Legendy: Chris Cole

Vydáno: 19.05.2020
Nová rubrika „Legendy“ má za cíl přiblížit začátky, kariéru a život legendárních skejtrů, kteří pomáhali formovat skateboarding. Mezi takové se rozhodně může řadit dvojnásobný SOTY Chris Cole, kterým tuto rubriku odstartujeme.

 

Chris Cole za svoji kariéru vydal nespočet legendárních full partů ve videích od Zero, Fallen a dalších, je jedním ze dvou, kdo získal dvakrát ocenění od Thrasheru Skater of The Year (pozn.: druhým je Danny Way) a mimo to vyhrál mnoho závodů – včetně X-Games nebo Street League. Chris Cole i nadále ve věku 38 let stále skejtuje, komentuje závody a cestuje po světě.

 

Chris Cole / Foto: Mike Blabac (Dostupné z: rollingstone.com)


 

 

Začátky:

 

Chris Cole se narodil 10. března 1982 ve Statesville v Severní Carolině. Odtud se ale v jeho dvou letech odstěhovali do Pennsylvanie, kde žil blízko Philadelphie. Ke skejtování se dostal podobně jako většina skejtrů – když byl u babičky a díval se z okna, zahlédl skejtra, který jel po ulici. V té době mu bylo asi šest let a od té doby si hrozně přál dostat skejt. Jeho máma byla ale zdravotní sestra, která se v nemocnici příliš často dostávala do kontaktu se skejtry, a tak Chris musel na svůj první skejt čekat skoro dva roky. Od té doby ho skejtování s partou naprosto pohltilo a zároveň se taky začal rychle zlepšovat. V jedenácti letech se pak poprvé vydal s kamarádem do legendárního Love parku ve Philadelphii. V té době už začal dělat triky jako noseslide nollie heelflip ven na railu ze schodů a podobně, což přinášelo pozornost firem a skateshopů, kteří viděli v Chrisovi velký potenciál.

  

 

Sponzoři:

 

Spolu s Chrisovým progressem přišel také první sponzor, kterým byl lokální skateshop. Tenhle sponzoring získal Chris už ve dvanácti letech díky tomu, že se na session potkal s team ridery a začal zkoušet 360 flip ze schodů. Přestože se mu trik nepodařilo odjet, získal svojí vytrvalostí pozornost team managera skateshopu, který jej začal zásobovat výbavou. Postupně se mu podařilo získat i sponzora na desky. Tím byla opět lokální firma z Pennsylvanie – Allience.

 

Postupem času začal Chris točit sponsor me tape a dostal se do týmu World Industries. V tomto období, kdy měl přibližně šestnáct let, se také dostal do Axion. Později přešel z World Industries do Enjoi, kde jezdil po boku svého nejoblíbenějšího ridera Marca Johnsona a celkově si zde připadal jako ve druhé rodině. Následný úpadek Axion footwear přinesl změnu v podobě přesunu do týmu Circa. Tam se dostal díky samotnému Jamiemu Thomasovi, který kvůli tomuto přestupu musel přemluvit vedení Circy, aby Chrise přijali. V téhle době se Chris postupně začal měnit ze své „hiphopové éry“ do dnešního stylu a postupem času si uvědomil, že do týmu Enjoi vlastně úplně nezapadá. Když poté přišla Jamieho nabídka stát se součástí Zero, Chris tuhle příležitost okamžitě využil. V následující době přišel úpadek Circy, který vedl Jamieho k opuštění týmu a založení firmy Fallen footwear, a jelikož Chris s Jamiem trávili hromadu času, byl přechod Chrise k Fallen logickým krokem.

 

Éra, kdy Chris jezdil za Fallen a Zero, patří k těm nejsignifikantnějším jeho kariéry. V té době spolu se Zero objeli spoustu velmi náročných tour, kdy střídali jedno město za druhým, a street skejtování střídalo dema a podpisovky. Chris se o tomto období rozpovídal v The Nine Club, kdy popisoval, že tour odjel i se zlomenými žebry, jenom aby byl vidět a mohl se věnovat fanouškům, protože je vděčný za tuhle příležitost. V této době mu taky vyšly nejzásadnější street party a spousta pro desek u Zero a dokonce tři promodely bot u Fallenu.

 

Fallen se ale po několika letech dostal do problémů, byl prodán jinému majiteli, a Chris se již necítil být na správném místě. Proto se po dlouhé době rozhodl k odchodu. Jeho kroky vedly do DC, kde za dobu jeho působení dostal prostor k vytvoření několika promodelů. V podobné době také Chris opouští Zero a je chvíli bez sponzora na desky. Po úspěšném vydání limitované série jeho desek se ale místo založení vlastní firmy rozhodne pro připojení k týmu Plan B.  V následujících měsících se udály změny v DC, zároveň Chrisovi vypršel kontrakt, a on tak přichází v roce 2017 (po šesti letech spolupráce) o sponzora na boty.

 

Chris bez sponzora na boty vydržel až do roku 2019, kdy se úspěšně restartoval program Fallen footwear, a tak se Chris vrátil – spolu s většinou legendárního týmu – pod křídla Fallen, kde je doposud. Následně pak Chris koncem roku 2019 odchází od Plan B a bez sponzora na desky je i v současnosti.

