Grey Area: Polskej skateboarding v šedý zóně

Vydáno: 14.03.2013

Poskej skateboarding je zahalen šedou zónou a právě tenhle audiovizuální počin by ho z ní měl vyzvednout na mapu evropský skejtový scény. Nemohli jsme se prostě Grey Area dočkat! Špinavý spoty, DIY beton a kreativní skateboarding. K tomu jména jako Pontus Alv, Daniel Stankovič nebo Michal Juras. Něco nám dávalo tušit, že Juras, známej třeba z In Search of the Miraculous, bude mít v Šedý zóně poslední slovo. Domněnky se potvrdily. Nezklamal. Zeptali jsme se na pár vtíravejch otázek Kuby Kaczmarczyka, člověka, kterej za celým projektem stojí. Ten si mimo jiný zavzpomínal na strahovský downhilly nebo nejlepšího českýho jezdce devadesátých let – Pavla Berana.


 


Kuba Kaczmarczyk osobně. Portrét: Jaka Babnik

 


Jakej je koncept celýho Grey Area?


Původní idea byla natočit plnohodnotný skejtové video. Jak všichni dobře víme, v době internetu už full-lenght videa pomalu umírají. Je pro mě velice důležité udržet je při životě, abychom zachovali kulturní aspekt skateboardingu.


 


Šedá zóna je termín spojenej s komunismem, je to tak? Jakej má mít význam ve vztahu ke skateboardingu?


Ano i ne. Narodil jsem se za komunismu a mělo to velký vliv na můj život a skateboarding obecně. Varšava, město, kde jsem se narodil, bylo během druhé světové války téměř zničeno a poté v raném komunismu přestavěno. Proto je architektura velmi jednoduchá a všechno je šedé. Když komunismus padl, celá země byla šedá. Teď je to jiné. Nové pestrobarevné, moderní budovy rostou na každém rohu, ale ta šeď je pořád uvnitř lidí, kteří si komunistickou éru pamatují. Když jsem točil Grey area, chtěl jsem se zaměřit na lokální spoty, místo skejtových „svatyň“ jako Barcelona. Nic jsem nechtěl přikrašlovat. Je to takové, jaké to je. Chtěl jsem z naší slabosti, myslím tím polských skejtrů, učinit výhodu. Hodně spotů je špinavých a poničených. Samozřejmě, máme pár mramorových plaz, ale už nejsou nijak atraktivní pro natáčení. Špína je lepší!


 


Jak dlouho jste na videu pracovali?


Chvíli jo. Už nejsem nejmladší a mám mnohem víc povinností než jenom skateboarding. Nemohl jsem na tom pracovat každý den. Natáčeli jsme čtyři až pět let, mezi tím jsem ale spoustu footage použil do dalších projektů. Edit jsem dělali souběžně s natáčení, pak jsem měli už jen pár měsíců na poslední úpravy a postprodukci.


 


Michal Juras frontside lipslide v Jeruzalémě. Foto: Daniel Loren

 


Danijel Stankovic a frontside nosebluntslide. Foto: Jaka Babnik

 


Krzysiek Poskrobko tail slide v Telavivu. Foto: Daniel Loren

 


Ve Grey area má svou část i Pontus Alv. Vypadá to, že ty a Pontus jste kamarádi...


V jednom interview pro Kingpin mluvil o typickém love/hate kamarádství. Je zkrátka můj mladší kámoš, který se mě neustále snaží poučovat, haha. Ne, je v pohodě… A to, co dělá s Polar skateboards, podporuju na sto procent.


 


S Pontusem se pojí jedno polský jméno, a tím je Michal Juras, kterej je taky součástí Polar rodiny. Michal má taky nejlepší a nejšílenější part v Grey Area. Je opravdovým prototypem all-terrain skejtra!


