu Honzy Malýho "Decade", kde byla Game of Skate, kterou jsem samozřejmě vyhrál, takže pohár zůstal doma! (Mates) a viděli jsme poprvý Honzu vožralýho :) Tady se vlastně promítala předpremiéra, která nebyla finálně sestříhaná. Konečnou verzi Honza Malý odpremiéroval na netu skrz interview u vás na webu.
Dějou se tady i nějaký akce, který nemají ryze skate/beer charakter? :)
Probíhají tady Skate Školky, který jsou tu vlastně každej den kromě úterý. Chodí k nám zhruba dvacet dětí a od rodičů máme jenom samý kladný hodnocení. Rodiče jsou rádi, že děcka můžou během zimy jezdit a já jsem rád, že bylo možný se s klukama v klidu dohodnout. Tyhle školky fungujou pod dvouma základníma SCIO školama a ty naše kurzy se konají v Dejvicích a na Gutovce.
Jaký máte plány do budoucna, co se akcí týče?
Napadla nás taková věc do úvodu, že by každej skejtr, kterej sem dochází nějak pravidelně jezdit, natočil takovou svoji best of minutku a postupně by to vycházelo pro pobavení na našem facebooku. Jak často, to je zatím otázka, ale tipuju tak jednou za dva měsíce ideální. Ono tady něco dělat, nemůžeš tady každej den jenom sedět, pouštět sem lidi jezdit a poslouchat ty rány, takže vlastně ještě i hledáme systém v tom, jak to uvést do chodu.
Jinak další věci, kromě skateboardingu, tak máme v plánu veřejný promítání, občasný galerie pro začínající umělce, který by se chtěli nějak dostat do povědomí, tak jim dát tu možnost a prostor.

Co má člověk udělat proto, aby sem mohl přijít a zajezdit si tady?
Každej den po skejtový školce je tady defacto od 18 hodin otevřeno pro veřejnost. Obnáší to jedinou věc a tou je poplatek za ježdění 40 kaček. Všechny peníze, který se takhle vyberou putujou zpátky sem ve formě materiálu a následně i novejch překážek. Určitě je tady i ta možnost, že pokud by chtěl někdo dorazit s celou crew nebo si u nás udělat nějakou svojí skejtovou akci, po dohodě je možný všechno.
Jestli občas přemýšlíš, kam si jít zajezdit a starý místa už tě moc nebaví a rád bys někdy změnil spot, tak zkus právě l.a.fabrica (V korytech 24, Praha / zastávka vlak, autobus, tramvaj - Nádraží Strašnice)
Přívětivý místo, kde platí heslo od skejtrů pro skejtry, vždycky si faj zajezdíš, pokecáš a žízní taky neumřeš, protože na místě funguje i bar.
Jsou tři možnosti, jak kontaktovat kluky a domluvit si ježdění. Můžeš buď přes Facebook, Instagram nebo přímo přes telefon 777 814 788 (Mates) nebo 737 928 738 (Páca).