 

Kromě těchto hlavních sponzorů na desky a boty vystřídal i další sponzory, mezi kterými byl například Monster a další. V současné době jezdí Chris za Fallen, Thunder Trucks, Spitfire Wheels, Bones Bearings, Kershaw, GoPro, Remind Insoles, cbdMD USA, Stance a Grizzly Griptape.

 

Chris Cole - heelflip / Foto: Chad Foreman (Dostupné z: FB Chris Cole)


 

 

Kariérní úspěchy:

 

Kromě street partů, které jsou uvedeny níže, se Chris taky umisťoval výborně na všemožných závodech a také získal dvakrát titul SOTY. Chris vyhrál například dvakrát Street League, dvakrát zvítězil na Maloof Money Cupu, odnesl si dvě zlaté medaile ze streetu na X-Games, zvítězil v Dew Tour, v roce 2018 získal stříbro v X-Games Real Street, kde se taky stal číslem jedna fanoušků, a je šampionem Battle at the Berrics 2. Mimo to vyhrál contest na obřích schodech Wallenberg, kde v závodu udělal backside 360 a switch frontside flip. Dále spolu se Zero třikrát v řadě vyhráli Thrasher King of the Road. Podobný výčet by mohl pravděpodobně pokračovat na další stránku, protože Chris vyhrál snad vše.

  

 

Videa:

 

Chris Cole se za svoji dlouho kariéru objevil v nespočtu videí – ať už promo nebo full length. Další kapitolou mohou být také videa na The Berrics, kde Chris předvedl svoje ježdění skoro ve všech rubrikách a některé dokonce nyní také uvádí.

 

Mezi jeho přelomové party je určitě možné řadit part z videa „In Bloom“, kde je skvěle vidět posun ve stylu oblíkání v průběhu natáčení. V tomhle videu taky padly triky jako switch frontside flip a backside flip na legendárních obřích čtyřkách v Love parku. Ve stejném roce (2002) taky vyšlo video od Zero „Dying to live“, kde měl Chris opět natřískaný part, kde odjel například 360 flip na spotě Rincon.

  

Jako další je určitě potřeba zmínit part v Zero videu „New Blood“, kde si Chris připravil last part, přičemž last trickem byl legendární 360 flip z Wallenbergu. S tím se fakt natrápil a trvalo mu to neuvěřitelných 68 pokusů – loket a ruce to potvrzují na sto procent. Tento part byl taky jedním z důvodů, proč Chris dostal ocenění Skater of the Year (2005).

  

Nejzásadnější part je, podle Chrise samotného, ten z Fallen „Ride the Sky“. V rozhovoru pro The Nine Club se Chris vyjádřil, že tohle je jediný part, se kterým je i po té době fakt spokojený. A není se čemu divit. Velké gapy, raily, ale také skvělé technické triky spolu s perfektním editem a soundtrackem tvoří nezapomenutelný part. V partu si na „domácím spotu“ v Love parku tentokrát přichystal nesmyslnou backside 360 a následují šílené triky na dalších spotech, přičemž nollie backside heelflip 360 z obřích schodů je jen třešničkou na dortu. A následující rok si – i díky tomuto partu – odnesl podruhé sošku za SOTY (2009).

  

Poté následovaly další party, jako například sdílený part s Tomem Astou v Zero „Strange Love“, několik partů pro DC, pro které také vznikl NBD part (pozn.: Never been done – pouze triky, které nebyly pravděpodobně nikdy odjeté) nebo třeba part pro X-Games Real Street v roce 2018, který mu přinesl již zmiňovanou stříbrnou medaili.

 

 

Chris Cole - switch frontside flip 360 během dema v Maxspace / Foto: Jan Kantor


 

 

Zajímavosti:

 

Chis Cole vyhrál jako jeden ze dvou skejtrů SOTY dvakrát. O to více zajímavé je, že vyhrál pokaždé v roce, kdy byla jeho žena těhotná. Chris to vysvětluje tak, že chtěl dobu, než se děti narodí, využít na maximum, aby se jim mohl po narození věnovat. A šlapal do toho pokaždé tak, že mu to přineslo dvakrát sošku SOTY.

 

Chris Cole nejezdí taky jenom na skatu, ale celý život ho provází obliba ježdění na BMX. Z toho důvodu je spoluzakladatelem i bajkové firmy Cult. Mimo Cult Chris založil také skate firmu na oblečení Omit nebo vlastnil skateshop Reign.

 

V současné době se Chris mimo skejtování věnuje taky komentování Street League a jiných závodů nebo taky vyučuje skejtování na platformě Stomp session. I nadále Chris skejtuje, objíždí dema a podpisovky, aby předával fanouškům zážitky – sám doteď vzpomíná, jaké to bylo poznat jeho nejoblíbenější skejtry (Marca Johnsona a Rodneyho Mullena) osobně, a proto to umožňuje taky svým fanouškům. To jsme mohli zažít osobně při poslední návštěvě Prahy a Českých Budějovic – a kdo na akcích byl, musí uznat, že Chris je pořád skromný a vůbec se nechová tak, jak by se někdo s jeho úspěchy chovat mohl!