Už sis skoro odpověděl! Je šílený, jak říkáš, all-terrain jezdec. Pontus si Michala vybral, když natáčel In aearch of the miraculous. Ukázal jsem mu pár jeho záběrů a Alvdolf byl z něj vedle, zbytek už asi znáš. Všechny záběry jsem dal Pontusovi a ten je použil v In search… To, že Michal začal jezdit za Polar, byl přirozený vývoj. Michal je bojovník, jak na skejtu, tak i bez něj. Momentálně se zotavuje po operaci kolene. Na podzim měl opravdu ošklivé zranění. Dej se do kupy!


 


Kdy začal příběh Capitolu, spotu, kterýmu je věnovaná jedna část Grey area. Jak dlouho ten příběh trval?


Capitol byl náš hlavní varšavský spot během devadesátých let. Bylo to něco jako Stalin u vás v Praze. Je to taky součást komunistického dědictví. Capitol byl známý jako Kino Oka, nedaleko stálo kino, kde hráli staré sovětské filmy. Ten spot byl perfektní, všude mramorové lavičky, gapy, manual pady. Bohužel, už ale Capitol není skutečností. Město se rozhodlo skateboarding bojkotovat. Moje vzpomínky? Žili jsme tam! A taky jsme se párkrát střetli s hooligans, kteří se snažili ukrást nám skejty, hodně jsme tam kalili a v neposlední řadě skejtovali.


 


Někdy po tom jste postavili ten DIY spot uprostřed Varšavy? Váš novej domov?


Korty jsme postavili před několika lety. Je to starý tenisový kurt. Začalo to tak, že tam pár kluků postavilo mramorový lavičky, pak to převzali a přidali víc rádiusů.


 


Michał Juraś bs tailslide v Telavivu. Foto: Daniel Loren

 


Danijel Stankovic ve frontside nosegrindu. Foto: Jaka Babnik

 


Michał Juraś ollie ve Varšavě. Foto: Modest Myśliwski

 


Nosebonk od Danijela Stankovice. Foto: Jaka Babnik

 


Jak velká je DIY scéna v Polsku? Jestliže musíme použít tu nálepku DIY…


Zas tak velká ne. SKejtři jsou líní, radši hrají  game of skate ve skateparcích. V devadesátých to bylo o hodně jiné. Každé sídliště mělo své podomácku vyrobené dřevěné rampy a další šílené překážky. Skateboarding a stavění nás sdružovalo. Teď je všechno servírováno na stříbrném podnosu, ti mladí jsou líní. Ale pár výjimek se určitě najde – First Floor, Lenin (RIP), Rodzina (RIP).


 


V Grey Area se taky objeví pár spotu z Český republiky, Stalin nebo bazén ve Valašským Meziříčí…


Tuto část točiil hlavně můj kamarád Aram. Piotrek, ten bazénář z tohoto partu, surfuje na netu a hledá nové a nové bazény. To je můj odhad, jak to našli. Jak jsi zmínil Stalin… miluju to místo, stejně jako mám rád Prahu. Na druhou stranu, nesnáším tam natáčet, už je to tak vyčerpané. V devadesátých jsme tam s mojí starou partou jezdili hodně často. Vaši scénu jsem znal docela dobře. Dokonce jsem měl i tu čest s pár vašimi jezdci natáčet, včetně jednoho z nejlepších stylařů u vás – Pavlem Beranem. Skateboarding, pití, mejdany. Mám spoustu dobrých vzpomínek od vás. Poprvé jsem byl v Praze v roce 1992, ještě si pamatuju Davida Horvátha, jak to zabíjel na Leninu (RIP) a taky ty šílené downhilly ze Strahova. Jednou se tam musím zase podívat!


 


DVD Grey Area objednávejte tady


 



"Grey Area" The Skateboard Movie / The Trailer from Grey Area Video on Vimeo.


 


Michał Juraś ollie, Wrocław. Foto: Kuba Bączkowski

 


Danijel Stankovič a frontside grinde na parapetu. Foto: Nils Svensson